Inne 29

Bany za kalkulatory IV?

Wśród graczy Pokemon GO od niedawna krąży plotka, że za kalkulatory IV takie jak CalcyIV lub Poke Genie Niantic rozdaje bany. W tym wpisie postaram się jak najprościej odpowiedzieć na wątpliwości.

W ostatnim czasie na pewno wielu z was natknęło się na informację, że producent Pokemon GO postanowił banować użytkowników popularnych kalkulatorów IV jakimi są CalcyIV oraz używane przede wszystkim na iOS Poke Genie. Dowodem mają być słowa zbanowanych graczy oraz rzekome maile otrzymane przez nich od supportu Niantic, który dosłownie wymienia nazwę programu za jaki zostali ukarani. Czy na pewno jest się czym martwić?

1. Pierwsze informacje

Pierwsze informacje o banach za CalcyIV zaczęły krążyć na przełomie marca oraz kwietnia. Plotki nasiliły się po ostatniej fali banów dla użytkowników zmodyfikowanego klienta gry na urządzeniach z systemem iOS (przypadek?).

2. Dowody

Oprócz słów rzekomo zbanowanych graczy pojawiły się również screenshoty maili, jakimi Niantic miało odpowiadać na pytania o powód blokady nałożonej na konto. Co ciekawe w ich treści support bezpośrednio wymieniał nazwę programu, który przyczynił się do bana.

Maile nie wyglądają na w 100% wiarygodne – sposób wypowiedzi różni się od tradycyjnych maili do supportu, ponadto Niantic w oficjalnych wiadomościach nigdy nie wymieniało nazw jakiegokolwiek oprogramowania.

3. Czym jest CalcyIV?

CalcyIV, tak jak Poke Genie, jest formą nakładki ekranowej, która odczytuje dane z ekranu smartfona. Aplikacja nie ingeruje w grę, nie komunikuje się z serwerami Nantic, w praktyce nie różni się za wiele od programów nagrywających to co się dzieje na ekranie. Jak zaznacza twórca CalcyIV, jej działanie można równie dobrze odtworzyć przy użyciu kartki i długopisu przy użyciu tych samych danych.

4. Czy Niantic wie, że używam kalkulatora?

Jednym z kolejnych mitów ostatniego czasu jest to, że Niantic może wykonywać screeny naszego ekranu (czasem przy włączaniu gry pojawia się “błysk”, który stał się źródłem plotek). Fakty są takie, że aplikacja potrzebowałaby specjalnych uprawnień by wykonywać zrzuty ekranu a jak wiecie Pokemon GO o takie uprawnienia nigdy nie pyta. Popularny błysk jest najpewniej elementem ładowania świata gry (być może efektów pogodowych).

Aplikacja jest w stanie odczytać nazwy pakietów zainstalowanych na naszym smartfonie (dlatego niektóre programy fałszujące lokalizację wywołują odpowiedni komunikat, który uniemożliwia uruchomienie gry). Gdyby jednak Niantic chciało zablokować kalkulatory IV to dawno trafiłyby one na czarną listę aplikacji, których wykrycie nie pozwala na wejście do gry.

5. To banują czy nie?

Patrząc na charakterystykę aplikacji oraz jej działanie prawdopodobieństwo otrzymania bana jest bliskie zera. Niantic musiałoby z premedytacją zacząć walczyć z kalkulatorami IV, których używa zdecydowana większość graczy. Nie da się ukryć, że ukaranie wszystkich korzystających z takiego narzędzia byłoby katastrofalne w skutkach dla producenta Pokemon GO. Szczególnie, że nie ingeruje ono w żaden sposób w grę.

W przeszłości zdarzały się shadow bany za używanie kalkulatorów, ale tylko tych wymagających logowania w nich własnym kontem z gry. Mowa tu m. in. o IVGo (nie mylić z GoIV), które pobiera dane o pokemonach bezpośrednio z serwerów Niantic.

Znam naprawdę wielu graczy używających od początku istnienia CalcyIV i nigdy nie został nałożony na nich jakikolwiek ban. Pamiętajcie, że mylące informacje mogą równie dobrze pochodzić od spooferów, którzy w jakiś sposób starają się zataić prawdziwy powód swojego bana oraz jednocześnie zasiać ziarno niepewności wśród uczciwych graczy. Maile od producenta Pokemon GO są banalne do spreparowania, tak więc trudno potwierdzić ich autentyczność na podstawie screenów. W tym momencie nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia, że jakikolwiek ban jest spowodowany jedynie kalkulatorem IV działającym na zasadzie nakładki ekranowej. Moim zdaniem nie mamy na tyle twardych dowodów, by widzieć w takich kalkulatorach zagrożenie dla naszych kont.

29 komentarzy

 • Reply
  GnollPL
  Kwi 27, 2018 6:41 pm

  Co nie zmienia faktu że Niantic nie toleruje tych kalkulatorów i jakby mieli twarde dowody na ich używanie, to skończyłoby się dla uzytkownika nieciekawie.

  Co zresztą dla mnie jest głupie, bo jaki cel ma firma w tym żeby gracz nie wiedział jak silnego ma poka? W czym im to przeszkadza?

  • Reply
   Jane Ahonen
   Kwi 27, 2018 8:30 pm

   Bo kalkulatory psują gre w niewyobrazalnym stopniu. Kalkulator to nie tam jakiś fejk gps czy bot który nic nie szkodzi zbijając gymy siedząc w domu

   • Reply
    Lineoz
    Kwi 28, 2018 1:12 am

    Kalilator – nakładka ekranów NIE Ma WPŁYWU na działanie serwerów.
    Spooferzy to najgorsze ścier*** jakie trapi te gre. To przez nich wielu solidnych trenerów rezygnuje rozgrywki bo scierać się z dziadostwem na arenach nie ma sensu. W mojej okolicy od dawna każdy rajd robimy w prywatnej grupie by spooferzy nie mieli łatwiej.

   • Reply
    spufer_to_frajer
    Kwi 30, 2018 11:20 pm

    ty perfidny przebrzydły spuferze! dobrze wiesz (z resztą jak reszta tobie podobnych) ze normalni gracze was nienawidzą. no ale was to przecież kręci bo jesteście trollami

  • Reply
   rsfds
   Kwi 27, 2018 8:34 pm

   Czy ja wiem? Sam kiedyś z rozpędu wysłałem e-mail do supportu Niantic ze screenem, na którym widać było włączony przycisk Calcy IV. Sprawa dotyczyła tej dziwnej fali ex-raidów dziwnych miejscach (często mocno oddalonych od gracza). Chciałem wysłać screen zaproszenia i odznaki z gymu, która nie była nawet brązowa i akurat na tym zrzucie “Calcy IV” i “Poke Lock” (aplikacja oszczędzająca baterię) były widoczne. Niantic odpisał normalnie, dał premium passy jako rekompensatę, a o aplikacjach nie powiedział absolutnie nic.

  • Reply
   bart
   Kwi 27, 2018 11:35 pm

   Dokładnie jak @Jane Ahonen – fejk gps nie szkodzi serewerom Niantika i innym graczom, przez taki kalkulator serwery znacząco są obciążone i kilkaset osób nie może się zalogować. Taki kalkutoro iv dla serwerów to tak samo jak byś zainstalował na kompie 100wirósów i 200trojanów . Teraz widzisz różnice ?

   • Reply
    gggg
    Kwi 27, 2018 11:50 pm

    Tylko akurat te dwa programy w żaden sposób nie ingerują w nasze konto w grze, to w jaki sposób miałyby obciążać serwery Niantic?

   • Reply
    Lineoz
    Kwi 28, 2018 1:13 am

    Gdyby pozbyć się spooferow serwery by dopiero miały ulgę.
    Kalkulatory o jakich mowa w artykule nie obciążają serwerów. Spooferzy tak.

   • Reply
    Jaj sobie nie rób xD
    Kwi 28, 2018 8:14 am

    No jasne, bo przecież robienie sobie screenów z gry albo nagrywanie ekranu niszczy i spowalnia serwery. Zastanów się co piszesz 😉

   • Reply
    mrpotato
    Kwi 28, 2018 10:26 am

    Wy tak serio czytaliście artykuł? Przecież calcy iv nie ingeruje w server więc nie utrudnia w żaden sposób funkcjonowania serwerów… ehh polecam czytać ze zrozumieniem

   • Reply
    Rob
    Kwi 28, 2018 3:05 pm

    Bzdury piszesz. Te kalkulatory w żadnym stopniu nie obciążają serwerów. Są to tylko nakladki na ekran. Wypowiedz jane ahonena to był sarkazm. Fake gps to oszustwo!

 • Reply
  GDVKJWQFYQJYE
  Kwi 27, 2018 9:33 pm

  hehe…

 • Reply
  GDVKJWQFYQJYE
  Kwi 27, 2018 9:33 pm

  słaby żart

 • Reply
  GDVKJWQFYQJYE
  Kwi 27, 2018 9:34 pm

  trochę walnęte to niantic a nitendo szczególnie głupie

 • Reply
  patrykknights
  Kwi 27, 2018 10:38 pm

  Już dawno mogliby wprowadzić system kalkulatorów do gry …

 • Reply
  Śmiecheł
  Kwi 28, 2018 8:15 am

  I już widzę, jak pewien ‘youtuber’ pieni się czytając ten artykuł xD

  • Reply
   Pewien Youtuber
   Kwi 28, 2018 3:28 pm

   Tak bardzo, tym bardziej, że w swoim filmie przedstawiłem dowody do których nikt się tutaj nie odniósł nawet, jak np. maile od Niantic z informacją o banach za Calcy IV 🙂

   • Reply
    Pewien Youtuber
    Kwi 29, 2018 12:07 am

    Jeśli dla kogoś zdjęcie maila może być dowodem na inne zdjęcie maila, to gratuluję logiki, że są to same fake maile. Ponadto dlaczego nie wspomniano o możliwości otrzymania bana za to, że aplikacja znajdzie się na czarnej liście aplikacji? 🙂 Jak to było z Fake GPS’ami. Zwykła zamiana nazwy Fake GPS’a już zapewniała bezpieczeństwo. Dlaczego? A no właśnie. Kontrola aplikacji na urządzeniu mobilnym.

    • Reply
     Ivrin
     Kwi 29, 2018 11:15 am

     “Pewny Youtuberze” – we wpisie odniosłem się zarówno do maili jak i czarnej listy aplikacji, wystarczy jeszcze raz dokładnie prześledzić tekst.

     – Co do maili – Try Don’t Die udowodnił, że jakakolwiek aplikacja, o którą zapytasz support (nawet nieistniejąca) skutkuje odpowiedzią, iż jest za nią ban – wystarczy by jakiś fejk zapytał “czy ten ban to za CalcyIV” i z automatu dostaje odpowiedź z potwierdzeniem. Ten sam support uznał, że maile przedstawiane na twoich filmikach są fałszywe.
     – Czarna lista aplikacji blokuje możliwość wejścia do gry a nie skutkuje banami. Gdyby CalcyIV na takiej liście było to mając ten program na urządzeniu nawet nie wszedłbyś do gry póki nie zmieniłbyś nazwy pakietu albo go całkowicie nie wyrzucił.

 • Reply
  dabla2012
  Kwi 28, 2018 8:30 am

  Ciekawe kiedy zaczną banować za korzystanie z https://pokemongo.gamepress.gg ? 🙂

 • Reply
  Both
  Kwi 28, 2018 9:25 am

  Artykuł dramat, szczególnie “zasiać ziarno niepewności wśród uczciwych graczy.” – skoro ludzie używają kalkulatorów nie wydanych przez firmę, do której gra należy i wiadome jest, że Niantic się to nie podoba oznacza to, że WIĘKSZOŚĆ nie jest uczciwym graczem. Krytykujecie “spooferów”, ale innych oszustów wielbicie tłumacząc, że większość jest taka. Ja nie używam kompletnie żadnych wspomagaczy i żyję.

  • Reply
   DawidPolakL
   Kwi 28, 2018 10:22 am

   Większej głupoty nie czytałem. Jak można postawić w jednym szeregu gościa któremu nie chce się ruszyć d.py i gra przed kompem bądź komp gra za niego z kimś kto po paru godzinach zapitalania po mieście sprawdza IV swoich uczciwie złapanych zdobyczy? Zresztą po kiego groma Niantic wymyślił coś takiego jak IV jeśli nie można sobie sprawdzić jakiego poka mamy? Tak jest apraise ale niestety to niezbyt dokładne narzędzie.

   • Reply
    Pewien Youtuber
    Kwi 29, 2018 12:09 am

    A co to za różnica co się wydaje Tobie Damianie? To Niantic określa regulamin SWOJEJ gry. Mogą banować tak samo za Fake GPS jak i za aplikacje typu Calcy IV.

    • Reply
     DawidPolakL
     Kwi 29, 2018 12:50 pm

     To pochwal się mój drogi co ty ćpiesz bo widzę że dobre haluny po tym.

 • Reply
  gst
  Kwi 28, 2018 11:06 am

  Mam pytanie czy uzupełniając w dniu dzisiejszym ostatni znaczek w Field Research i odbierając nagrodę (Moltresa) mogę też uzupełnić pierwszy znaczek w nowym tygodniu?

  • Reply
   Levy
   Kwi 28, 2018 12:10 pm

   Jak otworzysz skrzynkę to zaliczasz dzień. Znaczek masz dopiero następnego dnia.

 • Reply
  WALDEk
  Kwi 28, 2018 12:07 pm

  To nieźle

 • Reply
  Levy
  Kwi 28, 2018 11:53 pm

  Żeby te bany nie skończyły się jednym wielkim banem dla niantic od graczy. I będzie pozamiatane. Pozdrowienia.

 • Reply
  ShutteR
  Kwi 29, 2018 11:42 am

  GDM28ZTK – kod na 40zł Google Play ode mnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Update 0.101.0 i jego tajemnice

Wczoraj wieczorem Niantic rozpoczęło aktualizację Pokemon GO do wersji 0.101.0 i update trafił do pierwszej, testowej grupy graczy. Według oficjalnej...

Zamknij