FAQ

FAQ Pokemon Go Polska, czyli zbiór często zadawanych pytań.

1. Dla jakich systemów jest dostępna aplikacja Pokemon GO?

Aplikacja Pokemon Go jest dostępna na telefony z systemem Android i iOS.

2. Czy jest możliwość wymiany z innymi trenerami?

Funkcja tzw. tradingu czyli wymian z innymi trenerami nie jest obecnie dostępna w grze. Niantic potwierdziło jednak, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanie ona dodana.

3. Czy gra jest darmowa?

Pobranie aplikacji jest darmowe, jednak w sklepie możecie zakupić przedmioty za monety, które można zdobywać poprzez bonus za obrońców umieszczonych w gymach oraz za realne pieniądze.

4. Jak dużo Internetu „zjada” gra?

2GB starcza na miesiąc hardcorowego grania, po 4-5 godzin dziennie.

5. Czy będzie możliwość złapania legendarnego Pokemona?

Tak, będą organizowane specjalne eventy, podczas których będziemy mogli złapać jakąś legendę – według Johna Hanke ta chwila jest bliżej niż myślimy.

6. Jak ewoluuje eevee?

Za pomocą cukierków, jak pozostałe Pokemony. Musisz uzbierać wymaganą liczbę cukierków a następnie kliknąć w ewolucję – która niestety jest losowa. Jednak na pewno można też spotkać dzikiego Vaporeona i pozostałe ewolucje z pierwszej serii. Dla ewolucji z drugiej generacji (Espeon oraz Umbreon) należy zastosować trik z nazwą (odpowiednio Sakura oraz Tamao, UWAGA: działa tylko jeden raz) albo przejść z Eevee 10km jako buddy i cały czas mając je jako buddy ewoluować o odpowiedniej porze dnia – za dnia otrzymacie Espeona a w nocy Umbreona.

7. Czy innych graczy można spotkać na mapie?

Nie.

8. Czy jest możliwy wybór startera?

Tak. Na początku gry wybieramy jednego z trzech starterów. Oczywiście później w trakcie rozgrywki możemy spotkać je również jako dzikie Pokemony do złapania, jednak trafiają się bardzo rzadko.

9. Jak działają PokeStops?

Pigułka wiedzy na ten temat tu: [PokeStops]

10. Jak działa Poke Jajko?

Pigułka wiedzy na ten temat tu: [PokeJajka]

11. Czy Pokemony mają levele?

Level pokemona nie jest wyrażony bezpośrednio w Pokemon GO. Za ich siłę odpowiada wskaźnik CP, który jest kombinacją statystyk bazowych oraz IV – im wyższy poziom pokemona, tym więcej CP ma na swoim koncie. A im wyższy lvl trenera, tym wyższy CP może mieć nasz Pokemon. CP możemy zwiększać dzięki cukierkom i pyłkowi.

12. Jak ewoluować Pokemona?

Do tego potrzebujemy tzw. cukierków. Np. Pidgey do ewolucji w Pidgeotto potrzebuje 12 cukierków. Każdy złapany Pidgey daje nam 3 cukierki (z Pinap Berry 6), a każdy odesłany do profesora daje nam kolejnego cukierka. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości cukierków klikamy na Evolve i gotowe, mamy naszą ewolucję. Żeby przeprowadzić ewolucję np. Pidgeya musimy zbierać cukierki przypisane do jego rodziny, czyli od innych Pidgeyów, od Pidgeotto i Pidgeota.

13. Ile Pokemonów można mieć przy sobie?

Tyle ile pozwoli nam na to “plecak”, który maksymalnie można zwiększyć do 1000 miejsc poprzez zakup rozszerzeń w sklepie. Na start otrzymujemy 250 miejsc.

14. Czy będą walki z dzikimi Pokemonami?

Nie, The Pokemon Company z góry wymusiło na Niantic uproszczony model łapania dzikich pokemonów.

15. Czy są walki z innymi trenerami?

Według ostatnich zapowiedzi Niantic pojawią się one niedługo w grze.

16. Pokemon Go Plus, co to takiego?

Pokemon Go Plus to opaska z “łezką” w kolorze pokeballa. Środkowy przycisk na urządzeniu wibruje w określonej sekwencji (nawet jeśli nasz telefon będzie schowany do kieszeni). Gracz ma za zadanie po prostu nacisnąć przycisk. Mamy wtedy szansę na złapanie pokemona, który jest w pobliżu lub odbierzemy przedmioty z PokeStopu. Następnie, na telefonie będziemy mogli sprawdzić kto wpadł do naszej kolekcji. Więcej na ten temat TUTAJ.

17. Gdzie możemy złapać Pokemony?

Pokemony są dostępne na całym świecie. Nie tylko na obszarach zamieszkałych przez większą liczbę ludności. Po prostu musimy ruszyć na wycieczkę po okolicy i na pewno jakiegoś spotkamy.

18. W jaki sposób łapać i trenować Pokemony?

Jeśli ktoś grał w Pokemony na GameBoy’u to tutaj delikatnie się zdziwi. Aby złapać pokemona, wystarczy odnaleźć go na mapie, kliknąć w niego, a następnie rzucić PokeBallem. Trafienie w zmniejszający się kolorowy okrąg pozwala nam uzyskać odpowiedni bonus i zwiększyć szansę na schwytanie stworzenia (im mniejszy trafiony wewnątrz okrąg tym większa szansa). Nie trzeba z nimi walczyć. Expienie nie polega na chodzeniu “po trawie” i walczeniu z dzikimi pokemonami. Musimy złapać jak najwięcej tych samych pokemonów lub ewolucji. Za każdego złapanego stworka otrzymujemy cukiereczki (Candy) oraz gwiezdny pył (Stardust). Cukierki potrzebne nam są do dokonania ewolucji na kolejną formę (od 12-50 sztuk) natomiast pył (od 200 jednostek w zależności od aktualnego CP pokemona) + określona ilość cukierków do podwyższania mocy (CP). Pył jest wspólny dla wszystkich pokemonów. Idąc tym tropem, warto łapać wszystko na co natrafimy, a nadprogramowe pokemony możemy bezpowrotnie wysłać do profesorka w zamian za cukierek. Aby to zrobić, wybierany pokemona i z listy w jego profilu wybieramy transfer. Dostępne są także masowe transfery – wystarczy dłużej przytrzymać palec na pokemonie z widoku listy a po ukazaniu się zielonego kwadratu po prostu tapnięciem zaznaczać kolejne.

19. Skąd brać Pokeballe?

Oczywiście twórcom zależy pewnie na tym, by za prawdziwą kasę kupować złoto w grze i wymieniać je na różne itemki. My jednak tego nie proponujemy. Najłatwiejszym sposobem jest odwiedzanie PokeStopów (takie błękitne punkty na mapie). Wystarczy kliknąć i zakręcić tarczą ze zdjęciem. Na kolejnych poziomach odblokowują się lepsze przedmioty takie jak Ultra Balle, Max Potiony oraz Max Revive.

20. Co możemy zrobić z jajkiem?

Możemy wyhodować sobie Pokemona. Jajka możemy rozróżnić przy pomocy koloru jajka oraz reprezentowanego przez niego dystansu jaki musimy pokonać pieszo lub rowerem (do ok. 10,5 km/h ) by wykluł nam się Pokemon. Ważne by jajko wcześniej było włożone do inkubatora. Na starcie otrzymujemy jeden inkubator, który możemy używać wielokrotnie. Pózniej za level up i monety możliwe jest zdobycie dodatkowego inkubatora 3-krotnego użytku.

21. Po co są Gymy?

Areny są po to by w nich walczyć. Po uzyskaniu 5 poziomu i tapnięciu na gym uzyskujesz możliwość wyboru, do jakiej frakcji chcesz należeć (Instinct, Mystic lub Valor). Gdy Gym będzie koloru Twojej frakcji, możesz dodać tam swojego pokemona by razem z innymi bronił sali i honoru. Gdy GYM jest koloru frakcji przeciwnej, oceń swoje siły, zwołaj znajomych i do walki. Jest o co walczyć. Co 21 godzin za każdego gyma w którym jest Twój Pokemon, otrzymujesz 10 monet i Stardust.

22. Czy system pokemon buddy daje coś oprócz cukierków?

Nie, twój buddy jedynie znajduje dla ciebie co określoną ilość kilometrów jednego cukierka. Odległość wymagana do przejścia za jeden cukierek jest podzielona na kategorie 1km, 3km i 5km, a do każdej kategorii należą określone pokemony.

Techniczne FAQ Pokemon Go Polska, czyli zbiór często zadawanych pytań.

1. Nie mogę zalogować się do gry!

Na 100% nie tylko ty. Serwery nie wyrabiają, dlatego są momenty gdy granie nie jest możliwe.

2. Czy logować się przez Google czy przez Pokemon Trainer Club?

Z tego co zaobserwowaliśmy, logowanie przez Pokemon Trainer Club często zawodzi. Wielu trenerów porzuciło tam swoje konta, gdyż straciło cierpliwość. Nie oznacza to, że przez Google gra zawsze działa (patrz wyżej).

3. Problem ze znalezieniem sygnału GPS?

W wielu przypadkach pomaga uruchomienie modułu sieci wi-fi oraz zmiana metody lokalizowania na: GPS, Wi-Fi i sieci komórkowe.

4. Nie widać pokemonów w trybie AR?

Prawdopodobnie Twój telefon nie ma wbudowanego żyroskopu bądź jest konflikt w aplikacji. Jeśli masz żyroskop i nadal nie działa, musisz poczekać na kolejne aktualizacje, w których być może będzie naprawiona większość błędów.