News Niezbędnik gracza Poradniki 95

Czy warto maksować pokemony?

powerup

Kiedy w Pokemon GO pojawiły się raidy wielu graczy postanowiło zużyć swój Stardust na ulepszenie najbardziej przydatnych pokemonów – czy warto je „maksować”? 

Wielu z was na własnej skórze przekonało się jak drogocennym zasobem jest wspomniany wyżej Stardust. W tym momencie możemy go pozyskiwać za łapanie pokemonów bądź karmienie malinkami stworzeń obecnych w gymie. Są to ilości na tyle małe, że zebranie sensownej ilości pyłu wymaga wielu dni albo nawet tygodni.

Jeżeli posiadacie już któryś z wyższych poziomów (okolice 35 i wyżej) to doskonale wiecie jak kosztowne są ulepszenia pokemonów gdy chcemy je wymaksować, czyli uzyskać najwyższe możliwe CP. Niektórzy jednak nie wiedzą, że w pewnym momencie power upy stają się zupełnie nieefektywne w stosunku do kosztu jakie za nie ponosimy.

Czytając poniższe wywody miejcie na uwadze, że wasz pokemon może posiadać poziom o 1,5 wyższy niż lvl trenera (np. na 33 poziomie wasze wymaksowane stworzenie ma 34,5 lvl). Tak więc maksowanie dla trenera na 31 poziomie może mieć jeszcze sens, ale dla takiego z 38 już niekoniecznie. Lvl swojego pokemona możecie określić za pomocą kalkulatorów IV (pokeassistant, GoIV dla Androida czy Poke Genie dla iOS).

Pokemony wyklute z jajek i złapane z raidu posiadają zawsze 20 lvl. Z kolejnymi ulepszeniami przekraczają one pewne progi, które wymagają większej ilości Stardusa oraz cukierków. Co ciekawe:

  • Koszt ulepszenia pokemona z 20 do 31,5 lvl to 91000 Stardusta i 80 candy;
  • Koszt ulepszenia pokemona z 31 do 39,5 lvl (maksymalny) to 124000 Stardusta i 153 candy.

Warto wiedzieć, że szybkie ataki nie zyskują dodatkowych obrażeń z każdym ulepszeniem – staje się to co daną liczbę power upów a maksymalna wartość wcale nie jest osiągana przy maksymalnym poziomie. Powyższy przykład wybrałem dla wyjaśnienia tego przypadku na podstawie jednej z najbardziej uniwersalnych kontr na legendarne ptaki – Golema.

Najlepszy moveset Golema do walki w legendarnych raidach to Rock Throw i Stone Edge. Załóżmy, że został on wyewoluowany z Geodude, którego pozyskaliśmy z jajka – jego atak znajduje się więc w przedziale 10-15 IV. Im wyższa jest wartość IV dla ataku tym niższy poziom jest potrzebny by szybki atak osiągnął swoje maksymalne obrażenia. Według obliczeń z kalkulatora (link poniżej) Rock Throw osiąga maksymalne obrażenia (16) przeciwko Moltresowi na poziomach:

IV ataku Poziom, na którym szybki atak osiąga maksymalne obrażenia
10 34,5
11 33,5
12 33
13 32,5
14 32
15 31,5

Faktem jest, że ładowany atak zyskuje dodatkowe obrażenia praktycznie aż do samego końca – jednak w idealnym scenariuszu z IV ataku 15 między poziomem 31,5 a 38,5 Stone Edge zyskuje… 5,5%. Czy dla tak małego wzrostu warto poświęcić 105000 Stardusta i 126 cukierków?

Oczywiście w tej kalkulacji nie jest uwzględniony fakt, że z każdym power upem rosną także zdolności przetrwania i HP pokemona. W przypadku walk z legendarnymi pokemonami wzrost tych statystyk nie ma jednak zbyt dużego znaczenia.

Podany wyżej przykład nie jest oczywiście uniwersalny – punkt „odcięcia”, czyli ten, gdy szybki atak zyskuje maksymalne obrażenia jest różny dla każdego pokemona, zależy od IV ataku oraz bossa z którym walczymy. Jeżeli nie zrozumieliście całego wywodu to najlepiej gdy udacie się do wspomnianego kalkulatora:

https://goo.gl/mhYfmz

  • Po lewej stronie wybieracie pokemona, którym atakujecie;
  • Poniżej wybieracie atak, dla którego chcecie sprawdzić poziom na jakim osiąga maksymalne obrażenia;
  • W trzecim wierszu ustalacie bossa jakiego chcecie atakować wybranym pokemonem (bardzo ważne, bo punkt odcięcia różni się w zależności od tego jaką defensywę oraz słabości ma wasz przeciwnik). Na liście są wszystkie pokemony, na wszelki wypadek gdyby kiedykolwiek zostały bossami raidów;
  • Jeżeli sprawdzacie tylko dla legend to linijkę Raid tier zostawiacie na 5 – oczywiście gdy chcecie też sprawdzić np. swoje kontry na Tyranitara to należy zmienić tę wartość na 4.

Pamiętajcie, że wszystkie te obliczenia mają być jedynie poglądem na to czy warto poświęcać bardzo ograniczone zasoby Stardusta na maksowanie pokemona, którego chcecie używać np. przeciwko legendom. Warto wiedzieć, iż od pewnego poziomu koszt ulepszenia może być gigantyczny w stosunku do tego jak małe przynosi korzyści.

Nie ma sensu bym przepisywał wszystkie możliwe źródła, tak więc zapraszam do bardzo przydatnych linków:

https://gist.github.com/pekingduck/9d3a19c5ca3e4ce4398866159c63c9bb – bardzo uniwersalne zestawienie tabelaryczne, które pokazuje, kiedy najlepsze ataki najbardziej potrzebnych kontr na danego bossa osiągają swoje maksymalne wartości.

https://goo.gl/4ha5Tf – kalkulator podobny do tego, który tłumaczyłem powyżej, tylko bardziej zaawansowany. Pozwala ręcznie wpisać statystyki pokemona jakiego atakujemy oraz statystyki jego ataku – dzięki temu w drugiej tabeli zobaczycie jak zmniejszają się odnoszone przez waszego pokemona obrażenia wraz z kolejnymi power upami.

Jeżeli czegoś nie zrozumieliście to nie bójcie się zadawać pytań w komentarzach.

Na koniec dla tych, którzy w miarę sprawnie posługują się językiem angielskim materiał od Trainer Tips, który na swój sposób tłumaczy to co przekazałem wam w powyższym tekście:

95 Comments

  • Reply
    Ziutek Broda
    Sie 04, 2017 10:30 am

    Oczywiście że warto maxować, bo rośnie też hp i pok staje się mocarny, nie tylko atak się liczy.
    Ostatnio na raidach nagminne jest lanie pokami 20 level i regain i lament bo apka sie wywaliła.

    • Reply
      Ivrin
      Sie 04, 2017 10:45 am

      Powyżej pewnego poziomu wzrost hp i możliwości obronnych jest tak samo mizerny jak siły specjalnego ataku. Taki Golem między 31 a maksymalnym poziomem notuje wzrost o ledwie 7% jeśli chodzi o zdolności przetrwania.

    • Reply
      jeambean
      Sie 08, 2017 11:38 am

      Ja powerupuje do pewnego momentu. Przy pierwszym powerupie dostaje się ok 40-48 CP więcej ale potem już tyko niewiele ponad 20 CP. Za to znacznie wzrasta potrzebna ilość stardusta i candy. I w tym momencie przestaje powerapować. I te ilości stardusta i candy przeznaczam na następnego poka, którego będę powerupować. Nie mam więcej niż 3 poki jednego rodzaju ( wyjątek vaporeony, których mam 6 no i oczywiście legendarnych – więcej niż po 3 sztuki). Obecnie mam 37 level i dopiero po osiągnięciu 40 zamierzam wzmocnić poki na maxa. No chyba że Niantic dorzuci następne levele.

      • Reply
        Barti
        Sie 08, 2017 2:00 pm

        37 lvl czyli w polowie drogi do 40, wiec jest czas na power upy 🙂

        • Reply
          jeambean
          Sie 08, 2017 4:33 pm

          722 tys expa na 37 levelu ….. a więc już z górki :):):)

  • Reply
    Treneiro
    Sie 04, 2017 11:04 am

    Jeszcze kwestia powerupowania z niskich leveli (np z jajek, raidów). Ludzie podnoszą na potęgę tyranitary z raidów itp bo mają „wysokie IV” i później nie mają w ogóle dusta. Ja powerupuje tylko pokemony które mają 29-30 level przy zlapaniu, a próg iv ustalam na 70%. Dzięki temu mam 1 mln stardusta, poki równie silne (bo ta różnica iv to sztuka dla sztuki, co mi po 100cp więcej jak bazowe staty każdy ma te same). Wydaje mi sie ze lepiej na tym wychodzę. Dzięki temu mam też więcej poków danego typu. Lepiej 3 dragonity 70 iv po 3200 niz jeden 100 iv 3300

    • Reply
      AszKeczam
      Sie 04, 2017 12:31 pm

      Dokładnie, IV powyżej 70% dla poka lvl 28+ to wystarczające IV (zwłaszcza, że większość ludzi bije znacznie słabszymi). Jednak co do jajek to na takiego 90%+ IV już raczej warto wpakować więcej pyłu. 🙂 Maksowanie poków chyba tylko, jak ma 100% dla prestiżu i własnej satysfakcji.

    • Reply
      FoxMan
      Sie 04, 2017 1:23 pm

      Zgadzam się w 100%, doszedłem do takich samych wniosków po kilku tygodniach gry

    • Reply
      Tomic0981
      Sie 04, 2017 3:07 pm

      Co prawda to prawda. Trudno się nie zgodzić, choć mnie jara systematyczne powerupowanie takich „elitarnych” egzemplarzy powyżej 95 iv.
      Nie mam w zwyczaju złapać jednej sztuki i pociągnąć jej aż na maxa, ale systematycznie dopracowuje całą grupę. Mam np. 4 Golemy 30 lvl i jeden 32 i tu faktycznie przy niewielkim wzroście CP jako całości odpuszczam maxowanie za wszelką cenę.
      Jednakże większość z tych wybrańców ciągnę od 20 lvl i stardust zeruję na bieżąco. Jedynie podczas eventu na wakacjach zdobyłem 700000 i kilka dni pobalowałem z power upami 🙂

  • Reply
    SHV
    Sie 04, 2017 11:31 am

    Pytanie co w takim razie powerupować, po co mieć więcej niż 3 Tyranitary, albo 3 Dragonity, zajmują tylko miesce w plecaku.
    Wszystko się sprowadza do posiadania kilku wybranych typów po 2-3 sztuki na w miarę wysokim poziomie.
    Te parę % wzmocnienia może mieć znaczenie tylko przy rajdzie w ograniczonej ekipie.

    Kolejne pytanie, czy Niantic nie przekopie za parę miesięcy gymów i zasad na nowo?
    Po poprzedniej wersji gymów mam 4 mocne Vaporeony, 6 Jolteonów, z których teraz używam po 1.
    Teraz królują golemy, tyranitary, ale po co komu ich większa ilość niż 2-3?
    Mam 3 Tyr powyżej 90IV, w rajdach gdzie są najlepszą opcją używam najczęściej tylko 2 i w większości przypadków z uzupełnieniem innych rodzajów wystarcza.

  • Reply
    Niebianski
    Sie 04, 2017 12:04 pm

    Trainer Tips najlepszy dla mnie yuotuber na temat Pokemon Go.

    • Reply
      pkaczu
      Sie 04, 2017 1:36 pm

      no dokładnie taki Kuszi to się może schować

  • Reply
    luki86
    Sie 04, 2017 1:37 pm

    ja power upuje do maksa alr tylko jesli poekmon ma iv wicej niz 95 inne ida do ubicia i widac roznice jak bijemy legende jak szybko padaja innych pokemony a kiedy moje dodam zemam lvl 37

  • Reply
    Ashhash
    Sie 04, 2017 2:43 pm

    Ostatnie dwa powerupy za 4 candy na KAZDYM Poku już są nie opłacalne, gdyż spadki przyrostów cp są wyraźnie zauważalne!
    Maksowanie? LOL xd

    • Reply
      DawidPolakL
      Sie 04, 2017 10:34 pm

      A ja tam się cieszę że mam Tyranitara 3490 czyli najmocniejszego w mieście mimo że kosztowało mnie to dużo pracy. Fakt że po zmianie gymów nie mam jak się nim pochwalić, ale za to na raidach innym pada cała ekipa a mi zaledwie 2

      • Reply
        Ricardogo
        Sie 05, 2017 8:04 am

        Mój Tyrek ma 3600 i zawsze robi wrażenie 😉

  • Reply
    mystic38
    Sie 04, 2017 3:38 pm

    A ja uważam że posiadanie poksa z max CP to fajna sprawa w szczególności gdy się ma takiego ampharosa ponad 2500 CP 🙂

  • Reply
    Adam987
    Sie 04, 2017 9:28 pm

    Mały offtopic.
    Kolejny wieczór pod hasłem Networ error. Zbijanie 2 pokemonów zajęło mi ponad 30 minut. Ponad 20 resetów aplikacji. I gdy juz trwała ostatnia poresetowa walka ktoś sie dodał. No szlag czlowieka moze trafić. W zeszlym tygodniu całe popoludnie nic się nie dało zrobić. Teraz powtórka rozrywki. Dla potwierdzenia problemu gość probował zbić mojego poka na sąsiednim gymie, ale po jednej długiej walce dał sobie spokój.
    Ile można jeszcze spierdzielić w tej grze? W mieście gdzie obecnie przebywam praktycznie nie ma zadnych nowych graczy z poziomem 5-29. To chyba zaczyna świadczyć o tym, że pomimo nieudolnych chęci Niantic graczy zaczyna ubywac przez te wszystkie „rewolucje i usprawnienia”.

    • Reply
      moltres uno
      Sie 04, 2017 9:31 pm

      Aha,czyli ja nie jedyny jak widzę, marne pocieszenie dla mnie xD

    • Reply
      DawidPolakL
      Sie 04, 2017 10:30 pm

      Idź ty lepiej pod kościół popłakać. Ja gram od drugiego czasu na biedronkowym Myfone ifinity 2s i 2 i jakoś daję radę. Gps wariuje jak szalony, przenosi mnie w drugi koniec miasta, nawet do innego miasta, gymy obchodzę ze wssystkich stron aby w końcu awatar dotarł na miejsce. Przypomnę że mieszkam w 25 tys mieście i mam końcówkę 36 levelu. Jakbym miał narzekać jak ty to po prostu rzuciłbym to w pi zdu i tyle.

      • Reply
        Adam987
        Sie 04, 2017 10:42 pm

        Może nie zrozumiałeś o czym piszę więc mały skrót: to nie jest problem telefonu tylko gry, która nie wiedzieć czemu w wybranych lokalizacjach nie działa czasami normalnie. Całe miasteczko na przez jakiś czas zwalone gymy.

        • Reply
          DawidPolakL
          Sie 04, 2017 10:50 pm

          Dobrze zrozumiałem dlatego przytoczyłem swój przykład. Po prostu nie podoba się to nie graj i tyle

          • Adam987
            Sie 05, 2017 12:18 am

            Ogarnij się człowieku z takimi radami. Piszę, że gra jest zwalona bo co chwila coś grzebią w kodzie generując kolejne problemy w danym regionie, a ty mi w zamian proponujesz nie grać. Nie doświadczyłeś tego problemu, to pozostaje się tylko cieszyć.
            Idąc takim samym tokiem myślenia proponuje nie odpisywać na moje wpisy. Każdy będzie szczęśliwy.

    • Reply
      a
      Sie 04, 2017 11:31 pm

      U mnie wczoraj też z tym był problem. 2 gymy się postawiły i nie dało rady, bo w połowie pierwszej walki już wyrzucało. To nowe doświadczenie, bo do tej pory praktycznie nie miałem poważniejszych problemów z grą.
      Dziś na szczęście wszystko działało o.k i żaden error się nie pojawił.

  • Reply
    moltres uno
    Sie 04, 2017 9:30 pm

    Hej ja mam takie pytanie. Ostatnie dwa raidy zakończyły się u mnie sukcesem. Dostałem nagrody, i już mam rzucać w pokemona. No i nic w tym dziwnego, ale pokazuje mi network error, wobec czego wychodzę z gry. Wchodzę ponownie i….. muszę pokonywać bossa raz jeszcze! No trudno, ustawiam nowe pokemony do walki, i walki nie mogę stoczyć bo pokazuje „network error” i po chwili czekania znowu muszę klikać na raid i wybierać pokemony. Inne rzeczy tzn.łapać pokemony i zbierać z pokestopów mogę. Godzina też prawidłowa. Na koncie mojego brata też troszkę laguje, ale on daje radę walczyć. Ma ktoś z was też takie problemy? Proszę o pomoc i thx za odpowiedzi.

  • Reply
    Meffidtoteles
    Sie 04, 2017 10:01 pm

    Przez calkulator IV GO distalen shadowban 🙁

  • Reply
    Wooper
    Sie 04, 2017 10:31 pm

    Hej mam pytanie. Ile mieliście podejść do Lugi? Wiem, że ona akurat jest długo, ale ja dalej jej złapać nie mogę :/ 0/8 podejść

    • Reply
      DawidPolakL
      Sie 04, 2017 10:41 pm

      Ja 4 i nie złapałem. Trzeba mieć szczęście i tyle.

    • Reply
      Tomic0981
      Sie 04, 2017 10:57 pm

      Ja mam 4/10. Trzeba zrobić to co się da, jak najbliżej podkręconego excellenta i liczyć na szczęśliwy los 🙂

      • Reply
        Wooper
        Sie 04, 2017 11:02 pm

        Miałem podkręconego i prostego excellenta i wyskakiwał :/ cóż… Przynajmniej mam dwa mniejsze ptaki, a niektórzy nic, więc nie marudzę. Chociaż Articuno też 1/4

        • Reply
          DawidPolakL
          Sie 04, 2017 11:06 pm

          Ja mam 3 Articuno i 1 Moltresa. Dzisiaj na 3 raidy złapałem 1 moltresa drugiegi uciekł i Tyranitar niestety też

        • Reply
          Tomic0981
          Sie 05, 2017 1:08 am

          No to mi się w trakcie łapania legend już zdarzyło chyba z 10 podkręconych excellentów trafić, ale skuteczne to było chyba 2 razy. To jest losowanie, jedynie szansa się lekko zwiększa.
          Mój 8-letni synek , któremu wyobraźnia podpowiedziała rzucenie banana, złapał Lugię na banana 🙂
          Najtrudniej mi celować do Moltresa, regularnie nie dorzucam…

        • Reply
          at3at3
          Sie 05, 2017 6:55 pm

          A ja jestem dziś cholernie wku…rzona, bo przy 6 Moltresach w dzielnicy, które sprawdziłam, tylko na jednym była ekipa (ale oczywiście go nie złapałam). A jak dziś chodziłam po centrum miasta to Moltresów nie było wcale (dopiero teraz jest jeden, kiedy już wróciłam do domu)!
          Lugie choćby obecnie z domu wiedzę dwie i też zero zainteresowania u ludzi. Aktywność na FB – prawie żadna. A jeszcze tydzień temu było zupełnie odwrotnie.

      • Reply
        DawidPolakL
        Sie 04, 2017 11:02 pm

        Technika nie ma znaczenia. Liczy się tylko szczęście

    • Reply
      a
      Sie 04, 2017 11:29 pm

      0/0
      Na grę mam czas tylko po 20-tej, a wtedy żadnych raidów już nie ma w moim mieście.
      W niedzielę trafiłem na Lugię, ale zebrało się zawrotne 3 osoby. Tak się gra w małym mieście.
      Articuno i Moltres podobne statystyki 😉

      • Reply
        Tomic0981
        Sie 05, 2017 1:12 am

        Nie wierzę, że nie jesteście w stanie się ogarnąć nawet w 10-tys. mieście. Spotykacie się we 3 na Lugii, zakładacie grupę, każdy dodaje 1-2 swoich bliższych lub dalszych znajomych, którzy też grają i nie ma opcji , żeby w takim miasteczku nie zebrało się nawet 15 osób. Spotkania na gymach są tak pozytywne, że nawet jeśli ktoś zacznie dość niechętnie, namówiony przez kogoś innego, to szybko się wkręci…

  • Reply
    Outlawek
    Sie 05, 2017 7:57 am

    Podnosić, nie podnosić oto jest pytanie, ale na pewno trzeba będzie do 21.08 odwiedzić Warszawę. Najlepiej w weekend 12.08 lub 19.08. A dlaczego? Niebawem zapewne ukaże się news…

  • Reply
    AVS
    Sie 05, 2017 10:28 am

    Dzis w wawie na chmielnej zlapalem Kangashkana, regionalne są odblokowane??

    • Reply
      JanuszPOWER
      Sie 05, 2017 11:20 am

      W ten i następny weekend w największym miastach Europy (w tym w Wawie) są do złapania Kangashkany i Unowny w dużych ilościach 😀

      • Reply
        Bizazam
        Sie 05, 2017 11:57 am

        A Katowice? Myślicie, że tam będą?

      • Reply
        Bizazam
        Sie 05, 2017 12:01 pm

        Chyba, że chodzi konkretnie o stolice.

      • Reply
        AVS
        Sie 05, 2017 12:39 pm

        Unown też właśnie złapany, więc potwierdzam Twoje słowa 😉

        • Reply
          Deltatrek
          Sie 05, 2017 1:27 pm

          A Tauros to też regionalny bo mi mignął prze 10 sekund… a Kangashkana udało mi się całkiem przypadkiem….

          • Wooper
            Sie 05, 2017 1:29 pm

            Gdzie widziałeś Taurosa?

          • Deltatrek
            Sie 05, 2017 2:05 pm

            Na chełmskiej o 12.14 ale jechałem autobusem… Wysłałem że mam zwidy ale jest seen 1 w pokedexie

          • Wooper
            Sie 05, 2017 2:24 pm

            Tzn. ‚seen’ masz dopiero, jeśli jesteś w momencie łapania, lub zobaczenia pokemona w gymie. Czyli samo widzenie pokemona na radarze, nie dodaje do ‚seen’.

      • Reply
        panda
        Sie 05, 2017 2:07 pm

        Unowny i Kangashkany respia sie na wariata

        • Reply
          JanuszPOWER
          Sie 05, 2017 4:09 pm

          Niestety mieszkam dosyć daleko od Wawy, więc nie złapię sobie żadnego z nich. Ta gra jak dla mnie robi się coraz gorsza, Poki które kiedyś były albo przynajmniej powinny być mega rzadkie są nagle dla każdego w Wawie bez problemu do znalezienia i złapania. Po co mam biegać i łapać rzadkie Poki, skoro za chwilę mogą być transferowane przez wszystkich z powodu ich dużej ilości.

  • Reply
    Marek
    Sie 05, 2017 10:44 am

    A może ruszcie cztery litery i łapie poki w Warszawie, ja przed chwilą złapałem pod paskudą unowny i kangaskhana.

  • Reply
    Wawa
    Sie 05, 2017 10:54 am

    Tak regionalne od dzis ale tylko z Australii Unknown 😀

  • Reply
    Nowystary
    Sie 05, 2017 3:42 pm

    A ja po swojego leciałem do Australii. Czy Niantic zwróci mi za bilety. To nie fair, że zmieniają zasady w trakcie gry. Po co walczyć o legendy jak za miesiąc na ulicach będzie ich tyle co pidgey’ów. Dla paru dolarów od nowych graczy zrobią wszystko. Starych mają w czterech literach. To zwykła prostytucja. Dla mnie to definitywny koniec. Odinstalowałem.

    • Reply
      Adam987
      Sie 05, 2017 3:56 pm

      Bo uczciwiej by było, aby dostępność legend była zależna od doświadczenia gracza i np. stażu. To by zdecydowanie zmotywowało do wytrwałości młodzików, co po kilku miesiącach nie widzą już sensu gry.
      Unowny super. A Kraków czy Katowice to duże miasto czy przywilejem będą cieszyć się mieszkancy stolicy?

      • Reply
        Adam987
        Sie 05, 2017 4:02 pm

        Już doczytałem. Tylko Warszawa. Na fb jest lista miast. 🙁

  • Reply
    mostek
    Sie 05, 2017 3:59 pm

    Tez byłem w Australii, przywiozłem jednego Kangaskhana na pamiątke, nawet do areny nigdy go nie wstawiłem bo był mój taki prywatny i złapany uczciwie. lecz nie on był moim celem podróży i proszenie o zwroty za bilety ogarnia mnie smiechem.

  • Reply
    Boss
    Sie 05, 2017 4:46 pm

    Czyli dla niantica tysiące graczy mieszkajacych poza Warszawą to gorszy sort, gracze drugiej kategorii…..
    Co do tematu power upowania cp to jak dla mnie po zmianie systemu gymow nie ma to sensu. Osobiście od czasu tych zmian nie wydalem naewt 1 stardusta..

    • Reply
      at3at3
      Sie 05, 2017 7:27 pm

      Nie tylko poza Warszawą. W Dojczlandzie też jest ten bezsensowny „supermarketowy” podział i na północy nic nie ma. Zostaje mi jedynie przekonanie męża na powrót do domu okrężną drogą i „zwiedzanie Berlina”. 😉 Oczywiście pewnie nic z tego nie wyjdzie…

    • Reply
      Bart
      Sie 05, 2017 8:20 pm

      Tak, od razu dać każdemu cały pokedeks, i jeszcze max CP pokow, inteligentna wypowiedź na poziomie zazdrosnego 5latka. Idąc tym tokiem myślenia czemu przeciętny Kowalski nie ma 3Ferrari w garażu? I czemu w Polsce nie ma złóż diamentów i ropy naftowej?

      • Reply
        nnondinio
        Sie 05, 2017 8:47 pm

        każdemu dac pokedeksu nie można ale słoikom z farszawki już tak…
        Większego „inteligenta” jeszcze tu nie widziałem

      • Reply
        dzejdzej
        Sie 05, 2017 8:48 pm

        ten bart to jakaś ameba chyba, nikt choć troche myslący by tak raczej nie napisał….

      • Reply
        sylwiaa
        Sie 05, 2017 8:49 pm

        żal czytać takich wypocin jak tego barta… skąd się biorą tacy ludzie, nie mam pojęcia

      • Reply
        olek
        Sie 05, 2017 8:51 pm

        człowieku ty umiesz czytać ze zrozumieniem czy jesteś wtórnym analfabretą? Da się tu jakoś zbanować takie egzemplarze jak ten bart???

      • Reply
        sylvi
        Sie 05, 2017 10:01 pm

        może to dla takich ignorantów jak ty będzie szokiem ale w Polsce są złoża ropy naftowej….
        co za koleś omg

      • Reply
        Adam987
        Sie 05, 2017 11:56 pm

        Wiesz, problem jest w tym, że gracze uczciwie walczący o każdy najmniejszy element gry od jej początku musieli się czasem mocno napracować aby zdobyć po wielu miesiącach takiego machampa czy tyranitara. A teraz okazuje się, że dzieciaki zaczynające zabawę mające 15 poziom mają już wszystkie bossy level 3 i 4, legendy a teraz unowna i regionalne. Wystarczy dobrze mieszkać, mieć rodziców chętnych płacić za raidpassy i odrobina szczęscia w postaci asyst przy walkach.

        • Reply
          jakakolwiek
          Sie 07, 2017 12:03 am

          Wiesz, ale trochę głupio narzekać akurat na ten event, bo miało być tylko w kilku miejscach (nigdzie w Polsce) i pod jakimiś specjalnymi warunkami, a jest dla wszystkich, dużo dłużej i w dużo większej liczbie miast. Fakt, gracze z innych miejsc mają gorzej niż warszawiacy, ale łatwiej chyba się wybrać do W-wy niż Berlina czy Pragi? Ostatni event spędziłam w miejscu, gdzie w zasięgu spaceru nie miałam żadnego pokestopu, trzeba było jechać do jednej czy drugiej wsi i też wiele nie skorzystałam, tyle co z buddy i jajek (choć tych mało mi nie zabrakło ;-)).

          • akima
            Sie 07, 2017 4:07 pm

            punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 😛 jak ktoś mieszka pod Warszawą, to powie, że lepiej się wybrać do Wawy. ja przykładowo mam bliżej do Pragi i prędzej wybiorę się właśnie tam (tym bardziej, że można już normalnie korzystać z internetu za granicą). masa ludzi w PL ma też bliżej do Berlina, bo to przecież rzut beretem od granicy, aczkolwiek tam akurat nie planowano Safari Zone, jeśli dobrze pamiętam

  • Reply
    DawidPolakL
    Sie 05, 2017 8:23 pm

    Macie lepsze fony to odpalcie fake gps i łapcie w Wa-wie. Potem przez paręgodz się nie logujcie u siebie i tyle. Ja niestety mam marny fon heh

  • Reply
    Nev
    Sie 06, 2017 3:50 am

    Jak nie teraz to kiedy indziej, to tylko gra. Czasami mam wrażenie, że ludzie za bardzo nią żyją. Sam gram prawie, że codziennie ale traktuję to jako dodatkowa zabawa. Tak jest zdrowiej.

  • Reply
    Wooper
    Sie 06, 2017 1:25 pm

    Ja się założę, że zrobią event z unownami i będzie szło złapać cały alfabet. Aż się prosi w sumie 😉

    • Reply
      Stefcio2016
      Sie 06, 2017 11:12 pm

      Przecież jest event z Unownami, od wczoraj złapałem 6 nie ruszając się za daleko bo w pracy byłem, jak coś na radarze wyskoczyło to wychodziłem po to, no i 5 kangurów przy okazji wpadło. Jak ktoś się postarał to pewnie ma już wszystkie. Mi np. 4 naraz wczoraj wyskoczyły.

      • Reply
        jakakolwiek
        Sie 06, 2017 11:57 pm

        W którym miejscu tak dobrze? Bo ja dzisiaj byłam i w Łazienkach, i na Polach Mokotowskich (tak się akurat złożyło) i zero unownów i kangurzyc – tę ostatnią złapałam dopiero pod wieczór na moim osiedlu, ale żadnej innej nie widziałam.

        • Reply
          Stefcio2016
          Sie 07, 2017 12:03 am

          Park Szczęśliwicki, szczególnie jego początek (Drawska, róg Bohaterów Września). Dalej w głąb się nie zapuszczałem, bo czasu brak.

          • Stefcio2016
            Sie 07, 2017 12:12 am

            Widziałem na radarze dziś jeszcze unowna „o” w Parku Sowińskiego, ale też czasu zbrakło, żeby się zatrzymać po niego.

        • Reply
          bart
          Sie 07, 2017 10:05 am

          A gdzie w Łazienkach lub na Polu Mokotowskim masz centra handlowe ?? Jedź do galerii Mokotów lub Arkadii i tam masz sponsorowane eventy z kangurami logiczne , w Łazienkach i na Polu Mokotowskim są pojedyncze sztuki.

          • jakakolwiek
            Sie 07, 2017 2:06 pm

            a) Niektórzy (łącznie z Tobą na forum) piszą tak, jaby W-wa cała była zasypana Unownami i kangurami, a to nieprawda jest.
            b) Akurat Park Szczęśliwicki jest od któregoś CH Unibail-Rodamco odległy tak samo, jak Pole Mokotowskie (i nie jest to najbliższa okolica któregoś z nich)
            c) I czy faktycznie w pobliżu Arkadii?CH Mokotów/CH Wileńska jest większy wysyp niż gdzie indziej?

          • bart
            Sie 08, 2017 2:15 pm

            Co za problem sprawdzić na mapie, skanerze lub jakiejkolwiek aplikacji (wszystko darmowe dla wawy) gdzie są te poki ? Średnio widzę 2-3 eventowe poki w jednym miejscu jeden na 2gim , przecież nie będzie takiej ilości 24h na dobę.

    • Reply
      Ricardogo
      Sie 07, 2017 12:20 pm

      Na razie można złapać tylko 5 literek E, O, P, R i U.

      Może później dadzą innego regionalnego i następne literki.

      Po trzech literkach jest medal 😉

      • Reply
        at3at3
        Sie 07, 2017 1:39 pm

        Dokładnie, podobno w ramach eventu jest tylko „EUROPE”. Choć z drugiej strony – przed „promocją” były też chyba w dziczy inne? Nie wiem, bo nie mam żadnego, ale na logikę te pozostałe też są, tylko na starych zasadach (prawdopodobieństwo porównywalne z lotto).

        • Reply
          Stefcio2016
          Sie 07, 2017 11:44 pm

          Spoko znany wszystkim radosny youtuber panwojtek skompletował cały alfabet już naście razy….. subskrybujcie jego kanał…dostaniecie je wszystkie….. boszssss

      • Reply
        Filo
        Sie 07, 2017 8:43 pm

        Byc moze ma to cos wspolnego i to mieli w zamysle EUROPE to literki ktore mozna zlapac 😉

      • Reply
        Stefcio2016
        Sie 07, 2017 11:35 pm

        Park Szczęśliwicki praktycznie przylega do CH „Blue City”, ale kto właścicielem tego jest to hgw wie 😀

        • Reply
          jakakolwiek
          Sie 08, 2017 10:35 am

          @Stefcio2016

          Blue City jest spółki Blue City ;-), ale dopatrzyłam się, że jeszcze Złote Tarasy są własnością Unibail-Rodamco Chociaż to też obecności w Parku Szczęśliwickim za bardzo nie wyjaśnia – może po prostu szczęście ;-), za to może tłumaczyć zwiększony spawn w okolicach Dworca Centralnego i Pałacu Kultury (i ile takowy jest).

  • Reply
    europosedł
    Sie 06, 2017 2:10 pm

    w Wa-wie można złapać Unowny tylko E U R O P E, choć parę dni temu słyszałem że był F

  • Reply
    Andrzej
    Sie 06, 2017 4:05 pm

    Dzisiaj w Warszawie widziałem kanghaskana na radarze

  • Reply
    Armile
    Sie 06, 2017 9:54 pm

    Co to jest IV ktoś może łopatologicznie wytłumaczyć bo dopiero zaczynam

  • Reply
    froscik_99ers
    Sie 06, 2017 10:43 pm

    elo próbował ktoś walczyć z Blissey w gymach? Bo próbowałem to z kumplem wybić ale d**a. wywala nam obu „network error” jak ma już O HP. I czas leci do 0 i po chwili pokazuje komunikat że mamy walkę przegraną :(. Próbowaliśmy kilka razy ale bez skutku. To jakiś bug czy co? Bo jak tak to gym staje się w tej chwili nie do odbicia dopóki tego nie poprawią. miał ktoś podobną sytuację z tym pokiem?

    • Reply
      Wooper
      Sie 06, 2017 10:58 pm

      Walczyłem z Blissey jakoś 20 min. temu i normalnie wyczyściłem czerwony gym i pokolorowałem na niebiesko 🙂

    • Reply
      Stefcio2016
      Sie 06, 2017 11:06 pm

      Miałem tak ze trzy dni z rzędu z moim ulubionym gymem, pod koniec walki „network error”, Blissey zbita do zera i restart gry. Po powrocie do gry Blissey dalej cała, a mój pok prawie zero. Wczoraj już się udało.

    • Reply
      Adam987
      Sie 07, 2017 8:09 am

      Już dwa razy o tym pisałem, że co jakiś czas sypią się gymy i walka polega na tym, ze trzeba po kilka razy odpalić grę od nowa aby dokończyć jedną walkę. Zbicie 1 pełnego pokemona wymusza kilkanascie resetow i generalnie szkoda czasu i nerwów. U mnie nie było blissey wiec chyba nie ma to znaczenia. Ale wszystkie gymy w okolicy mają wtedy taką dolegliwość. Problem mija na drugi dzień.

      • Reply
        Wooper
        Sie 07, 2017 11:13 am

        Mam Iphonea SE i coś takiego zdarzyło mi się może z 3-4 razy, od momentu wprowadzenia nowych gymów. Ostatnio koledze dałem zrobić raid, bo jemu się rozładował telefon, a ja już złapałem Moltresa i mówił, że na moim gra jest 3 razy płynniejsza i o wiele lepiej się gra. Nie chwalę się teraz czy coś, bo nie ma czym. Ale po prostu na Iphonie nie ma takich sytuacji o których piszecie.

    • Reply
      a
      Sie 07, 2017 11:25 pm

      Tu nie chodzi o Blissey, a o konkretny gym.
      Też w ostatnich dniach miałem taką sytuację kilkukrotnie (a do tej pory przez ostatnie miesiące wszystko w gymach działało mi super).
      Zbiłem dziś kilka gymów bez żadnych problemów technicznych, ale przy jednym jedynym nie dało rady. Ile razy nie próbowałem (nawet po restartowaniu apki i smartfona) to zawsze po 10-15 sekundach network error.

  • Reply
    froscik_99ers
    Sie 07, 2017 11:53 pm

    Dobra dzięki za info byłem dzisiaj i już wszystko powiedzmy było w porządku udało się odbić gym’a 😉

  • Reply
    at3at3
    Sie 08, 2017 12:20 pm

    Pytanie – czym kierować się szukając kangurów i literek w Berlinie?
    Centrum handlowe jest na południu, na zadupiu, w dodatku zamknięte w niedzielę, bo to Dojczland.
    Może ktoś zna jakieś lepsze lokalizacje tamże?

    • Reply
      FoxMan
      Sie 08, 2017 12:32 pm

      gomap.eu/berlin 😉
      Przystanek metra – Kochstrasse, linia metra U6 😉

      • Reply
        at3at3