Inne 8

Nie daj się oszukać!

Pokemon GO na fali swojej popularności przyciągnęła nie tylko sympatyków tych rozpoznawalnych na całym świecie stworków. Nośne tematy często stają się także pożywką dla osób, które chcą zarobić na naiwności oraz niewiedzy graczy. 

Znany jest już wam zapewne temat fałszywych “pakietów trenera”, bo informowaliśmy o nich także na naszej stronie. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyne oszustwo, które pod niewinnie wyglądającą przykrywką próbuje zamaskować bardzo poważne zagrożenie. Pracownicy Kaspersky Lab odkryli, że w Sklepie Play znajdowała się szkodliwa dla telefonów aplikacja o nazwie “Guide for Pokemon GO New”. Została ona co prawda już wycofana z Google Play, jednak pobrało ją ponad pół miliona użytkowników. Ten z pozoru niczym nie wyróżniający się program uzyskiwał dostęp do funkcji pozwalających na instalowanie oraz usuwanie aplikacji, czy też wyświetlanie inwazyjnych reklam.

Aplikacja ta była idealnym przykładem tzw. trojana, czyli wprowadzanego pod przykrywką do naszego urządzenia wirusa, który ma możliwość przejęcia kontroli nad pewnymi opcjami dostępnymi tylko dla administratora. Te rodzaje wirtualnych szkodników są tym trudniejsze do wykrycia, że nie muszą aktywować się od razu – często dopiero określone działania wykonane przez właściciela telefonu lub upływ pewnego okresu czasu mogą zainicjować ich działanie. Infekcja jest tym bardziej niebezpieczna, iż twórca wirusa otrzymuje wszystkie dostępne dane oraz ma możliwość określania, co dokładnie ma zrobić podrzucona nam przykra niespodzianka. Dodatkowym utrudnieniem w odnajdywaniu tego typu szkodliwego oprogramowania jest fakt, że haker może uruchamiać trojana jedynie na wybranym przez siebie typie urządzeń, z uwzględnieniem wybranej zmiennej takiej jak język oraz wersja systemu, czy też kraj pochodzenia smartfona. Tak więc mimo ponad pół miliona pobrań Guide for Pokemon GO New tylko (i aż) sześć tysięcy użytkowników odczuło na własnej skórze nieprzyjemności związane z infekcją.

Jak mówi Roman Unuchek, starszy analityk w firmie Kaspersky Lab:

W świecie online cyberprzestępcy szybko podążają za użytkownikami. Gra Pokemon GO nie jest wyjątkiem. Ofiary trojana mogą, przynajmniej na początku, nawet nie zauważyć zwiększonej liczby irytujących reklam, ale w dłuższej perspektywie czasowej skutki infekcji mogą okazać się znacznie groźniejsze. Jeśli jesteś ofiarą tego trojana, w Twoim telefonie znajduje się intruz, który ma kontrolę nad systemem operacyjnym oraz wszystkim, co na nim robisz i przechowujesz. Mimo że aplikacja została już usunięta ze sklepu, na infekcję dalej narażonych jest nawet pół miliona osób – mamy nadzieję, że informacja ta skłonni je do podjęcia działań.

Mała rada ode mnie – nie pobierajcie ŻADNEJ aplikacji związanej z Pokemon GO oprócz oczywiście samej gry. Nigdy nie możecie być pewni, co tak naprawdę pobraliście, a liczba oszustów czyhających na dostęp do waszych smartfonów jest naprawdę duża. Gdy wszedłem w Google Play, by zbadać sytuację, nawet nie byłem w stanie zliczyć, ile w tym momencie aplikacji z członem “Guide for Pokemon GO” w nazwie znajduje się w sklepie. Większość, o ile nie wszystkie, to jedynie maszynki do zarabiania pieniędzy z wyświetlanych przez was w aplikacji reklam – mimo że sam program nie zaoferuje wam żadnej przydatnej wiedzy. Korzystajcie więc z dobrodziejstw androidowej bazy programów z dużą rozwagą. Pobierajcie aplikacje jedynie od zaufanych deweloperów, a powtarzając moją radę – nie instalujcie niczego z Pokemon GO w nazwie, co nie jest samą grą. Zaoszczędzi wam to sporo nerwów w przypadku kłopotów związanych z wirusem, a przede wszystkim ograniczy rozprzestrzenianie się oszukańczych programów.

8 komentarzy

 • Reply
  grzes9
  Wrz 20, 2016 3:28 pm

  Wow. Nie pobierać nic? Szkoda ludzi, którzy mogliby sobie coś na tym zarobić (oczywiście nie licząc tego % przestępców, którzy chcą to zrobić czyimś kosztem).

  P.S.
  ,,Okres czasu” to tautologia.

 • Reply
  DoubleHitzPL
  Wrz 20, 2016 5:11 pm

  Ja wszystkie apki z nazwą Pokémon GO najpierw skanuję w Bluestack taki emulator androida na PC

 • Reply
  gregzki
  Wrz 20, 2016 5:46 pm

  Nie dziala mi już od pewnego czasu lucky egg oraz insense. Czy ktoś spotkał się już z tym problemem?

  • Reply
   grzes9
   Wrz 22, 2016 2:23 pm

   Tak! Miałem to. U mnie problemem była niewłaściwa godzina (+27 minut, bo wszędzie się spóźniam). Ustawiłem odpowiednią datę i godzinę i hula.

 • Reply
  beoswind
  Wrz 20, 2016 7:22 pm

  Super malware program: dostajesz root-a za darmo 🙂

  Wiecej szczegolow tutaj:

  http://virusguides.com/ultra-sneaky-trojan-posing-pokemon-go-guide-hits-androids/

 • Reply
  ptasznikova
  Wrz 21, 2016 12:31 am

  Serio ja nawet z map nie korzystam. Boję się bana i może dlatego nie mam jeszcze dragonitow, snorlaxow i innych gayardosow

 • Reply
  ptasznikova
  Wrz 21, 2016 12:33 am

  A tak w ogóle to świetna jest wasza stronka. Tylko niech nie piszą jakieś dzieciaki artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.