Inne 44

Starszy trener też może

Pokemon GO to zdecydowanie gra, która łączy pokolenia – od premiery produkcji Niantic trenerzy na świecie niejednokrotnie przekonywali się, że wiek nie ma żadnego znaczenia.

Na portalu cnet.com pojawił się artykuł, który został poświęcony emerytom w Singapurze i USA – ale za to jakim! Są to oddani gracze Pokemon GO i każdy kolejny ich dzień upływa pod znakiem kolekcjonowania wirtualnych stworków.

amyke

Pierwszą z nich jest Amy Ke. Przygoda 65-latki rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku. W tym momencie posiada ona 40 poziom postaci, pełen pokedex (z wyłączeniem niedostępnych dla niej pokemonów regionalnych) oraz prawie wszystkie złote medale. Jak sama mówi do teoretycznego ukończenia gry brakuje jej jeszcze 18 różnych Unownów:

Czasami pojawiają się na morzu czy w stoczni w porcie, tak więc nie mogę nawet ich złapać – narzeka Amy.

Jak sama przyznaje do znajdowania rzadkich okazów korzysta z trackera, który “obsługuje” teren Singapuru. Każdego pokemona oznacza według jego IV zmieniając odpowiednio nick. Posiada w pełni ulepszonego Snorlaxa ze 100% IV.

Amy Ke wstaje o 5 rano by wsiąść do autobusu i zebrać przedmioty z okolicznych PokeStopów. Jak sama przyznaje jazda komunikacją miejską jest dużo tańsza niż kupowanie Poke Balli w sklepie. Aktywnie wspiera jednak Niantic, bo na grę wydała już ponad 500 dolarów (ponad 1800 zł). Autobus nie jest jej jedyną formą grania w Pokemon GO – wręcz przeciwnie, 65-latka pieszo przemierza okolice utrzymując szybkie tempo i chętnie opowiada, jak niedługo po premierze gry wyprzedziła młodszych graczy w drodze po Laprasa. Teraz zajmuje się ona polowaniem na rzadkie bossy w raidach oraz ma nadzieje, że już niedługo będzie jej dane złapać legendy. Planuje ona także rodzinną wyprawę do Hong Kongu, gdzie ma nadzieję pozyskać regionalnego Farfetch’da.

 • Ulubiony pokemon: Snorlax
 • Poziom: 40
 • Team: Mystic
seow
Anthony Seow (całkiem po prawej) z przyjaciółmi i jednocześnie kompanami do gry w Pokemon GO

Anthony Seow nie ma tak wysokiego poziomu i nie jest tak zaangażowany w grę jak Amy Ke, ale dla niego Pokemon GO wciąż jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż siedzenie w domu nie robiąc nic. 61-letni trener gra dziennie około dwie godziny i wraz z przyjaciółmi przemierza obszar Marina Bay Sands, które przeważnie jest wypełnione łowcami pokemonów. Jak mówi Seow teraz większość graczy jest skupiona na raidach poziomu czwartego, ale dla niego nie jest to priorytet. Tak jak poprzednia bohaterka posiada on pełny pokedex z wyłączeniem kilku pokemonów regionalnych – jak dotąd udało mu się złapać Farfetch’da podczas wczasów na Tajwanie. Posiada 37 poziom postaci a jego przygoda rozpoczęła się we wrześniu zeszłego roku.

Lubię Marina Bay Sands, ponieważ jest to bezpieczne miejsce do grania. Na terenie resortu są klimatyzowane obszary i nie musisz się martwić, że zostaniesz potrącony przez samochód gdy nie będziesz uważać. 

Seow dodaje, że gra to dobra forma aktywności fizycznej. Zna regularnych graczy, którzy przyjeżdżali do Marina Bay Sands ze swoją córką. Zmagała się ona z problemami sercowymi i praktycznie nie mogła poruszać się bez bólu. Po roku z Pokemon GO dolegliwości ustąpiły.

 • Najsilniejszy pokemon: Tyranitar
 • Poziom: 37
 • Team: Mystic

ashie

Nie tylko seniorzy w Azji wykorzystują Pokemon GO w celach zdrowotnych. 65-letni Steve Ashie z Overland Park (to nazwa miasta, Steve nie mieszka w parku) w USA i gra od grudnia zeszłego roku. W pewnym momencie przestał grać ze względu na wybór złego teamu, ale żona namówiła go do rozpoczęcia od nowa, argumentując, że będzie to świetna motywacja do aktywności fizycznej.

Wybrałem inny team niż reszta mojej rodziny… Ja byłem w Valor, oni w Mystic. Oczywiście wspólne wyjście na gymy nie wchodziło w grę właśnie przez to, tak więc odpuściłem po 2 lub 3 tygodniach.

W tym momencie posiada on 33 poziom, gra 2 godziny dziennie i potrafi przejść blisko 13 kilometrów właśnie dzięki Pokemon GO. Ashie uwielbia ostatnią aktualizację z raidami, ponieważ dzięki temu on i jego rodziną mogą spotykać ludzi, przeciwko którym wcześniej walczyli w gymach. Jednak nie wszystko według niego jest idealne:

Nowy system działania gymów jest słaby, ponieważ nie zachęca już do obrony gymu. Chcesz pozostać w nim tylko przez równo osiem godzin i dwadzieścia minut aby uzyskać maksymalną ilość monet. Mam nadzieję, że Niantic “naprawi” tę część aktualizacji. 

Ashie mówi, że Pokemon GO pozwala mu pozostać w formie i redukować swoją wagę. Na co dzień odwiedza także lokalny park gdzie spaceruje przez około 30-40 minut. Nie złapał on jeszcze wszystkich pokemonów, ale jest bardzo blisko celu – potrzebuje jeszcze osiem cukierków do ewolucji Cubone w Marowaka by skompletować pokedex (pomijając regionalne pokemony).

 • Ulubiony pokemon: Snorlax
 • Poziom: 33
 • Team: Mystic

 

Źródło: https://www.cnet.com/news/these-seniors-are-kicking-ass-in-pokemon-go/

44 komentarze

 • Reply
  ArT
  Lip 11, 2017 11:20 am

  To jest włąsnie to za mało w Polsce jest promowane że i dorośli ludzie grają w gry. Ja w swoim otoczeniu przyjaciół jak tylko wspomnę że gram w pokemony to jestem stawiany jakiś głupek ! bo nawet ich córka lat 10 nie gra w pokemony. TO samo jak czasem mówię że lubie pograć w konsolę na DEstiny. Raptem może 3 godziny tygodniowo. Jestem spostrzegany jako prawie że debil.

  • Reply
   pepa131
   Lip 11, 2017 11:25 am

   Skąd ja to znam, wystarczy, że w towarzystwie zapyta się do kolegi czy idzie np. wieczorem na pokemony od razu patrzą się na nas jak na debili.

  • Reply
   LaćM
   Lip 11, 2017 11:27 am

   Konsola, komputer to nie, znajomi (40+) też grają. Ale Pokemony to faktycznie, patrzą na mnie jak na debila 😛

  • Reply
   Dim
   Lip 11, 2017 8:28 pm

   Nie masz się czego wstydzić. Na początku ludzi to dziwi, ale przywykną. Miałem tak jak graliśmy w barach w PTCG. Wszyscy aktualnie wiedzą, że gram.
   A najlepiej mieć to w nosie i nie patrzeć co sądzą inni.

 • Reply
  Voldie
  Lip 11, 2017 11:20 am

  Szanuję. Wszyscy w Mystic 😀

  • Reply
   aniela
   Lip 11, 2017 2:32 pm

   ja jestem w valor!!!;p
   (jestem na 15 lvl)
   (mam wartościowe pokemony i mi to obojętne w jakim teamie jestem!!!)

   • Reply
    Yorickai
    Lip 12, 2017 12:11 am

    Bez urazy ale zabrzmiałaś jakby Cię ktoś atakował lub co innego (postaw na wyobraźnię). Nikt nie ma Ci za złe, że jesteś w Valor oraz że masz 15 lvl. A pokemon jak pokemon każdy ma swoją wartość.

 • Reply
  Kropianka
  Lip 11, 2017 11:24 am

  To uczucie kiedy emeryci biją cię na głowę…

  Inny wniosek z artykułu, mystic to team emerycki 🙂

  • Reply
   Ja
   Lip 11, 2017 12:17 pm

   Co z tego że emeryci. Może być nawet tetryczy a i tak reszta teamów jest daleko w tyle.

  • Reply
   at3at3
   Lip 11, 2017 12:27 pm

   Mystic wybrałam właśnie dlatego, że był “najpoważniejszy”.
   Nie ciągnęło mnie do “joł-ziomala” z żółtych, ani czerwonej zaczepnej zołzy. Zwyczajnie – zimna niebieska racjonalistka przekonała mnie swoją postawą – pasowała do mojego podejścia i tyle.
   Chyba dlatego dorośli są raczej niebiescy, bo wyrośli z “luzactwa” i “buntownictwa”.

   • Reply
    ArT
    Lip 11, 2017 12:35 pm

    Twoja teoria to tylko teoria. Ja wybrałem kolor bo kiedyś lepiej było być odmiennym kolorem z otoczenia. Nie można było podbijać gymów jak teraz.

    TEraz chce sobie pograć w Ingress i tam jest jeszcze gorzej bo muszę wybrać kolor na początku gry. A później tacy jak ty będą stawiać teorię kto jaki kolor wybrał i dlaczego. I nie wiem który kolor wybrać więc wybiorę losowo pewnie.

   • Reply
    LaćM
    Lip 11, 2017 12:44 pm

    Twoja teoria jest inwalidą 🙂 Ja jestem żółty, bo po prostu ten kolor mi się kojarzył z pokemonami (pikaczu).

   • Reply
    Kropianka
    Lip 11, 2017 1:08 pm

    Przecież każdy kierował się innymi kryteriami, jeden wybierze kolor, który najbardziej lubi, inny by być ze znajomymi w drużynie, a jeszcze inny przeczyta o czym mówią opiekunowie drużyn. Ja kierowałam się tym co mówi opiekun teamu, reszta rodziny dołączyła do mnie. Zastanawiałam się między niebieskimi i żółtymi, ale jednak postawiłam na niebieskich, bo jednak ta filozofia jest mi najbliższa i kolorek najładniejszy 🙂

   • Reply
    Steve the Seagull
    Lip 12, 2017 1:48 am

    Ja tu widziałem jakąś bojową feministkę z drużyny czerwonej i osobę z niebieskiej, której płci nie dało się na oko określić… Między innymi dlatego siedzę teraz w najmniej popularnej drużynie żółtej z leaderem, który wygląda jakby go wyciągnęli z Kingdom Heartsa albo Final Fantasy.

    • Reply
     Steve the Seagull
     Lip 12, 2017 1:50 am

     Inna rzecz, że niebieskich było jak na mój gust i tak za dużo, a czerwoni z przyczyn polityczno-historycznych źle mi się kojarzą…

   • Reply
    Navet
    Lip 13, 2017 2:45 am

    Zależy. Ja nie chciałam nibieskich, bo za dużo i za łatwo. Więc został Valor albo Instinct. Akurat u nas najwięcej “starych” graczy (tych którzy grali w poki jeszcze na konsolach), było żółtych, więc wybór padł na ten team. Potem gdy się nudziłam w okresach przestojów, zrobiłam sobie jeszcze konto czerwone. Więc jak widzisz punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.

  • Reply
   Pokemoniara
   Lip 11, 2017 5:00 pm

   Team emerytów, ale za to jakich 😉

   • Reply
    ~~~
    Lip 11, 2017 8:03 pm

    Gdybym sama zaczynała grać, pewnie wybrałabym mystic, ale kuzyn mi kazał wybrać valor 😀

 • Reply
  Gainax
  Lip 11, 2017 1:06 pm

  No Mystic i wszystko jasne… najczęstszy kolor wybierany na łatwiznę i przez oszustów(boty)

 • Reply
  nimue193
  Lip 11, 2017 1:18 pm

  czy autor tego artykułu naprawdę uważa, że ludzie w wieku 60-65 lat to starcy stojący już nad grobem ?

  • Reply
   ArT
   Lip 11, 2017 1:39 pm

   No cóż słyszałem że po 40 mija gwarancja a po 60 to dar od boga 🙂

  • Reply
   Ivrin
   Lip 12, 2017 12:52 am

   Nie uważa – gdzieś to w ogóle napisałem?

 • Reply
  DawidPolakL
  Lip 11, 2017 1:38 pm

  A ja nie wybrałem świadomie teamu bo nawet nie wiedziałem wówczas że coś takiego istnieje. Po prostu kliknąłem pierwszy lepszy i mam żółty. Do ostatniej aktualizacji to był najmocniejszy team w mieście. Ostatnio sam walczę przeciw innym chociaż na gyma stawiam przeciętniaków i tylko na jednego aby zebrać coinsy.

  • Reply
   A'Tomek
   Lip 11, 2017 2:43 pm

   Po prawdzie to teraz nie ma po co wstawiać najsilniejszych poków do gymu. Ostatnio odbijałem gym w której był m.in. Hoppip 10 CP i Rhydon coś ponad 2800 CP. Paski motywacji miały pełne w 100%. Zarówno Hoppip jak i Rhydon byli do bicia na trzy razy – Hoppipowi CP spadło najpierw do 8, potem do 6 a za trzecim razem do końca a Rhydon tracił dużo więcej CP. Różnica była taka, że Hoppip dostawał tylko jeden strzał i padał a Rhydon za pierwszym razem zdołał chociaż załadować atak specjalny (za drugim razem nie zdążył a za trzecim to nawet nie pierdnął).
   Wniosek jest taki, że nie ma znaczenia co broni gyma i ile ma CP.

   • Reply
    LaćM
    Lip 11, 2017 3:44 pm

    Nie zawsze i nie wszędzie. Ja mam po drodze do pracy kilka gymów z bardzo dużą rotacją. Specjalnie wstawiam do nich najsilniejsze poki, żeby trochę postały (tak z 8h). Nie każdy ma czas i ochotę bawić się w walkę ze Snorlaxem czy Blissey, jak może sobie znaleźć słabiej broniony gym. Nie mówiąc już o tym, że taką Blissey ~2800 CP dzieciaki nie zbiją, czasu im braknie.

    • Reply
     A'Tomek
     Lip 11, 2017 5:04 pm

     Zbiją bez problemu. Po prostu jak ktoś po zmianach nie próbował pokonać jej w gymie to pewnie ma dalej przekonanie, że Blissey to taki koks, że bez wymaksowanego walczącego poka nie podchodź bo i tak nie uda się jej pokonać.

     • LacM
      Lip 12, 2017 9:36 pm

      Godzinę temu dostawiłem się do gymu, gdzie był tylko nosorożec. Łapie mi go z domu więc sprawdzam, co tam słychać. I moja pielęgniarka jest, nosorożec zniknął. Więc jednak nadal nie tak łatwo. Jeden nawet wypasiony Machamp na Blissey 2800 CP to za mało.

    • Reply
     a
     Lip 11, 2017 10:54 pm

     Jak będą chcieli to zbiją bez problemu.
     Blissey to już nie to samo co w starym systemie gymów, że jak wrzuciłeś taką ~3k CP to gracze poniżej 30 lvl raczej nie mieli co startować.
     Teraz zbija się ją dużo łatwiej i szybciej, a do tego po wprowadzeniu raidów nawet Ci gracze ~15-20 lvl mają już Machampy.
     Obecnie nie ma pokemona, który nie byłby do zbicia dla średniaka na 20 lvl.

     • Navet
      Lip 13, 2017 2:51 am

      Zgadzam się. Byłam zaskoczona jak po aktualizacji szybko bije się pielęgniarkę. Kiedyś to trzeba było z nią powalczyć, teraz tradycyjne trzy rundki i pozamiatane.

 • Reply
  aniela
  Lip 11, 2017 2:37 pm

  a ja sie smieje bo we włoszech pokazuje sie 2 graczy!!!

 • Reply
  Nowystary
  Lip 11, 2017 8:34 pm

  Ta emerytka cheatuje, a autor artykułu ją chwali. Czy to podwójne standardy, czy też portal powoli otwiera się na grających inaczej.

  • Reply
   Ivrin
   Lip 12, 2017 12:54 am

   W którym miejscu ją pochwaliłem? Taka informacja jest zawarta w tekście źródłowym toteż ją przytoczyłem. Nigdzie nie napisałem, że pochwalam używanie tego – przestańcie mi wkładać w “usta” nie moje słowa.

 • Reply
  a
  Lip 11, 2017 11:00 pm

  U Nas w dużych miastach to może trochę normalniej, bo sporo ludzi w średnim wieku gra i pewnie ludzie 60+ też się znajdą.
  Ale w małym miasteczku to inny świat.
  Byłem na weekend u rodziny w takim małym miasteczku i sobie pograłem trochę. Dzieciaki tam grające były zaszokowane, że ktoś tak stary (mam 25 lat) w to gra. Mówili, że u nich grają praktycznie tylko dzieci 10-13 lat

  • Reply
   evoLucjan
   Lip 12, 2017 6:00 am

   U mnie to zamyka sie zawsze tekstem “… a pan gra moze w pokemony?”. W moim miescie akurat sporo osob w moim wieku gra(bylem zaskoczony) , ale dopiero teraz mialem okazje sie o tym przekonac. Ja zawsze gralem sam, znajomi nie byli zainteresowani, a to brak czasu, moze troche przez ta nagonke na poczatku. ” Bo jak mozna w to grac, nie za stary jestes?”. Teraz jak wiecej gram na rajdach i ogolnie wiecej sie ruszam to moge smialo odpowiedziec ze NIE ZA STARY!

  • Reply
   gawel0202
   Lip 12, 2017 12:26 pm

   w moim średnim holenderskim mieście podobnie: w ścisłym centrum na raidach kolezkowie koło 30l, na przedmieściach dzieci po 12 lat pytają czy nie pomógł bym im zbić charizarda.. Co śmieszne z tymi młodymi łatwiej jest się dogadać po angielsku 😉

 • Reply
  Borwol
  Lip 12, 2017 10:02 am

  W Koszalinie jest zawodnik z 39 poziomem team valor a wiosen ma około 60. W szoku byłem jak spotkałem na żywo największego ekspeusza na dzielni. A jego pokemony mogą w kompleksy wprowadzić.

 • Reply
  Minion The White
  Lip 12, 2017 1:37 pm

  Ekipa level 35+ w Zielonej Górze niezależnie od teamu to ludzie w wieku 20+ do 40+. Dzieci nie mają tyle cierpliwości i samozaparcia.
  PS. a Valor znaczy ODWAGA/Dzielność. Więc z względu na zainteresowania wybrałem ten team, bez oglądania się na przeważający kolor na mieście (Mystic).
  No i tak to proszę Państwa, wygląda.
  Pozdrawiam.

  • Reply
   a
   Lip 12, 2017 11:34 pm

   No tak już jest, że dzieciakom się szybko nudzi, a starsi są cierpliwi.
   Gram od początku w moim mieście i obecnie gracze lvl 30+ to praktycznie sami ludzie 20-40.
   Najwięcej grających obecnie to dzieci 10-15 lat, ale oni grają od niedawna i mają niskie lvl 15-25. Te dzieciaki, które grały na początku już dawno odpuściły grę.

 • Reply
  Rogaczduo
  Lip 12, 2017 2:25 pm

  Ja w zeszłym tygodniu będąc w Krynicy Zdroju miałem okazję widzieć ,,babulinke” około 65-70 lat jak mi wyzwalała z gyma poka wstawionego raptem 20 minut wcześniej,siadła koło mnie na ławce i zaczęła stukać jak najęta w swój smartfon i od słowa do słowa się dowiedziałem że team Mystic i 38 level,a ja raptem 30 😛

 • Reply
  Qbikson
  Sie 26, 2018 1:34 pm

  Coś w tym jest! Mam 52 lata …(śmieszne,prawda?) a jednak chodzę z pokemonami..i tego się nie wstydzę 😉 Zacząłem grać w lipcu 2016 .Przeszedłem 4158 km..dla zdrowia i przyjemności 🙂

 • Reply
  Qbikson
  Sie 26, 2018 1:38 pm

  Dodam lev.38 😉 i zamierzam do końca roku osiągnąć 40 🙂 Taki sobie postawiłem cel 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najlepsze kontry dla legend

Legendarne pokemony mają pojawić się tego lata i czas najwyższy pomyśleć o dobrych kontrach, które pozwolą nam dołożyć swoją cegiełkę...

Zamknij