Ciekawostki Inne Pokemony 6

Boom na Pokemony, wczoraj i dziś.

Każdy wie, na czym polega fenomen Pokemon GO, ale czy ktoś zastanawiał się, jak wyglądało to kiedyś? Czy faktycznie jest to tak nowy szał, który ogarnął świat? Co ma wspólnego Pokemon GO oraz Pokemon Yellow/Blue/Red?

Od miesiąca cały świat mówi ponownie o Pokemonach. Dlaczego mówię ponownie? Ponieważ większość młodszych użytkowników nie pamięta, co się działo w latach dziewięćdziesiątych, szczególnie w Ameryce. Polskę dotknął w mniejszym stopniu, aczkolwiek pamiętam jak jeszcze w klasach 1-3 każdy miał kolekcję kapsli czy kart z pokemonami. Co bogatsi posiadali GameBoya z grami. Rzecz w tym, że na elektroniczną rozrywkę, nie każdego było stać, ponieważ sama konsola kosztowała około 600-700 złotych, co wtedy stanowiło sporą sumkę. Jednak ówczesne gry również stawiały na kontakt między graczami. W Stanach istniały specjalnie knajpy dla właścicieli gier serii Pokemon, gdzie organizowano turnieje, wymieniano się pokemonami i walczono między sobą. Jak widać zamysłem każdej firmy, która rozpoczęła pracę nad uniwersum stworków, była mobilizacja ludzi do wyjścia z domu i stworzenia więzi między nimi. Niestety przez lata, w jakich wtedy żyli Polacy, kiedy jakakolwiek gra czy film przychodziły do nas z sporym opóźnieniem, ciężko było rozwinąć się modzie, która opierała się na rozwoju mało popularnego przemysłu rozrywki elektronicznej.

Pokemon GO daje szansę nie tylko tym młodym, ale także takim ludziom, dla których w latach dziewięćdziesiątych niemożliwym było cieszyć się grami na GameBoye i wymieniać się stworkami czy walczyć z przyjaciółmi. W czasach, gdy smartfon staje się bratem syjamskim ręki przeciętnego człowieka z XXI w. jest to ogólnodostępna aplikacja dla każdego. Nie potrzebne są żadne dodatkowe funkcje, poza tymi, które posiada przeciętny telefon trzęsący się w naszej kieszeni. Brakuje tak fajnej możliwości, jaką proponowało Nintendo czyli wymiany pokemonów między graczami, ale oczywiście to nie jest celem gry, ponieważ ta stawia na ruch i przemierzanie kilometrów, by znaleźć owe potworki. Nie możemy również toczyć bezpośrednich walk ze znajomymi, jedyny sposób to próby zajęcia gymów. Gra się jednak rozwija i ciężko stwierdzić, jakie zmiany przyniosą kolejne patche wydawane przez Niantic. Póki co Pokemon GO odwzorowało to co jej poprzedniczki z lat dziewięćdziesiątych dawały najlepszego, a mianowicie frajdę ze zbierania tych cybernetycznych zwierzątek.

Przyznam, że jako dziecko Pokemonów Yellow czuję się jak Magikarp w wodzie. Otrzymałem długie godziny spędzone na spacerach i cieszeniu się zbieractwem. Przed Niantic pewnie sporo pracy i wiele zmian, na które czekam. Mimo że mała konsolowa wersja oraz ta rozbudowana aż do metody VR różnią się pod wieloma względami, to mają równie dużo wspólnego. Najważniejsze jest to, że w końcu boom na pokemony nie jest czymś ekskluzywnym, a przystępnym. Można to nazwać drugą eksplozją szału, tym razem ogólnoświatowego, a nie tylko amerykańskiego, oby trwał jak najdłużej i obyśmy mogli cieszyć się odrobiną dzieciństwa w tym zalatanym świecie jak najdłużej.

6 komentarzy

 • Reply
  polonez
  Sie 28, 2016 12:40 pm

  Też mam taką nadzieje

 • Reply
  Srebrny
  Sie 28, 2016 1:07 pm

  tylko niech zmienią tryb walki i dadzą lepsze szukanie i będzie super.

  walkom w czasie rzeczywistym mówimy stanowcze NIE!

  • Reply
   major0900
   Wrz 01, 2016 9:28 pm

   Srebrny piszesz mówimy, ale o kogo ci chodzi? lepiej mów za siebie.

 • Reply
  Powikos
  Sie 28, 2016 1:33 pm

  Ja to grałem w Fire Red/Leaf Green a teraz zacząłem Silver Soul 😀 (Mam 13 lat)

 • Reply
  Pichu
  Sie 29, 2016 5:45 am

  Jest wiele serii z leaf green czy fire red na you tube wuec smialo mozna sprawdzic jak wygladala sama rozgrywka. Sam ogladam.sobie serie z leaf green i to w wersji z losowymi pokemonami. Jakby chcial ktos zerknac to wbijcie sobie K.O. Operacja w tworcow you tube. Warto zobaczyc id czego sie to wszystko zaczelo.

 • Reply
  Krzys
  Wrz 02, 2016 8:40 am

  Mniej skomplikowane to jest go, yellow pokemon miał więcej iv i 4 ataki gdyby faktycznie odwzorowali rozgrywkę łącznie z walkami z dzikimi pokemonami gra byłaby idealna. A tak jest średnia ( planet pokemon z nią wygrywa choć szkoda bo nie trzeba w niej chodzić….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.