News 25

Jak powstał system questów?

Niantic na swoim blogu opublikowało notkę zawierającą głębsze spojrzenie oraz przemyślenia zespołu programistów pracujących nad Pokemon GO.

Na pokemongolive.com czytamy:

Trenerzy,

Podczas opracowywania nowej funkcji dotyczącej badań terenowych (Field Research) oraz badań specjalnych (Special Research) które niedługo pojawią się w Pokemon GO, mocno zastanawialiśmy się nad stworzeniem mechaniki, która nagrodzi graczy nie tylko poprzez spotykanie bardzo rzadkich pokemonów oraz odkrywanie otaczającego ich świata, ale również za opanowywanie do mistrzostwa unikalnych aspektów gry. Cel ten jest prosty, ale chcieliśmy być pewni, że funkcja związana z „badaniami” będzie służyć wszystkim rodzajom trenerów w Pokemon GO. 

W całym procesie projektowania skupialiśmy się na idei, że zadania badawcze mają być dostosowane do niemal każdego stylu eksploracji – od graczy, którzy wolą samotne przygody aż do grup zawierających dziesiątki trenerów, a jednocześnie będą posiadać stopnie trudności, tak by stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych trenerów. W rezultacie zauważysz, że wiele z tych zadań koncentruje się na umiejętnościach i wykonaniu a nie na losowości. Dodatkowo chcieliśmy zawrzeć zadania, które pomogłyby nowym trenerom nabyć cenne umiejętności i wiedzę, tak by wesprzeć ich podróż w Pokemon GO.

Dla przykładu, jedno z zadań typu Field Research rzuca wyzwanie trenerom, by trafić trzy rzuty z bonusem great z rzędu. Trenerzy, którzy są mniej doświadczeni zapewne zdołają to zrobić raz lub dwa, ale mogą nie wiedzieć jak robić to konsekwentnie. Takie zadanie może również stanowić wyzwanie dla doświadczonych trenerów i przetestować ich umiejętności oraz sprawdzić jaki reprezentują poziom.

Jednym z naszych ulubionych aspektów przy projektowaniu tej funkcji jest fakt, że badania wydają się być ciągłą przygodą, która zapewnia doskonałą powtarzalną jakość dzięki swojemu zróżnicowanemu oraz wymagającemu systemowi, jak i oferuje nowe cele do osiągnięcia. Nawet trenerzy, którzy podczas gry w Pokemon GO poruszają się codziennie tą samą trasą, znajdą różne wyzwania i cele do zrealizowania, dzięki czemu znajome obszary przyniosą poczucie nowości. 

Chcieliśmy również, aby nagrody były odpowiednie dla wyzwania. Podczas gdy proste zadania takie jak obrócenie pewnej liczby unikalnych PokeStopów lub złapanie kilku pokemonów, przyniosą użyteczne przedmioty, ukończenie trudniejszego zadania, takiego jak kilka rzutów z bonusem great z rzędu, powinno dawać odczucie zdobycia osiągnięcia, które zapewnia większą nagrodę lub nawet szansę na spotkanie rzadkiego pokemona. 

Innym założeniem, na którym się skupiliśmy, było to, że zadania badawcze powinny posiadać swoje podstawy w świecie Pokemon GO i korzystać ze znanych już schematów. Skorzystaliśmy również z okazji, by ponownie wprowadzić profesora Willowa, który dostarcza początkowych wskazówek dla trenerów, by dawał cenne lekcje na temat świata gry. Na przykład zadanie typu Field Research dotyczące pokemonów typu ognistego może prowadzić do spotkania silnego stworzenia właśnie tego typu. Tematyczne zadania badawcze powinny również subtelnie przekazywać wiedzę o pokemonach jak np. przewagę danego typu lub ewolucje, bez odczuwania, że jest to jakikolwiek samouczek. 

Co najważniejsze, zadania badawcze są tak zaprojektowane, by dostarczać zabawy. Eksploracja, wyzwania związane z umiejętnościami i napotykanie pokemonów nigdy nie powinny być traktowane jako nieprzyjemny obowiązek, tak więc zadania typu Field Research nie są powtarzalne ani przeciągające się. Trenerzy, którzy wolą bardziej swobodne tempo znajdą zadania, które są przyjemne i możliwe do wykonania w ciągu 15-30 minutowej sesji gry, podczas gdy osoby lubiące całodniowe przygody będą mogły wykonywać dowolną liczbę zadań o różnych wymaganiach oraz poziomach trudności. 

System badań w Pokemon GO ma szansę na rozwój i zmiany w czasie. Kontynuujemy poszukiwanie ścieżek na uczynienie systemu badań jeszcze bardziej przyjaznym dla grup, tak by mogły tworzyć fascynujące historie i odpowiednio wynagradzać za starania. Nadchodzi wiele więcej i jesteśmy podekscytowani, że trenerzy na całym świecie są z nami by grać!

Zespół Pokemon GO

Osobiście uważam, iż każda taka dłuższa notka zawierająca przemyślenia pracowników Niantic to zdecydowanie duży plus. Tym bardziej, że komunikacja zawsze była jedną ze słabszych stron producenta Pokemon GO.

Jednym z ciekawszych fragmentów wydał mi się ten, w którym Niantic pisze:

[…] ukończenie trudniejszego zadania, takiego jak kilka rzutów z bonusem great z rzędu, powinno dawać odczucie zdobycia osiągnięcia, które zapewnia większą nagrodę lub nawet szansę na spotkanie rzadkiego pokemona

Wygląda na to, że poza możliwością spotkania np. legendarnych pokemonów za zebranie siedmiu stempli także trudniejsze zadania pozwolą nam spotkać jakieś rzadsze stworzenia.

System zdań powinien pojawić się w grze już w piątek.

Źródło: https://pokemongolive.com/en/post/mardevupdate-research/

25 komentarzy

  • Reply
    kojotkp
    Mar 28, 2018 9:53 pm

    Podoba mi się ta koncepcja

  • Reply
    RzeźNick
    Mar 28, 2018 10:42 pm

    Nie mogę się doczekać.

  • Reply
    JakeGrewn
    Mar 29, 2018 6:23 am

    Zdecydowanie brzmi ciekawie

  • Reply
    Pit
    Mar 29, 2018 6:28 am

    Działa jeszcze jakiś skaner do pokemonów ?

    • Reply
      florian
      Mar 29, 2018 10:00 am

      Bez skanera nie można łapać?

      • Reply
        12fisz12
        Mar 29, 2018 11:01 am

        dokładnie. Bez skanerów nie da się łapać? Wkurza mnie to narzekanie i hejt na flajów a sami korzystamy z map, IV kalkulatorów itp. To też jest niezgodne z regulaminem więc skąd takie zakłamanie??

        • Reply
          Tom
          Mar 29, 2018 11:40 am

          Może dlatego, że owe mapki to nie tylko 100% pokemony, ale także gymy i raidy? Mieszkam na obrzeżu nie najmniejszego miasta i nie mam na osiedlu ekipy pokegraczy. Na raidy muszę dojeżdżać do centrum, więc znajomość zawczasu gdzie jakieś jajko się pojawia znacznie ułatwiała kwestie zrealizowania raidu

          • Damiancky
            Mar 29, 2018 6:44 pm

            Od tego są grupy na fb i messengerze?
            Z tych aplikacji korzysta każdy.
            I wątpię, aby w dużym mieście nie było takowej.
            Cóż, chciałbyś wszystko pod nos. Ale nie tędy droga 😉

          • a
            Mar 29, 2018 11:44 pm

            Jeśli chodzi o pokemony to śmiać mi się chce z tej paniki w dużych miastach. Nauczyli się grać na mapkach z CP i IV i teraz nie potrafią sobie bez tego poradzić. Bo bądźmy szczerzy granie na mapkach z IV to trochę takie czitowanie.

            Tu jest oczywiście też duża wina Niantic, że nie ogarnęli jakiegoś normalanie działającego skanera, który realnie pomagał by graczom szukać pokemonów, ale nie dawał wszystkiego na tacy. To co obecnie jest czyli system nearby/sightings to jakiś żart z graczy. Nie mam w pobliżu żadnego pokestopa, ale mam dość sporo spawnpointów. W efekcie pokazuje mi pidgeye, rattaty i venonaty pod pokestopem 700m dalej, a nie pokazuje Dratiniego, Abry, czy Wailmera, które są 50-100m ode mnie.

            Co do gymów/raidów to też całkowita racja. Jest lipa. Tu akurat mapki miały sens. Bez mapek nawet nie wiadomo czy jakiś raid jest, jeśli mieszka się poza centrum. A przecież Niantic miało dość dobrze zorganizowane narzędzie jakim jest mapa Intel w Ingressie.
            Przecież od początku gry, a już koniecznie od momentu startu systemu raidów powinna być oficjalna mapa zawierająca: pokestopy, gymy i ich stan oraz nadchodzące/trwające raidy.

          • Tom
            Mar 30, 2018 2:08 pm

            Owszem jest grupa. Ale ludzie mają życie i nie będa Ci wrzucać zaraz po pojawieniu się jajka info, tylko jak właczą grę. Często sie kończy na tym, że napisza o jajku 10 minut przed wykluciem, ekipa chce się zebrać za 15 minut, a Ty siedzisz 5km od danego gymu z możliwością dojazdu za 25minut. Poki niech każdy szuka sam, to prawda. Ale gymhuntra by mogli „oddać”, bądź zrobić legalny odpowiednik.

  • Reply
    Das
    Mar 29, 2018 7:29 am

    W piątek pewnie u nas o 21szej

  • Reply
    Dario
    Mar 29, 2018 7:49 am

    Nie wiem, czy zamiast przyjemności nie bedzie irytacji podczas najtrudniejszych wyzwań. Każdy bedzie chciał coś najlepszego wyciagać z gry a np. trafienie 3 razy pod rząd greatem to już w wiekszosci będzie kwestią szczęscia nawet przy dużych umiejetnosciach. I tu pewnie będzie dużo nerwów.

    • Reply
      Ivrin
      Mar 29, 2018 7:55 am

      Muszą istnieć trudniejsze wyzwania – gdyby były same szybkie i łatwe to po tygodniu wielu by narzekało, że nie ma już co robić a wszystkie wymagają maks kilkunastu minut.

    • Reply
      antykl
      Mar 29, 2018 8:13 am

      „Great” to jest przykład. Równie dobrze może być 3 razy Excellent. To dopiero będzie trudne, a nie 3 x Great.

      • Reply
        bart
        Mar 29, 2018 9:34 am

        albo złap 5 Trapinch-ów jednego dnia.
        Pamiętając, że gra podobno jest „niesprawiedliwa” to dla jednych wszystkie zadania będą bajecznie proste, dla innych wyzwaniem będzie najprostsze zadanie np. przekręć 10 pokestopów gdzie w okolicy są tylko 3??

        Im większy zachwyt questami, tym większe może być rozczarowanie.

        • Reply
          Nodien
          Mar 29, 2018 1:26 pm

          Tylko przypomnę, że każde zadanie terenowe będzie można usunąć i zebrać nowe, także ból dupska nie jest tutaj odpowiedni :). Zobaczmy jak to będzie wyglądało, a potem narzekajmy.

        • Reply
          arty
          Mar 31, 2018 10:15 am

          Akurat na razie zadania, są praktycznie takie same. Mam dwa konta i dostałem takie same zadania, ale już osoba z paczki do rajdów dostała zadanie zakręcenia trzema nowymi pokestopami to dopiero wyzwanie, kiedy w mieście wszystkie, już są zakręcone. A ja złapanie 3 pokemonów ognistych które praktycznie się w okolicy nie pojawiają che…

  • Reply
    PlutoVALOR
    Mar 29, 2018 2:32 pm

    Nawet jak za wykonanie questa bedzie możliwość spotkania np na dziko Charizarda to sie bede cieszył. Nie zawsze się widzi takie pokemony na dziko.
    Pamietam jak w zeszłym roku w styczniu podczas eventu starteriw spotkałem go na dziko. CP??? Zjadł 10 malinek i wychodził z ultra balla. Jak siadł to euforia.
    Fajne takie rzeczy

  • Reply
    siwy
    Mar 30, 2018 6:38 am

    nie dostaje jajek przy pokestopach :/
    o co chodzi ?

    • Reply
      donphaniątko
      Mar 30, 2018 9:37 am

      Sprawdź czy nie masz zapełnionego plecaka na pokemony – jeśli masz np. 500/500 poksów, to nie dostaniesz jajka. A jeśli to nie to, pozostaje jeszcze zwykła złośliwość rzeczy martwych. Swoją drogą, nie sądzę, żeby wypadanie jajek ze stopów było pseudolosowe (bo losowe to nie będzie nigdy), czasem przez cały dzień kręcenia nie dostanę żadnego, żeby nazajutrz w ciągu 5 minut dostać 4 jajka.

  • Reply
    Pancio
    Mar 30, 2018 11:06 am

    To kiedy wejdą te questy w koncu?? Juz piątek a tu tylko strona startowa zmieniona przy odpalaniu gry ..

    • Reply
      Ivrin
      Mar 30, 2018 11:12 am

      Prawdopodobnie dziś wieczorem. Aktualizacje lub nowe funkcje wchodzą przeważnie około 12-13 czasu San Francisco a to u nas godziny wieczorne (21-22).

  • Reply
    Olixxx Go
    Mar 30, 2018 9:37 pm

    nooo
    zapowiada się dość ciekawie

  • Reply
    skelaxd