News 27

Nowy tryb AR od Apple

arkit

Niantic zawsze zaznaczało, że ich gra to przede wszystkim doświadczanie rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality). 

Pokemon GO to gra, która dostarczyła użytkownikom smartfonów tego, czego w znamienitej większości nie mieli okazji wcześniej doświadczyć – wirtualną rozgrywkę osadzoną w prawdziwym świecie. Oczywiście Niantic zrobiło to już wcześniej z Ingressem, ale na o wiele mniejszą skalę. W lepszym odbiorze tego niesamowitego połączenia ma nam pomagać tryb AR – dzięki niemu możemy zobaczyć pokemona stojącego na chodniku przed nami, czy wykonać mu zdjęcie w niesamowitej scenerii. Niestety nie jest on idealny, bo w praktyce nie jest niczym więcej ponad nałożenie tekstury pokemona na obraz rejestrowany przez aparat.

Apple na swojej ostatniej konferencji przedstawiło narzędzie nazwane ARKit. Jest to kolejny krok w rozwoju technologii rzeczywistości rozszerzonej, który pozwoli na „przeniesienie aplikacji poza ekran i interakcję z nimi w prawdziwym świecie na nowe sposoby”. Pokemon GO było jedną z aplikacji, która została użyta do prezentacji pokazującej jak ARKit może pomóc twórcom oprogramowania w tworzeniu oryginalnych doświadczeń. Poniżej możecie zobaczyć próbkę tego, jak nowy tryb AR będzie wyglądał dzięki narzędziom opracowanym przez Apple. Pokemon jest zdecydowanie bardziej naturalnie umieszczony w środowisku i nie jest to jedynie prosty model nałożony na obraz:

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto zauważyć, że:

  • Pikachu „zmienia swój rozmiar” w zależności od odległości w jakiej się od nas znajduje;
  • Możliwe jest chodzenie wokół pokemona jak i zbliżanie oraz oddalanie się od niego, a w zależności od odległości oraz kąta musimy dostosować nasz rzut poke ballem tak by trafić w model;
  • To czy trafimy poke ballem zależeć będzie zarówno od pozycji modelu jak i jego orientacji powierzchni.

Apple nie udostępniło jeszcze szczegółów dotyczących ARKit, ale przynajmniej znamy już jego podstawy. Technologia funkcjonuje bez żadnych widocznych dla nas znaczników i jest w stanie rozróżniać powierzchnie takie jak ziemia, stół, półki itd. Jak mówi sama firma:

ARKit może wykrywać poziome płaszczyzny takie jak stół, podłogi, a także śledzić i umieszczać obiekty na mniejszych punktach. ARKit wykorzystuje także czujnik kamery, aby oszacować całkowitą ilość światła dostępnego w danej scenerii i zastosować odpowiednią ilość światła do obiektów wirtualnych. 

ARKit zostanie największą platformą wirtualnej rzeczywistości na świecie, ponieważ wymaga urządzeń z procesorem A9 lub A10. Mówiąc prościej – wszystkie modele na poziomie iPhone6S oraz SE i lepsze będą w stanie obsłużyć te technologię. Jego debiut jest przewidziany na jesień, wraz z premierą nowej wersji systemu iOS opatrzonej numerem 11.

Użytkownicy Androida muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Apple zdecydowanie nie podzieli się swoją technologią z Google. W środowisku systemu z zielonym robocikiem działa już kilka niezależnych projektów opensource, które mają podobne założenia (takie jak ARToolkit), ale nie wiemy jeszcze czy i kiedy gigant odpowiedzialny za Androida zdecyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania.

Jedynym minusem tej nowej technologii może być niezwykle duży apetyt na zasoby energii naszych baterii. Na początku będą one na pewno opróżniane w zatrważającym tempie – ale kto z nas nie chciałby w tak niesamowity sposób wchodzić w interakcje z pokemonami? Tym bardziej, że według tego co zobaczyliśmy we wpisie Niantic na oficjalnym blogu, może to w końcu umożliwić uwolnienie swoich pokemonów z poke balli i zrobienie im zdjęć w realnym świecie – to coś, o czym gracze marzą już od dawna. Oto oficjalna notka producenta pokemon GO:

Trenerzy, 

Jak wiecie z ostatnich informacji, jesteśmy na Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) w San Jose (wpis jest z 5 czerwca przyp. red.), by pokazać jak pracujemy nad ulepszeniem funkcji rzeczywistości rozszerzonej w Pokemon GO wraz z nowym narzędziem Apple ARKit dla producentów, które zostanie udostępnione dla systemu iOS 11 tej jesieni. 

Wykorzystując ten ekscytujący krok naprzód w technologii AR, pracujemy nad stworzeniem nowych, innowacyjnych metod do umieszczania pokemonów w świecie wokół was, widzenia ich i używania kamery smartfona do uchwycenia chwili. Wirtualny świat zostanie ukazany w tym rzeczywistym w sposób bardziej szczegółowy i dokładny, tak więc będziecie w stanie wchodzić w interakcje z pokemonem w bardziej odczuwalnym stylu. By zobaczyć jak te zalety mogą być wykorzystane w Pokemon GO w przyszłości, spójrzcie na poniższe zrzuty ekranu by mieć wgląd na to, co umożliwia próbna wersja ARKit dla Pokemon GO.

[…]

Nie możemy się doczekać, aby powiedzieć wam więcej o nowych funkcjach AR i podzielić się z wami nowymi atrakcyjnymi doświadczeniami z Pokemon GO już niedługo!

arkit_1arkit_2

 

Źródła:

https://www.nianticlabs.com/blog/arjourney/

 

27 Comments

  • Reply
    TheMajloo
    Cze 10, 2017 2:31 pm

    Powiem ty jedno – już na to za późno. Praktycznie grają w to już tylko resztki graczy.

    • Reply
      Ivrin
      Cze 10, 2017 2:36 pm

      A ja cały czas odnoszę wrażenie, że takie opinie powstają tylko dlatego, iż skala początkowego hype była przeogromna. Bzdurą jest pisanie o resztkach graczy grających w produkcję Niantic. Po prostu szał po premierze przewyższał ogromnie to czego się spodziewano i żadna gra by tego nie utrzymała. Teraz Pokemon GO ma bazę użytkowników na poziomie TOPOWYCH produkcji na smartfony z ponad 60 milionami unikalnych graczy miesięcznie. Przestańcie siać takie farmazony, bo widzę, że niektórym po prostu ten hype z lata lekko zakłócił postrzeganie rzeczywistości.

      • Reply
        Michal_tata
        Cze 10, 2017 2:44 pm

        Dobrze kolega powiedział o malejącej liczbie graczy i nikt temu nie zaprzeczy, a to dlatego że odstrzelili mase oszustów.

    • Reply
      bart
      Cze 10, 2017 4:40 pm

      I powiedziałeś o jedno za dużo, bo nikogo Twoje przemyślenia nie interesują na temat ilości graczy, radzę zająć się czymś innym niż analizowaniem ilości graczy. Zupełnie nie na temat do artykułu. A jeśli ilość graczy faktycznie się zmniejsza to fajnie, bo mając pidżeja 100CP będę pro, więc najlepiej jak by było po 10 graczy w 1 mieście i wszystkie gymy moje 😀 po co inni gracze ? ważne czy mi się chce grać.
      Nowy tryb fajny, chodziarz i tak ludzie nie ogarnęli do czego jest VR i że można fajne , śmieszne fotki robić.

  • Reply
    Optymista
    Cze 10, 2017 7:37 pm

    Nieźle to wygląda. Mam nadzieję, że dzięki takim rozwiazaniom powstanie wiecej gier tego typu. Obecnie niestety wyboru praktycznie nie ma i jestesmy skazani na niantic.

  • Reply
    mg90
    Cze 10, 2017 11:01 pm

    TwórcOM a nie twórcą oprogramowania!

    • Reply
      Michal_tata
      Cze 10, 2017 11:19 pm

      Jeżeli miał na myśli wielu to wtedy twórCOM gry, ale gdy jednego to twórCĄ.

      • Reply
        A'Tomek
        Cze 12, 2017 10:41 am

        Błąd. Jeśli chodziłoby o pojedynczą osobę to zdanie brzmiałoby „może pomóc twórCY oprogramowania”. W przypadku kilku osób: „może pomóc twórcOM oprogramowania”.

    • Reply
      Westi
      Cze 10, 2017 11:27 pm

      Dziękuję, Twoja jakże istotna i cenna uwaga diametralnie zmieniła moje postrzeganie powyższych postów.

  • Reply
    Michal_tata
    Cze 10, 2017 11:20 pm

    Tylko po licho to lepsze vr w tej grze?

  • Reply
    pierdek
    Cze 10, 2017 11:36 pm

    może pomóc twórcą oprogramowania

    TWÓRCOM nie twórcą….

  • Reply
    pierdek
    Cze 10, 2017 11:37 pm

    ” Niestety nie jest on idealny, bo w praktyce nie jest niczym więcej ponad nałożenie tekstury pokemona na obraz rejestrowany przez aparat. ”

    A jak teraz kur… będzie? Też nałożenie tekstury na obraz rejestrowany przez aparat, tylko w tym urządzeniu, a nie w telefonie…

  • Reply
    A
    Cze 11, 2017 8:57 am

    Po huk ten tryb Ar łapie ktoś na tym trybie ? Nie dość ze zużywa mega baterie to wnosi do gry tylko tyle ze trudniej złapać poka.

    • Reply
      Varflock
      Cze 11, 2017 12:10 pm

      Też się zastanawiam. To jak kupowanie myśliwemu dobrego łuku. Fajnie, że dobry, ale po kij mu łuk jak używa starej strzelby?

    • Reply
      bart
      Cze 11, 2017 2:14 pm

      Bo VR jest dla inteligentnych ludzi, ile można słuchać „trudno dorzucić do poka” wystarczy włączyć VR i tel do góry i wystarczy przesunąć palec o 1-2 cm by dorzucić kulkę do każdego snorlaxa/laprasa/ lub innego „ulra rare” stworka.

    • Reply
      at3at3
      Cze 11, 2017 5:15 pm

      Zdecydowanie wolę łapać na AR! Wtedy jakoś lepiej „czuć” poka. Statyczny tryb to dla mnie nudy – każdego łapiesz w zasadzie tak samo. A przy AR masz wrażenie, że stworek „żyje”. W swojej wirtualnej rzeczywistości, ale jednak. 😉
      Aaaalbo po prostu wolę odpowiednio ustawić fona, niż kombinować z techniką kręcenia i rzucania? Szkoda tylko, że do nowego lepszego trybu będzie mi zapewne potrzebny nowszy model, a wymianę planuję dopiero zimą…

  • Reply
    Machrid
    Cze 11, 2017 9:09 am

    zajeli by sie lepiej botami, bo po 5 min od zajecia gymu cheter przejmuje gym ,a nie ma nikogo w poblizu.
    a z tego AR i tak nikt nie korzysta , tak tylko na chwile sie pobawic moze tak .
    mogli by juz dac 3 generacje , ale zanim to zrobia to z rok minie pewnie w takim tempie jak cos dodaja.
    milego grania kupujcie golda.

    • Reply
      A
      Cze 11, 2017 8:53 pm

      Chyba chciałeś napisać fake gps a nie bot.

  • Reply
    Michal_tata
    Cze 11, 2017 10:25 am

    Błysnąłeś.

  • Reply
    at3at3
    Cze 12, 2017 12:11 am

    W kwestii oszustów: dziś na lotnisku w DEU oglądałam sobie okoliczne gymy. We wszystkich trzech – jeden typ, login ten sam tylko z innymi numerami (11, 15, 20… 12X, 13X… itp), wszędzie lvl 40, 10xBlissey, wszystkie ok. 3160 CP (+/-10). Nie zapamiętałam dokładnie, ale chyba TheRedDevil, albo jakoś podobnie. Przegięcie pałki jak dla mnie. Żeby nikt tego nie zgłosił i Niantic nie zareagował?! 3x10pielęgniarekx40lvl?! Na dużym międzynarodowym lotnisku?!

    • Reply
      at3at3
      Cze 12, 2017 12:28 am

      Chyba, że to jakaś specjalna blokada lotniskowa ze strony Niantic, bo o takowej słyszałam (ale raczej nie w tej formie). Choć na lotniskach w PL spokojnie swoje poki wrzucam.
      Z tymi seryjnymi loginami w Niemcowni spotkałam się też wcześniej przy przedłużonych walentynkowych lurach. Kilkadziesiąt stopów z tą samą nazwą (jakby „miejską”) i innym numerem, ale tylko w centrum. Jakby inicjatywa komunalna…
      Więc nie wiem co mam myśleć…

      • Reply
        AszKeczam
        Cze 12, 2017 3:02 am

        Boją się zamachów i aby nie przesiadywać za długo na lotnisku „bez powodu”, zrobili twierdzę 😛

    • Reply
      ArT
      Cze 12, 2017 8:56 am

      A wierzysz w to że takimi pojedynczymi przypadkami zgłoszonymi Niantic się zajmuje ? Żartujesz prawda ? Przecież takich zgłoszeń z całego świata byłoby tysiące :)) Potrzebowali b więcej ludzi do sprawdzenia niż do ulepszania gry. WIęc oni to trakrują tylko jako sygnał od graczy czy interweniować w poprawki na dane zabezpieczenia czy nie.

      • Reply
        jakakolwiek
        Cze 12, 2017 1:38 pm

        Zajmuje się. Dwa razy zgłosiłam wulgarne nicki, zostały zmienione na przypadkowy ciąg znaków (wiem, bo siedziały w widocznych z mojego domu gymach).

  • Reply
    DawidPolakL
    Cze 12, 2017 1:51 pm

    Może i głupie pytanie , ale je zadam. W jakim języku piszecie do Niantic?

    • Reply
      bart
      Cze 12, 2017 3:25 pm

      A jak w robocie dostajesz mejla/oglądasz w domu TV/ przeglądasz internet to który język wybierasz w pierwszej kolejności ? niemiecki/ włoski / polski/ chiński ? Przecież w takich korpo pracują zwykli ludzi a nie tłumacze.

  • Reply
    NoobHaker
    Cze 14, 2017 7:44 am

    A ja gram i w dupie hype mam.Brakuje mi ewolucji Cyndaka(w tym evencie się zrobi)Totodile(ale dzielnie maszeruje z Crokosem)i przeklętej Owcy !!!.Pozatym mam je wszystkie!(oczywiście te które są dostępne dla Europy)