Inne 9

Prowadzisz? Nie graj!

Nie da się ukryć, że Pokemon GO jest grą wymagającą większego zaangażowania. W każdej chwili podczas spaceru możemy natknąć się na rzadszego i upragnionego pokemona. Wielu graczy posuwa się jednak do dość niebezpiecznych praktyk.

Wszyscy możemy zgodnie stwierdzić, że nasza ulubiona aplikacja to jedynie gra, którą prędzej czy później puścimy w zapomnienie, o ile wcześniej nie zrobi tego sam producent. Ta w polotach kilkumiesięczna przygoda z Pokemon GO staje się jednak dla niektórych obsesją, która może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a nawet zapłacenia najwyższej ceny za swoją nieodpowiedzialność. Mowa tu oczywiście o graczach korzystających z uroków aplikacji podczas jazdy samochodem. Badania opublikowane przez Journal of American Medical Association wykazały, iż dziesiątki tysięcy graczy świadomie ignoruje ostrzeżenie, które wita nas podczas uruchomienia gry.

Samo badanie nie jest inicjatywą Niantic ani też nie jest poparte danymi z samych serwerów gry. Według doniesień BBC naukowcy przez dziesięć dni analizowali aktywność graczy Pokemon GO na portalu Twitter. W ciągu tego okresu odnaleziono aż 110 tys. przypadków kierowców, którzy wręcz chwalili się okazami schwytanymi podczas prowadzenia pojazdu. Były to statusy o treści typu “OMG złapałem tego pokemona podczas jazdy”, co aż prosi się o uzupełnienie hasztagiem #idiota.

Oczywiście piesi oraz rowerzyści równie często nie zachowują podstawowych zasad bezpieczeństwa narażając siebie (i nie tylko) na wypadek. Jeden z tweetów brzmiał: “Właśnie o mało nie potrąciłem dziecka, które weszło prosto przed maskę mojego samochodu pochłonięte grą w Pokemon GO”. Jak dotąd skala problemu nie wydaje się duża, ale z czasem może prowadzić do wypadków czy też przypadków śmiertelnych. Biorąc pod uwagę dane z samego lipca, odnotowano 14 niepowiązanych ze sobą spraw, gdzie wypadek samochodowy został spowodowany właśnie przez grę Niantic. W ostatnim czasie kobieta w Japonii została zabita przez kierowcę użytkującego aplikację podczas jazdy. Liczba wypadków może maleć przez systematyczny odpływ graczy, ale jest to wciąż realne zagrożenie.

Zważywszy na wyniki naszych badań, które wykazały, że duża liczba graczy ignoruje ostrzeżenia i gra w trakcie prowadzenia pojazdu, uczynienie gry niedostępną podczas jazdy z jakąkolwiek prędkością może okazać się koniecznością. Warto też zauważyć, iż gry z rozszerzoną rzeczywistością powinny uniemożliwiać rozgrywkę w pobliżu dróg oraz parkingów, tak by chronić pieszych jak i kierowców. Wszystkie aplikacje muszą zawierać wyraźne ostrzeżenia dotyczące jazdy oraz bezpieczeństwa pieszych. 

Te słowa skierował autor opracowania wydanego przez Journal of American Medical Association. Niantic co prawda dodało do gry wyżej wspomniane ostrzeżenia, ale spawny pokemonów w okolicach ulic czy parkingów oraz mnogość PokeStopów dostępnych z poziomu dróg nie sprzyjają idei odwodzenia graczy od korzystania z aplikacji podczas prowadzenia pojazdu. Wy pamiętajcie jednak, że nawet schwytanie Dragonite’a nie jest nic warte, jeśli może ono prowadzić do utraty naszego lub czyjegoś zdrowia, a nawet życia. Za parę lat prawdopodobnie większość graczy zapomni, że aplikacja ta istniała, lecz skutki nieuwagi mogą być nieodwracalne.

9 komentarzy

 • Reply
  Matrix
  Wrz 24, 2016 8:28 pm

  Co prawda, to prawda, gra jest super, coraz więcej ludzi w nią gra, nie zważają na ostrzeżenia i co z tego nam wychodzi ???WYPADKI!!!

  • Reply
   miloszXD123
   Wrz 27, 2016 8:50 pm

   Chyba coraz mniej, bo ilość graczy maleje.

 • Reply
  beoswind
  Wrz 25, 2016 2:34 am

  Ditto Articuno Zapdos Moltres Mewtwo Mew – zlapane 🙂

  PS. Moja zabawa z prywatnym serweren i apk ver. 0.35 (zlapanie wszystkich zajelo mi 12 min.)

  Jak widac animacje w/w sa juz od dawna w kodzie gry …

  https://youtu.be/3eMY3qlxFY8

  • Reply
   polonez
   Wrz 26, 2016 5:44 pm

   zwykły hak i podmienione animacje po atakach widać, że to są same Weedle

   • Reply
    beoswind
    Wrz 26, 2016 9:41 pm

    Jaki “zwykly” hak dzieciaku to prawie kompletna dzialajaca kopia serwera Nantic…
    Mozna dodawac dowolnego poka na plansze i rzucac w niego kulka

    Wartosci atakow sa oczywiscie stale bo to dopiero poczatki rozkminiania serwera a animacje sa z org. pokow sciagniete z serwerow Niantic i takie dokladnie beda w grze jak w czasie eventow Niantic da do nich dostep

   • Reply
    beoswind
    Wrz 26, 2016 9:51 pm

    Ten “zwykly” hak to 240 MB plikow (ponad 17 tys. plikow i 3900 katalogow)

    Setki godzi zajelo rozkminienie jak to dziala

    polonez napisales w zyciu chociaz 1000 linijek kodu w dowolnym jezyku programowania?

    Jezeli nie to nie pisz bzdur …

    Scaignij sobie ten serwer i “pobaw” sie kilka godzin to zobaczysz co juz wiadomo …

 • Reply
  beoswind
  Wrz 25, 2016 10:51 am

  Ditto Articuno Zapdos Moltres Mewtwo Mew – Lapanie

  Moja zabawa z prywatnym serweren i apk ver. 0.35

  Czesc 1 – Lapanie mi troche nie wychodzi ale juz 2-gi za pierwsza kulka 🙂
  https://youtu.be/usz0RRCNIbI

  Czesc 2 – Animacje
  https://youtu.be/3eMY3qlxFY8

  Strona projektu: https://github.com/maierfelix/POGOserver

 • Reply
  Gx
  Wrz 25, 2016 6:54 pm

  No niestety to prawda, ale tego nikt nie zwalczy… sam gram jedną ręka kierując a drugim podkręcając balle czy stopy 🙂 i często widzę podobne przypadki gdy stoję na czerwonym lub gdy uczestniczę w ruchu ale jako pasażer i mogę zwiększyć proces obserwacji otoczenia.

 • Reply
  beoswind
  Wrz 27, 2016 10:45 pm

  25-ty “zrobiony” i co? I lipa, nudy trzeba 190k exp na nastepny tylko po co …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.