News 40

Czy Pokemon GO umiera?

Pod praktycznie każdym materiałem dotyczącym Pokemon GO na serwisach YouTube, reddit czy też w komentarzach na naszym portalu można zauważyć użytkowników, którzy twierdzą, że gra nieuchronnie dąży do zagłady. Czy jednak jest to jakkolwiek uzasadnione stwierdzenie?

Należy zacząć od tego, że gracze mają często skrzywiony obraz rzeczywistości związany z produkcją Niantic. Powodem tej sytuacji jest fakt, iż Pokemon GO w niezwykle krótkim okresie pobiło wszelkie rekordy dotyczące liczby użytkowników, szturmem zajmując nagłówki gazet, portali internetowych czy nawet pojawiając się w telewizji. Nieco ponad trzy miesiące po premierze gry nastroje te z zachwytu i fascynacji zamieniły się w nieustanne poszukiwanie sensacji na temat spadku liczby graczy, malejących zysków producenta czy też wymienianie powodów, dlaczego tak właśnie jest.

Wszystkie te dość pesymistyczne dla samej gry informacje stwarzają wrażenie, że był to jedynie krótkotrwały, ale bardzo silny płomień, który w oka mgnieniu się wypalił. No bo przecież w mobilne Pokemony gra teraz jedynie pewien ułamek graczy z pierwotnej ogromnej ich bazy. Nagłówek “bolesny upadek ze szczytu” nadaje się w tej wersji idealnie, ale czy na pewno to cała prawda o Pokemon GO?

Retencja graczy w Pokemon GO krótko po premierze

Aby dowiedzieć się, czy naprawdę jest aż tak tragicznie jak się wydaje i przyszłość Niantic maluje się w ciemnych barwach, posłużę się danymi udostępnionymi przez SurveyMonkey, które pokazują dane dotyczące graczy mobilnych w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

danepokemon

Najpierw przyjrzyjmy się, jak kształtował się przepływ graczy w połowie lipca, kiedy to Pokemon GO zostało ogłoszone największą grą mobilną w historii Stanów Zjednoczonych pod względem aktywnych użytkowników na dzień. Nie mogło to wyglądać lepiej – około 7 na 10 osób, które pobrały grę, wracały do niej następnego dnia. Dla porównania średnio dla gier mobilnych ten współczynnik wynosi jedynie 3 na 10 osób powracających do aplikacji dzień po zainstalowaniu jej.

Portal surveymonkey.com zapytał doświadczonego eksperta w zakresie branży gier mobilnych, jak jego zdaniem prezentują się te dane, na co odpowiedział: “Nigdy nie wiedziałem czegoś podobnego. Fenomen”. Osoba ta poprosiła o zachowanie anonimowości, ponieważ firmy produkujące gry pilnie strzegą takich danych.

Retencja graczy trzy miesiące po premierze 

Tak więc liczba aktywnych graczy spadła, co oznacza, że przysłowiowy “hype” opadł i gra nie ma zbyt dużych szans na przywrócenie tego poziomu?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Z biegiem czasu liczba graczy Pokemon GO, którzy pojawili się w grze w kolejnych następujących po sobie tygodniach zdecydowanie rośnie w stosunku do użytkowników włączających aplikację każdego dnia. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ani nie oznacza to nadchodzącej zagłady.

pokemonretencja

By sprawdzić, czy dane te brzmią aż tak pesymistycznie dla Pokemon GO należało je porównać do innych dużych produkcji mobilnych. Candy Crush Saga, Words With Friends, Subway Surfers i Clash of Clans to najbardziej popularne gry na smartfony w USA pod względem miesięcznej liczby aktywnych użytkowników. Każda z tych gier jest na rynku już od kilku lat i przeszła wiele zmian… włączając w to znaczące zmiany liczby aktywnych graczy.

Innymi słowy aplikacje te wyznaczają standardy dotyczące wydajności gier mobilnych. Co ciekawe, Pokemon GO wypada bardzo solidnie i plasuje się mniej więcej w środku tej stawki. Tak więc czy rzeczywiście produkcja Niantic przechodzi kryzys? Właściwie liczba regularnie grających kształtuje się na poziomie typowej gry mobilnej z górnej półki. W tym kontekście różnica między Pokemon GO a innymi topowymi grami mobilnymi jest taka, że hit tego lata posiada o wiele więcej graczy do stracenia.

pokemongracze

Pokemon GO to wciąż olbrzym pod względem aktywnych graczy w ciągu miesiąca. Tylko w ciągu ostatniego okresu liczba ta spadła poniżej ilości aktywnych użytkowników Twittera w Stanach Zjednoczonych. Nadal przyćmiewa ona jednak wszelkie inne topowe gry.

Porównajmy Pokemon GO do Clash of Clans, ponieważ obie gry mają podobny odsetek stałych graczy. Według danych Clash of Clans ma obecnie 3,8 miliona aktywnych graczy tygodniowo. Z efektywnością bliską 75% oznacza to, że z tygodnia na tydzień swoją regularną rozgrywkę przerywa około 960 tysięcy graczy. Pokemon GO z kolei ma 15,4 miliona aktywnych tygodniowo graczy i z tą samą efektywnością swoją regularną grę w ciągu dwóch kolejnych tygodni zaniecha około 3,9 miliona użytkowników. Tak więc Pokemon GO ze względu na tak duże rozmiary bazy graczy traci cztery razy więcej użytkowników w tym samym czasie co Clash of Clans, mimo że obie gry posiadają tę samą efektywność w zatrzymywaniu przy sobie regularnie grających.

Wystarczy rozszerzyć te obliczenia na kilka ostatnich miesięcy i otrzymamy tak bardzo uwydatniany we wszelkich mediach spadek aktywnych graczy o dziesiątki milionów. W tekście tym chcę wam pokazać, że wszystkie historie o rychłym upadku Pokemon GO absolutnie nie uwzględniają wszystkich danych, jakie się za tym kryją.

To padnie czy nie?

Wbrew temu, co można ostatnio przeczytać na wielu portalach i ujrzeć w niezliczonej liczbie komentarzy, Pokemon GO NIE jest w tarapatach. W rzeczywistości wyniki gry są naprawdę przyzwoite i jest ona konkurencyjna w stosunku do innych topowych gier mobilnych.

Pokemon GO ma znacznie większą bazę graczy niż inne produkcje, tak więc nie da się uniknąć odejścia milionów użytkowników z tygodnia na tydzień nawet przy wysokim procencie skuteczności co do przyciągania aktywnie grających. Dlatego też wszelkie zmiany będą o wiele bardziej uwydatnione niż w innych grach, które tych graczy posiadają kilkakrotnie mniej.

Spadki te nie powinny więc być dla was niczym zadziwiającym. Im większa liczba graczy, tym większa zawiera się w niej grupa, która zainstalowała grę, by jedynie sprawdzić, czym ona tak naprawdę jest. Większość użytkowników aplikacji po prostu uległa szałowi i modzie, jaki wywołało pojawienie się Pokemon GO. W rzeczywistości gra ta pozostaje jedną z najczęściej używanych aplikacji w świecie gier na smartfony i będzie tak jeszcze przez długi czas.

 

40 komentarzy

 • Reply
  pimpim
  Paź 14, 2016 12:22 pm

  Zablokowali telefony, zablokowali słuchanie muzyki/książki w trakcie grania.
  Brak sensownego radaru, i cała kupa innych detali.

  Wiekszosc ruchu obecnie generuja boty, które działają.

  • Reply
   Purpurowy
   Paź 14, 2016 1:48 pm

   Brzmisz jakbyś od jakiegoś czasu już nie grał i zapewne tak jest. Ja gram nadal i nie uważam, że większość ruchu generują boty. Chodzę ze znajomymi, a oni nie wyglądają mi na boty. Moi znajomi mają innych znajomych, którzy to również mają innych znajomych i wszyscy ciągle grają.
   Gymy w mojej okolicy są “ruchliwe” i ciągle zmieniają właścicieli, dlatego jeśli chcę coś zająć to muszę regularnie odwiedzać inne dzielnice. Myślisz, że to boty? Raczej nie. To jest po prostu ułamek graczy z tych milionów, którzy grali regularnie na początku gry. Kiedyś na lurach było 20-50 osób, bo były wakacje i był hajp. Teraz na lurach jest 3-10 osób, a wieczorami małe grupki znajomych. Oczywiste jest, że większość grających już dawno temu przestała grać, ale to nie oznacza, że gra umarła.
   Pamiętajcie, to iż Wy i Wasi znajomi przestali grać, nie oznacza śmierci gry.

   • Reply
    pimpim
    Paź 14, 2016 2:00 pm

    Gram.
    I widzę jak stoję pod gymem, pusto a on zmienia właścicieli.
    Jest nawet miejsce gdzie są 2 blisko siebie – można “obserwować duchy”. Lubię tą grę.
    Nie przeszkadza mi brak radarów, wymiany poków, zmiany w walkach/szkoleniu gymów i inne błędy czy problemy.
    Bardzo mnie zirytowało to, że nie mogę audiobooka posłuchać jak do tej pory. Spacerowałem, słuchałem książki i przy okazji grałem. Teraz zaczyna mnie denerwować to, że albo słuchawki albo pokemon. Coraz mniej “produktywny” taki spacer.

    • Reply
     myszek
     Paź 14, 2016 2:13 pm

     Dziwne bo właśnie wróciłem ze spaceru na którym łapałem poki i słuchałem audiobooka bez problemu tak że pierniczysz głupoty -.-

    • Reply
     ChrisLP7
     Paź 14, 2016 3:51 pm

     Nie wiem z czym masz problem… ja mam spokojnie odpalonego Poweramp z muzyką i bez problemu mogę grać i słuchać. Oczywiście gra podczas włączanie wyłącza odtwarzacz muzyki, ale wystarczy minimalizacja, ponowne uruchomienie odtwarzacza i wsio śmiga.

    • Reply
     Merk
     Paź 14, 2016 7:40 pm

     nie sadze zeby pokemon go mogło zablokować aplikacje do sluchania muzyki lub audiobookow, jesli nawet to na pewno da sie to latwo obejsc, podonbnie jak blokowanie ekranu

    • Reply
     pimpim
     Paź 14, 2016 10:34 pm

     Używam słuchawek BT, to z nimi ma problem PoGO. Na kablu jest OK. Trudno, używam kabla.
     Nie wiedziałem o tym pisząc wcześniej, dopiero “badania” w domu pozwoliły mi to odkryć.
     Podejrzewam że PoGO z blututem majstruje, i dlatego.

    • Reply
     Purpurowy
     Paź 14, 2016 11:40 pm

     Spróbuj ich raportować, pogadaj z ludźmi z okolicy, którzy również grają żeby też raportowali. W kupie siła 😉

 • Reply
  Sirion
  Paź 14, 2016 2:14 pm

  Mimo tego, że znacząca część kont, które odpadły to były boty/mapery/spooferzy itd. oraz tego, że lato się skończyło przez co ludziom po prostu się wychodzić nie chce, trzeba zaznaczyć, że ubywanie graczy nie jest do końca naturalne.

  Jest wywołane zarówno złymi decyzjami Niantic, jak i powolnym wprowadzaniem nowości.

  Tutaj dam niepopularną opinię, ale uważam, że sytuacja w jakiej jest PoGo jest również winą samozwańczych bohaterów, kreujących się na nie wiadomo jakie anioły walczące z złowrogim Niantic, próbując ciągle łamać ich API, aby gracze mogli mieć działające mapki oraz boty mogły śmigać. Dużo osób ubyło właśnie przez to, że możliwe było bardzo proste cheatowanie/bocenie itd i ludzie się najzwyczajniej zniechęcili widząc 38lvl w swoich gymach. Uważam, że gdyby Niantic+Google nie musieli prowadzić ciągłej walki przeciwko cheaterom, to ani nie byłoby zablokowanego roota, ani nie było problemu z długim włączaniem gry, a czas jaki poświęcili żeby się “zabezpieczyć” mogli by przeznaczyć na zrobienie działającego trackera w grze.

  Czy uważam mapki za coś złego? Nie, nie uważam, że są złe. ALE gra sprawiała mi znacznie większą frajdę gdy działały jeszcze “łapki” i nie było czegoś takiego jak mapa pokemonów.
  Gdy już się zasmakowało działania map na całe miasta i czegoś w stylu “o Lapras 900 metrów stąd [rush]” to teraz nie będzie dało się dogodzić ludziom za pomocą zwykłego (nawet działającego) trackera w grze.

  Jedyna więc opcja na tą chwilę, żeby wszystkich pogodzić to tak jak już wiele osób pisało, stworzenie przez Niantic publicznego API typu read-only. W ten sposób będą mogły działać zewnętrzne mapy, ale nie będą działać boty. Wilk syty i owca cała, każdy zadowolony. Mimo, że Niantic straci nieco na integralności całej gry, to odzyska starych graczy jak i zyska nowych.

  No i co jest na tą chwilę najważniejsze, to stworzenie czegoś “na zimę”, tak aby gracze przez ten czas mieli co robić nawet w domu, oraz czegoś dla ludzi mieszkających na wsi.

 • Reply
  Zniesmaczony
  Paź 14, 2016 2:20 pm

  W Gorzowie Wielkopolskim cwaniaczki z niebieskich, Ci którzy podchodzą już pod 30 lvl, jadą już jakiś czas na multikontach, zbijają inne Gymy obsadzone samymi dwutysięcznikami, obsadzają je jakimś słabym pokemonem i ni z tąd ni z owąd nagle masz gyma 8 lvl a na nim tylko 3 graczy powyzej 20 lvl. Jak nic nie zrobią z tymi multikontami to na pewno grywalność spadnie i to ze strony graczy ktorzy grali regularnie. Ja z oszustami grać nie będę także zmiana koloru nie wchodzi w grę. Chodzę codziennie po gymach w okolicy i widzę nicki graczy,Ci ktorzy grali to są ale jeżeli z dnia na dzien masz po 20 nowych graczy na gymach to mowi samo za siebie. Dziękuję

  • Reply
   zniesmaczony znieszmaczonym
   Paź 17, 2016 2:51 pm

   eee gosciu uja wiesz a sie wypowiadasz, najwiecej ‘darmowego’ expa masz wlasnie bijac wlasne gymy z niskimi poksami, jestem z gorzowa, team niebieski lvl “podchodzacy pod 30” -29 wiekszosc swojego expa nabilem na gymach: gracjan, plaskorzezby mickiewicza, dom papuszy i generalnie ten rejon, spedzilem tam dziesiatki godzin stojac pod gymami i rozladowujac swoje bateria w telefonach (3 tel JEDNO konto) a teraz jakis zaplakany pajac będzie mnie od cziterów wyzywał? nosz ku…

  • Reply
   Robert de Clair
   Paź 18, 2016 11:18 am

   Hejka odezwij się jak jesteś z Gorzowa 🙂 Co prawda jestem “niebieski” ale nie odnotowałem takiego “procederu” codziennie robię obchód po kilku gymach i zawsze staram sie albo poprawić gyma w którym jestem albo jakoś przeszkodzić innym. Nie rozumiem po co do tego multikonta, obecnie nie ma sensu wsadzanie na spód słabego poksa z duzym cp jak chcesz podyskutować to zapraszam 😀
   od kilku dni jest zepsuty gym Katedra, zgłaszałem do supportu. Prawdopodobna przyczyna to nick Kaczara jako pierwszy w kolejce do stłuczenia – podejrzewam, że grał na emulatorze bo aktywny był tylko wtedy gdy było możliwe oszukiwanie.

 • Reply
  Gx
  Paź 14, 2016 3:14 pm

  Będzie wiosna to odżyje….. normalne że umiera skoro prawie nikt niema ciągłego spawnu pokemonów i pokestopów nie wychodząc z domu… będzie ciepło będzie się wychodzić.

 • Reply
  woocash1984
  Paź 14, 2016 3:28 pm

  A może właśnie powinna nieco podupaść aby Niantic oprócz wprowadzania coraz to nowych blokad zrobił coś, aby te słupki nie spadały. To, że spadają nie ulega wątpliwości. Piszecie, że gra plasuje się w połowie stawki topowych gier. Ale jak było na początku? Czy przypadkiem nie górowała nad nimi? W przeciągu trzech miesięcy “zniżyła się” do ich poziomu. To moim zdaniem nie jest absolutnie powód do dumy. Owszem, na spadek graczy miało duży wpływ wprowadzenie zabezpieczeń antybotowych. Efektem ubocznym tego procesu była niemożność gry na niektórych modelach telefonów (współczuję tym ludziom). Ale też nie można przejść obojętnie wobec komentarzy typu “ta gra bez radaru nie ma sensu”. Gdybym siedział w domu, nie pracował, nie uczył się, pewnie już bym olał grę bo bieganie na ślepo rzeczywiście nie ma sensu. Gram jeszcze tylko dlatego, że codziennie w drodze do i z pracy nabiję trochę kilometrów i może przy okazji coś złapię.

  Podsumowując: czy gra podupada – TAK (16 mln zysku w pierwszym miesiącu, teraz “tylko” 2 mln)

  • Reply
   kropianka
   Paź 14, 2016 5:21 pm

   Uważam że twórcy powinni się skłonić ku osobom grającym “przy okazji”, bo poza dzieciakami to kto ma czas na całodzienne uganianie się za pokemonami? Przydałyby się jakieś dzienne zadania i zupełnie inny system walk, bo obecny jest niesprawiedliwy dla grup, które są w mniejszości. Właściwie to cała gra jest mocno niesprawiedliwa jeśli porównamy duże i mniejsze miasta, że o wsiach nie wspomnę.

 • Reply
  zjawa
  Paź 14, 2016 4:04 pm

  https://t.co/UEOIuaJFcH

  ciekawy tekst, gość złamał najnowsze API i twierdzi ze developer celowo zwalnia aplikacje przez sztuczne dodawanie niepotrzebnych obliczeń żeby gra nie działała na starszych telefonach

 • Reply
  Rudy Murzyn Chińczyk Żyd
  Paź 14, 2016 4:49 pm

  jak dobrze wykoszystać lucky egg mam robić ewolucje tak ale ile dam się ich w tym czasie i ile potrzeba będzie na to candy

  weedle pidgey caterpie ale też można po dwie takich jak poliwag drowzee slowpoke staryu

  doradźcie

  • Reply
   pimpim
   Paź 14, 2016 10:37 pm

   Najlepiej poapolite robaki i pigeje.
   Zrobisz około 50-60. To sobie policz ile cukierków potrzeba. Robak potrzebuje 12, *50 =600
   Mniej więcej.

 • Reply
  JA
  Paź 14, 2016 5:38 pm

  Lubię PG, ale od początku wiedziałam że szał minie…

 • Reply
  Machrid
  Paź 15, 2016 3:20 am

  zarobili kupe szmalu,od premiery minelo sporo czasu tak wiec powinna juz byc druga generacje pokow i maja czas i srodki zeby porobic jakies sensowne aktualizacje typu walki pvp, wymiane itd.
  ludzie odchodza i nie wroca juz na wyzszych levelach nie ma co robic w grze .

 • Reply
  RaichuToJa
  Paź 15, 2016 8:49 am

  Ktos ma info kiedy bedzie dzialac Pokemon Trainer Club? Bo nie da sie zalogowac. 🙁

 • Reply
  volvo
  Paź 15, 2016 10:22 am

  gram czasami jadąc z i do pracy i tyle okazjonalnie , mam 20 lvl 70 pokemonów i tyle fajna gierka na zabicie czasu w autobusie czy tramwaju , botów i multikont masa , teraz jak wprowadzają obniżenie lvl do nabijania gymów to wszystkie w okolicy są już 10poziom więc albo dodadzą nowe albo nie będzie się do nich nawet zaglądać ,jak wprowadza wymianę pokemonów to pewnie przestane grac bo wtedy każdy bedzie miał multi i bota , Pokemon Go nie padnie jest to gra globalna a przeszło połowa społeczeństwa nie ma dostępu

  • Reply
   Anon
   Paź 15, 2016 12:05 pm

   Będą zaglądali, bo gym w posiadaniu to 10 coinów, więc motywator jest, może ciebie nie porywa, ale ja wydawać realnych pieniędzy nie mam zamiaru, a inkubatory i lure module się przydają, bo szybko się lvl nie wbija po lvl 20

  • Reply
   Naduszek (lvl 28)
   Paź 15, 2016 5:03 pm

   Jak masz gyma 10 lvl, to strategia jest prosta:
   Zaprzyjaźnij sie z kimś z drużyny przeciwnej.
   Niech ona/ona taki gym zaatakuje, wygra z jednym pokemonem. Szóstką słabych da się. Jeśli był poziom 52000, to trzeba to powtórzyć jeszcze raz. Spadnie poziom do 49500, wykwaterujesz najsłabszego.
   Potem ty potrenuj gym przez chwilę, nabij mu z powrotem to 500 punktów (da się) i zapakuj tam swojego poka. No może takiego, żeby nie był najsłabszy. I co 21 godzin odbieraj bonus w starduście coinach.
   Kolega/koleżanka zarabia trochę XP, potem Ty się odwdzięczysz podobną usługą.
   W tym momencie 11 moich poków mieszka w gymach, jeden ponad dwa miesiące, codziennie przynoszą mi sporo kaski, nie nadążam zużywać.

  • Reply
   Naduszek (lvl 28)
   Paź 15, 2016 5:11 pm

   A ewidentne multikonta zgłaszaj. Zawodników z fake-gps też. Widzę po okolicy, jak przestają działać.
   Mają tylko tę wadę, że nadal ich póki pozostają w grze i trzeba takie duże gymy kiedyś w końcu w całości podbić. Warto – koło 10.000 XP za to wpada.
   Żaden bot w tym momencie nie działa – odkąd Niantic wymusił wersję aplikacji co najmniej 0.39 (czyli od wtedy, kiedy wszystkie mapki się wyłączyły).

 • Reply
  polonez
  Paź 15, 2016 4:52 pm

  dziś był gym przykładowo magmar 1100 CP flareon 1400 CP slowbro 1600 CP
  biorę vaporeona 1400 CP (mniej niż flareon będący w gymie) pokonuję nim magmara i flareona i jeszcze trochę starcza na walkę ze slowbro ale już pada więc do walki wchodzi drugi – gyarados 1600 CP (ciut mniej niż slowbro z gymu) i wygrywam poziom gymu wzrósł o 502 więc dalej trenuję tym razem jako drugiego ustawiam laprasa 1000 CP i znów vaporeonem pokonuję magmara i flareona lekko raniąc slowbro ale już lapras kończy dzieło i znów poziom wzrósł o dokładnie 502

  trochę to niesprawiedliwe bo walcząc starym systemem gdybym wygrał vaporeonem z tym magmarem i flareonem wzrosłoby o jakieś 600-700 a tak to o te 502

  myślałem żeby może przerwać walkę po dwóch pokonanych ale bałem się że wystąpi arenowy error

  jeszcze dzień przed przed tą aktualizacją gdy trenowałem na pewnym gymie vaporeonem 1400CP pokonałem clefable 1400 CP ciut mocniejsze i machampa chyba 1500 CP i wzrosło ponad 1000 pkt w gymie teraz już tak się nie uda

  • Reply
   Robert de Clair
   Paź 18, 2016 12:23 pm

   No trzeba dopasować się do nowych zasad, wcześniej też bazowałem na różnicy CP czyli 2000 vs 1000 ale z dobrym przełożeniem i można było nawet 800xp dla wieży zdobyć. Teraz trening jest w zasadzie identyczny z walką z przeciwnikiem, musisz tak rozłożyć poksy by nie marnować ich potencjału czyli woda vs ogień, elektryk vs woda, no i na snorlaxy cos z earthquake a na dragonity i egeccutory lapras z jakims lodowym atakiem 🙂 po takiej akcji mozna nawet 2K expa przytulic dla gyma, ale fakt faktem więcej potionków idzie niż wcześniej.

 • Reply
  Dajcie jakiś radar...
  Paź 15, 2016 4:55 pm

  W Pokemon Go tak jak każdej innej grze największa ilość graczy jest na początku, później odchodzą ci co zainstalowali grę tylko po to żeby zobaczyć o co w niej chodzi, kolejną grupą która odpada są osoby używający chacków takich jak fake gps a takich którym nie chcę się ruszać jest sporo a banowanie kończy ich karierę. Na końcu zostają tylko stali gracze którzy bedą długo grać ale i tak w końcu skończą, tak jest w każdej grze.

 • Reply
  jakoushirou
  Paź 15, 2016 6:13 pm

  Jest jakiś sens używać Lure?
  Użyłem dzisiaj Lure. Mam obok siebie 3 pokestopy blisko siebie, więc załadowałem 3 razy Lure. I co? po 30 minutach, 30 pokemonów, same pidgeye, weelde, rataty i 1xCaterpie i 1xKakuna. To już chodząc w okolicy lepsze pokemony złapie… Jaki sens używać tego?

  • Reply
   kropianka
   Paź 15, 2016 7:37 pm

   Ja też nie widzę sensu. Może w większych miastach jest coś fajnego ale mi nie wypadło nic poza pidgey, ratata, weedle, spearow, raz wpadł eevee.

  • Reply
   Anon
   Paź 15, 2016 7:53 pm

   4 x lure + jajo szczescia + incense i masz 50 tys. EXP na godzine (tak najlepsi w Pogo porobili swoje 40-te poziomy)

   Kosztuje to mase $ of course

   • Reply
    jakoushirou
    Paź 17, 2016 9:02 am

    to ja wolę lucky egg i 80k expa w pół godziny 😉

 • Reply
  MaczetaPL
  Paź 16, 2016 5:24 pm

  26 lv Wrszawa
  Gram od poczatku. Pilnuje jedneg Gym 😉 Znajomych brak za stary jestem. Zbieram exp podczas drogi do pracy mocniejsz gym tylko jak sa 3 osoby (moje pokemony 1800 jeden reszta 1600) czasami poskubie mocniejsze. Narazie gra super. Draznia mnie tylko osoby na tym samym lv z kompletem 10 P powyzwj 2000 😉
  I

 • Reply
  Zniesmaczony
  Paź 17, 2016 11:40 am

  I co z graczami którzy po tym jak zdobędziesz gym kradną Ci go zanim zdążysz zakonczyć bitwę ? Powinna być jakaś 15-sekundowa ochronka/wyłączność dla zdobywcy . . . ;/

  • Reply
   kropianka
   Paź 17, 2016 12:24 pm

   Najlepiej gdyby można było wrzucić coś do gymu tylko po walce, szczególnie teraz kiedy podobno można obniżyć CP na czas treningu.

  • Reply
   jakoushirou
   Paź 17, 2016 12:39 pm

   Lepiej 5 sekund po niż 10 minut po jak się oddalisz do innego gymu 😉

 • Reply
  Dajcie jakiś radar...
  Paź 17, 2016 10:22 pm

  Czy ja wiem czy lepiej to że ktoś prędzej czy później odbije twój gym w większych miastach jest normalne i to raczej nikogo zbytnio nie wkurzy za to stanie i odbijanie gymu z 5+ silnymi pokemonami co trwa trochę czasu po czym wrzuca ktoś z przeciwnej dróżyny który czeka aż podbijesz gym, co bardzo wkurza tym bardziej że nie masz szans wrzucić wcześniej a odbijajac mu wrzuca kolejnego i tak mażesz bawić się cały dzień i nie umieścić swojego.

 • Reply
  Piotr
  Paź 25, 2016 3:21 pm

  A znacie to?
  Musi gym mieć level 10,czyli 10 osób.
  Te 10 osób musi się spotkać w tym samym czasie
  w zasięgu gymu,pojawia się wtedy legędarny
  przypisany do tej frakcji i nic tylko łapać.
  Tylko kto tak się spotka???

  • Reply
   Zniesmaczony
   Paź 31, 2016 1:38 pm

   możliwe możliwe wyskoczył mi nieraz koło gymu taki , ale czy będzie jakiś punkt gdzie będzie można zgłosić nicki/nazwy kont/graczy oszustów ? Mam u siebie w mieście kilku takich co bezwstydnie codziennie zajmują gymy a ludzi nie widać. Póki co robię screeny kont i czekam z nadzieją że w końcu dostaną to na co tak dzielnie pracują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.