Inne 44

Free to play?

Produkcja Niantic zarobiła dla swoich twórców ogromne sumy pieniędzy, utrzymując się na liście najlepiej zarabiających aplikacji po dziś dzień.

Zamysł gier free to play polega na tym, że gracze mają generalnie darmowy dostęp do większości świata gry, historii i innej zawartości. Twórcy swój zarobek opierają przede wszystkim na płatnych, ale nieobowiązkowych dodatkach. Są nimi przedmioty zapewniające czasowe bonusy, zmieniające wygląd naszej postaci lub pojazdu, lub po prostu możliwość odblokowania pewnej zawartości wcześniej niż reszta graczy. Producenci muszą być bardzo ostrożni, bo bardzo łatwo rozsierdzić graczy, którzy zauważą, że coś co wymaga teoretycznie nieopcjonalnej płatności daje dużą przewagę (tzw. p2w czyli pay to win).

Pokemon GO to gra, która nie wpisuje się w standardowe ramy sieciowej rozgrywki – przede wszystkim dlatego, że jej “akcja” odbywa się w realnym świecie. Niantic także oparło swoją produkcję o model free to play, a dobrze znane wam pokecoins umożliwiają zakup dodatkowych przedmiotów. Dla zachęty wielu producentów wynagradza swoich graczy za wykonywanie pewnych zadań lub regularną grę przekazując im pewne ilości wirtualnej waluty w nagrodę. W Pokemon GO mamy możliwość zebrania do 100 monet co 21 godzin za pokemony przebywające w maksymalnie 10 gymach (choć aren można kontrolować więcej). Przy okazji niektórych eventów Niantic zachęca nas też do kupna przedmiotów poprzez przeceny, wydłużanie czasu działania tzw. lurów, czy też specjalnie przygotowane pakiety, takie jak prezenty, które mogliśmy kupować w okresie świąteczno-noworocznym. Jaki więc wpływ mają płatne udogodnienia na grę?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jaki cel postawił przed sobą gracz. Producent pozostawił nam wolny wybór w tym do czego chcemy dążyć i co będzie naszym wzywaniem – kompletowanie pokedexu, dominacja w okolicznych arenach, poznawanie nowych miejsc, czy też zrzucenie paru kilogramów z grą jako dodatkiem oraz motywacją ku temu. Z mojego punktu widzenia sprawa wygląda następująco:

Gracz “kolekcjoner” 

W tym przypadku najbardziej wartościowym przedmiotem będą inkubatory. Nesty albo okoliczne spawny nie z każdą migracją dostarczają nam dobrych i rzadszych pokemonów, a nielimitowany inkubator jest tylko jeden. Oczywiście, skompletowanie pokedexu nie wymaga wykluwania 9 jajek naraz każdego dnia, ale może znacznie przyspieszyć ten proces – szczególnie jeśli chodzi o stworzenia z jajek 10km, o które ciężko nawet w terenie a nie występują one w nestach tak jak np. Mareep, Larvitar, Dratini, Snorlax czy Lapras.

Gracz “grinder”

Grind to pojęcie wywodzące się z gier MMO i oznacza powtarzalne czynności, które mają doprowadzić do wzmocnienia naszej postaci – np. likwidowanie grup przeciwników przez kilkaset godzin, by wreszcie uzyskać maksymalny dostępny poziom. W Pokemon GO nikogo trwale nie likwidujemy dla doświadczenia, ale ci którzy postawili sobie za cel 40 poziom postaci doskonale wiedzą, że grind w produkcji Niantic także występuje. Kryje się on pod postacią łapania tysięcy pokemonów, wykonywania setek masowych ewolucji i ewentualnie walk w gymach, które także przynoszą punkty doświadczenia. Jeśli ktoś uparł się na jak najszybsze dotarcie do magicznej granicy 40 poziomu to musi przygotować się na bardzo długą drogę. Co prawda uzyskanie 30 lvla nie jest zadaniem trudnym, ale ilość XP potrzebnych na każdy kolejny poziom rośnie w zastraszającym tempie. Dowodem na to jest fakt, że na 35 poziomie mamy za sobą dopiero 1/3 drogi do mety (6 z 20 milionów punktów doświadczenia). Najlepszym przyjacielem grinderów są lucky eggi oraz ewentualnie lury i incense. Tak samo jak powyżej – płatne przedmioty pozwalają na szybsze zrealizowanie celu, ale nie są one konieczne (o ile nie chcecie dotrzeć do 40lvla kilka lat później).

Gracz “wojownik”

Dla graczy lubujących się w walkach w gymach ważnych czynników jest kilka. Co prawda, już na 30 lvlu możemy na tyle ulepszyć swoje pokemony, że większość gymów nie powinna nam sprawić problemów. Wiele zależy jednak od okolicy w jakiej gramy i aktywności graczy także angażujących się w walki. By nasze stworzenia zawsze były wysoko umiejscowione potrzebujemy nie tylko pokemonów o wysokim maksymalnym CP oraz IV, ale także odpowiednio wysokiego poziomu trenera, który pozwoli na ulepszenie ich bardziej niż gracze z naszego teamu. Można powiedzieć, że bycie najlepszym “jak nigdy dotąd nikt” (przynajmniej w obecnym systemie funkcjonowania gymów) wymaga największego zaangażowania i teoretycznie nakładów. Co prawda Stardust to surowiec, którego nie można kupić, ale incense, czy lury ułatwiają jego pozyskiwanie. Inkubatory pozwolą szybciej zdobywać cukierki dla najlepszych atakujących, którzy przeważnie cechują się wysoką liczbą kilometrów potrzebnych do przejścia za candy jako buddy. Lucky egg umożliwi sprawniejsze uzyskiwanie poziomów, co przełoży się na większe maksymalne CP u naszych pokemonów. Łatwiejszą sytuację mają gracze, którzy grają w zorganizowanych ekipach – przejmowanie gymów i obstawianie ich nie jest tak dużym wyzwaniem jak podczas gry solo.

Ulepszenia plecaka czy miejsca na pokemony to w większości sprawa po prostu wygody. Dla graczy na terenach gdzie jest mało PokeStopów ulepszenie plecaka może być niezwykle cenne, bo umożliwia zebranie większych zapasów podczas wypadu. Z kolei dla kolekcjonerów zwiększenie “magazynu” na pokemony to tzw. must have, choć dla niektórych jest to kompletnie zbędne. PokeBalle to przedmioty, o których zakupie mówi się najrzadziej, bo są zdecydowanie zbyt drogie, ale czasem ratują trenerów, którzy na swojej drodze nie mają zbyt wielu okazji na uzupełnianie ich zapasu a akurat w okolicy pojawi się coś wartego tej ceny.

Czy zatem Pokemon GO zawiera jakiekolwiek “objawy” gry pay to win?

Moim zdaniem nie, a powód takiej odpowiedzi jest prosty – w grze Niantic nie da się wygrać, zająć miejsca w jakimkolwiek rankingu ani brać udziału w wydarzeniach z nagrodami gdzie lepiej rozwinięte postacie miałyby większe szanse. Wszystko robimy dla własnej satysfakcji i przewaga płacących zależy od naszego punktu widzenia – dla jednych przewagą płacących będzie szybsze kompletowanie pokedexu a dla innych szybsze zdobywanie poziomów doświadczenia. Pamiętajcie także, że Pokemon GO to wyjątkowa gra, bo często to jak wygląda nasza rozgrywka zależy od tego gdzie mieszkamy, a nie od tego ile zapłacimy za dodatkowe przedmioty.

44 komentarze

 • Reply
  Stanisław
  Kwi 18, 2017 1:49 pm

  Ja Mareepa złapałem na tapczanie w domu. Niestety na drugiej grze, mimo najmocniejszych środków, zniknął w dymku po pierwszym strzale.

 • Reply
  Uro
  Kwi 18, 2017 2:29 pm

  W PoGO nie ma przedmiotów ułatwiających rozgrywkę, których nie mogliby nabyć gracze, którzy nie chcą za nie płacić prawdziwą gotówką. Dopóki ten balans zostanie utrzymany, dopóty nie ma tutaj mowy o modelu Pay to win. Coinsy znacząco premiowały graczy tuż po wydaniu gry. Ci, którzy zdecydowali się nabyć nieco wirtualnej waluty mogli mocno odskoczyć od pozostałych. Gdy jednak przekroczymy 30 lvl szanse mocno się wyrównują. Nie zmienia tego wprowadzenie kolejnych generacji. Gymy można spokojnie obstawiać wypracowanymi pokemonami z I gen. Większym problemem są tutaj spooferzy. I myślę, że w obrazku w nagłówku można by zmienić podpisy na “Legitimate player” i “Spoofer”. Tutaj bylibyśmy blisko prawdy.

 • Reply
  bart
  Kwi 18, 2017 2:38 pm

  Fajny tekst, i jakże trafne podsumowanie w ostatnim zdaniu.
  Możliwość zdobycia monet z gymów to najlepsze rozwiązanie dla osób cierpliwych. Spokojnie można zbierać 30-40 monet dziennie a to jest spora ilość (800 a 1k monet miesięcznie) czyli nie wydane 50zł.

 • Reply
  bart
  Kwi 18, 2017 2:43 pm

  Ci co myślą ze Pokemon GO jest grą “pay to win” niech zagrają w którąś z produkcji “Glu Mobile”. Tam już po 3 lvl (czyi jakiś 3-5 min gry) nie ma szans dalej grać bez płacenia.

 • Reply
  Porsche Cayenne
  Kwi 18, 2017 4:00 pm

  Chodziłem sobie dziś nad rzeką ale mi dolało dziś najpierw śnieg a potem deszcz aż mi telefon zalało i włączył się tryb bezpieczny, którego nie da się wyłączyć i GPS szalał biegał sobie sam po całym mieście próbowałem cokolwiek złapać ale wszystko zaczęło uciekać nawet takie po 12CP czy to coś odznacza czyżby blokada konta tylko za co chciałbym wiedzieć, całe 4,5tys km uczciwie wychodzone co do metra złapane ponad 50tys pokemonów, pełen dostępny pokedex (bez regionalnych) oprócz unown, bez map, bez haków i innych wynalazków, na jednym jedynym koncie (nie jak niektórzy po 2-3 konta w różnych drużynach) i co, a inni co cały czas mapy płatne w samochodach siedzą jak tylko jakaś gruba na drugim końcu miasta się pojawi to lecą a najlepsze to, że przechodziłem właśnie obok samobijącego się gymu w czasie ulewy. dodam też, że niejednokrotnie boty mi wskakiwały do gymu po pół godz. robienia treningu. Szkoda bo już tak niewiele brakło do 40 za 2-3 dni byłby więc pozostaje mi się powiesić tylko, za tyle trudu włożonego a i tak 4 lvl niżej mają lepsze pokemony bo mapa im wszystkie najlepsze pokaże i po kilka unown także cóż nie udało się choć byłem na ostatniej prostej wszystko poszło na marne i tylko telefon zalany. Ciekawe co z pokemonami w gymach, jak długo posiedzą cóż, żegnajcie

  • Reply
   Tostab
   Kwi 18, 2017 5:25 pm

   Prawdopodobnie masz zwarcie na klawiszach regulacji głośności. Średnio ogarnięty serwisant Ci to ogarnie, co do gwarancji to raczej bym odpuścił. Powodzenia 🙂

  • Reply
   Gnoll
   Kwi 18, 2017 6:11 pm

   Z tego bełkotu wywnioskowałem że po zalaniu telefonu szaleje ci GPS, przez co jakikolwiek pokemon ci ucieka. To nie jest kwestia blokady konta, tylko zabezpieczenie by nie łapać pokemonów np. jeżdżąc autobusem czy samochodem.

   Zaloguj się na innym telefonie – powinno być OK.

   • Reply
    A
    Kwi 19, 2017 9:01 am

    Gnoll co ty opowiadasz ! nie ma żadnej blokady na łapanie poków z autobusu czy samochodu nie opowiadaj bzdur.

    • Reply
     Michal_tata
     Kwi 19, 2017 11:56 am

     Dobrze mówi.

     • Michal_tata
      Kwi 19, 2017 12:01 pm

      Jest blokada gdy za szybko się przemieszczasz. Wszystko znika,ale jak zaczniesz łapać poka jeszcze gdy się pomazują a następnie przyspieszysz do 80km/h to jeśli pok wejdzie do poke-bola to i tak się z niego wyrwie i ucieknie. Sytuacja identyczna gdy jedziesz ponad 80 i zwolnisz to przez jakiś czas mimo, że jedziesz powoli, pok się wyrwie i ucieknie. Nie wiesz to nie pitol.

  • Reply
   Michal_tata
   Kwi 18, 2017 6:21 pm

   K9lega dobrze Ci napisał, że jak avatar szybko szaleje to pok ucieka, po prostu wyskakuje z piłki i ucieka. Tak jest gdy prędkośc avatara przekracza 80 km/h. Więc nie płacz tylko zaloguj się na innym telefonie. Wszystko wróci do normy.

  • Reply
   franeczek91
   Kwi 18, 2017 9:12 pm

   Porszak, jeśli masz tel z możliwością zdjęcia klapki z tyłu to sprawdź czy mała biała kropka nie zmieniła koloru na różowy-jeśli tak, to nie uznają Ci standardowej gwarancji w serwisie (bo tel był zalany).natomiast jeśli ta kropka jest biała nadal to oddaj telefon do naprawy i powiedz, że Ci się tryb awaryjny uruchomił w nocy podczas ładowania telefonu-ja tak to tłumaczyłam, a Tak naprawdę w ciągu nocy telefon upadł mi parę razy na podłogę i tego trybu nie mogłam wyłączyć sama poprzez standardowe włączenie urządzenia przy jednocześnie wciśniętym klawiszu włączania i vol (+ lub -) a potrzebna była argumentacja na szybko przy powodzie do oddania na reklamację. Wymienili w serwisie klawisze volume i włącznik bez żadnych pytań.

  • Reply
   Czop
   Kwi 18, 2017 11:09 pm

   4,5 tys km w okolo 270 dni to daje około 17km dziennie. Zakładając że chodzisz nawet te 6km/h to wuchodzi prawie 3h dziennie samego szybkiego spaceru. A na bank zatrzymujesz sie do łapania, gymy. I to są dane przy założeniu że robisz to wszystko ciągle przez te 270 dni.Stary Ty jestes żywym botem 😀

   • Reply
    Gnoll
    Kwi 19, 2017 12:12 am

    Ja tam często robię 11-12 km dziennie, więc 17 km nie robi na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia.

    • Reply
     Czop
     Kwi 19, 2017 11:25 am

     Czytałeś co napisałem ? Tu nie chodzi o to że to ma robić wrażenie. Chodzi o to że osiągnięcie tego wyniku wymaga conajmniej 17 km DZIEŃ W DZIEŃ przez 270 dni 🙂 Przy dobrym tempie okolo 3h a lapiac poki i bijac gymy to pewnie 4-5 h. CODZIENNIE. Kumasz ?

     • Gnoll
      Kwi 19, 2017 1:01 pm

      No ale ja też robię dzień w dzień te kilometry co napisałem, więc to że gość robi dzień w dzień 17 km jest możliwe. Ma za dużo wolnego czasu, owszem – ale nie wydaje mi się by gość miał rodzinę, pracę itp. żeby nie mógł sobie na to pozwolić.

      Myślisz że te wszystkie mutanty w gymach mające po 35-40 poziomów to się wzięły z rekreacyjnego łażenia po parę kilometrów na tydzień? Nie wszyscy są botami.

     • Fiat panda
      Kwi 19, 2017 1:14 pm

      U mnie 34 level a ostatnio prawie w ogóle nie chodzę. Zresztą ja przez całą grę może poza samym początkiem mało chodzę bo nie mam czasu. Wykorzystuje komunikację miejską ale z obecnym naliczaniem mało to daje. Wiec jak widać nie trzeba latać i marnować czasu aby mieć wysoki level. 30min dziennie spokojnie wystarczy.

     • Czop
      Kwi 19, 2017 6:42 pm

      Gnoll ale nikt nie powiedział że to jest niemożliwe. Tylko mówie ze to jest strasznie dużo. Pochwal sie ile masz natrzepane tych km? 🙂 A koksu w gymach to w większości nabite na botach, nie oszukujmy się:)

   • Reply
    Lis
    Kwi 19, 2017 6:57 am

    Albo jak ja listonoszem 🙂

  • Reply
   Minion
   Kwi 19, 2017 9:20 am

   A to nie Ty się chwaliłeś graniem na fake GPS?

   A co do problemów, to czasowe problemy, związane z dużą prędkością poruszania się i “teleportowaniem” postaci. Wprowadzili to jakiś czas temu, ustąpi samo.

 • Reply
  fififak
  Kwi 18, 2017 7:11 pm

  genialna maszynka do pieniedzy. zamiast raz sprzedac gre za 100zł to lepiej dac za darmo ale niech sobie dokupuja za 25zl co jakis czas bonusa

 • Reply
  rudy murzyn chińczyk żyd
  Kwi 18, 2017 7:19 pm

  jak ewoluować eeve w espeona bo jest drugi najlepszy po vaporeonie a mam eevee 91% nie chce flareona ani jolteona bo gorsze a lepszy espeon od nich podobno trzeba 10km na buddy ale szkoda tyle chodzic i dostac 2 eevee candy niz np 2 larvitar candy za ten czas czy nie wystarczy wsadzic na buddy i ewoluowac sprawdzal ktos

  • Reply
   Gnoll
   Kwi 18, 2017 8:00 pm

   Wpisz w Google “Jak ewoluować Eevee”. Drugi wynik.

   I naucz się pisać, podczas czytania tego tekstu miałem wrażenie, że napisał go jakiś gimbus z bonusowym chromosomem.

 • Reply
  Daro71x
  Kwi 19, 2017 1:14 am

  U mnie niestety wystąpił problem. System sprawdzania nie daje mi żyć. Nie ma chwili by się nie załączał, często kilka razy z rzędu. Konto założyłem niemal od początku gry. Teraz muszę rezygnować. Kupiłem inne konto na allegro i tam zero problemów. Chyba przy nim zostanę. Szkoda mego konta, może ktoś wie co można zrobić?
  Wkurza mnie, że botowane konto działa bez problemu. Na tamtym odechciewa się grać

 • Reply
  Ashhash
  Kwi 19, 2017 1:16 am

  Pay4fun.
  Nie musisz, a możesz.
  Ja wpłacalem hajs by dołożyć swą małą cegiełkę,
  gdy Niantic dawało czynnik motywujący jak np jajo 10km.
  W Tej grze jak w życiu występują martwe boty, występują lepsi jak i gorsi Tranerzy/Trenerki, oraz występują klauny pomawiający w różnych miejscach lepszych, by się dowartościować.

 • Reply
  Daro71x
  Kwi 19, 2017 1:20 am

  Wpłacamlem, przez to mam te problemy?

 • Reply
  cysiu
  Kwi 19, 2017 6:51 am

  U mnie ponownie zniknął stardust.Za pierwszym razem wykonałem czynności które zlecił Niantic ale po tygodniu problem pojawił się ponownie.Wczoraj z 80 k zrobiło mi się 2 k mimo ze nic z nim nie robiłem.Czy ktoś orientuje się co może być przyczyną ???

  • Reply
   LaćM
   Kwi 19, 2017 1:45 pm

   Z ciekawości, po cholerę kolekcjonujesz tyle pyłu? U mnie idzie na bieżąco, zawsze jest coś do power-upa.

   • Reply
    Kropianka
    Kwi 19, 2017 2:25 pm

    Kolekcjonujesz? 80 tyś stardustu to kolekcjonowanie? Ja mam 546 tyś i nie da się tym zbytnio poszaleć. Mam Magikarpia z jajka z dobrym IV, jakbym chciała z niego zrobić Gyaradosa i wzmocnić go do mojego aktualnego poziomu to pójdzie ze 100 tyś pyłu.

    • Reply
     Fiat panda
     Kwi 19, 2017 2:47 pm

     Ja mam milion; ). Było ponad milion ale po wbiciu levela ulepszenie paru pokow i to leci od razu w tysiącach, wiec trzeba przyznać że 80 tysięcy na wysokim level to jest nic.

     • LacM
      Kwi 19, 2017 5:33 pm

      Ok. To w takim razie ile dziennie zbieracie pyłu? Bo ja przy 33 levelu oszczędności mam 0 🙂

     • Fiat panda
      Kwi 19, 2017 7:35 pm

      Szczerze nigdy nie zwracałem uwagi na to ile zbieram tego pyłu. Tyle mam ponieważ nie wywala na byle co. Mam ok 6 pokow które ulepszam i to wszystko. Reszty nie warto bo i tak aby wbić prestiż musisz mieć slabe poki

     • Barti
      Kwi 19, 2017 8:06 pm

      Trudno mając 6 mocnych pokemonów siedzieć w 10-12 gymach 😉

     • Fiat panda
      Kwi 19, 2017 9:28 pm

      Wystarczy 3, 4 aby mieć kasy jak lodu;)

     • franeczek91
      Kwi 19, 2017 9:53 pm

      30-40 pieniążków dziennie to nie jest dużo.potrafię nawet w grze ok.1000 wydać lekką ręką w jeden dzień.

     • Fiat panda
      Kwi 20, 2017 12:10 am

      To ja nie wiem na co ty wydajesz tyle kasy…zbieram 30 40 na dzień a i tak to leży i nie mam co z tym robić. Miejsca mam na maksa, kadzidła, jajka tez pod dostatkiem.

     • Fiat panda
      Kwi 20, 2017 12:14 am

      Przyznam jednak ze korzystam z każdej promocji, jak teraz z jajkami czy w święta z paczkami. Wiec wszystko pół darmo otrzymalem

 • Reply
  Tom
  Kwi 19, 2017 3:53 pm

  Mam pytanko czy jesli wychodze jajo z eventu po evencie to wykluje sie na zasadach eventu ? :))

  • Reply
   Fiat panda
   Kwi 19, 2017 4:05 pm

   Po evencie nie dostaniesz dodatkowych cuksow (choć to i tak jest śmieszna ilosc) ale możesz wykluc np tego lapras z 2km ponieważ pok jest przypisywany do jajka w momencie gdy te wypada z pokestopu.

 • Reply
  Tom
  Kwi 19, 2017 5:15 pm

  Dzieki

 • Reply
  Czajkiiiii
  Kwi 19, 2017 8:23 pm

  siema dzis wyklulem porygona z 10km jajka czy komus tez sie to przytraflo ?? czy to jakis bug jesli nie jest to smieszne ze na evencie wykluwa sie porygon z 10 km jajka gdzie wczesniej byl z 5 km

 • Reply
  yhh
  Kwi 19, 2017 8:43 pm

  Jak uważacie że jest free to play to chce zobaczyć jak łapiecie sobie około 150 pokemonów z pierwszej serii, 100 z drugiej, 26 unownów i to wszystko x2 w wersji shiny + pikachu eventowe mając do dyspozycji 250 wolnego miejsca na pokemony

  • Reply
   jakakolwiek
   Kwi 19, 2017 11:24 pm

   Pokecoinsy można mieć z gymów. Nawet 10-20 dziennie i się uzbiera (zwłaszcza jeśli korzysta się ze zniżek – akurat na miejsce na pokemony była przy okazji wejścia drugiej generacji). Po prostu nie należy wydawać coinsów na głupoty (niektórzy np. kupowali bez umiaru i sensu lury) i czekać na odpowiednią chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.