News Niezbędnik gracza Poradniki 41

Jak skutecznie łapać legendy?

articunorzut

Dla wielu graczy łapanie legend wiąże się z kilkunastoma wręcz próbami, które nie kończą się powodzeniem co rodzi frustracje i zarzuty w stronę Niantic, że catch rate jest zbyt niski. 

Legendy są z nami praktycznie od niedzieli i zdecydowana większość trenerów miała już okazję się z nimi zmierzyć. Tam gdzie nie brakuje pomocy do pokonania Articuno czy Lugii największym wyzwaniem nie jest sama walka, ale ostatni etap związany z próbą złapania ptaków. Ze względu na dość niski procent szans na złapanie wymagają one odpowiedniego podejścia i przede wszystkim dobrych rzutów – jak zobaczycie niżej, sporo może zależeć od tego jak rzucanie Premier Ballami.

We wtorek Niantic postanowiło zmienić catch rate dla Articuno oraz nadchodzących Moltresa i Zapdosa – wartość ta wzrosła z 2 do 3%. Dla Lugii pozostawiono ją na tym samym poziomie.

Ze swojego doświadczenia i obserwacji mogę śmiało powiedzieć, że w wielu przypadkach to nie niska bazowa szansa na złapanie jest największym problemem, ale to, jaką technikę rzutów stosują gracze i jednocześnie brak cierpliwości. Najczęściej jest to po prostu bezpośrednie przeciągnięcie palcem po ekranie bez przykładania uwagi do trafienia chociażby w nice/great o excellentach nie wspominając. Wbrew pozorom ma to ogromny wpływ na to czy złapiecie legendę czy też nie. Poniżej zaprezentuje wam tabelki i wykres przygotowany przez pokemongohub.net:

pokemon-go-legendary-catch-1

Po ostatnich zmianach wykres ten jest poprawny tylko dla Lugii i Ho-Oh (jeśli chodzi o legendarne ptaki), ale można na nim wytłumaczyć kilka istotnych kwestii. Omawiane przeze mnie procentowe szanse są dla sytuacji, gdy dla Lugii posiadacie złoty medal dla typu latającego i psychicznego.

  1. Używanie Nanab Berry się nie opłaca – gdy używacie Nanabów zamykacie swoje szanse na poziomie maksymalnie około 6-7% jeżeli rzucicie podkręcony excellent i tylko 4% kiedy traficie w okrąg tego samego rozmiaru prostym rzutem. Lepiej nauczyć się rzucać zaraz po ataku niż ograniczać swoje szanse Nanabami.
  2. Podkręcenie ma znaczenie – wiem, że wielu graczy po prostu nie potrafi rzucać z podkręceniem. Wiem też, iż system jest wadliwy i nie zawsze odpowiednio zalicza nam podkręcony rzut. Warto jednak próbować, bo prosty rzut z excellentem i złotą malinką daje nam catch rate około 10% a przy podkręceniu te szanse rosną do 16%.

Poniżej w tabeli zobaczycie jak prezentują się szanse na złapanie dla Articuno, Zapdosa i Moltresa w każdych „warunkach”:

Malinka Podkręcenie Typ rzutu
Normalny Nice Great Excellent
Brak nie 3% 3,45% 4,5% 5,55%
Brak tak 5,1% 5,87% 7,65% 9,44%
Razz Berry nie 4,5% 5,18% 6,75% 8,33%
Razz Berry tak 7,65% 8,8% 11,48%  ~13%
Golden Razz Berry nie 7,5% 8,63% 11,25% 13,88%
Golden Razz Berry tak 12,75% 14,66% 19,13% 23,59%

Dla Lugii i Ho-Oh szanse nadal wynoszą 2% a to co widzieliście wyżej na wykresie w liczbach prezentuje się następująco:

Malinka Podkręcenie Typ rzutu
Normalny Nice Great Excellent
Brak nie 2% 2,3% 3% 3,7%
Brak tak 3,4% 3,91% 5,1% 6,29%
Razz Berry nie 3% 3,45% 4,5% 5,55%
Razz Berry tak 5,1% 5,87% 7,65%  ~9%
Golden Razz Berry nie 5% 5,75% 7,5% 9,25%
Golden Razz Berry tak 8,5% 9,78% 12,75% 15,73%

Zdaję sobie sprawę z tego, że excellenty są trudne do trafienia dla mniej wprawionych graczy. Zauważcie jednak, iż podkręcony nice/great daje wam około 15-19% szans na złapanie legendy. Podkręcenie sprawia, że wasze szanse rosną niemalże dwukrotnie w niektórych przypadkach.

Oczywiście, należy pamiętać, iż liczby to tylko statystyka – 10 podkręconych excellentów ze złotą malinką może się okazać tak samo nieskuteczne jak 10 prostych rzutów bez pomocy Razz Berry. Jednak uwierzcie mi, że przykładanie się do dobrego rzucana i używanie Golden Razz Berry przynosi efekty – ja sam zawsze staram się uzyskać przynajmniej podkręcony great ze złotą malinką i dotychczas złapałem wszystkie 4 Lugie i 6 z 10 Articuno. Fart? Być może, ale pamiętajcie, że szczęściu czasem też trzeba trochę pomóc. Moje rady dla was:

  • Zawsze używajcie Razz Berry, najlepiej złote jeśli je macie;
  • Bądźcie cierpliwi i czekajcie na atak – rzucanie pod koniec animacji ataku gdy ptak jest niżej sprawi, że nie będą wam potrzebne żadne Nanaby. Wielu graczy nie ma cierpliwości i wyrzuca Premier Balle w tempie karabinu maszynowego, a to duży błąd;
  • Uczcie się rzutów z podkręceniem – gra potrafi ich nie zaliczać w dziwny sposób, ale warto chociaż próbować.

Cierpliwość i dobre rzuty w połączeniu z malinkami to jedyny przepis na sukces. Oczywiście póki Niantic nie wprowadzi do gry Master Balli.

Przykład dobrej techniki rzutów możecie znaleźć w tym filmie:

Źródło: https://pokemongohub.net/gym-raid-update/legendary-raid-battles/catch-rates/

41 Comments

  • Reply
    jak.w
    Lip 28, 2017 11:30 am

    Tak, tyle, że trzeba mieć chociaż szanse spróbować łapać. Ale jak to zrobić jak po 19-tej raidu nie uświadczysz.
    Myślę, że często z tymi godzinami zrobią, bo na SR też ludzie coraz bardziej narzekają, że gra teraz tylko dla dzieci, bezrobotnych i emerytów, bo tylko oni mają czas grać w środku dnia. Jak ktoś pracuje i ma rodzinne/domowe obowiązki to na grę czas znajdzie najwcześniej o 19-20. Raidy powinny trwać do 22 i najwięcej ich powinno być właśnie w godzinach 18-22.
    W Brazylii podobno mają jeszcze gorzej, bo tam raidy są od 4 rano do 5 po południu.

    • Reply
      VitoVivalecci
      Lip 28, 2017 11:40 am

      Raidy aktualnie trwają do 22, o 20 pojawiają się ostatnie raidowe pokemony, więc spokojnie jest czas żeby złapać legendę

      • Reply
        Kropianka
        Lip 28, 2017 11:46 am

        Raidy tak, ale nie legendy, u mnie to samo. Z rana kilka, a po południu cud jak trafi się jeden raid z legendą. Kolejny cud jak ktoś na niego przyjdzie (ciągle leje).

      • Reply
        YaYeti
        Lip 28, 2017 6:18 pm

        Gdzie tam… U mnie w mieście po 19:00 już żadnego Raidu nie uświadczysz. Szkoda, że nie działa to do północy, albo jak wyżej, chociaż do 22:00.

        • Reply
          tomtom
          Lip 29, 2017 2:34 pm

          U mnie po 20 juz raidow nie ma.

  • Reply
    Lumen
    Lip 28, 2017 11:35 am

    Jeśli rzucałabym z podkręceniem to nawet bym legendy nie musnęła tak z tym u mnie źle xd

    • Reply
      at3at3
      Lip 28, 2017 3:36 pm

      Więc się tym nie przejmuj (BTW: też tak mam, więc nie podkręcam), bo moim znajomym paradoksalnie legendy bez podkręcania jakby częściej zostawały w kulce. 😉
      Lugię złapałam zwykłym prostym rzutem, „nice” + złota malina. Za pierwszym podejściem (kulek dostałam chyba 8, a może nawet więcej?).
      Za to Articuno: na 5 podejść tylko raz zebrała się u mnie ekipa, której w ogóle udało się go pokonać. Wszystkie inne przypadki – za mały i za słaby skład. Dziś sprawdziłam 3 miejscówki – zero ludzi (choć na FB 2 osoby zapowiedziały, że jeszcze pewnie tam dotrą). Może w weekend będzie lepiej…

  • Reply
    C.
    Lip 28, 2017 11:40 am

    Moim zdaniem i tak niestety największe znaczenie ma zwykłe szczęście. Lugię udało mi się złapać już w I rajdzie, przy drugim rzucie – z golden razz berry i great, ale bez podkręcenia. Przy kolejnych rajdach z Lugią miałam do dyspozycji więcej balli i rzucałam lepiej – dodatkowo z podkręceniem i zazwyczaj w „excellent”, ale za każdym razem mi uciekała! Do Articuno podchodziłam w sumie trzy razy – przy dwóch pierwszych z golden razz berry, co najmniej „greatem” i podkręconym rzutem – przy każdym z nich uciekł! Przy trzeciem rajdzie na Articuno użyłam tylko golden razz berry, bez podkręcenia, rzucałam słabo i nawet „nice” mi nie zaliczyło – a złapałam go wtedy praktycznie od razu! Kolega był już na czterech rajdach z Lugią, za każdym razem miał do wykorzystania dużo balli, golden razz berry, zawsze rzucał „excellenta/great” z podkręceniem i jakoś nie udało mu się jej złapać, pomimo tych teoretycznie większych szans… Znam też osobę, która miała SZESNAŚCIE podejść do Lugii, za każdym razem dużo balli, golden razz berry i prawie cały czas rzucała „excellent” z podkręceniem i niestety do tej pory jej nie złapała…

    • Reply
      Ivrin
      Lip 28, 2017 11:42 am

      Każdy mechanizm oparty na procentowej szansie przypomina maszynę losującą, nie da się ukryć. Tak jak napisałem, warto jednak temu szczęściu pomóc – przypadek osoby z ostatniego zdania to już naprawdę ekstremalny pech.

      • Reply
        Oizo
        Lip 28, 2017 6:16 pm

        No niestety ja tez podchodzilem sporo razy, cos kolo 12 razy, i sie wkoncu articuno zlapal. Lugie zlapalem 2szt w 3 rajdach i rzucalem normalnie, nie celowalem za specjalnie w nice/great/exellent. Loteria jednym slowem.

  • Reply
    Absurdoleum
    Lip 28, 2017 12:31 pm

    Ludzie…. k….wa przecież to są legendy a nie jakiś pigey, trzeba czasu i cierpliwości… każdy by chciał od razu po 10 legend w kolekcji. Ja dopiero wczoraj złapałem lugię i to jak udało mi się trafić w exellent

    • Reply
      R
      Lip 28, 2017 1:02 pm

      Legendy? I tylko parę dni na złapanie? Stąd ta frustracja człowieku – bo jak nie teraz, to już nie – „bo nie”. Właśnie chodzi o to, że tego czasu nie ma. Ja dzisiaj podszedłem do tematu (zrywając się z pracy!!!), a wcześniej mogłem sobie na to pozwolić 3 dni temu. Jutro mam imprezę rodzinną u mnie w domu, a na niedzielę inne obowiązki. I co? I legend nie złapię, bo mija te parę dni???

      Piszecie tu o grupach fejsbukowych, o żałowaniu kasy na raidpasy i tak dalej. Ale jedynym problemem jest CZAS, którego jest mało w życiu przeciętnego, pracującego człowieka. Nawet w te teoretycznie „wolne” weekendy.

      Dzisiaj podejście do Lugii miałem – grupka się o dziwo zebrała (w końcu), doszedłem do końca i… nie złapałem. Nawet się nie sfrustrowałem, bo straciłem już nadzieję na złapanie. Gra „oszukuje”, zresztą nie tylko w tym przypadku. Ivrin pisze o statystykach i maszynie losującej – tylko warto zdać sobie sprawę, że ta maszyna losująca to nie działa w ramach jednego konta na grze, lecz całej populacji. Stąd jak ktoś pisze, że złapał 4/4 Lugie i 6/10 Articuno (co się nie mieści w rozkładzie normalnym dla jednego konta), to oznacza, że równie dobrze może być 0/10 czy 0/20 nawet pomimo podkręcania i excellent’ów.

      A to wszystko powoduje najzwyklejsze wk…nie – bo nie chodzi o to, żeby się coś chciało za darmo, chodzi o to, że się wkłada bardzo dużo, dużo wysiłku i zaangażowania, a dostaje się nic. I to jest bardzo niefajne, choć ciśnie mi się znowu na klawiaturę dużo brzydszy epitet.

      • Reply
        Medauroidea
        Lip 29, 2017 12:28 am

        Taaak, powinny byc troche dluzej dostępne. np teraz 31 lilca wchodzi Moltres a ja wlasnie 31 wyjezdzam na tydzien nad jezioro, w miejsce gdzie praktycznie nie ma internetu i pokestopu ani gymu nie uswiadczysz, wyjazd planowany od kilku miesiecy nie ma jak przelozyc ani odwolac. No i w ten sposob moja szanasa na tego legendarnego poka przepada, a jest on moim ulubionym z legendarnych ptakow…

  • Reply
    Zbigniew
    Lip 28, 2017 1:03 pm

    Prawda jest taka, że jak ktoś gra na darmowych raid passach to ma mniejsze szanse na złapanie niż osoba która karmi niantic. Ok to firma i też chce zarabiać itd ale na legendy powinni stworzyć oddzielnego raidpassa i dac taką samą sznase wszystkim i darmowym graczom i tym co płaca.

    • Reply
      Pidżej kozak
      Lip 28, 2017 2:10 pm

      A tu Cię zdziwię, bo ja mam 4 legendy z darmowych passów, a z płatnego nie złapałem ani jednej.

      • Reply
        Kropianka
        Lip 28, 2017 2:16 pm

        Ale grając dodatkowo na płatnych raid passach zwiększasz szanse na złapanie choćby przez to, że więcej kulek rzucasz.

        • Reply
          at3at3
          Lip 28, 2017 5:50 pm

          Być może to prawda, bo jak łapałam w drugim rajdzie na płatnym pasie to od razu wchodził. W tych pierwszych (danego dnia) nie złapałam jeszcze nic… I tyczy się to nie tylko legend, ale też wcześniejszych czwórek – polazłam na pierwszą to zawsze uciekał, na drugą – złapany bez większego wysiłku.

        • Reply
          at3at3
          Lip 28, 2017 5:56 pm

          Aaaale… Można mieć też dwa darmowe, jeśli gra się co drugi dzień. 😉
          W każdym razie – starają się coś robić, żeby jeden darmowy rajd dziennie nam nie wystarczył. Logiczne z biznesowego punktu widzenia i wcale tego nie krytykuję.

    • Reply
      Pi0trek
      Lip 28, 2017 2:38 pm

      Już bez przesady z tymi pieniędzmi. Ja miałem bez problemu odlozone 1000 coinsow z gymow i kupiłem prezencik z raidpassami. Te 10 spokojnie wystarczy na łapanie obecnych 2 ptaków a może i wszystkich 4 (plus darmowe)

  • Reply
    and37k
    Lip 28, 2017 2:10 pm

    76 pokeboli z różnymi razz berry i na końcu mi ucieka. A kto? Oczywiście Dragonite. Farsa.

  • Reply
    Adam987
    Lip 28, 2017 3:09 pm

    Chętnie bym zapłacił nawet dwie dychy za jednego premium raida gdybym miał pewnosć ze zbierze się we własciwym czasie grupa ludzi i miał większe szanse na finałowe złapanie. A tak pozostaje mi pobiadolić jak zawsze. Dziś jest postęp bo na rajdzie lugią przyszła jakaś dziewczyna z poziomem 24. Ja przypadkiem użyłem raidpasa a ona przypadkiem weszła. Może ze 2 mm paska ubyło. Po prostu szaleństwo.

  • Reply
    Adam
    Lip 28, 2017 3:13 pm

    A ja zaobserwowalem zupełnie coś innego bardzo dużo raiduje zwłaszcza legendy i podsumowując muszę stwierdzić że losowosc jest przypisana do danego konta bowiem znam osoby które maja skuteczność na wysokim poziomie i osoby które nie mogą złapać wgl. Kupowanie pasow rzucanie w okręgi malinkowanie nie ma znaczenia żadnego.

    • Reply
      FoxMan
      Lip 29, 2017 8:51 am

      Powiem ci, że coś w tym jest… Na 7 legendarnych rajdów nie złapałem do tej pory nic, a dzieciaki rzucają pokeballe bez podkręcenia i bez maliny i łapią za pierwszym razem. U mnie 10-11 nie wystarcza, mimo rzucanych nice czy excellent.

  • Reply
    DawidPolakL
    Lip 28, 2017 3:31 pm

    3 podejścia do Lugi na premium pasie kupionym za gotówkę, rzuty podkręcone po ataku nice, grate, excelent, łapana na gymach mojego koloru i nie mojego. Nie złapałem do tej pory. Nie ma złotego środka aby złapać po prostu trzeba mieć duuuużo szczęścia.

  • Reply
    Jakec0
    Lip 28, 2017 4:01 pm

    A ja nie mam szans na legendarne, bo jeszcze ani jednego trenera nie spotkałem podczas żadnego rajdu… Dobrze, że jedno i dwu gwiazdkowe samodzielnie daję radę…

    • Reply
      Em
      Lip 28, 2017 6:24 pm

      U mnie to samo.

  • Reply
    Ptaq90
    Lip 28, 2017 4:21 pm

    Ja dzis mialem czas przy okazji zalatwiania spraw w miescie. Umawiam sie z grupa na Facebooku. Jade na miejsce i jak mamy walczyc to nagle 2 musi isc ten ma lagi ten brak gps raid pass zmarnowany. Ok druga grupa za h kaza szybko przyjezdzac gonie przez miasto zajezdzam rzucam raid passa i jestem sam bo jest 20 osob mimo ze na miejscu osob jest mniej. Wkurwiony rezygnuje z tego ptactwa.

  • Reply
    Xoxo
    Lip 28, 2017 6:17 pm

    Ludzie chcieli by legendy były za darmo ot taka natura. Moim zdaniem dobrze ze jest tak trudno złapać te pokemony, przecież to są legendy. Komuś się nie uda to trudno właśnie o to w tym chodzi. Jak wszyscy będą mieli articuno i Lugia to co za frajda z posiadania tych pokow.. Wtedy to już nie będzie legenda 🙂

  • Reply
    Ghoster17
    Lip 28, 2017 6:55 pm

    Muszę się z Wami zgodzić loteria jak w totolotka.
    Pierwszy rajd i Articuno zaskoczyło za drugim ballem z podkreceniem ale tylko zwykły okrag pozniej 5 nie zlapanych.
    Z Lugia podobnie dziś 5 pròba i dopiero siadlo przy podkreconym grate choć na wcześniejszych wpadaly podkrecone exellenty.

  • Reply
    Kamil
    Lip 28, 2017 6:59 pm

    Mi po najlepszych rzutach z podkręceniem zwiały 4 Lugie z rzędu… Według mnie duże znaczenie w tym wszystkim ma szczęście, bo duża ilość premier balli nawet nie gwarantuje złapania (aczkolwiek 5 skreśla dość mocno szanse 😉 ). Dziś o dziwo Articuno złapał się krytycznie bez żadnego greata czy nice. 5 złapanych Articuno i 2 Lugie na które ostatnio poluje by mieć powyżej 80% IV…

  • Reply
    Kasia
    Lip 28, 2017 8:54 pm

    Musze mieć wyjątkowe szczęście w takim razie. Rzuciłam dzisiaj byle jak do Lugii z golden razz bery i od razu wpadła.

  • Reply
    dev
    Lip 28, 2017 9:44 pm

    Ja z dwóch raidów na Lugię nie złapałem żadnej. Szkoda, że bez podkręcenia nie próbowałem. Ale wpis w pokedexie, że był widziany, jest. 😛

    • Reply
      Kandara
      Lip 29, 2017 12:22 am

      4 rajdy, w tym jeden nieudany po całości, zero złapanych… Chyba mam pecha, bo w jednym zrobił mi się jakiś bug na kulki i ciężko się rzucało.

  • Reply
    daro71
    Lip 29, 2017 12:34 am

    Żaden rzut nie gwarantuje sukcesu, na excellent nic mi się nie złapało, tylko zwykłe rzuty bez podkręcania, czyli co, ładują nas? Udają mądrych?
    Nie, to kwestia przypadku, ja widzę więcej złapanych legend zwykłymi prostymi rzutami, niż podkręcanymi kombinacjami, jeździmy po kilku miastach na śląsku i żaden system się nie sprawdza, jest jak komu wyjdzie i tyle.
    Złapałem Lugie ostatnio bo kula mi uciekła, czysty przypadek, gorzej z Artucino, nie ma reguły, chyba czysta statystyka, ile procent tyle się łapie.

  • Reply
    Lukasz
    Lip 29, 2017 2:53 am

    Lapiac legendy bardzo czesto trafialem excellenty ze zlota malina i nigdy nie udalo mi sie w tym momencie zlapac, za to wszystkie ktore zlapalem (nie liczac jednej ktora wpadla po krytyku) wpadly po tzw. kartoflu ktory ledwo dolecial i praktycznie wszyscy z ktorymi gralem to potwierdzaja kolejna ciekawa rzecza jest to, ze w kazdym raidzie w ktorym bralem udzial ktoa lapal krytykiem nie sadze zeby to byl przypadek

  • Reply
    Zdzichu
    Lip 29, 2017 2:57 am

    Dzisiaj trzecia próba z Lugią. Pomijam WIELKIE problemy na polu walki,bo jak nazwać kogoś kto na Lugię daje Muka,Tentacruela,Poliwratha,o Blisseyach nie wspominając :-/ No ale dobra,przybyła grupa bardziej rozgarniętych ludzi z którymi dałem radę pokonać (w tym mój 10 letni brat,który rok temu nic nie wiedział o pokemonach,a teraz zapytany przez sen powiedziałby wszystko o co zapytasz) Brat nie złapał (2 Lugie i 2x articuno już ma) a mojego pokemona łapał brat,bo ja nie miałem już nadziei po 4 nieudanych próbach. Pierwszy ball ze złotą maliną a pokemon od razu ucieka (trafione na great bez podkręcenia)
    Druga próba (bezpodkręcenia + złota malina ale na nice) i zwiał za drugim zakręceniem. Trzecia próba rzucone na tzw. „Na odpier…” czyli złota malina + rzucone bez podkręcenia i bez bonusu. 1..2..3!!! I jaki z tego morał? Szczęście. Po prostu szczęście. Lugia w pokedexie cieszy 🙂

  • Reply
    kkjjk
    Lip 29, 2017 9:32 am

    Osobiście wykonałem 10 raidów i zawsze rzucam prostymi efekt 3 x articuno i 3x Lugia. Jeżeli niby podkręcone są lepsze to na pewno nie widzę tego u siebie(rzucam prostymi bo telefon zbyt kiepski na ryzyko nie dorzucenia podkręconym)

    • Reply
      at3at3
      Lip 30, 2017 4:05 pm

      Też prostymi łatwiej i częściej mi się łapie. Co prawda Lugie 2/3, a Articuno 1/7, ale wszystkie złapały się bez podkręcania, a te podkręcane nie…
      Może dlatego, że bez trafiam w środek, a z podkręcaniem – bardzo różnie wychodzi…

  • Reply
    pruszkowianka
    Lip 30, 2017 11:27 am

    Tyle rajdow moj 36 poziom i nic… Za zo mnie gra karze? Za uczciwosc? Łapią jakies gnojki z 20 lvl a ja nie bo nie.?

    • Reply
      Wooper
      Lip 30, 2017 1:35 pm

      Wiadomo, że wszyscy mają szanse. Jednak zgadzam się, wczoraj też bylo 4 takich nieogarów koło lvl 20 i się jeszcze pytają co na Lugię? A później krzyczy ze dwóch, że złapało. A ja nic znowu :/ dobrze, że Articuno mam chociaż

  • Reply
    rrmiki
    Sie 17, 2017 8:34 pm

    Ja tak robie za każdym razem rzucam same greaty i nice a ciągle mi uciekaja prawie cała moja ekipa ma chociaż większośc nie na podkręconym ballu jak ja i na nice nie wiem może mam jakis bug?