Inne 10

Idealni towarzysze podróży?

Od początku swojej wędrówki po regionach świata Pokemon Ash Ketchum spotyka postacie, które chętnie biorą udział w jego wyprawie. Skład jego ekipy nie jest stały, ponieważ bohaterowie po odnalezieniu celu swojej podróży opuszczają zespół młodego trenera. Scenarzyści na bieżąco uzupełniają jednak luki po byłych towarzyszach.

Ash pełni rolę głównego bohatera serii anime od samego jej początku. Biorąc pod uwagę porywczy charakter i często widoczne nierozgarnięcie Ketchuma, ma on duże szczęście, spotykając na swojej drodze nowych przyjaciół. Każdy z nich posiadał własną motywację do podjęcia wędrówki u boku trenera z Alabastii (ang. Pallet Town). Fani pierwszy generacji mogą poczuć się nieco zagubieni, gdy postanowią wrócić do świata Pokemon w obecnie realizowanych seriach – spieszę z pomocą, przypominając przy okazji wszystkich towarzyszy począwszy od uwielbianej przez wielu debiutanckiej serii anime.

Misty

Swój debiut Misty zaliczyła już w pierwszym odcinku serii Pokemon. Jest ona najmłodszą z czterech sióstr – zawsze żyła w cieniu pozostałej trójki zamieszkującej Azurię (ang. Cerulean City) i pewnego dnia postanowiła opuścić rodzinne strony, by zostać najlepszym trenerem wodnych pokemonów. Porywcza, błyskotliwa a przede wszystkim bardzo opiekuńcza. Ketchum natknął się na nią, uciekając przed stadem rozwścieczonych Spearowów i postanowił “pożyczyć” rower Misty. Ucieczka zakończyła się zniszczeniem jednośladu, a pierwotnym motywem wspólnej podróży było wymuszenie na Ashu zwrotu należności. Razem z trenerem marzącym o tytule Mistrza Pokemon przemierzyła region Kanto, Johto oraz Pomarańczowe Wyspy. Przygotowania do kolejnej podróży przerwała wiadomość, iż jej siostry wygrały podróż dookoła świata, a ona chcąc uchronić stadion przed zamknięciem pozostała w rodzinnym mieście jako lider sali w Azurii. Ponadto siostra Joy z Wertanii naprawiła jej rower, tak więc Misty straciła swoje największe “roszczenie” wobec Asha. Po powrocie jej rodzeństwa postanowiła zostać na pozycji lidera stadionu.

Pokemony: Staryu, Starmie, Goldeen, Horsea, Psyduck, Togepi->Togetic (uwolniony), Poliwag->Poliwhirl->Politoed, Gyarados, Corsola, Caserin, Azurill.

misty

Brock

Brocka poznaliśmy jako lidera sali w Marmorii (ang. Pewter City), z którym Ash stoczył swoją pierwszą walkę o odznakę. Jest najstarszym z dziesięciorga rodzeństwa, które zostało osierocone przez swoich rodziców, a właśnie Brock przejął rolę głowy rodziny. Pod koniec jego debiutanckiego epizodu dowiadujemy się jednak, że jego ojciec to przebywający w mieście przebrany starzec handlujący marmurem. Z tego właśnie względu znany z zamiłowania do kamiennych pokemonów trener opuszcza miasto, pozostawiając wszelkie obowiązki odnalezionemu właśnie Flintowi. Główną motywacją tego bohatera jest zostanie najlepszym hodowcą pokemonów. Brock posiada rozległą wiedzę na temat różnych gatunków, ich zwyczajów oraz sposobów żywienia. Po przybyciu na Pomarańczowe Wyspy pozostał w laboratorium profesor Ivy, jednak po pewnym czasie postanawia powrócić do Kanto i unika rozmów o tym, co było motywem jego odejścia. Razem z Ashem podróżował po regionach Johto, Hoenn i Sinnoh. Potem zakończył swoją wędrówkę, by rozpocząć naukę w celu uzyskania tytułu Doktora Pokemon. W jednym z odcinków, gdy Brock udał się w rodzinne strony, musiał stoczyć walkę o salę w Marmorii z… własną matką, która wcześniej była uznana za zmarłą z tęsknoty po zniknięciu męża. Chciała ona zmienić stadion z typu kamiennego na wodny, co nie powiodło się właśnie przez interwencję byłego już towarzysza Asha.

Pokemony: Onix->Steelix, Geodude, Zubat->Golbat->Crobat, Vulpix (zwrócony), Bonsly->Sudowoodo, Croagunk, Happiny->Chansey, Pineco->Forretress, Mudkip->Marshtomp, Lotad->Lombre->Ludicolo.

brock

Tracey

Tracey jest obserwatorem pokemonów, którego zawsze fascynowały wszelkie gatunki i przy każdej okazji korzystał ze swojego notatnika, by naszkicować ujrzane właśnie stworzenie. Z racji bycia obserwatorem nie łapał zbyt wielu pokemonów, w swojej drużynie posiadał jedynie Venonata i Marilla, którymi posługiwał się w obserwacjach. W późniejszym czasie do jego zespołu dołączył także podstarzały Scyther. Posiada dużą wiedzę, cechuje go łagodne usposobienie. Jest wielkim fanem profesora Oaka, co w dużej mierze staje się powodem podróży z Ashem oraz Misty po Pomarańczowych Wyspach. Ci są bowiem przyjaciółmi starego badacza. Po raz pierwszy spotkał Ketchuma, gdy ten przygotowywał się do walki z trzema trenerami dręczącymi rannego Laprasa. Gdy cała trójka powróciła do Alabastii, postanowił on zostać na miejscu i zostać asystentem profesora. Od tamtego czasu był widywany kilkukrotnie podczas pełnienia obowiązków przy pielęgnacji pokemonów w zagrodzie. Marill Traceya w jednym z odcinków zniósł jajko, które zostało podarowane Misty. Tym sposobem weszła ona w posiadanie Azurilla.

Pokemony: Venonat, Marill, Scyther.

tracey

May

May pochodzi z Petalburg City w regionie Hoenn. W podróż została wysłana przez swojego ojca Normana, który jest liderem lokalnej sali. Na początku była sceptycznie nastawiona do tego wyzwania i traktowała wędrówkę jedynie w kategorii wycieczki. Do Asha dołącza po tym, jak Pikachu przypadkowo niszczy jej… rower (znany motyw, prawda?). Jako swojego startera wybrała Torchica, z którym rozpoczęła swoją podróż. W anime poznajemy także jej brata Maxa, który czasem ją drażni, ale May dba o niego i okazuje siostrzaną miłość. Zafascynowana ideą Pokazów Pokemon postanowiła specjalizować się w tego typu konkursach. Wygrała wiele festiwali w regionach Hoenn oraz Kanto. Znajduje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o te zawody.

Pokemony: Skitty, Bulbasaur->Venusaur (podwójna ewolucja), Squirtle->Wartortle, Eevee->Glaceon, Munchlax, Torchic->Combusken->Blaziken, Wurmple->Silcoon->Beautifly, Manaphy (prawdopodobnie uwolniony).

may

Max

Wspominany wyżej młodszy brat May, który w przeciwieństwie do swojej siostry, od początku marzy o zostaniu trenerem Pokemon. Przy pierwszym spotkaniu z Ashem dochodzi do sprzeczki między chłopakami, w której malec prowokuje głównego bohatera słowami, że bez wątpienia pokona go w walce. Jak się okazuje Max nie posiada żadnego pokemona, ponieważ jest na to zbyt młody. Posiada ogromną wiedzę, planuje pozostać sławnym trenerem, a następnie liderem sali w Petalburgu jako następca swojego ojca. Pobierał nauki dotyczące wychowania pokemonów u Brocka, po rozstaniu z zespołem Asha ruszył w podróż z Normanem. Max jest bardzo przyjacielski dla wszelkiego typu stworzeń, mimo że nie mógł posiadać swoich pokemonów zdołał się zaprzyjaźnić z kilkoma, w tym z legendarnymi Deoxys i Jirachi. Gdy brał udział w konkursach, pożyczał pokemony od siostry oraz Asha.

Zaprzyjaźnione pokemony: Deoxys, Ralts, Shuppet, Jirachi, Poochyena->Mightyena (pomoc w ewolucji).

max

Dawn

Trenerka Pokemon, która w momencie, gdy ją poznajemy, właśnie rozpoczęła swoją podróż. Pochodzi z rodziny koordynatorów festiwali. Jej matka wygrała Wielki Festiwal, a Dawn chce pójść w jej ślady i zostać najlepszym koordynatorem. Poznała Asha po tym, jak znalazła jego Pikachu, który uwolnił się z pułapki Zespołu R. Wtedy też postanowiła dołączyć do niego w jego wędrówce po regionie Sinnoh. Dawn wydaje się być za bardzo pewna siebie oraz zna swoje atuty jako trener. Po zajęciu drugiego miejsca w Wielkim Festiwali Sinnoh postanowiła wyruszyć do Hoenn i wziąć udział w lokalnych festiwalach.

Pokemony: Piplup, Buneary, Pachirisu, Swinub->Piloswine->Mamoswine, Togekiss, Cyndaquil->Quilava, Aipom->Ambipom (pierwotnie należał do Asha, odszedł by trenować ping-ponga), Buizel (oddany Ashowi za Aipoma).

Dawn

Iris

Trenerka z regionu Unova. Pierwszy raz spotkała Asha krótko po ujrzeniu burzy rozpętanej przez Zekroma. Jako mała dziewczynka spędzała czas na zabawach z dzikimi pokemonami oraz ćwiczyła swoją sprawność, wspinając się na drzewa. Jej celem jest zostanie Smoczą Mistrzynią, tak jak wielu mieszkańców jej wioski. Z właśnie wyklutym Axewem ruszyła w podróż, mając także na uwadze wychowanie tego pokemona do jego pełnej formy – Haxorusa. Jako trenerka preferująca typ smoczy żywi głęboką niechęć do pokemonów typu lodowego, które są naturalną kontrą dla smoków. Cechuje się umiejętnością rozpoznawania smoczych myśli. Jest to pierwsza dziewczyna, której podróż z Ashem nie rozpoczęła się od spalenia roweru przez Pikachu. W jednym z odcinków ochroniła Dragonite’a przed atakiem ze strony trenerów oskarżających go o rozboje w elektrowni w Undelli. W podzięce przyłączył się on do zespołu Iris. Po przybyciu przyjaciół z Unovy do Kanto dziewczyna pożegnała Asha i udała się do Johto.

Pokemony: Axew, Drilbur->Excadrill, Gible, Dragonite, Emolga.

Iris

Cilan

Cilan jest jednym z liderów sali w mieście Striaton. Jest koneserem pokemonów, dostrzega więź i bliskość między nimi a trenerami. Po przegranej z Ashem postanowił dołączyć do jego zespołu, by wraz z nim oraz Iris podróżować po regionie Unova. Ma dwóch braci – Chili oraz Cress. Jest znawcą klasy A (wyższa jest tylko S), który jest w stanie wyczuć zgodność w charakterach pokemona oraz jego właściciela. Dobry nawigator, optymista oraz uosobienie cierpliwości i troskliwości. Cechuje go strach przed zjawiskami paranormalnymi, poszukuje wyjaśnienia naukowego dla wszystkich sytuacji.

Pokemony: Pansage, Dwebble->Crustle, Stunfisk, Basculin (złapany w sfałszowanych zawodach Zespołu R, uwolniony przez Frillish).

cilan

Clemont

Clemont jest liderem stadionu w mieście Lumiose, wraz z siostrą Bonnie. Po raz pierwszy spotkali oni Asha kiedy został wyrzucony wraz z Pikachu przez automatyczne systemy Gymu. Jak później się okazało, stadion został przejęty przez robota stworzonego przez Clemonta. Jest bardzo opiekuńczy w stosunku do swojej siostry. Jest znany z licznych wynalazków, w tym mechanicznego ramienia Aipoma zamontowanego na jego plecach.

Pokemony: Bunnelby, Dedenne, Chespin, Luxray.

Clemont

Bonnie

Wspominana powyżej siostra Clemonta, która podróżuje z nim po regionie Kalos. Pomimo tego, ze jest młoda, pokazuje swoją dużą, jak na swoje lata, dojrzałość i empatię w stosunku do pokemonów. Próbuje swatać swojego brata z napotykanymi przez niego dziewczynami. Ze względu na wiek nie może posiadać własnych pokemonów, jednak próbuje angażować się we wszelkie aktywności – w tym sędziowanie nieoficjalnych walk. Podjęła się opieki nad znalezionym w swojej torbie rdzeniem Zygarde, będąc nieświadoma, czym tak naprawdę jest owo stworzenie, nazwała je Squishy. W jednym z finalnych odcinków ostatniej serii Zygarde pod kontrolą Team Flare przyjął swoją ostateczną formę, a Bonnie swoim śpiewem próbuje powstrzymać stworzenie przed dalszą destrukcją.

Pokemony pod opieką: Dedenne (należy do Clemonta), Squishy (Zygarde).

Bonnie

Serena

Serena to nowa trener, która na początku serii XYZ dopiero rozpoczyna swoją podróż. Jej matka pragnie, by tak jak ona stała się zawodniczką w wyścigach Rhyhornów. Kiedy była dzieckiem, została wysłana na Letni Obóz Pokemon, który jest organizowany przez profesora Oaka. Zgubiła się w lesie i przestraszona przez Poliwaga zraniła się w kolano, ale na szczęście odnalazł ją Ash, który odprowadził ją do obozu. Pewnego dnia ponownie ujrzała Ketchuma, tym razem w telewizji, po czym obiecała sobie odnaleźć go. Po raz kolejny zobaczyła głównego bohatera podczas walki o odznakę. Niestety, nie była w stanie z nim porozmawiać. Przez nieuwagę Ash pozostawił swój plecak, co stało się pretekstem dla Sereny, by w końcu spotkać się ponownie z jego właścicielem. Ash nie pamięta jej, lecz ona pomaga mu w treningu do walki o odznakę, co zaimponowało mu na tyle, że zaprosił ją do wspólnej podróży. Czyni ją to jednocześnie pierwszym towarzyszem, który został zaproszony do grupy. Prawdopodobnie podkochuje się w głównym bohaterze.

Pokemony: Fennekin->Braixen, Eevee->Sylveon, Pancham.

Serena


Przy tworzeniu materiału wykorzystano informacje ze stron:

 • serebii.net
 • wiki.pokemonpl.net
 • pl.pokemon.wikia.com

10 komentarzy

 • Reply
  ,
  Wrz 18, 2016 12:28 pm

  To jest strona o Pokemon Go czy o anime Pokemon?

 • Reply
  DawidS81
  Wrz 18, 2016 1:18 pm

  Fajne zestawienie 🙂
  Przydałoby się jeszcze podobne ale na temat liderów sal…

 • Reply
  Pokehood
  Wrz 18, 2016 5:05 pm

  Przydałaby się jeszcze lista pokemonów Ash’a

  • Reply
   miloszXD123
   Wrz 19, 2016 7:33 pm

   Jak na YT wpiszesz Ash’s Pokemon to bedziesz miał.

 • Reply
  jacekpepo
  Wrz 18, 2016 6:45 pm

  jak mozna odzyskac pokemona oddanego przez przypadek do profesora

  • Reply
   pimpim
   Wrz 19, 2016 1:29 pm

   Nie ma takiej możliwości

 • Reply
  dadamek8
  Wrz 19, 2016 1:53 pm

  Ja oglądałem jedynie serię Pokemonów z Sinnoh, czyli coś koło dwustu odcinków. Bardzo przeżywałem rozstanie głównych bohaterów, szczególnie Dawn, gdyż była moją ulubioną postacią. Kojarzę też May z jednego odcinka o pokazach.

 • Reply
  PokemonTrenerKnopers2000
  Sty 18, 2021 9:29 am

  Srerena ( nie napisałem tak przypadkowo ) na 100 % podkochuje się w Ashu. To ,,najprawdopodobniej” jest brane jako ,,na pewno”, ma się rozumieć? Kto ma wątpliwości to kurde niech se zobaczy odcinek ,,do kolejnej rywalizacji” A i tak jeszcze to moze być chamstwo, ale polecam profil na samequizy.pl Lewicowy_czlowiek, bo tam znajdziecie poczki-zboczki, czyli bekowe pokescenariusze z Ashem Srereną i Popplio z właścicielem w poszewce 🙂 W dodatku PRL-owskie lepianki i i wielowyspowe ruchankie też przewidziane 🙂

 • Reply
  PokemonTrenerKnopers2000
  Sty 18, 2021 10:58 am

  No z tego co wiem to Ash dał Srerenie chusteczkę, a nie plecak 🙂

 • Reply
  PokemonTrenerKnopers2000
  Lut 05, 2021 12:56 pm

  przestraszona przez poliwaga – pokemona groźnego jak maka paka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.