News 19

Wstęp do dużych eventów?

charlotte

Te największe eventy związane z m. in. legendami dopiero przed nami, ale jak już wiecie Niantic działa aktywnie na szczeblu lokalnym – teraz także poza Japonią.

John Hanke wielokrotnie podkreślał, że jego firma kładzie duży nacisk na aspekty społeczne oraz środowiskowe. Niantic wspierało już inicjatywę lokalnych rządów w Kraju Kwitnącej Wiśni, czego wynikiem były eventy ze zwiększonymi spawnami Laprasów czy Snorlaxów. Wszystko po to, by ściągnąć do regionów zdewastowanych przez tsunami turystów, którzy pomogą uzdrowić ich ekonomię oraz wesprą swoimi pieniędzmi lokalne biznesy.

Kolejnym partnerem Niantic w staraniach o poprawę tego świata jest Knight Fundation. Celem tej amerykańskiej fundacji jest szerzenie idei różnego rodzaju przemian społecznych, promowanie jakościowego dziennikarstwa, innowacji medialnych, zaangażowania ludzi w życie swojej lokalnej społeczności i wspieranie sztuki. Słowem – by mieszkańcom danego terenu żyło się lepiej razem. Producent Pokemon GO razem z tą organizacją spróbuje wyciągnąć ludzi na zewnątrz za pomocą pokemonów i zachęcić ich do eksploracji własnego miasta przy okazji specjalnego eventu.

W Knight Foundation jesteśmy technologicznymi optymistami. – mówi Sam Gill, wiceprezydent fundacji.

Byliśmy podekscytowani gdy zobaczyliśmy kogoś [Niantic przyp. red.] kto znalazł rozwiązanie jak używać tego urządzenia, jakie wciąż nosimy ze sobą, do zachęcenia ludzi do wyjścia i integrowania się. 

Pierwszy event nowych partnerów rozpocznie się 7 maja w miejscowości Charlotte (stan Karolina Północna), jako część wydarzenia o nazwie Knight’s Open Streets. W trakcie wydarzeń z tej serii ulice miasta są zamykane dla samochodów, tak więc ludzie mogą przemierzać ulice na pieszo i rowerach w duchu prawdziwej wyprawy badawczej. Pokemon GO ma dodatkowo dostarczyć tej wirtualnej warstwy dla tych, którzy grają, a cała trasa została ustalona przez lokalną społeczność. Wybrali oni 16 istniejących PokeStopów i dwa Gymy jako punkty charakterystyczne na drodze, które mają promować miejsca takie jak ogród różany, czy park weteranów, a przy okazji gracze będą mogli cieszyć się częstszym pojawianiem się niektórych pokemonów próbując „złapać je wszystkie”.

trasa

Są to naprawdę ciekawe rzeczy dla wspólnoty, które mam nadzieję będą edukować ludzi podczas odkrywania swojej publicznej dumy. – mówi John Hanke, prezes Niantic.

Słowa Hanke dobitnie ukazują nam czym kieruje się Niantic – Pokemon GO nie jest tylko grą o rzucaniu pokeballami w wirtualne stworki, ale narzędziem dzięki któremu mamy zawitać w nieznane nam często miejsca, znajdujące się w okolicy. CEO Niantic dodaje:

To mała rzecz, odkrywać zakamarki swoje miasta, ale ta mała rzecz potęgowana przypadkiem i dużą ilością ludzi zamienia się w coś znaczącego. Będziemy kontynuować pracę, by takie rzeczy zdarzały się częściej. 

Hanke zaznacza, że nie urodził się z miłością do architektury, historycznych miejsc i przestrzeni publicznych. W ciągu dziesięciu lat pracy w Google codziennie jeździł do pracy samochodem. Pewnego dnia zdał sobie jednak sprawę, że zmarnował tak wiele godzin w aucie i ani przez sekundę nie cieszył się wtedy chwilą. Postanowił więc przesiąść się na rower, co odmieniło jego życie.

Wyjechałem rowerem z mojego domu, potem złapałem prom z San Francisco i powiedziałem sobie „to niesamowite!”. To otworzyło mi oczy. Warto czasem zauważyć, że tak właśnie może wyglądać moje życie, jeśli tylko zrobię coś żeby tak się stało. 

Rozwinąłem ten pomysł, że możemy wykorzystać technologię by pomóc ludziom „odzyskać” przestrzeń publiczną. Nie od kogoś, ale od opuszczenia, od zaniedbania. 

poekstop

Właśnie idea przyświecająca Hanke spowodowała, że spotkał się z tymi, których nazywa „gwiazdami rocka” społecznego zaangażowania w Knight Foundation – ludźmi którzy robią w ramach pracy to, co odmieniło całą karierę zawodową prezesa Niantic.

Ani Gill, ani też Hanke nie wiedzą jak skuteczna będzie ta współpraca – jak dużo z 65 milionów miesięcznie grających użytkowników zamieni się na ludzi pokazujących się podczas społecznych eventów, ani nawet jakie rodzaje eventów będą organizowane w jej ramach w przyszłości. Jednak to nie martwi żadnej ze stron. Pokemon GO pokazało już, że ma siłę wyciągnąć ludzi z domów na ulicę ich miast oraz uczyć o zabytkach i historycznych miejscach. To, na co teraz mają nadzieję, to rozpoczęcie kolejnego społecznego etapu związanego z rzeczywistością rozszerzoną, który nauczy nas jak wiele świat, z którym wciąż jesteśmy połączeni, może oznaczać dla przestrzeni publicznych i zaangażowania społeczności.

Idea na pewno bardzo szczytna i godna pochwały, ale czy waszym zdaniem ma szansę powodzenia? Osobiście mam nadzieję, że z czasem takie idee dotrą także do Polski, bo niestety aspekty społeczne wśród Polaków zanikają.

Źródło: https://www.fastcodesign.com/90124013/pokemon-gos-next-big-move

19 Comments

  • Reply
    FakeGPS
    Maj 04, 2017 7:44 pm

    Ja tam oczywiście będę i zdam relację z łowów.

  • Reply
    l0l
    Maj 04, 2017 8:40 pm

    Mr Hanke wpadł na pomysł przesiadając się z fury na rowerek.
    W spocie promującym premierę PokemonGO była jazda rowerem.
    To przez śmieci od fake gps Niantic musiało tak znerfić nabijanie km przy jeździe rowerkiem:(

    • Reply
      Ivrin
      Maj 04, 2017 8:56 pm

      W sumie to nie tylko przez boty i fake GPS. Gracze też są trochę winni, bo jak ktoś grał od zeszłych wakacji to widział co się działo, że ludzie po prostu wsiadali w samochody dla wykluwania jajek. Fakt faktem uważam, iż nieco przesadzili z tym limitem, bo około 10,5km/h to naprawdę żółwie tempo dla rowerzysty.

  • Reply
    Bodzio
    Maj 04, 2017 8:41 pm

    Zwykły PR. Niedawno pisałem do nich w sprawie chociażby jednego pokestopa w mojej rodzinnej miejscowości, argumentowałem itp. Dodatkowo podałem wszystko na tacy – nazwę miejsca, krótki opis, zdjęcie, dokładne dane gps w dwóch wersjach. Efekt? Jak się sami możecie domyśleć ich odpowiedź że w najbliższym czasie nie planują dodawać nowych pokestopów. Tak właśnie chcą zachęcać do wychodzenia z domów… no chyba tylko grubych amerykanów którzy sypną za to hajsem.

  • Reply
    franeczek91
    Maj 04, 2017 8:59 pm

    Też bym chciała jak Pan Hanke wsiąść na rower, złapać prom i cieszyć się (np.z nabitych km przy wykluwaniu jaj lub lapanych po drodze stworków) ale niestety nie mam w mieście promu i nałożone ograniczenie prędkości przy lapaniu pokemonów jest żałosne.niedługo trzeba będzie się czołgać rowerem żeby cokolwiek naliczyło.

    • Reply
      FoxMan
      Maj 04, 2017 11:20 pm

      Ostatnio myślałem, że mnie szlag trafi. Zrobiłem grubo ponad 20km na rowrze, patrzę na wykluwanie jaj, a tam nabite 50m… Ekran oczywiście cały czas włączony.

      • Reply
        janusz
        Maj 05, 2017 11:31 am

        chwila, chwila, a czy nabijanie kilometrów na rowerze z włączonym ekranem to nie zwyłe oszustwo tak jak fake gps, kalkulatory IV i mapy. No chyba, że jeździsz jako pasażer i łapiesz poki. Przez takich jak ty nintic wprowadził takie algorytmy naliczania kilometrów, że jak chodzę i łapę to często w ogóle mi nie nalicza a w najlepszym przypadku połowe dystansu

        • Reply
          RavAzr
          Maj 05, 2017 12:24 pm

          Nabijanie kilometrów na rowerze to żadne oszustwo.
          CO do algorytmów naliczania kilometrów, to z tego co wiem w odstępach co 5 min z gps’u zczytywana jest pozycja i mierzony dystans pomiędzy aktualną i poprzednią pozycją w linii prostej. Maksymalna prędkość poruszania nie może przekroczyć 3 m/s (10,8 km/h), w innym wypadku kilometraż nie jest naliczany.
          Problem pojawia się przy źle działającym gps’ie, gdy aplikacja nie wykrywa płynności ruchu, gdy jesteśmy przerzucani z miejsca na miejsce. Co wtedy się dzieje, chyba nikt do końca nie wie poza programistami.
          Ale wracając do sedna, limit prędkości jest dość niski, więc jazda na rowerze z taką szybkością może być uciążliwa. Taka prędkość poruszania odpowiada raczej długodystansowemu biegowi. FoxMan, jeżeli nie jechałeś rowerem ok. 2 godz, nie masz czemu się dziwić, że dystansu nie naliczono.

          • janusz
            Maj 05, 2017 8:34 pm

            To znaczy, że jak zapie..dalam po parku w kółko łapiąc poki przez cały dzień to może mi nic nie na liczyć, bo za 5 min bede w tym samym miejscu. Kiedyś tak nie było. Dzieki cykliści. Nabijanie kilometrów na rowerze jest sprzeczne z ideą tej gry. Kilometry miały być premią dla tych, ktorzy dużo chodzą szukając i łapiąc przy tym poki. Cykliści zainstalujcie sobie lepiej endomondo do rejestrowania dystansu wycieczek rowerowych albo po prostu odpalcie fly gps – dla mnie to takie same oszustwo.

          • franeczek91
            Maj 05, 2017 8:47 pm

            Janusz, chyba trochę za bardzo popłynąłeś w swoim wywodzie-jazda na rowerze to taka sama aktywność ruchowa jak chodzenie.

        • Reply
          at3at3
          Maj 05, 2017 12:31 pm

          A jak biegasz i nabijasz km? Od roweru to się nie różni ideowo. Ograniczenia prędkości wprowadzili ze względu na samochody i fake GPS. A na rowerze – wystarczy więcej jeździć pod górkę to nabije dystans. 😉 Chodzi o trasę przebytą własnymi siłami, więc musi być jakaś bariera związana z prawdopodobieństwem, że raczej jedziesz rowerem, a nie autem.
          Jak przy chodzeniu nie łapie km to zazwyczaj przyczyną są krótkie zwiechy systemu na phonie, albo serwerów. Łapiesz poka, a ekran często się na moment zawiesza, jak wraca do normy to jesteś dużo dalej, bo przeszedłeś kawałek, więc muszą przeliczyć ile przebyłeś od poprzedniego nadajnika do obecnego. Zaliczy, albo nie. Zależy gdzie są nadajniki, a nie gdzie Ty się znajdujesz.

      • Reply
        bart
        Maj 05, 2017 12:53 pm

        Chyba jedno zero Ci uciekło w innym przypadku piszesz głupoty , jajka nie naliczają się co 50m nie ma takiej opcji , 100m to minimum, przy normalnym chodzie zawsze nalicza 300m.
        Z naliczaniem km na rowerze nie mam problemów (prędkość do 20km/h), tylko tu w komentarzach są takie patologiczne przypadki, proponuje zarejestrować się i poczytać trochę na normalnym forum PGO o prędkościach i naliczaniu km.

        • Reply
          FarArcanine
          Maj 05, 2017 1:15 pm

          Myślę, że tu bardziej chodzi też o kupienie Go Plusa, który ma mniejsze ograniczenie prędkości niż w aplikacji. W momencie gdy jedziemy busem i znikają nam Poki z nearby z powodu prędkości – Go Plus nadal je wykrywa i łapie. Zdecydowanie lepiej dzięki niemu nabijają się km na buddy i jajkach

        • Reply
          franeczek91
          Maj 05, 2017 8:51 pm

          Sam jesteś patologiczny, nie mogliśmy sobie wszyscy w jednym czasie wymyśleć, że nam przy jeździe na rowerze nie nalicza km.chyba, że ty jesteś wybrańcem i przy prędkości 20km/h nalicza ci dystans bo ‚czytasz na forum o prędkościach i naliczaniu dystansu’

      • Reply
        Natrix
        Maj 06, 2017 3:29 pm

        A co ja mam powiedzieć? Biegam co miesiąc po min. 200 km, a z tego nalicza ok. 40% i to przy biegach regeneracyjnych. Żeby jako tako naliczało trzeba „zamulać” ok. 6 min./km (10 km/h). Powinni podnieść prędkość do ok. 4 min./km (15 km/h) żeby osoby biegajace lub jeżdżące wolno na rowerze mogły łączyć przyjemne z pożytecznym.

  • Reply
    xxAudino
    Maj 05, 2017 1:26 pm

    Kurczę, ale raz sobie zasuwam rowerem z 1 godzine bez przerwy, zrobiłam grubo ponad 15 km, a naliczyło się 200 metrów. Super.

  • Reply
    l0l
    Maj 05, 2017 7:12 pm

    Aplikacje do pomiaru przebytego dystansu potrafią naliczyć 2,5 raza więcej dystansu niż PokeGO.
    Kupujcie dalej konta od bootów/spooferów, lure konta itp!!
    Sami to wspieracie.

  • Reply
    DawidPolakL
    Maj 05, 2017 7:59 pm

    Co ciekawe jaja szybciej wychadzam siedząc w domu niż poruszając się z prędkością 20-30 km na godzinę. Dlatego nigdy nie wyłączam ekranu czy w dzień czy w nocy

    • Reply
      Yorickai
      Maj 06, 2017 1:01 am

      Nie szkoda Ci baterii w telefonie? Chyba że masz zapasową to ok 😛 a tak serio faktycznie czasem w domu więcej się przejdzie w pół godziny niż po mieście. Wyświetlacz tylko na pół godziny mam max bo potem zwiecha apki 😛 a podobnież naprawili poślizgi gps.