News 22

Wypełnij pokedex… bez łapania?

pokedex

Każdy prawdziwy trener Pokemon marzy o tym, by pewnego dnia ujrzeć w swoim Pokedexie pełną kolekcję stworzeń z pierwszej generacji – oczywiście, tych jak dotąd udostępnionych. Okazuje się, że przynajmniej częściowo można to zrobić nawet bez łapania pokemonów.

We wstępie celowo użyłem słowa „częściowo”, ponieważ ostatnio wprowadzona aktualizacja po stronie serwera zmieniła nieco mechanizm odkrywania pokemonów w naszych Pokedexach. Niantic czasem wprowadza update, który co prawda często nie jest ogłaszany oficjalnie ani też nie wymaga pobrania nowej wersji gry, ale bardzo szybko jest odkrywane przez dociekliwą społeczność. W większości sytuacji zupełnie przez przypadek. Deweloperzy dopiero niedługo po zbadaniu sprawy przez graczy potwierdzili, że absolutnie nie jest to żaden bug.

Tym razem okazało się, że nawet gdy nie mamy np. Dragonite w Pokedexie, ponieważ nie mieliśmy okazji nigdy go złapać czy wyewoluować, to możemy odkryć jego kartę poprzez… zobaczenie go w którymś z Gymów. Tak, spotkanie danego pokemona na arenie powoduje, iż w naszym zbiorze zostaje odnotowany jako „seen”, czyli widziany, ale niezłapany. Sposób ten działa na Pokedex tylko raz, kolejne „spotkanie” danego stworzenia w Gymie nie zostaje już kolejny raz naliczone.

Plusem całej tej sytuacji jest fakt, że dzięki odwiedzaniu aren możemy z czasem odkrywać, jaki pokemon kryje się pod danym numerem w naszych zbiorach. Z drugiej zaś strony może to być lekka niedogodność dla perfekcjonistów, którym przeszkadza widok przewagi liczby widzianych pokemonów nad ilością złapanych stworzeń tego gatunku. Zdecydowanie trzeba jednak przyznać, iż zmiana ta jest czysto kosmetyczna.

22 Comments

  • Reply
    Sebastian
    Paź 09, 2016 6:15 pm

    Taa powinni rozróżnić pokemony na widziane u kogoś i widziane dziko 🙂

  • Reply
    ~~~
    Paź 09, 2016 10:49 pm

    A ja byłam pewna, że to bug 😀 Choć przyznam, że ta zmiana mi się nie podoba, ja pokemona nie widziałam, wiec nie miałam okazji go złapać- jakim prawem więc widnieje on w pokedexie jako taki, który mi uciekł? Gdyby to jakoś rozróżnili, zrobili inną miniaturkę (z cieniem czy bez) i w karcie zaznaczyli, że był widziany w gymie to okej. Choć na początku gry w pokemony na pewno nie skojarzyłabym niektórych pokemonów z ich ewolucją, a takie rzeczy trochę psują zabawę. No, ale nic.

    Mam też pytanie. Można w jakiś sposób kontrolować, jakie jajka lecą ze pokestopów? Od początku gry miałam jedno 10km, kilka 2km i od cholery 5km, bardzo często moje wszystkie 9 jajek to właśnie 5km. Zaczyna mnie to irytować :/

    • Reply
      jakoushirou
      Paź 09, 2016 11:50 pm

      Nie, jajka są przyznawane losowo, najczęściej 5km, a najrzadziej 10km.

      • Reply
        sd
        Paź 10, 2016 5:50 pm

        o co chodzi z tym lucky egg jak daje to odlicza czas chodzę nic się wykluwa

        • Reply
          zen1973
          Paź 10, 2016 7:27 pm

          to jest jajko szczęścia które daję podwójne pkty w czasie jego trwania(30 minut) najlepiej nazbierać dużo pokemonów, włączyć jajko i robić przez te pół godz evolve , wtedy nabijesz dużo pkt do expa

        • Reply
          Vaporeon
          Paź 10, 2016 7:33 pm

          Wspolczuje ze zuzyles soboe lucky egga, bo z noego nic sie noe wykluwa po jego odpalenou przez pol godziny mamy podwoj y exp.

        • Reply
          Ketane
          Paź 10, 2016 7:49 pm

          Za każdego złapanego poka/odwiedzonego pokestopa/ewolucje dostajesz podwójną ilość expa. 🙂

      • Reply
        ka
        Paź 10, 2016 9:31 pm

        Losowo nie znaczy bez żadnej reguły. Gdy siedzę w pracy i mam pokestopa za oknem – czyli tak z 3-4 razy na godzinę kręcę tym samym pokestopem, to jajka 2 km wypadają nawet częsciej niż co drugie. Gdy chodze po mieście i zmieniam pokestopy to głównie 5 km.
        Jednego dnia miałem 3 10 km- najpierw kikla pokestopów w Zakopanem, potem kilka na Słowacji a potem znowu totalnie inne pokestopy w Zakoanem i Murzasichlu.
        Zatem – im mniejsza róznorodność pokestopów tym gorsze jaja. Ale co zrobic by mieć 10 km – nie wiem. PO wyjeździe do Gdańska i chyba 40 pokestopach każdy- inny były (poza jednym 2 km) same jaja 5.

  • Reply
    woocash1984
    Paź 10, 2016 10:16 am

    Niestety nadchodząca kolejna aktualizacja szału nie robi :/ I jeszcze ten pokedex… Gdy żona robi ewolucje specjalnie nie patrzę bo chcę sam u siebie widzieć kolejne ewolucje. Teraz i to mi odebrali. Mam 26 lvl i jeśli do końca roku nie będzie jakiegoś większego boom to nie wiem czy wbiję ten upragniony 30. Wspomnę jeszcze o jajku 10 km, którego już baaaardzo dawno nie widziałem…

  • Reply
    Asia
    Paź 10, 2016 5:32 pm

    a o co chodzi z tym lucky egg klikłam i odliczało 30 minut chodziłam po okolicy i nic się niewykluo

  • Reply
    Asia
    Paź 10, 2016 5:45 pm

    a o co chodzi z tym lucky egg dałam i odliczało 30 minut i nic się niewykluło

    • Reply
      woocash1984
      Paź 11, 2016 8:46 am

      Przez te 30 minut każde zdobyte doświadczenie jest mnożone przez 2. Polecam zbierać pidgeye i inne stworki. Jak już ich będziesz miała na około 50 ewolucji – odpal jajko i ewoluuj wszystkie. Za jedną ewolucję dostaniesz 1000 xp zamiast 500 jak za zwykłą. Jest to sposób na szybkie nabijanie levelu.

  • Reply
    żyd
    Paź 10, 2016 5:48 pm

    do dupy i teraz będzie tak że żadem będzie na 100% że złapane a jak klikne sobie 20 razy na gym i będzie np ten dragonit to będę miał np 20 widzianych 0 złapancyh albo 1 tylko

    • Reply
      Vaporeon
      Paź 10, 2016 7:35 pm

      Zawsze jest tylko jeden wodziany nie waźne ile razh llikniesz;)

    • Reply
      woocash1984
      Paź 11, 2016 8:46 am

      Przez te 30 minut każde zdobyte doświadczenie jest mnożone przez 2. Polecam zbierać pidgeye i inne stworki. Jak już ich będziesz miała na około 50 ewolucji – odpal jajko i ewoluuj wszystkie. Za jedną ewolucję dostaniesz 1000 xp zamiast 500 jak za zwykłą. Jest to sposób na szybkie nabijanie levelu.

  • Reply
    sd
    Paź 10, 2016 5:52 pm

    a w oogóle to do dupy teraz będzie klikne na jakiś gym sobie ze 20 razy będzie dragoni co mam 1 i będzie że widziany 20 razy a złapany raz czyli jakby skuteczność 2% i już żadem praktycznie będzie miał 100% skuteczności

    najlepiej jakby usuneli to i była podana liczba tylko tych złapanych

    • Reply
      woocash1984
      Paź 11, 2016 8:56 am

      Ja jak kliknę drugi raz na ten sam gym to mnie z gry wywala więc raczej 20 razy nie będzie mi się chciało klikać 😉 Poniekąd ten problem więc mnie nie dotyczy 🙂

    • Reply
      pawel92a
      Paź 11, 2016 10:13 am

      Nieważne ile razy klikniesz, widziane będzie tylko 1 raz.

  • Reply
    Jakec
    Paź 11, 2016 1:55 pm

    Grrrrrr… Wkurzyło mnie to… Wczoraj zauważyłem, że mam więcej widzianych niż złapanych. Już myślałem, że po pijaku nie udało mi się złapać. Dobrze, że napisaliscie o tym 🙂

  • Reply
    polonez
    Paź 11, 2016 4:35 pm

    myślę, że chyba tak to nie działa bo kliknąłem w gym kilka razy o różnych porach gdzie oprócz mojego pokemona Gengar były inne w tym 2 typu Electabuzz a w Pokedex nie zarejestrowano ich jako widzianych – dalej mam 6 na 6 złapanych electabuzzów. Pojawił się za to u mnie cień ewolucji Growlithe’a, którego widziałem w gymie więc to działa pewnie tylko na te, których jeszcze nie mamy w kolekcji a widzieliśmy w gymach

    • Reply
      jakoushirou
      Paź 11, 2016 4:40 pm

      Dokładnie, jeśli po raz pierwszy widzisz danego pokemona w gymie to statystyka Seen wskakuje na 1 i masz kontury pokemona w pokedexie.

    • Reply
      polonez
      Paź 13, 2016 7:06 pm

      Ucierpiały jak na razie 2 Pokemony: Arcanine i Machamp (rzadki jest Machop ale dałem go jako buddy jeszcze 40 candy brakuje)

      gorzej jeśli ktoś da Kangaskhan lub Tauros albo najlepiej Mewtwo bo ich raczej w życiu nie zdobędę