News 21

Pokemon GO zarabia coraz mniej?

pokemon go premiera

Mimo spadków liczby aktywnych graczy, Pokemon GO wciąż jest aplikacją z potężną bazą użytkowników. Niestety, po bardzo udanym okresie przyszedł czas na nieco mniej zadowalające wyniki.

Odpływ graczy regularnie zaglądających w świat pokemonów odbił się na tym, co najbardziej może boleć dewelopera, czyli jego portfelu. Jak donosi firma Slice Intelligence, odsetek graczy płacących za wirtualne przedmioty spadł w porównaniu do maksimum o 79%. Najwyższa wartość została osiągnięta 15 lipca, kiedy to 61% wszystkich graczy dokonała w grze jakikolwiek zakup. Z kolei 3 września było już to tylko 22,5% aktywnie grających. Oto wykres prezentujący powyższe dane:

wykres1

Oczywiście Pokemon GO nadal notuje zyski, których może pozazdrościć niejedna gra oraz jej producent. Nadal jest to aplikacja obecna w czołówce kategorii najbardziej dochodowych w App Store oraz Google Play. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wielu użytkowników przestało grać, a tym bardziej płacić, ze względu na bolączki, jakie do dziś trawią dzieło Niantic. Do dziś w grze nie został zaimplementowany nowy system namierzania pokemonów, który od czasu wycofania pamiętnych trzech łapek jest w fazie beta testów tylko dla graczy z San Francisco. Oczywiście są metody, które przy poprawionym radarze pozwalają w końcu znaleźć upragnionego stworka, ale jest to metoda dość czasochłonna i na dłuższą metę po prostu nużąca – tym bardziej, gdy nie mamy możliwości błądzić po ciasnych uliczkach osiedli. Poniżej jeszcze jeden wykres stworzony dzięki SurveyMonkey, obrazujący, jak kształtuje się liczba aktywnych graczy od czasu szczytu popularności w połowie lipca:

wykres2

 

Źródło: http://www.businessinsider.com/pokemon-go-is-losing-paying-players-2016-9?IR=T

21 Comments

  • Reply
    kropianka
    Wrz 15, 2016 12:27 pm

    nienawidzę gier z mikropłatnościami, mogę zapłacić za grę, ale mikropłatnościom mówię nie
    na szczęście w PG w sklepie poza powiększeniem plecaka i miejsca na poki nie ma nic ciekawego
    lucky egg mi jeszcze zostały 3 z levelowania, nie mam parcia na szybkie levelowanie, a ewoluowanie przez 30 minut to nuda
    lure tez nie dla mnie, nie mam czasu siedzieć 30 minut w jednym miejscu, poza tym u mnie w mieścinie z lura nie spotkałam jeszcze poka godnego uwagi, wyskakują tylko pidgeye, ratata i weedle – dosłownie nic innego nie spotkałam!
    może jedynie jeszcze insense i inkubatory mają sens, ale insense mam jeszcze, do tej pory wykorzystałam 2, bez szału, muszę wybrać się na odludzie jakieś i spróbować; a inkubatory byłyby super gdyby nie te 3 użycia

  • Reply
    RiBoX
    Wrz 15, 2016 2:13 pm

    Pełno mikropłatności w grze.
    Inkubator powinien być na 5 użyć nie 3. Lure spawnuje same rataty, weedle i pid’gaye. Gar mi się powoli nudzi.

  • Reply
    Sirion
    Wrz 15, 2016 2:20 pm

    Ciekawscy skończyli grać i zostali Ci co faktycznie chcą grać, a chyba o to właśnie chodzi. Porównywanie jakichkolwiek wyników z premiery jest bez sensu, bo każda gra w tym okresie notuje wielokrotnie większe zainteresowanie niż 1-2 miesiące później, Pokemon Go nie jest wyjątkiem.

    Bądź co bądź niezaprzeczalnym pozostaje fakt, że to nadal wersja Beta lub jak kto woli Demo. Za rok ta gra będzie zapewne nie do poznania i mam nadzieje, że na plus.

    • Reply
      ptasznikova
      Wrz 15, 2016 3:05 pm

      zgadzam sie z Tobą.

    • Reply
      pimpim
      Wrz 15, 2016 5:38 pm

      Ale za rok, obecni „betatesterzy” mogą mieć dość. I gra w wersji pełnej, już średnio będzie ich interesować.
      Sam traktuję obecny stan jako betę, ale ja wiem czy za rok jak będzie „sprawna” będzie mi się chciało zejszcze grać?

      • Reply
        pimpim
        Wrz 15, 2016 5:42 pm

        Do tego mam ROOTa, i zoatałem na 0.35.
        Nie będę go kasował dla 1 gry, nie będę się bawił w jakieś zmiany systemu, xposed i inne takie.
        Skończę grać, albo może ktoś zrobi jakiś modyfikowany apk który zainstaluję.

        Ale nie narzekam, nie psioczę na twórców. Ja im dałem zarobić 4 złote. Gram 2 miesiące, więc nie mam podstaw żeby mieć do nich żal.

  • Reply
    tim
    Wrz 15, 2016 5:44 pm

    I bardzo dobrze, gra fajna, powiekszyylem tylko plecak do 550 i nie mam zamiaru im wiecej placic za syf – po prostu nie ma nic za to warto dać chociasz zyla. Można grać za free i to się liczy, jak wprowadzą cośgodnego uwagi to będą zarabiać.

  • Reply
    Sirion
    Wrz 15, 2016 6:39 pm

    Bardzo łatwo przynajmniej w wiekszych miastach wyciągać 100 coinów dziennie. Liczac że gra wyszła powiedzmy 70 dni temu, to już daje potencjalnie 7000coinów.
    Prawda taka, że jedyne na co warto wydawać to inkubatory lub incense jeśli dużo jeździmy na rowerze.

    Jest jednak 1 rzecz, którą bym kupił, nawet jakby kosztowała kilka tysięcy coinów. Mianowicie rower, zwiększający speed limit do jajek i buddy z 10.5km/h na co najmniej 20km/h.

    • Reply
      Kuben
      Wrz 15, 2016 7:48 pm

      100 coinsów dziennie? w miastach gymy nie utrzymują się przez godzinę, a odległości między jednym gymem a drugim nie są takie małe (nie licząc czasu na same walki). Mieszkam we Wrocławiu, a mój rekord coinsów jednego dnia to 50 i to tylko dlatego, że zostawiłem dwa poksy w gymach na wsiach i trzymały się kilkanaście dni.

      • Reply
        jakoushirou
        Wrz 15, 2016 11:19 pm

        Czasem nawet 5 minut się nie trzymają ;]
        Dzisiaj tylko 10 coinsów się udało, i to tak ledwo zdążyłem, bo 30s po przejęciu gymu już ktoś inny go zajął (ratusz na rynku) :]

      • Reply
        MARCIN
        Wrz 16, 2016 2:59 pm

        A to ciekawe, bo ja regularnie zbieram po 60-100 monet dziwnie, a niektóre gymy stoją po dwa tygodnie. Mieszkam w Wrocławiu.

  • Reply
    Kuben
    Wrz 15, 2016 7:45 pm

    Mnie to tam nie dziwi, że popularność spada. Po dzisiejszej konferencji Niantic będzie jeszcze gorzej, bo oficjalnie potwierdzili, że walki między trenerami nie są nawet w planach, a nawet, że może nigdy nie będą miały miejsca… W tym momencie 80% z tego i tak niewielkiego odsetka, który pozostał zrezygnuje, bo stwierdzi, że ta gra dąży donikąd.

    • Reply
      Sirion
      Wrz 16, 2016 7:56 am

      Bzdura, po prostu jeszcze aktualnie nad tym nie pracują, ale walki takie na 100% będą.

  • Reply
    jakoushirou
    Wrz 15, 2016 11:23 pm

    Nie ma co się dziwić, z każdym levelem coraz więcej expa trzeba zdobyć, a łapanie pokemonów co level coraz cięższe, dzisiaj aż frustracji dostałem, jak Drowzee CP 100 sp***la z 9 pokeballi pod rząd..
    Szkoda nerwów i czasu, gra powinna dawać przyjemność, a nie irytować.
    Od dzisiaj gram już tylko przy okazji, bo nie mam zamiaru się więcej wkurzać.

  • Reply
    beoswind
    Wrz 15, 2016 11:38 pm

    Nie nasza kasa nie nasz problem…

    BTW Dzisiaj „zrobilem” 24 lev. i co? I nic !!!

    150k EXP na 25-ty CHYBA MI SIE JUZ NIE CHCE „łazic” jak głupek !!!

    BORING LIKE LIFE !!!

  • Reply
    Bury
    Wrz 16, 2016 8:36 am

    Ja po tych 2 miesiącach widzę, że Nintendo miało kurę znoszącą złote jajka, ale zaczęło ją głodzić. Niestety jak ktoś nie potrafi hodowąć drobiu to nie powinien się za to brać.
    Jeżeli w miarę szybko nie wprowadzą namierzania pokemonów, to raczej nie wróżę im nic dobrego w przyszłości.
    Zresztą jak mi się wydaje ta gra ma niestety skończony potencjał.
    Przede wszystkim za mało jest tutaj wyzwań dla graczy. Gra polega na grindowaniu ile wlezie. Nawet największy tępak może mieć niezłe wyniki, jeżęli tylko poświęca na grę odpowiednio dużo czasu.
    Po za tym gra jest zbyt monotonna, a nawet itemki ze sklepu nie urozmaicają jej. Ciągłę łapanie robaków, gołębi i szczurów bardzo irytuje. Z jajek też bardzo często wylatują gówniane rzeczy.
    Ponadto nawet gdyby został wprowadzony system namierzania, wymiany pokemonów i walki z innymi graczami, to co dalej? Te elementy zostały już dawno zapowiedziane i ludzie się ich spodziewają, ale co po tym? Mechanika gry ma sporo potencjału, ale niestety fabuła raczej nie daje zbyt wiele pola do popisu.
    I na koniec dostępność. W wielkich miastach jest mnóstwo pokestopów, Gymów i ogólnie pokemonów. W takim Tokyo poke stop jest prawie na kążdym rogu. Ale jest pewnie wielu graczy, którzy z czasem zauważą, że w ich małym miasteczku nie ma zbyt wielu atrakcji w tej grze i znajdą inną.
    Poza tym jest też inny aspekt. Zdobywanie pokemonów jest fajne, ale niestety na chwilę. Potem okazuje się, nie ma za bardzo co robić. Można walczyć o gymy, ale też nie w nieskończoność. Ponadto nie rozumiem dlaczego niektóre poki mają ograniczoną możliwość maksymalnego Cp. Dochodzi do tego, że ludzie szukają i powerupują tylko kilka najsilniejszych pokemonów. W Tokyo w Gymach widziałem praktycznie same Draginite’y, Snorlaxy, Vaporeony i Gyaradosy. Nie rozumiem dlaczego ogranicza się w ogóle rozwój takich pokemonów. Walki w Gymach są schematyczne do bólu i ich trudność ogranicza się jedynie, do wyboru odpwiedniego rodzaju Pokemona. Zero skilla, zero emocji.

    • Reply
      Sirion
      Wrz 16, 2016 9:43 am

      Nie Nintendo, a Niantic
      Fakt faktem, że na tą chwilę nie ma zbyt wielu możliwości w grze, ale to już zależy od gracza. Ma 3 wyjścia:
      1) Olać grę
      2) Poczekać na nowe rzeczy, które go zainteresują
      3) Grać ciągle, uzupełniając pokedex oraz podnosząc swój poziom i ulepszając swoje pokemony w oczekiwaniu na nową zawartość.

      Uważam, że Niantic najbardziej celuje w grupę 3.

      Na tą chwilę, wszystko wyglada na to, że postanowili pierw zbudować mocne fundamenty, a dopiero potem zajmować się nowymi funkcjami. Stąd ta walka z botami, blokowanie API itd. Do tego nadal mają do wprowadzenia gre w wielu krajach. Jest dopiero niewiele ponad 2 miesiące po premierze, a ludzie narzekają na to, że nie mają w grze co do roboty, z czego 99+% tych co narzekają, nie mają nawet uzupełnionego pokedexa o to co się da.

      Fakt, że dużym problemem jest kwestia dostępności czyli spawnów, pokestopów i Gymów, ale mam nadzieje, że i to z czasem rozwiążą w jakiś sposób.

      Więcej wyrozumiałości, Niantic liczy ~70 pracowników, co przy tak dużej popularności gry po prostu jest logiczne, że nie wszystko będzie szło w trybie ekspresowym.

  • Reply
    tomulud
    Wrz 16, 2016 9:08 am

    Powinni do sklepu włączyć coś ciekawego np. lepszy radar podający odległość od pokemona za powiedzmy 2000 coins. Takie coś zrobiłoby furorę..
    Mają tyle możliwości i z nich nie korzystają, np. lepsze inkubatory, pułapki na pokemony którą można by zostawić na jeden dzień i sprawdzić co się złapało (jeśli pojawiło by się w tym rejonie) albo stworzenie jakiegoś tymczasowego pokestopu.

    Ponadto powinna być możliwość walki na żywo z innym graczem jeśli jest w tym momencie zalogowany i to akceptuje, inaczej walczyłby dalej automat.

  • Reply
    Raini
    Wrz 16, 2016 12:48 pm

    Wysoce prawdopodobne jest że z pokemonami będzie jak z ingressem będą wrzucać nowe rzeczy nie naprawiając błędów i olewając co gracze mają do powiedzenia więc jakiejś świetlanej przyszłości nie będzie

    • Reply
      becia0303