Inne News Niezbędnik gracza 28

Duchy trzeciej generacji

Już dziś wieczorem w Pokemon GO pojawią się nowe stworzenia, a konkretnie pokemony-duchy z kolejnej, trzeciej generacji. To najlepszy czas by poznać je trochę bardziej i przyjrzeć im się z bliska.

Jedną z głównych atrakcji eventu z okazji Halloween będzie 5 pokemonów, których jeszcze nie mieliśmy dotąd okazji złapać w grze. Prawdopodobnie nie będzie żadnej ukrytej niespodzianki, ponieważ tylko dla nich Niantic dodało movesety oraz wszelkie bazowe procentowe szanse na złapanie i ucieczkę. Tekst ten na pewno będzie przydatny dla wszystkich tych, którzy nie mieli w ogóle do czynienia z trzecią generacją pokemonów.

Sableye

https://cdn.bulbagarden.net/upload/d/d3/302Sableye.png

Sableye to dwunożny, ciemnofioletowy pokemon uzbrojony w ostre zęby i pazury. Jego jasnobłękitne oczy przypominają kamienie szlachetne, pozwalają mu widzieć w słabym świetle oraz świecą w ciemności. Na jego piersi i plecach znajdują się inne różnokolorowe kamienie. Te nietypowe oczy oraz zdobienia spowodowane są przez dietę Sabelye, którą stanowią skały oraz surowe kamienie szlachetne. Pokemon ten żyje głęboko wewnątrz jaskiń a ludzie obawiają się spotkań z nim – według podań kradną dusze ludzkie gdy ich oczy płoną złowieszczym blaskiem w ciemności.

Sableye posiada typ mroczno-duchowy. Ze względu na swoje statystyki ciężko będzie mu jednak rywalizować nawet z Haunterem. Możecie go potraktować jako ciekawostkę czy po prostu uzupełnienie pokedexu.

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 141
 • Defense: 141
 • Stamina 100
 • Maksymalne CP (39 lvl): 1286
 • Podstawowa szansa na złapanie: 20%
 • Podstawowa szansa na ucieczkę: 7%

Szybkie ataki: Shadow Claw, Feint Attack

Ładowane ataki: Power Gem, Foul Play, Shadow Sneak

Słabości: wróżkowy (140%)

Odporny na: walczący (71%), trujący (71%), psychiczny (51%), normalny (51%)

Duskull

https://cdn.bulbagarden.net/upload/e/e2/355Duskull.png

Duskull jest stylizowany jako uosobienie Śmierci (tak, tego szkieletu z peleryną i kosą). Jego ciało składa się z czarnej szaty z wizerunkiem kości oraz maski przypominającej czaszkę. Z wnętrza świeci pojedyncze czerwone oko, które unosi się między oczodołami. Pokemon ten może stawać się niewidzialny, by podkradać się do swojej ofiary, a także potrafi przechodzić przez ściany. Duskull to przede wszystkim nocne stworzenie, które żyje w gęstych lasach. Mówi się, że potrafi wyczuć nieposłuszne dzieci i jest opisywany jako cieszący się dziecięcym płaczem. Gdy wybierze jakiś cel, będzie ścigał swoją ofiarę aż do świtu.

Duskull to pokemon typu duchowego. Ciężko mówić o jego przydatności w jakichkolwiek kategoriach, ponieważ ewoluuje on w opisywanego poniżej Dusclopsa. Jednak jeśli jesteście ciekawi jak prezentują się jego statystyki:

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 70
 • Defense: 162
 • Stamina 40
 • Maksymalne CP (39 lvl): 516
 • Podstawowa szansa na złapanie: 40%
 • Podstawowa szansa na ucieczkę: 10%

Szybkie ataki: Hex, Astonish

Ładowane ataki: Ominous Wind, Night Shade, Shadow Sneak

Słabości: mroczny (140%), duch (140%)

Odporny na: robaczy (71%), trujący (71%), walczący (51%), normalny (51%)

Dusclops

https://cdn.bulbagarden.net/upload/1/12/356Dusclops.png

Dusclops posiada zaokrąglone, szare ciało z dwoma sztywnymi nogami. Jego ciało jest puste i może pochłaniać wszystko, prawie tak jak czarna dziura. To co zostaje przez niego wchłonięte nigdy nie powraca na zewnątrz. Posiada jedno czerwone oko oraz trzy podobne do zębów elementy. Z jego ramion i głowy wystają jasnoszare odrosty. Ręce wydają się być bezpośrednio przymocowane do jego ciała – używa ich on do hipnotyzowania przeciwników, których następnie zmusza do robienia tego, czego sam zapragnie. Dusclops żyje zazwyczaj w gęstych lasach.

Pokemon ten będzie posiadał najwyższą statystykę defensywy ze wszystkich dostępnych od dziś duchów. Mimo to nadal ciężko przypisywać mu jakąkolwiek ważniejsza rolę, ponieważ bardzo niska statystyka ataku i mała ilość punktów życia nie czyni go przydatnym w walce. Jeśli polubiliście tego pokemona to nie martwcie się, w czwartej generacji otrzyma on swoją kolejną ewolucję – Dusknoir.

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 124
 • Defense: 234
 • Stamina 80
 • Maksymalne CP (39 lvl): 1316
 • Podstawowa szansa na złapanie: 20%
 • Podstawowa szansa na ucieczkę: 7%

Szybkie ataki: Hex, Feint Attack

Ładowane ataki: Shadow Punch, Ice Punch, Fire Punch

Słabości: mroczny (140%), duch (140%)

Odporny na: robaczy (71%), trujący (71%), walczący (51%), normalny (51%)

Shuppet

https://cdn.bulbagarden.net/upload/4/4b/353Shuppet.png

Shuppet to kulisty pokemon, który wydaje się być pokryty szarym materiałem. Czarne pierścienie otaczają wielobarwne oczy, które mają jasnoniebieską tkankę, ciemnoniebieskie tęczówki i żółte źrenice. Z czubka jego głowy wystaje długi, ostry róg. Według podań gromadzi on w nim negatywne emocje ludzi, którymi żywi się ten pokemon. Emocje te to przede wszystkim gniew, zazdrość i zawiść. Stworzenie nocne, pojawia się w rojach pod okapem dachu domów, gdzie zamieszkują negatywnie nastawieni ludzie. Najczęściej występuje w miastach i obszarach miejskich.

Tak jak w przypadku Duskulla ciężko się nad Shuppetem długo rozwodzić, ponieważ jest preewolucją Banette (typ: duch).

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 138
 • Defense: 66
 • Stamina 88
 • Maksymalne CP (39 lvl): 860
 • Podstawowa szansa na złapanie: 40%
 • Podstawowa szansa na ucieczkę: 10%

Szybkie ataki: Feint Attack, Astonish

Ładowane ataki: Ominous Wind, Night Shade, Shadow Sneak

Słabości: mroczny (140%), duch (140%)

Odporny na: robaczy (71%), trujący (71%), walczący (51%), normalny (51%)

Banette

https://cdn.bulbagarden.net/upload/0/0a/354Banette.png

Banette to ciemnoszary, podobny do lalki pokemon, który jest opętany czystą nienawiścią. Posiada trzy kolce na głowie i długą zygzakowatą wstążkę wystającą z głowy. Suwak służy mu za usta, ma purpurowo-różowe oczy z rozciętymi źrenicami. Długie, płaskie ramiona zakończone są trójpalczastymi dłońmi. Ma żółty, szczotkowaty ogon. Banette do życia napędza potężna uraza, a swoje życiowe siły utrzymuje bezpiecznie w ciele poprzez zamykane jak zamek usta. Jeśli zamek ten zostanie rozpięty to pokemon ten traci swoją energię. Rzuca klątwy na innych używając swojego ciała jako laleczki voodoo, wbijając szpilki w samego siebie. Mieszka na wysypiskach śmieci i w ciemnych zaułkach, gdzie poszukuje osoby, która wyrzuciła Banette zanim stało się pokemonem – pierwotnie był on brzydką pluszową zabawką.

Banette to najbardziej użyteczny z duchów jakie zobaczymy po starcie dzisiejszego eventu. Niestety wciąż będzie piastować miano “gorszego Gengara”, bo tak też kształtują się statystyki tego pokemona. Obrażenia Banette będą najbardziej zbliżone do Gengara z całej reszty, ale nie zmienia to faktu, że nadal są niższe a duch z trzeciej generacji jest bardziej “szklany”.

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 218
 • Defense: 127
 • Stamina 128
 • Maksymalne CP (39 lvl): 2044
 • Podstawowa szansa na złapanie: 20%
 • Podstawowa szansa na ucieczkę: 7%

Szybkie ataki: Hex, Shadow Claw

Ładowane ataki: Shadow Ball, Dazzling Gleam, Thunder

Słabości: mroczny (140%), duch (140%)

Odporny na: robaczy (71%), trujący (71%), walczący (51%), normalny (51%)

Podsumowanie

Jak pewnie zauważyliście duchy z trzeciej generacji nie odmienią oblicza grupy pokemonów tego typu. Wszystkie są ciekawe a przede wszystkim nowe, ale o większej przydatności możemy mówić tylko w przypadku Banette. Nie zmienia to faktu, że Gengar nadal pozostanie liderem w swojej kategorii i najlepszą opcją jeśli chodzi o atakowanie gymów czy raidy – on sam przy naprawdę dużych zadawanych obrażeniach jest już dość “szklany”. Mimo to na pewno miło będzie złapać kilka nowych pokemonów do pokedexu. Nie sądzę byście musieli bardzo się o to starać, ale nazbierajcie trochę więcej cukierków do Duskulla – przydadzą się w czwartej generacji. Sableye oraz Banette w szóstej generacji otrzymają swoje megaewolucje, ale nie wiemy jak (i czy w ogóle) będą one działać w Pokemon GO.

W artykule wykorzystano materiały ze stron:

bulbapedia.bulbagarden.net

pokemon.gameinfo.io

pokemongo.gamepress.gg

Źródło obrazka: https://twime777.deviantart.com/art/found-you-349960092

28 komentarzy

 • Reply
  xDeOx
  Paź 20, 2017 5:43 pm

  dadzą kilka kijowych pokemonów, każą czekać na resztę jeszcze a sam event w sobie tragicznie kijowo się zapowiada, nie umywa się do zeszłorocznego. Smutno mi to mówić, ale nawet mi, osobie która wyciągała kolejne osoby na raidy, czy lury itd odechciewa się już grać i piszący pod innymi postami, że ta gra umiera mają rację. NIE WIEM CO ZA DEBIL POWIERZYŁ REALIZACJĘ TAKIEJ GRY TAK ŻAŁOSNEJ, PRYMITYWNEJ I UJOWEJ PSEUDO FIRMIE, TFU.

  • Reply
   Krono
   Paź 20, 2017 6:07 pm

   Co więcej te 5 sztuk wiekszosc zlapie pewno przez weekend. I znowu zawieje nudą..
   Na plus te double candy – jak rozumiem za 3 frome bedzie 20 cukierkow z ananasem 40.
   Tyranitary na raidach powinny odzyc.

   • Reply
    Zyczliwy
    Paź 20, 2017 10:22 pm

    Poprawka, złapałem w dokładnie 22 minuty

    • Reply
     at3at3
     Paź 20, 2017 11:55 pm

     Nooo… W 2h mamy wszystkie duchy z ewolucjami i podstawowe pikacze.
     Zbyt łatwe zadanie wymyślili.

     • Loner
      Paź 21, 2017 12:07 am

      Oni żadnych zadań nie umieją wymyślić. Legendy spłaszczyli do granic możliwości i nie trzeba sie natrudzić by je złapać, co jest niedorzeczne 😀 Po niantic juz niczego dobrego sie nie spodziewam, wymian brak, walk z graczami brak, słabe eventy, jeszcze słabsze raidy, nic tylko kasa kasa kasa 😉

  • Reply
   Pruszkowianka
   Paź 21, 2017 11:20 am

   Bu-hu… Chciałoby dziecko wszystko na raz

   • Reply
    Loner
    Paź 21, 2017 11:24 am

    Nie, chciałbym aby wszystko było bardziej przemyślane, bu-hu i żeby było trzeba się troche bardziej namęczyć by to zdobyć, bu-hu. Takie prostackie odzywki nie mające sensu i nic nie wnoszące możesz sobie darować, bu-hu 🙂

 • Reply
  poketrenerfriday
  Paź 20, 2017 6:11 pm

  gra jest zaje… event tez a mi zalezy na sableye i bannete

 • Reply
  Szafirekx
  Paź 20, 2017 9:49 pm

  Wyszłam z domu na 10min i mam już wszystkie. No, więc ten teges..

 • Reply
  Adam987
  Paź 20, 2017 10:53 pm

  Fajna nuta, nowe poksy, trochę wiecej cuksów na plus. A na minus brak premii xp i średnio ciekawe paczki. Wolałem jak przecenione były przedmioty i wybierałem co chcę a nie zestawy.
  Ogolnie fajnie wyglądają nowe stworki.

 • Reply
  a
  Paź 20, 2017 11:08 pm

  Wszystko fajnie, ale zdecydowanie przesadzili z częstotliwością pojawiania się tych eventowych pokemonów.
  Po godzinnym spacerze mam już po ponad 100 candy Duskulla i Skuppeta, a przez godzinę nie spotakałem żadnego Podgeya, czy Weedla.
  Plus na pewno, że Gastly i Houndour się często pojawiają.

  • Reply
   PlutoVALOR
   Paź 21, 2017 8:56 am

   Gastly i houndour czesto jest, nawet na radarze ewolucja houndoura.

  • Reply
   pawelek_15
   Paź 21, 2017 8:57 am

   na mega ewolucje w PokemonGo bym nie liczył więc nie co zbierać cukierków na zapas
   ponieważ jak sama specyfika tych ewolucji wskazuje – działają one tylko podczas walki,
   także pewnie będzie można dać poksowi specjalny przedmiot podczas walki i tak to będzie hulać !
   sam event super ! poksy respią się dość często także nie będzie większego kłopotu ze zdobyciem brązowej odznaki Hoenn 🙂

 • Reply
  Mivvva
  Paź 20, 2017 11:10 pm

  No i shiny dodali

 • Reply
  RexHunterson
  Paź 21, 2017 9:00 am

  Czy picze w czapkach też mogą być shiny?

  • Reply
   CarbonLuki76
   Paź 21, 2017 11:47 am

   Dobre pytanie. Ale wydaje mi si2 ze chyba nie.

 • Reply
  CarbonLuki76
  Paź 21, 2017 10:21 am

  Pol godzinny spacer i wszystkie zlapane plus do kazdego okolo 200 candy. Szybko poszlo

 • Reply
  CarbonLuki76
  Paź 21, 2017 10:42 am

  Wie ktos moze lub przypuszcza jakie sa best movesety do nowych pokow. Bo ja mam taki cel zeby zebrac wszystkie z best movesetami.

 • Reply
  DawidPolakL
  Paź 21, 2017 12:42 pm

  A ja zrobiłem sobie gyaradosa shiny 42 cp i jest ok. Fajnie wygląda na gymie taki ” kolos ” haha

  • Reply
   Stefcio2016
   Paź 22, 2017 11:57 pm

   A ja mam magikarpia 0 IV 22 cp i się zastanawiam czy go nie robić 🙂

 • Reply
  Sebek
  Paź 21, 2017 2:52 pm

  Nie wiem gdzie mieszkacie, że macie taki wysyp… Ja w drodze do pracy zauważyłem kilka. Zobaczę jutro jak pochodzę :p

  • Reply
   Sebek
   Paź 21, 2017 8:25 pm

   Udało mi się nawet w pracy połapać poki więc jest spoko 😀

 • Reply
  MikeClaus2001
  Paź 21, 2017 3:35 pm

  Nawet Niantic dobrze rozplanował ten poki z 3 geny na event.
  Duskull i Dusclops- słabe poki, ale mają ewolucje w 4 genie, więc warto łapać okazy z dobrym IV,
  Sableye- słaby pok, ale ma wariant Shiny. Gratka dla kolekcjonera i super okaz na możliwe wymiany,
  Shuppet i Banette- najlepsze określenie; słabszy Gengar z najlepszym movesetem i bez typu toksycznego. Jak złapię jakiegoś z dobrym movesetem na pewno dołączy do zespołu na Mewtwo.
  Ps. Zauważyliście że pominęli jednego ducha z 3 geny? Mówie o Shedinja.

  • Reply
   Lubrzan
   Paź 21, 2017 9:32 pm

   Bo Shedinja jest na tę chwilę zbyt problematyczny – zaczynając od sposobu zdobycia, poprzez posiadanie tylko 1 punktu życia, a kończąc na specjalnej umiejętności, dzięki której może otrzymywać obrażenia tylko od ataków superefektywnych. A skoro jeszcze nie mamy ani Smeargle’a, ani Delibirda, a 3 generacja była, jeśli dobrze pamiętam, tą w której zadebiutowały specjalne umiejętności pokemonów, to szybko nie uświadczymy nowej generacji w całości w grze 😉

 • Reply
  lambler
  Paź 25, 2017 12:12 pm

  Czy od rozpoczęcia eventu dostał ktoś jako 10 km ?

  • Reply
   D
   Paź 25, 2017 12:22 pm

   Ja dziś dostałem

  • Reply
   Kropianka
   Paź 25, 2017 1:00 pm

   Tak. Skarmory był w środku.

  • Reply
   at3at3
   Paź 25, 2017 1:19 pm

   U nas: 2 “parówy” i 1 Larwiaczek…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.