Inne Niezbędnik gracza 25

Przyszłość Tyranitara

Czerwcowy Community Day będzie poświęcony Larvitarowi oraz oczywiście jego finalnej ewolucji, która otrzyma specjalny szybki atak typu kamiennego. Jak wpłynie to na przyszłość Tyranitara?

Na oficjalnej stronie wydarzenia póki co próżno szukać potwierdzenia co do specjalnego ataku jaki otrzyma Tyranitar na Community Day, ale z przecieku z chińskiej wersji językowej (oficjalnego powiadomienia w grze) wiemy, że będzie to niedawno odkryty w kodzie gry Smack Down. Jest to szybki atak typu kamiennego, który posiada identyczne statystyki jak Rock Throw – wszystkie poniższe analizy są dokonywane z uwzględnieniem, że Niantic nie postanowi osłabić Smack Down w żaden sposób.

We wpisie omówimy jak Smack Down wpłynie na przydatność i siłę Tyranitara oraz czy dotychczas ewoluowane/zmaksowane Tyranitary będą miały w przyszłości zastosowanie (ponieważ tylko Larvitar/Pupitar ewoluowany podczas Community Day lub Tyranitar złapany z raidu w tym czasie zyska specjalny atak).

1. Smack Down

Tak jak wspomniałem Smack Down ma (póki co) identyczne statystyki jak Rock Throw:

 • Bazowe obrażenia: 12
 • DPS: 13,3
 • EPS: 7,8
 • Czas trwania: 900 ms
 • Okno zadawania obrażeń: 500-800 ms

Tyranitar zyska w końcu dostęp do podwójnego kamiennego movesetu, co czyni z niego lidera wśród dotychczas dostępnych pokemonów o tym profilu. Gamepress pokusił się o symulację, która pokazuje, jak duża jest przewaga Tyranitara nawet jeśli pozostałe kamienne pokemony otrzymałyby Smack Down lub Rock Throw:

symu

Oczywiście w praktyce tylko Tyranitar może otrzymać Smack Down a wszystkie pozostałe pokemony pozostaną przy obecnych movesetach, wtedy dominacja Tyranitara jest jeszcze bardziej widoczna. Jego bezpośrednim rywalem jest Golem – rywal to jednak za dużo powiedziane. Biorąc jako przykład Golema na 40 lvlu i ze 100% IV, Tyranitar wyprzedza go pod względem DPS na… 28 poziomie i to nawet przy 0% IV.

Co więcej gdyby teraz Tyranitar ze Smack Down pojawił się w grze, to wykonalne stałoby się pokonanie Ho-Oh tylko przy udziale dwóch trenerów.

2. Spojrzenie w przyszłość

Przyszłość Tyranitara z kamiennym movesetem zależy w dużej mierze od tego, jakie ataki otrzymają pokemony kamienne w kolejnych generacjach. Gamepress wykonał również symulację, która bierze pod uwagę najbliższą, czwartą generację:

okkk

Rhyperior

Rhyperior – ewolucja Rhydona, która przy odpowiednim movesecie ma szansę przeskoczyć Tyranitara w kwestii DPS. Jeżeli otrzyma on zestaw Smack Down/Rock Slide to będzie nie tylko lepszy pod względem zadawanych obrażeń, ale też wytrzymałości, co pozwoli mu na dłuższe pozostanie w walce i osiąganie wyższego TDO. Rhyperior ma także potencjał na zostanie bohaterem jednego z Community Day – w konsolowych grach posiada dostęp do ataku Rock Wrecker, który jest kamiennym odpowiednikiem znanego nam już Frenzy Plant czy Blast Burn. Wtedy jego przewaga nad Tyranitarem może stać się jeszcze większa.

Rampardos

Rampardos – pokemon skamielina czwartej generacji. Posiada niezwykle wysoką statystykę ataku – z movesetem Smack Down/Rock Slide może przewyższyć nawet Rayquazę w kwestii neutralnego DPS. W zamian jednak cierpi na braki w statystykach defensywy oraz staminy, co sprawia, że jego wytrzymałość jest na poziomie mniej więcej Alakazama.

Jeśli chodzi o przyszłość pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli mega ewolucje. Zostały one wprowadzone w szóstej generacji i są specjalnymi ewolucjami tylko na czas walki, które wymagają użycia specjalnych kamieni. Być może pewnego dnia Niantic nas zaskoczy i tak jak w przypadku pokemonów z Aloli postanowi wprowadzić tę funkcjonalność wcześniej. Z wspomnianych wcześniej pokemonów tylko Tyranitar ma dostęp do takiej mega ewolucji i w jej efekcie będzie w stanie uzyskać naprawdę okazałe wyniki:

mega

3. Tyranitar jako pokemon typu mrocznego

Użytkownik reddita o nicku Seranta na subreddicie The Silph Road przygotował porównanie statystyk najlepszych pokemonów typu mrocznej od drugiej do szóstej generacji.

PokemonAttackDefenceStaminaMax CPGeneracja
Tyranitar2512122003670Gen 2
Tyranitar (Mega)3092912005190Gen 6
Tyranitar (Mega)*2812641824334Gen 6
Weavile2431821402816Gen 4
Honchkrow2431032002567Gen 4
Darkrai2851981403405Gen 4
Hydreigon2561881843402Gen 5
Yveltal2752042524380Gen 6
Yveltal*2501852293656Gen 6
Hoopa-U3412451604743Gen 6
Hoopa-U*3102221453953Gen 6

*statystyki z uwzględnieniem 9% nerfa statystyk jaki dotychczas stosowało Niantic dla niektórych pokemonów

W nadchodzącej czwartej generacji pojawiają się trzy pokemony typu mrocznego, na które warto zwrócić uwagę.

HonchkrowWeavile

Honchkrow (ewolucja Murkrowa, po lewej) przy odpowiednim movesecie i z ładowanym atakiem Foul Play jest w stanie nieco przewyższyć Tyranitara z DPSem, ale nie rekompensuje to dość dużych braków w statystyce defensywy. Weavile (ewolucja Sneasela) również z Foul Play może osiągnąć poziom obrażeń Tyranitara, ale pokemon ten również cierpi na braki w defensywie oraz liczbie punktów życia.

Darkrai

Najciekawszym z tej trójki jest Darkrai – to pokemon mityczny, który ma dostęp do zdecydowanie lepszych mrocznych movesetów niż Tyranitar (przede wszystkim nie może nauczyć się ani Bite ani Crunch, co w tym przypadku jest dużym plusem). O 34 punkty wyższy atak zdecydowanie przyćmiewa pewne braki w defensywie i mniejszą od Tyranitara liczbę punktów życia. Warto jednak mieć na uwadze, że jako pokemon mityczny zapewne trafi do zadań z serii Special Research i póki co nie wiemy czy Niantic pozwoli nam na posiadanie więcej niż jednego stworzenia mitycznego danego gatunku. Dlatego też Darkrai warto brać pod uwagę przede wszystkim jako uzupełnienie.

YveltalFile:720Hoopa-Unbound.png

W przyszłych generacjach najważniejszy jest Yveltal (od lewej) oraz Hoopa. Ten pierwszy jest legendą z szóstej generacji i nawet jeśli Niantic zastosuje wobec niego 9% nerf statystyk to z odpowiednim movesetem będzie w stanie wyprzedzić Tyranitara. Jeśli nerf go ominie to bezsprzecznie będzie najlepszym mrocznym pokemonem. Hoopa to z kolei mityczny pokemon, również z szóstej generacji. Mimo monstrualnej statystyki ataku w specjalnej formie o nazwie Unbound, prawdopodobnie nie będzie miał dostępu do podwójnego mrocznego movesetu, przez co nie stanie się optymalnym wyborem.

Tak jak w przypadku analizy pod kątem pokemonów kamiennych, tylko Tyranitar może zyskać specjalną mega ewolucję, która nawet po nerfie statystyk uczyni z niego niezwykle silne stworzenie. Wszystko zależy od tego jak (i czy w ogóle) Niantic zaimplementuje tę funkcję do Pokemon GO.

Podsumowanie

Wasze już ewoluowane i ulepszone Tyranitary z mrocznymi movesetami będą miały się dobrze, choć w kwestii przyszłych legend o typie psychicznym będą musiały konkurować z pokemonami typu duch oraz robaczymi. Największym problemem mogą więc nie być inne pokemony typu mrocznego a np. legendarna Giratina (duch/smoczy) czy nawet Gengar lub Mewtwo z Shadow Ballem.

Jeśli chodzi o typ kamienny to zdecydowanie postarajcie się ewoluować lub złapać z raidu podczas Community Day jak najwięcej Tyranitarów. Nie wiemy czy i kiedy Smack Down znów stanie się dostępny dla tego pokemona a nawet przy niekorzystnym dla Tyranitara rozwoju wydarzeń (najlepsze możliwe movesety dla Rhyperiora i Rampardosa) wciąż będzie bardzo dobrym dodatkiem w waszych kamiennych teamach.

Dziś Tyranitar jest liderem w kwestii typu mrocznego i od Community Day stanie się również najlepszym pokemonem typu kamiennego, ale warto mieć na uwadze, że mogą nadejść pokemony o większej lub zbliżonej przydatności. Musimy również poczekać jak Niantic potraktuje temat mega ewolucji, bo mogą one stać się kluczowe właśnie dla takich pokemonów jak Tyranitar.

Źródła:

reddit.com/r/TheSilphRoad/comments/8kosci/if_tyranitar_gets_smack_down_hooh_can_be_duod/

pokemongo.gamepress.gg/history-rock-types-pokemon-go

reddit.com/r/TheSilphRoad/comments/8lk7bm/analysis_what_if_i_dont_get_a_good_iv_larvitar_on/

reddit.com/r/TheSilphRoad/comments/8m8y87/analysis_usefulness_of_already_powered_up/

Źródło obrazka z nagłówka: https://luffy2201.deviantart.com/art/Tyranitar-Hyper-Beam-703357382

25 komentarzy

 • Reply
  Tom
  Maj 28, 2018 10:03 am

  W oficjalnej notce pokecommunity day jest napisane, że tyranitar ewoluowany w trakcie eventu uzyska CHARGE atak. Także wstęp artykułu wypadałoby zmienić…

  • Reply
   Ivrin
   Maj 28, 2018 10:11 am

   Wypadałoby też jeszcze raz przeczytać oficjalną notkę 😛 Powiadomienie w grze zostało po kilku godzinach zmienione i wspomnienie o charged ataku usunięte. Oficjalne powiadomienie z wersji chińskiej ujawniło nam natomiast, że na pewno będzie to Smack Down.

   • Reply
    DawidPolakL
    Maj 28, 2018 8:24 pm

    Nie denerwuj się Irvin. Wpadaj na browca bo gorąco i będzie git.

 • Reply
  Koks
  Maj 28, 2018 4:05 pm

  Mam nadzieje ze będzie to smack down bo jak nie to nie wiem

 • Reply
  DawidPolakL
  Maj 28, 2018 8:25 pm

  Ivrin oczywiście hah

 • Reply
  jeambean
  Maj 28, 2018 8:37 pm

  Ta gra schodzi na psy!!. Mam dwa tyrki z IV 100 wymaksowane na full (mam 40 lvl). Zeby to zrobić musiałem się nachodzić z buddy aby zdobyć masę candy. Ze o starduscie nie wsponę.
  A teraz “tygodniowy” lub gracz grający od wczoraj w ciągu 3 godzin zdobędzie candy na to co mi zajęło kilka miesięcy. AZ GRAĆ SIĘ NIE CHCE

  • Reply
   evoLucjan
   Maj 28, 2018 9:34 pm

   A jak ci sie udalo takie ladne tyrki zdobyc, bo ja szukam i wykluwam no i czasem raidy robie, no i narazie lipa. Nie powiem przydaby sie taki fajny tyrek, kilku graczy u mnie mialo fart to wykluli, ja nie mialem szczescia.

   • Reply
    DawidPolakL
    Maj 28, 2018 9:43 pm

    Losowość znaczy szczęście. Mój najlepszy tyrek to 98 i 96 z rajdów a nam ich 14. Jeden ma fuksa drugi nie. Przynajmniej teraz mam spokój bo przestałem biegać na raidy z tyrkiem bo po co skoro Niantic daje je wszystkim za nic robiąc np CD z larwą. Do kitu po prostu

    • Reply
     evoLucjan
     Maj 29, 2018 8:31 am

     Ja wiem i akurat do setek z raidow szczescia nie mam, zdobylem tylko jedna na okolo 300 raidow i w dodatku to shuppet. Lepiej mi idzie z lapania, ale to tez nie sa jakies cudowne okazy, najlepszy bez watpienia machamp.

   • Reply
    jeambean
    Maj 29, 2018 8:58 am

    Jeden wykluł się z jajka a drugiego złapałem dzikiego (informacja od grupy). Jak w innych komentarzach pisałem należę do grupy osób biorących udział w raidach. Jest to grupa z mojej dzielni i przekazujemy sobie ważne info przez massengera. Np. przedwczoraj była informacja o 3 pokestopach, w których jest zadanie na chanseę (najlepszą dostałem 93 IV).
    PS. Niantic spełnia swoje “zadanie” dzięki grupie poznałem wielu fajnych ludzi. Grupa otwarta jest dla wszystkich z WYJĄTKIEM FAJKÓW.

 • Reply
  DawidPolakL
  Maj 28, 2018 9:50 pm

  Przez takie działanie firmy wbiłem już 29 level w smokach z nudów mimo że nadal uważam że smoki to namiastka pogo.

 • Reply
  patrykknights
  Maj 28, 2018 11:15 pm

  Czy zmiana strefy czasowej w telefonie ma wpływ na godziny community day’a ? Bo ten czas wyznaczony przez Niantic akurat mi koliduje ;/

  • Reply
   Omg
   Maj 29, 2018 9:26 am

   XDDD

  • Reply
   florian
   Maj 29, 2018 2:42 pm

   Łączę się z Tobą w bólu, też będę w pracy. Jedyny pok na jakim mi zależało i akurat ten jedyny raz nie będę mógł łapać…

   • Reply
    DawidPolakL
    Maj 29, 2018 8:57 pm

    To weź wolne na życzenie albo idź do lekarza i poproś o zwolnienie. Nie ma po prostu wyjścia. Dużo jeszcze czasu więc coś wykombinuj.

 • Reply
  lambler
  Maj 29, 2018 1:11 pm

  Pogłupieli znowu z terminami ex raidów dostałem dwa kolejne zaproszenia 29 i 6 czerwca na 13-13:45.
  środek tygodnia środek dnia ! jakiś debil to chyba wymyśla

  • Reply
   slash
   Maj 29, 2018 1:52 pm

   Standardowo. U mnie rajd zaczyna się o 14. Złośliwie, bo do 15 jestem uziemiony. Łepki na pewno się uzbierają i nawet niskimi levelami pokonają M2. Gorzej, bo główny gym w mieścinie będzie zablokowany ponad tydzień, a na rajdy w pozostałych dwóch arenach, zlokalizowanych na obrzeżach miasta chętnych do walk nie ma.
   Druga sprawa … mieli rzekomo walczyć z fejkami … Ehe, postępów żadnych. Ostatnio pojawił się nowy typ, który zrzuca przeciwników po kilku minutach, nawet jeśli już sam wcześniej odebrał komplet monet.

  • Reply
   RexHunterson
   Maj 30, 2018 8:50 am

   Żaden debil tylko algorytm. Bierze pod uwagę godzinę, w której najwięcej robi się raidow na danym gymie.

   • Reply
    florian
    Maj 30, 2018 10:32 am

    U mnie w mieście algorytm wybrał sobie jedną godzinę i od dwóch miesięcy jest o tej samej godzinie więc Twoja teoria raczej nie sprawdza się bo nie wierzę, że co tydzień o tej samej godzinie najwięcej ludzi tłucze.

 • Reply
  adaś
  Maj 29, 2018 9:59 pm

  Widziałem dzisiaj zielonego Kabuto na wieży , to znaczy że jednak shiny są.
  Ja mam chyba pecha.

 • Reply
  froscik99ers
  Maj 30, 2018 12:01 am

  słuchajcie mam pewien problem ponoć można raz zmienić nick w grze a ja nie mogę (jakby co to nie zmieniałem jeszcze nick’a od startu gry) miał ktoś może podobny problem??? Bo skoro nie zmieniałem to powinienem mieć taką możliwość a nie mam 😛

  • Reply
   Omg
   Maj 30, 2018 12:13 am

   Moze masz poksy na gymie?

 • Reply
  Eleranya
  Maj 30, 2018 7:22 am

  Aktualizacja mi się dzisiaj zrobiła,a co za tym idzie nowa notka od twórców. Co najważniejsze pojawił się jako pierwszy alolański Exeggutor. Wielkie bydle, nie mieści się w ekranie. Póki co jest ich całkiem sporo, zobaczymy czy będzie ich tak dużo jak wydreptam z pracy. 🙂

  • Reply
   Mustang
   Maj 30, 2018 10:48 am

   U mnie też aktualizacja rano, ale od tego czasu nie mogę się zalogować :/

 • Reply
  Karolina z Obłuża
  Maj 31, 2018 2:31 am

  Fajny pomysł, ale powtarzający się. Ja z trudnością ewoluowalam swojego larvitara, którego zdobyłam na 24 levelu i jego końcowa forma w 28 poziomie. Miał słaby szybki i specjalny atak i zmieniłam mu. Lecz jest problem.. Ma bardzo słabe IV (adequate 49 %) i z tego powodu nie atakuje tak szybko jak powinien i długo myśli przy specjalnym ataku. Może w końcu zdobędę shiny.

  Co do raidów ostatnio dostałam na godzinę 13 i również we wtorek, 29.05.2018. Co do poprzednich to była niedziela na 14. Tym razem przesadzili, ale zdobyłam MewTwo z Shadow Ball i posiadał prawie 2300 CP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.