News 80

Wiemy więcej o wymianach!

trad

Wymiany pokemonów między trenerami to jedna z funkcjonalności, którą mieliśmy okazje oglądać już w filmiku promocyjnym gry, ale jak dotąd nie została ona wprowadzona jako jej pełnoprawna funkcja.

Wielu graczy, w tym także wśród naszych czytelników, obawia się, że wymiany doprowadzą do zniszczenia gry. Głównie chodzi tu o tych, którzy nie grają do końca fair i z poziomu kanapy podróżują po świecie – z pomocą kilku kont bardzo szybko mogliby stworzyć niepokonaną armię obstawiając wszystkie gymy w mieście. Dyskusja na temat sensowności wprowadzenia tzw. tradingu trwa już od dobrych kilku miesięcy, ale dopiero teraz uzyskaliśmy jakiekolwiek informacje jak całą sprawę widzi samo Niantic.

Wczoraj serwis Polygon przeprowadził wywiad z jednym z menadżerów producenta Pokemon GO – Tatsuo Nomurą. Rozmowa odbyła się na Game Developers Conference w San Francisco. Poznaliśmy kilka interesujących faktów:

[Wymiany] nie będą się odbywały poprzez internet. Nie będzie możliwości wymian pokemonów z kimś, kto znajduje się 100 mil od ciebie… Osoba ta musi być w twoim pobliżu.

Nie chcemy żeby to było jedynie gra online, która pozwala na wirtualne wymiany. – wspomniał Nomura, mając zapewne na myśli idee Niantic, którą jest socjalizowanie graczy, a nie zamykanie ich w wirtualnym świecie.

Te słowa potwierdzają fakt, że wymiany nie są tworzone z myślą o wymianach ogólnoświatowych, a będą bazować na bliskiej interakcji graczy. Zapewne zapytacie – ale czy to rozwiązanie powstrzyma spooferów?

Wciąż próbujemy znaleźć rozwiązanie [dla wymian], które będzie sensowne i nie zabije gry. Jeśli zrobimy to źle, możemy bardzo łatwo zabić grę. 

Bardzo cieszy fakt, że Niantic ma na uwadze jak niebezpieczne może być wprowadzenie nieprzemyślanego systemu wymian. Trzymajmy więc kciuki, iż znajdą rozwiązanie, które pozwoli graczom wchodzić w interakcję z innymi podróżującymi po świecie Pokemon GO, ale jednocześnie nie stanie się rajem dla oszustów. Z drugiej strony pokemony regionalne nadal nie będą tak łatwo dostępne – chyba, że zaaranżujecie spotkanie z kimś, kto przyleci do nas z innego kraju. To tworzy kolejne pytanie – czy ta „bliskość” graczy wymagana do wymiany będzie na tyle swobodna, by nie zmuszać nas do spotkać z osobami posiadającymi nieznane intencje? Oby także ten rodzaj bezpieczeństwa graczy miało na uwadze Niantic.

 

Źródło: http://www.polygon.com/2017/3/1/14784994/pokemon-go-trading-update-niantic-gdc-2017

80 Comments

  • Reply
    Gnoll
    Mar 02, 2017 2:25 pm

    No, czyli raczej nie wymienię z graczem z USA np. Mr. Mime za Taurosa… chyba że z botem.

    • Reply
      Snorlax
      Mar 03, 2017 11:01 am

      OK botem podstawisz się pod USA z gościem ale jak później wymienisz się gdy wymiana będzie tylko przez bluetooth.

  • Reply
    Atmozis
    Mar 02, 2017 2:31 pm

    Gdy wejdą wymiany to gra umrze

    • Reply
      Ricardogo
      Mar 02, 2017 4:06 pm

      Dokładnie tak, kupujesz lipne konto, odpalasz drugi telefon i …..koniec zabawy.

      • Reply
        derelict426
        Mar 02, 2017 10:47 pm

        Dokładnie tak będzie. konta z bardzo dobrymi poksami są za 10 zeta. kupujesz, wymieniasz, i koniec zabawy. Od początku mówiłem że wymiana zabiję sens tej gry. Chyba że zrobią tak, że będzie można łatwo sprawdzić lokalizację złapanych pokemonów…

    • Reply
      xRoxy
      Mar 10, 2017 11:46 pm

      Gdyby nie te boty… A tak chciałabym wymienić się z koleżanką mojego Electabuzza za jej Girafarifa (obydwa maja okolo 1020 cp)…
      Cheaterzy zabijaja gre.

  • Reply
    Yorickai
    Mar 02, 2017 2:36 pm

    Może nie pozbyli się botów ale chociaż robią coś by „umilić” im życie. I bardzo fajnie. Może wreszcie dostaną za swoje.

  • Reply
    artbiron
    Mar 02, 2017 2:53 pm

    proponuję zrobić coś na kształt skrzynek wymienników – np. przy pokestopie, albo gymie. działałoby to tak:
    – umawiasz się z gościem na wymianę ratata za pidgeya o konkretnych parametrach w pokestopie „pomnik ABC”.
    – jeden z was podchodzi do pokestopa i widzi ikonę „zostaw pokemona” – zostawia ratatę
    – drugi podchodzi i widzi ikonę „podgląd” i podgląda parametry rataty
    – potem „akceptuj” a następnie „zostaw pokemona” – i zostawia pidgeya
    – „pobierz” i pobiera ratatę, ale np. będzie ona na szaro a nie na kolorowo
    – podchodzi pierwszy i „podgląd” – podgląda pidgeya, „akceptuj”, „pobierz” i pobiera pidgeya
    – wtedy u pierwszego ratata jest już kolorowa i wymiana jest sfinalizowana
    – w przypadku braku akceptacji przez jedną ze stron pokeminy wracają do pierwotnych właścicieli
    – na całą wymianę jest czas np. 24 godziny i każdy widzi tylko te pokemony, które są dla niego przygotowane
    – jeden pokestop – jedna wymiana na raz, żeby nie pomylić co komu zostawić 🙂
    – jeszcze jakaś informacja mogłaby przychodzić na fona, typu >>masz pokemona przy „pomniku ABC<<
    ot taki mój pomysł
    i nie trzeba się z nikim spotykać oko w oko

    • Reply
      Gnoll
      Mar 02, 2017 3:34 pm

      No własnie, wymiana oko w oko ma duży minus – mianowicie wszelakie sebixy mogą zrobić przynętę żeby jakimś gówniakom skroić telefon. Już tak było że przestępcy odpalali lure’a i kosili wszystkich którzy przychodzili tam łapać poksy.

      • Reply
        Sebix
        Mar 02, 2017 8:26 pm

        Chyba to nie te czasy gościu..teraz można lokalizować skrojony telefon,więc nie opłaca się ich walić.Po drugie to odpierdol się od Sebixów,bo ja akurat tak mam na imie lamusie.

        • Reply
          Rutalu
          Mar 05, 2017 12:10 pm

          Zluzuj porty i wypij kakao.Nie spinaj tak robaczku…

  • Reply
    Kropianka
    Mar 02, 2017 3:06 pm

    Jestem przeciwna wymianom, ale wg mnie miałyby one jedynie sens w przypadku pokemonów regionalnych, czyli takich, których nie jestem w stanie złapać sama. Czyli na logikę, to właśnie wymiana między graczami na dużych odległościach miałaby największe zastosowanie.

  • Reply
    ak30
    Mar 02, 2017 3:27 pm

    Niech lepiej pomyślą co zrobić z pokemonami regionalnymi, to jest największy absurd tej gry – niby złap je wszystkie, ale bądź do tego milionerem, by sobie po świecie przy każdej generacji podróżować.
    Każdy gra by mieć je wszystkie, mieć wypełniony pokedex – jak taki statystyczny nastolatek grający w pgo ma sobie załatwić Taurosa ? no właśnie !

    • Reply
      czyKa
      Mar 02, 2017 6:48 pm

      Jak statystyczny nastolatek nie mieszkajacy w wiekszym miescie ma zlapac je wszystkie? Zamiast glupich wymian niech udoskonala balans respow to zadne wymiany potrzebne nie będą.

      • Reply
        Ak30
        Mar 02, 2017 7:19 pm

        Nie mieszkam w dużym mieście,a w średnim i wiem jak ciężko jest złapać coś ciekawego. Gram od początku i brakuje mi 5 pokemonow 1generacji (nie licząc oczywiście tych nie możliwych do zdobycia)

        • Reply
          Ildhur
          Mar 02, 2017 7:52 pm

          Ja mieszkam na małej wsi, gram uczciwie i przed wejściem II generacji miałem 135 pokemonów w pokedexie 😉 Wystarczy być cierpliwym, wytrwałym i liczyć na sensowne eventy 😀

          • czyKa
            Mar 02, 2017 11:38 pm

            Tak, tak, czekac. Mozna również przejechać sie do jakiegoś większego miasta i polapac karpie smoki i inne kabuty bez zbednego wysilku. Dlatego mowie, ze potrzebny jest balans respow nie zadne wymiany. I sadze ze ilosc botow tez by zmalala jakby ludzie zobaczyli jakies laprasy i grubasy niedaleko siebie.

  • Reply
    Skaut
    Mar 02, 2017 3:40 pm

    Większy sens miała by możliwość walki między graczami wygrany zabiera poki z którymi wygrał

    • Reply
      Yorickai
      Mar 02, 2017 8:43 pm

      To byłby co najmniej beznadziejny pomysł. Jest sporo graczy casualowych którzy nie są „wymiataczami” i wątpie by chcieli tracić poki. Dużo ludzi zaprzestało by grać po czymś takim.

      • Reply
        artbiron
        Mar 03, 2017 9:15 am

        taaaak, jasne – i wszyscy walczyliby pidżejami. kto by chciał stracić np. takiego vapka z hydropompą?

  • Reply
    Minion
    Mar 02, 2017 4:45 pm

    Wymiana to nonsens z kilku głównych powodów: z kont botów za 5 zł 30 lvl pompujesz poki do jednego niepokonanego huba. Ba w ten sposób mozna tez transferowac CUKIERKI za usuwane poki.
    Po drugie wyłudzenia i kradzieze kont tylko w celu wytransferowania poków/cuksów, czyli to co masowo wystepuje w MMO.
    Po trzecie wymuszenia.
    Po czwarte bociarnia dostanie amoku.

  • Reply
    Porsche Cayenne
    Mar 02, 2017 4:50 pm

    jakby to nie wykombinowali i tak będzie źle np pojawi się lapras ktoś go złapie kilkoma kontami a potem pozamienia na wróble

    a może np jedna wymiana na dzień tak jak z odbieraniem monet

    no i może coś takiego żeby różnica cp nie mogła być zbyt duża np gruby 1500cp nie można zamienić na wróble 10cp tylko np na jakiegoś w przedziale 1400-1600cp

  • Reply
    FakeGPS
    Mar 02, 2017 6:01 pm

    Niech ten, kto gra w 100% uczciwie tj. bez fakegps, map zewnętrznych i aplikacji do sprawdzania statystyk odpowie na tego maila pisząc „Jestem uczciwy”.
    Jestem przekonany, że nie ma tu takich osób na tym forum. W szczególności zapytanie to kieruję do koleżanek i kolegów, którzy zamieścili wpisy powyżej.

    • Reply
      FakeGPS
      Mar 03, 2017 12:21 pm

      Tak właśnie myślałem. Gatunek uczciwych graczy pokemon go wymarł. RIP

      • Reply
        Renn
        Mar 03, 2017 9:22 pm

        kolego nie mierz wszystkich swoją miarą

      • Reply
        Yorickai
        Mar 03, 2017 10:46 pm

        Chcesz takich? Proszę Cię bardzo „jestem uczciwy” nie korzystałem nigdy z map, niekorzystam z kalkulatorów, sugeruje się wiedzą wyczytaną z forów oraz youtuberów, nie korzystam z żadnych dodatkowych opcji. Jedyne co sprawdzam to jakie może mieć ataki dany pok ale to nie jest w żaden sposób niezgodne z regulaminem. Chciałeś fake’u uczciwych graczy to masz. Nie oceniaj każdego jednym mianem. Uczciwych graczy jest więcej niż myślisz.

      • Reply
        Laraya88
        Mar 04, 2017 11:06 am

        Jestem uczciwa. W dyskusje z fake’ami juz nie wchodze, strata czasu i energii.

    • Reply
      sempaje
      Mar 04, 2017 2:09 pm

      ..jestem uczciwy..

      • Reply
        ~~~
        Mar 04, 2017 7:14 pm

        Jestem uczciwa 😉

    • Reply
      PrawdaBoli
      Mar 05, 2017 6:15 pm

      Widzę, że kanapowiec latający po mapie google liniami lotniczymi fake gps się bulwersuje, koleś co ty takiego widzisz w tej grze latając na fake gps po za mapą google i kilkoma głupimi znaczkami bo tylko to w niej jest na fake. Jak dla mnie dużo lepsza jest gra na konsoli niż skakanie po świecie przy pomocy fake gps gdzie ta gra na tym strasznie ssie, ale nie wiem może tak się dowartościowujesz myśląc że masz lepsze poksy i bardziej zapełniony pokedex.

    • Reply
      PrawdaBoli
      Mar 05, 2017 6:22 pm

      I nie wiem dlaczego porównujesz granie na fake gps gdzie siedzisz w domu łapiesz wszystko zwiedzając świat w fotelu i odbijając gymy uczciwym graczom do ludzi używających map przy których musisz sam wyjść z domu i iść po pokemona a tym bardziej do stron pokazujących tylko iv pokemona.

    • Reply
      xRoxy
      Mar 10, 2017 11:36 pm

      Jestem uczciwa. Jedyne z czego korzystam to PokeAssistant do sprawdzania IV.
      Trochę wiary w ludzkość;)

  • Reply
    Idealny pracownik nintic ;)
    Mar 02, 2017 6:39 pm

    Chyba każdy się ze mną zgodzi,że wymiany powinny wyglądać tak :
    *możemy 1pokemona wymienić tylko za 1 poksa.
    *CP wymienianych pokemonów nie może różnić się o więcej, niż 100 CP.
    I dzięki takim wymianom oszuści nie zkorzyztają,a utrzciwi gracze uzupełnią trochę pokedex itd. Na takich zasadach itp.nintic może wprowadzić wymiany już za tydzień. 🙂 Odpiszcie jeśli się zgadzacie.

    • Reply
      PrawdaBoli
      Mar 05, 2017 6:28 pm

      Tylko to i tak ma mały sens wyglądać mogło by tak że ktoś dał by vapka z wysokim cp gdzie nie trudno takiego zdobyć za jakiegoś żadkiego Alakazama, Dragonite, Snorlaxa czy innych np. z 2 generacji gdzie potrzemny jest kamień do ewolucji.

  • Reply
    bart
    Mar 02, 2017 6:44 pm

    ograniczona ilość wymian + losowość: CP, IV i movsetów i wszystko będzie git

    • Reply
      ranma11
      Mar 02, 2017 11:12 pm

      to tym bardziej nie ma sensu…
      jeżeli iv przelosowywałoby się przy każdej wymianie to za pomocą dwóch telefonów i kont z byle jakiego poka pożądanego gatunku prędzej czy później można by otrzymać 15 15 15… ograniczenie ilości wymian nie zatrzymałoby tego – albo po prostu dłużej by to trwało, albo ktoś miałby więcej niż 2 konta tylko po to żeby przerzucać poki żeby przelosować iv

  • Reply
    Renn
    Mar 02, 2017 7:37 pm

    wymiana hmm nie dzięki sam se złapie
    ps czyli nic nie zrobią z botami fajnie gnojek od mojej siory 3 razy dostał bana i dalej gra a ma już wszystkie poki i zwiedza paluchem świat .

    • Reply
      at3at3
      Mar 02, 2017 7:42 pm

      Może przynajmniej geografii się chłopak nauczy i maturę zda? 😉

  • Reply
    krysia
    Mar 02, 2017 7:43 pm

    proszę o pomoc…

    czy mogę usunąć kartę bankową z aplikacji ? i czy jak jej nie usunę, to coinsy będą „same” się kupować?

  • Reply
    AszKeczam
    Mar 02, 2017 8:12 pm

    1. Każdy pokemon powinien mieć w kodzie zapisane gdzie(koordynaty) i kiedy został złapany/występował. Tak jak np. w neście jest szczur, po złapaniu my go już nie widzimy na mapie, ale inni dalej go widzą.
    Teraz dzięki koordynatom przypisanym do poka nie będzie możliwości posiadania tego samego szczura z tego nestu, pochodzącego z wymiany (te same koordynaty i czas występowania uniemożliwią wymianę).
    2. W kwestii cukierków to uniemożliwić odesłanie danego poka np. przez miesiąc oraz jedna wymiana na miesiąc i nie będzie problemów z „farmieniem” na fejku. 🙂
    3. Wymiany przez specjalną stronę Niantic, na której sprawdzane byłby logi danych graczy (pomogłoby to wyłapać oszustów) oraz pokazane statystyki danego poka (np. oddamy 100% IV gołębia za minimum 20% IV Taurosa).

    Trzy w miarę proste kroki, a powinny zminimalizować wszelkie ryzyka związane z wymianami (kradzieże fonów w przypadku wymian „oko w oko” oraz „farmienia” cukierków czy przesyłania najlepszych poków na jedno konto). 🙂

    • Reply
      Porsche Cayenne
      Mar 02, 2017 9:49 pm

      ad.1 to rozsądne przykładowo żeby oszust nie złapał kilkoma kontami tego samego laprasa i przesłał na jedno konto tylko jakby to miało wyglądać z tymi wyklutymi z jajek, a co do ad.2 i ad.3 to nie przejdzie

  • Reply
    Gx
    Mar 02, 2017 8:24 pm

    fake gps spotka sie z fakegpsem po czym jeden z fakegpsem spotka sie realnie z normalnym uzytkownikiem… i hdzie tu bezpieczenstwo?

  • Reply
    Outlawek
    Mar 02, 2017 8:24 pm

    Niantic chyba nie rozumie, że właśnie konieczność bliskiego (osobistego) kontaktu, by dokonać wymiany, otworzy botom zarobkowe Eldorado. Sprzedaż lewych kont jeszcze bardziej wzrośnie, a wymiana Pokemonów będzie masowa i w żaden sposób nie kontrolowana. Myślę, że po wypowiedzi Tatsuo Nomury osoby handlujące kontami już ślą maile mające na celu utwierdzić Niantic, że ich pomysł jest bardzo dobry.

    Jeżeli wymiana ma wejść do gry – osobiście nie widzę takiej potrzeby – to tylko przez internetowy portal aukcyjny, na którym dane osób będą anonimowe na czas trwania wymiany, a sama wymiana będzie rozstrzygana w sposób losowy między zainteresowaną grupą graczy. Do tego różnego rodzaju dodatkowe obostrzenia, jak np.: odpowiedni poziom graczy, minimalna ilość graczy, by wymiana mogła dojść do skutku (np. jeżeli wystawiony Pokemon nie będzie cieszył się zainteresowaniem minimum 5 osób, do wymiany nie dojdzie), zamazane dokładne CP Pokemonów i inne informacja, jak np. ataki, miejsce złapania, itp.

    Ewentualnie jeśli nie portal aukcyjny to miejsca (coś jak PokeStopy lub nawet one same), w których gracz zostawiałby Pokemona i określał, co oczekuje w zamian (inny Pokemon, cukierki, gwiezdny pył, itd.). Jedynie co można byłoby dowiedzieć się na temat Pokemona to jego zbliżone CP (np. zamiast 2550 pisałoby 2400-2600). Żadnych dodatkowych informacji na temat Pokemona i rzecz jasna jego właściciela. Następnie zainteresowani gracze składaliby swoje oferty. Znowu musiałoby być osiągnięte minimum zgłoszeń, by doszło do wymiany. Gdy byłby już komplet chętnych, automat losowałby zwycięską ofertę i dochodziłoby do wymiany. Wszystko w pełni anonimowo i przede wszystkim losowo.

    • Reply
      Porsche Cayenne
      Mar 02, 2017 9:44 pm

      przekombinowałeś nieco

      • Reply
        Outlawek
        Mar 03, 2017 10:18 am

        Czy ja wiem? Przede wszystkim w moim pomyśle chodzi o to, by wyeliminować handel Pokemonami za realne pieniądze, a więc przede wszystkim nabijanie kasy ludziom zajmującym się teraz masową sprzedażą kont.

        Dlatego uważam, że wymiana musi być anonimowa i polegać na zostawieniu Pokemona w określonym miejscu (np. PokeStopie lub arenie, albo innym miejscu – można stworzyć centra wymiany), zebraniu kilku ofert (minimum 3), a następnie po np. 3-5 dniach od wpłynięcia ostatniej wymaganej oferty, losowym rozstrzygnięciu. Dzięki temu trudno będzie botom zdobyć klientów, gdyż Ci nie będą mogli być pewni, że wymiana zostanie rozstrzygnięta na ich korzyść. Owszem, jest pewne rozwiązanie, które boty mogłyby zastosować, by Pokemon trafił do tego, kto go kupił, ale szansa na to byłaby mała. Poza tym gracze nie będą narażeni na np. kradzieże telefonów, wymuszenia, itp., gdyż ich obecność na miejscu wymiany będzie tylko potrzebna, by złożyć ofertę, czyli trwać będzie tyle, co zakręcenie PokeStopem.

        Do tego trzeba byłoby wprowadzić różne obostrzenia, jak np. poziom graczy mogących wziąć udział w danej wymianie, zbliżone CP Pokemonów, itd. No i oczywiście musiałby istnieć łatwy i szybki system przeglądania ofert.

        Swoją drogą ciekawi mnie, jak rozwiąże to Niantic. Czy pójdą po najmniejszej linii oporu i nie będą się przejmowali botami tylko po prostu wprowadzą prostą wymianę 1:1, czyli zainteresowani spotykają się na miejscu i dochodzi do transakcji. Skoro teraz kwitnie handel kontami botów, to dlaczego przy wymianie miałby się cokolwiek zmienić?

    • Reply
      artbiron
      Mar 03, 2017 9:21 am

      o czymś podobnym jak w trzecim akapicie pisałem w 4 komentarzu do tego artykułu 🙂

      • Reply
        ~~~
        Mar 04, 2017 7:20 pm

        Powinno się też móc określić IV, którego się oczekuje. Nie chciałabym nawet Dragonite 3000 cp, jeśli byłby may not be great in battle…

  • Reply
    NoobHaker
    Mar 02, 2017 8:29 pm

    A ja bym chciał wymiany.Moja cała rodzina gra w Poki i np mój syn ma dwie Clefy a mi właśnie tej brakuje.Ciekaw jestem czy to się stanie,czas pokaże.

    • Reply
      Ildhur
      Mar 02, 2017 9:53 pm

      Nie mam pojęcia, czemu niby wymiany miałyby zabić grę. Jak ktoś chce oszukiwać, to wymiany i tak nie są mu potrzebne. Ja gram od początku, nigdy nie oszukiwałem, przez co brakuje mi kilku poków. Troszkę podrożowałem, jednak ani razu nie spotkałem grimera/muka. Machopa i jego linie ewolucyjna spotkałem raptem 4 razy.

  • Reply
    franeczek91
    Mar 02, 2017 9:57 pm

    Powtórzę się któryś raz z kolei-wymiana pokami jest zbędna.mamy chodzić i szukać ich w terenie.ktoś powie-to Ty sobie chodź a my się chcemy wymieniać, albo: bo w serialu to się wymieniali. Osobiście mam wielką frajdę jak siedzę w pracy i spojrzę na ekran,a kilka metrów ode mnie zrespił się gligar-mam pół godziny aby ogarnąć sytuację i po niego sobie wyjść (tak było np.dziś), a radochy miałam z tego co niemiara.gdyby doszło do tego, że wejdą wymiany to to będzie dla mnie bezpłciowe doświadczenie, zero satysfakcji.

    • Reply
      Porsche Cayenne
      Mar 02, 2017 10:07 pm

      racja absolutnie (choć gligara już nie chcę bo ten i sudowoodo zbyt często mi się pokazują zarówno w dziczy jak i w jajkach, wolałbym stworka na l) ale jeśli nie unikniemy tego to nie wiem to zniszczy grę i tyle choćbyśmy nie wiem jak kombinowali i wymyślali jak najmniejsze zło to zrujnuje rozgrywkę, miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie

      • Reply
        franeczek91
        Mar 03, 2017 9:43 am

        Ja dopiero wczoraj pierwszy raz widziałam i złapałam tego nietoperza, chodzącego drzewka nie mam-taka bieda u mnie.jeśli się chodzi, szuka to radość z pozyskania jest większa niż np.przez wymienienie się z kimś.oczywiście zazdroszczę jeśli tu ktoś napisze, że ma to,to,to i to-Ale wiem, że ja też kiedyś to złapię-tak było z małpką z pierwszej serii-do listopada złapałam jedną sztukę,a teraz drugi raz mi się spawnuje w tym samym miejscu i mam jej już po kokardy.kiedyś w tej grze byłam niecierpliwa, teraz już wiem, że warto czekać (czasem bardzo długo).

      • Reply
        artbiron
        Mar 03, 2017 9:47 am

        mnie osobiście to „chodzenie i szukanie trochę wkurza. gdzie mam iść, jeżeli nie wiem co gdzie siedzi? powinny być jakieś legalne i aktualne mapki. chcę pikacza, to jadę np. 1o km i o 10:20 łapię pikacza, a jak chcę horsea to patrzę gdzie jest i jadę, albo idę i wykluwam przy okazji jajo. a tak od sierpnia chodzę byle gdzie w ciemno (teraz już nawet łapek na radarze nie ma) i ani snorlaxa, ani laprasa w życiu nie widziałem w dziczy. a inni mówią, że po 7, czy 8 w miesiącu mieli ?! do grimera mam 34 cuksy (od początku gry) a np. świnek z II generacji złapałem już 262 szt. wszystkie te lokalizatory w necie są mało aktualne. ktoś coś kiedyś widział, ale jak jest teraz – to idź i sobie sam sprawdź. jak pisałem na wstępie – wkurza mnie to.

        • Reply
          franeczek91
          Mar 03, 2017 9:55 am

          Chodzenie i szukanie jest sensem (może lepiej brzmi-zasadą) gry.masz radary i jeśli jesteś po za ich zasięgiem to jest jeszcze druga opcja, czasem obie na raz i mi to bardzo wystarczy.
          Nie wiem czemu mi akurat przyszło hasło teraz na myśl ‚nie można marzyć o lataniu tylko patrząc na ptaki’.trzeba zacząć coś robić.

  • Reply
    Porsche Cayenne
    Mar 02, 2017 10:00 pm

    wiem! możliwość wymian pokemonów na podobnym poziomie – z tych samych dystansów jajek

    lapras pidgey – nie można wymienić – error you can’t trade this pokemon

    można wymienić np:
    lapras snorlax
    bulbasaur charmander

    • Reply
      derelict426
      Mar 02, 2017 10:55 pm

      Jedynym ograniczeniem jakie zdałoby egzamin to wymiana poksów maksymalnie jeden dzień od momentu złapania. Coś jak ważność stardustu z gymów.

    • Reply
      Fiat panda
      Mar 02, 2017 11:02 pm

      Nie ma to sensu. Przyklad: Chce charizarda ponieważ go nie mam i co? Mam za niego oddać jedynego blastoise?

      • Reply
        at3at3
        Mar 03, 2017 1:48 am

        Ależ ten Twój przykład dokładnie oddaje sam sens/ideę wymian – mam coś cennego, wymieniam na coś równie cennego na czym mi akurat bardziej zależy. Sensu nie ma wymiana pt. mam Blasta i Venu, to pokombinuję i wymienię jeszcze jakiegoś wróbla albo szczura na Chari…

        • Reply
          Fiat panda
          Mar 03, 2017 1:39 pm

          To dla mnie nie ma żadnego sensu. Juz wole wychodzić z charmanderem setki km niż stracić blasta z którym także lazilem. Nie po to lazilem aby go stracić. Jasne można wymieniać póki, mi brakuje aero wiec hak mówicie wymieniać za innego z 10. Tylko za co, drabinie to dla innych bedsie za mało, grubaska mam jednego i to słabego. Zostają laprasy których mam dużo ale szczerze mówiąc pisząc to już wiem że nie miałbym satysfakcji z takiego zdobycia aero.wole poczekać może kiedys trafię. Ale co kto lubi, ja jestem przeciwko temu ale szanuje zdanie innych.
          Dla mnie wymiany miały sens na samym początku gdy było bardzo mało pokow. Kolega chciał zdobyć cuksy do ewolucji weedle ale tych nigdzie nie bylo (teraz to wydaje się śmieszne ale tak bylo) a ja miałem kilka zbędnych wiec mógłbym mu oddać. Wtedy to miało sens a teraz jak jest mnóstwo pokow juz nie wydaje mi się to potrzebne. Brakuje mi aero to go znajdę i będę miał satysfakcję.

          • at3at3
            Mar 03, 2017 3:02 pm

            Nadal tylko potwierdzasz to co mówię. Jeśli jesteś skłonny oddać np. Laprasa, czy Snorlaxa za chociażby coś smokowatego, to miałbyś do tego prawo, ale jeśli „cenisz inne wartości”, to przecież nikt Ci nie każe wymieniać i dalej możesz sam zdobywać. Jeśli wytuptałeś Blasta, to możesz go zamienić na wytuptanego przez kogoś innego Chari, albo Venu – Twój wkład za ich wkład. A jak nie chcesz, bo masz sentyment i się z nim zaprzyjaźniłeś, trenowałeś go, to dobrze – trzymaj go i nie wymieniaj.
            To jest właśnie uczciwa wymiana. Pod warunkiem, że nie uczestniczą w tym bociarze…

  • Reply
    ranma11
    Mar 02, 2017 11:16 pm

    Tak czy siak…
    Pomimo ze intensywnie nad tym myślą i pracują nie ma co liczyć na dodanie tego w jednej z trzech dużych aktualizacji w tym roku o których była mowa w poprzednim newsie…

  • Reply
    Laraya88
    Mar 02, 2017 11:24 pm

    Wymiany obchodza mnie tyle, co zeszloroczny snieg i nie zamierzam ich praktykowac. Wole sama odszukac, zlapac pub wykluc sobie stworka. Wyjatek stanowia regionale – watpie, by w przeciagu najblizszych lat udalo mi sie zgromadzic je wszystkie, totez byc moze skusze sie kiedys na wymiane.

    Co do potencjalnej losowosci IV przy wymianie – bzdura. Co to, proces wymiany to jakis oboz koncentracyjny, wysysajacy sily z wondera, albo odwrotnie – pakernia, ktora z Poka nie nadajacego sie do walki moze uczynic wondera? Gdzie tu logika?

    Niektorzy uwazaja, ze wymiany przysluza sie glownie botom. OK. Tyle, ze jesli chcesz oszukiwac, to bedziesz, z wymianami czy bez nich. A boty, coz – wirtualne ofermy. I tak nie istnieja, nie w pelni. Potrafia wkurzyc, ale – pomyslcie – traca cale piekno tej gry – i @#£% z nimi, niech siedza w swoich norach 😉

    Co do potencjalnego niebezpieczenstwa przy wymianach bezposrednich – oszustow, zlodziei, kidnaperow czy zboczencow nie brakuje, ale chowanie sie i porzucanie wszystkich pomyslow bo „a nuz cos sie wydarzy” pachnie mi paranoja. Nalezy zachowac ostroznosc, nie ufac wszystkim (a moze przede wszystkim) tym, ktorzy usmiechaja sie do nas podejrzanie pieknie, zachowac dystans etc. Zagrozenia sa wszedzie, nie tylko w PGo 🙂

    Jak czesc przedmowcow, gram od poczatku, glownie na terenach ubogich w Pokemony, a mimo to z 1gen brakuje mi juz tylko Omastara. Niedawna przeprowadzka sytuacje nieco poprawila – mam 3 pokestopy w okolicy i kilka gniazd, jupi! – ale na rzadkie kaski nie moge liczyc – jak trafi sie jeden na kilka dni, to tyle. Dobrze, ze jajka sa sprawiedliwe 😉 Przylaczam sie do glosujacych za wieksza roznorodnoscia w malych pokesystemach 🙂

    W nosie z wymianami, zatrzymajcie regionale w swoich regionach (niewygodne, ale logiczne), ale pozwolcie zlapac moze nie wszystkie, ale wiecej tam, gdzie powinno byc ich bez liku – w dziczy, coby ruszyc na wies, na lono natury, a nie biegac w scisku po miescie 😉

  • Reply
    Baltazar Gąbka
    Mar 03, 2017 12:31 am

    NFC

    • Reply
      at3at3
      Mar 03, 2017 1:11 am

      Nie wszyscy mają kompatybilny sprzęt…
      Ale to byłoby w miarę fair…

  • Reply
    at3at3
    Mar 03, 2017 1:40 am

    Ograniczyłabym wymianę np. do regionali, o które wszyscy smęcą…
    Albo do I serii (jak wejdzie 3 gen. to wtedy wymiana możliwa w 2 itd.)…
    Albo chociaż do form „jajecznych” bazowych i tego samego stopnia (2/5/10) – chcesz mieć najwyższą, to go sobie wychodź z buddy, albo wymień z kimś np. 30 dratini. 😛
    W dzieciństwie wymieniało się naklejki i papierki z gum, kartki z notesów, figurki z jajek-niespodzianek… To nie było nielegalne, ale coś za coś (i to raczej „wartościowego”) i wcale nie było tak łatwo dobić targu.
    Wiem, teraz (jeśli nie będzie ograniczeń) kupisz konto w necie i wymienisz se smoka na wróbla.
    Dlatego jestem za baaardzo ograniczoną formą tego potencjalnego narzędzia, jeśli już muszą to wprowadzać, bo niby obiecali.

  • Reply
    at3at3
    Mar 03, 2017 2:20 am

    Wymiana regionali byłaby moim zdaniem najlepszym posunięciem. Przykład z mojej wyobraźni:
    – kuzyn w Ameryce złapie Taurosa (w tym: za moją namową zainstaluje grę), więc ja będę łapać mimy (które najczęściej olewam) na wymianę, jego dzieci (a ma dużo) też;
    – jego kolega z pracy złapie żuczka i może Corsolę u siebie w Brazylii;
    – na moje służbowe konferencje czasem przyjeżdża jeden Japończyk, więc może mieć kaczkę z porem…
    Itd…
    Całkiem niezła sieciowa globalna integracja. Parę nowych osób po przyjacielsku zainstaluje aplikację, a może jeszcze ktoś z nich się wciągnie w regularną grę.
    Oczywiście konsekwencją jest też nielegalna strefa – aukcje, wymiana z bociarzami itp…
    Ale moim zdaniem to najmniej szkodliwy wariant tej obiecywanej funkcji.

  • Reply
    Owl
    Mar 03, 2017 3:07 am

    Nie rozumiem całego płaczu na temat wymian, bo po pierwsze ci, którzy grają na fakegps i tak maja dostęp do wszystkich poków, ba posiadanie kilku kont ułatwia przejmowanie/utrzymywanie gymów. Więc bociarze nic na tym za bardzo nie zyskują. Po drugie, jak nie chcesz, to wymieniać się nie musisz. Jak ktoś chce szybciej uzupełnić pokedex, to na tym tylko skorzysta. Jak ktoś woli pod górkę, to zawsze ma satysfakcje z tego, że nie poszedł na skróty. Więc i tu nie widzę problemu. Po trzecie mają wprowadzić PvP, a wtedy wymiany się przydadzą graczom, którzy będą chcieli tak spędzać czas w tej grze. Ja mam obecnie 2 Golducki z iv 97%. Z miła chęcią wymienię się na innego pokemona, którego nie posiadam z tak wysokimi ukrytymi statystykami. Właśnie z tego powodu jestem za wymianami. Dodatkowo nie ma innego sposobu, by legalnie uzupełnić pokedex o pokemony regionalne.

    Jedynym problemem jaki widzę w wymianach to różnice wynikające z poziomu gracza i pokemona. Nie chciałbym, żeby gracze z niskich poziomów mogli z łatwością otrzymać pokemony z wysokim poziomem i iv. To pozwoliłoby bociarzom na handel takimi pokemonami za pieniądze, a to jest już słabe. Według mnie wymiana powinna polegać na wymianie wartości pokemona na podstawie cukierków. Np. ja chcę wymienić Dragonite z 30 poziomu na Snorlaxa z 25 poziomu. Gracz przeciwny musiałby posiadać odpowiednią ilość cukierków wynikającą z różnic poziomów pokemonów. Po wymianie ja miałbym Snoralxa na 30, a gracz przeciwny Dragonite na 25 i dodatkowo otrzymałby odpowiednią ilość cukierków do Dragonite, tracąc przy tym cukierki od Snorlaxa. Po za tym wymiany powinny być przez bluetooth. Dzięki temu bociarze nie mogliby się wymieniać z pokemonami z domu.

  • Reply
    Kempi
    Mar 03, 2017 8:25 am

    Chodzę wytrwale z PGO na spacery od 28 lipca, brakuje mi 4 pokemonów z pierwszej generacji i nie skorzystam z opcji wymiany by je zdobyć bo bym nie czuł satysfakcji ze zdobyczy. Nie mam snorlaxa więc walcze wykluwając 10 km jajka i szukam go po mieście i jak go złapie lub wykluje to będzie satysfakcja. Jak wejdzie wymiana do gry to nie skorzystam, nie będe też innym oddawał pokemonów. Jak dla mnie niantic wprowadza do gry kolejną niepotrzebną pierdołę jak rozróżnienie płci pokemonów. Wzieli by się za coś sensowniejszego jak np. Dodanie normalnych odgłosów pokemonów, shiny pokemon, legendy. Oni chyba nie słuchają ani trochę graczy, największym problemem gry są oszuści którzy siedząc w domu zbijają ci wszystkie gymy które masz. I proszę tu nie bronić niantic że botów nie da się rozróżnić od zwykłych graczy bo kwestią zasadniczą jest to że to oni robiąc grę powinni wiedzieć jak się pozbyć oszustów a nie ja.

    • Reply
      PrawdaBoli
      Mar 05, 2017 6:49 pm

      Ale boty na fake gps czy innych tego typu lini lotniczych da się odróżnić, z ciekawości zrobiłem 2 konto na fake i fly gps i tak jak piszą ludzie w komentarzach co jakiś czas wraca do normalnej lokalizacji więc kto skacze w 1 i 2 stronę wiadomo że na fake gra, dodam że nie mam pojęcia co w tym ludzie widzą na fake gps itp. nie ma tam nic do robienia więc znudziło mi się po 2h lepsza jest gra na konsoli.

  • Reply
    Atmozis
    Mar 03, 2017 9:42 am

    Zgadzam się, większość z was z wyjadaczy nie skorzysta z opcji wymiany bo sama chce je wszystkie zdobyć. Jeśli chodzi o wymiany to tylko takie gdzie wkładasz poki i w zamian dostajesz stardust

  • Reply
    volvo
    Mar 03, 2017 1:48 pm

    wystarczą 2 konta legalne i bot
    do tego 2 telefony i sam sobie wymieniam pokemony
    chyba założę sobie już 2 konto najwyżej je zbanują to założę następne
    od początku robią pod górkę legalnym graczom , zaczeło sie od komunikacji miejskiej
    a boty hasają po miastach

  • Reply
    Bździna
    Mar 03, 2017 4:39 pm

    Ja bym dawał bany za wymieniane się z botami i fake GPS, na podstawie punktu w regulaminie, że nie można korzystać z tego typu rzeczy. I po sprawie

    • Reply
      at3at3
      Mar 03, 2017 4:51 pm

      A skąd byś wiedział, że wymieniasz się z botem, albo że ktoś był w Ameryce na fake GPS, a nie na wakacjach u wujka?

      • Reply
        Bździna
        Mar 03, 2017 5:36 pm

        Nie wiedziałbym. Dlatego nie wymienialbym się z nieznajomymi. A taki ban np. na 14 dni dałby do myślenia z kim się wymieniamy

  • Reply
    Bajeczka
    Mar 03, 2017 4:54 pm

    Wymiany są co najmniej kontrowersyjne, ale jakby miały być, to:
    1. Limit wymian dzienne (np. jedna wymiana dziennie z danym graczem).
    2. Aby dokonać wymiany, każdy z graczy musi zapłacić np. 100 coinów.
    3. Wymiany poków tylko na podobnym poziomie z takich samych jajek/kategorii (np. 2 za 2, 5 za 5, 10 za 10, Charmander za poka z 2 km, Charmelion za poka z 5 km, Charizard za poka z 10 km).

    • Reply
      Yorickai
      Mar 03, 2017 9:11 pm

      Pierwszy punkt byłby zbyt łatwy do obejścia przez boty które mają kilka kont. Lepiej by było gdyby raz dziennie móc się tylko wymieniać bądź blokować wymiany poków z następnymi kontami poprzez ip telefonu. Jest to też do obejścia ale trudniej bo musisz mieć więcej telefonów.

      Drugi punkt ograniczyłbym do 50 coinsów za wymianę jeśli już bo nie każdy walczy w gymach.

      Trzeci punkt całkowicie się zgadzam. Tak było by rozsądnie i sprawiedliwie.

      Jest kilka opcji które mogły by pomóc. Dodatkowo zaproponował bym NFC albo coś na zasadzie bluetooth. To było by sensowne.

      Dużo ludzi uważa że to rozwali grę. Ja uważam tak, że kto woli grać fair będzie grał fair z wymianami czy bez. Natomiast każdy kto woli grać na latajce i woli oszukiwać to będzie oszukiwał niezależnie od tego co będzie wprowadzone. Takich wstrętnych gnomów jest sporo ale co się zrobi. Poza tym patrząc na to, że pewnie korzystają z map to i tak już mają całą armię mega mocnych poków więc i bez wymian gra trwa. Krótko mówiąc nie rozwalą gry bo i tak już latają z armią. Możemy mieć tylko nadzieję, że Hanke zrobi coś by umilić botom grę.

  • Tym co są przeciwni wymianom chciałbym przypomnieć że we wcześniejszych grach wymiany były potrzebne do ewolucji niektórych pokemonów trzymających przedmioty.

    A jak ktoś ma problem ze złapaniem pikachu z imprezową czapką to wystarczy założyć nowe konto i jako startera wybrać pikachu. Potem poczekać aż wymiany będą dostępne i się wymienić – 100% metoda na gryzonia w czapce 😉

  • Reply
    xRoxy
    Mar 04, 2017 12:08 am

    Według mnie, wymiany to dobry pomysł, ale ci cheaterzy… Ktoś robi sb 2 konta, na jednym wbija FakeGPS. Łapie poki w USA, potem mimo że ma bana i nie może złapać żadnego poka, wylacza FakeGPS (wracajac do prawdziwej lokalizacji) i wymienia tlusciutkie Snorlaxy za Pidgeye. Tym sposobem mozna by bylo zrobic druzyne z 4000 cp Dragoniteow.