News 12

Ciekawostki od Davida Hollina!

Kolejny z pracowników Niantic postanowił podzielić się z nami ciekawostkami o swojej firmie i pewnymi wskazówkami o kierunku, w jakim zmierza Pokemon GO.

Ponownie dzięki graczowi ze Stanów Zjednoczonych, który udziela się na forum gry w serwisie reddit.com,  poznaliśmy treść wypowiedzi jednego z deweloperów mobilnej produkcji z pokemonami w roli głównej.

David Hollin, czyli artysta techniczny/projektant Niantic, wystąpił na panelu poświęconym Pokemon GO podczas konwentu Animation on Display (AOD) w miejscowości Santa Clara. Wystąpienie nosiło tytuł “Początki Pokemon GO”. Sam Hollin przyznał, że w tamtym momencie nie był on desygnowany jako oficjalny przedstawiciel Niantic, więc jego wypowiedzi należy brać z lekkim przymrużeniem oka.

O początkach i historii Pokemon GO:

 • Jak większość z was zapewne wie, Pokemon GO poniekąd wzięło się z primaaprilisowego żartu stworzonego przez Google w 2014 roku. Jeden z pracowników Google odpowiedzialny za Google Maps – Tatsuo Nomura, chciał połączyć Google Maps i świat pokemonów, więc skierował się z pomysłem do The Pokemon Company. Żart się udał, ale mało kto myślał, że historia ta będzie miała ciąg dalszy.
 • Cała akcja niemal natychmiast zainspirowała szefa Niantic, Johna Hanke, który pomyślał, iż taka gra rzeczywiście mogłaby dostarczać wiele zabawy. Tym razem on skontaktował się z The Pokemon Company – z pomysłem przerodzenia niezwykłego żartu w wyjątkową grę. Miał szczęście, bo okazało się, że prezes The Pokemon Company jest wielkim fanem poprzedniej gry Niantic – Ingress. (Mówiąc o Ingressie, Hollin pokazał trailer Ingressa i zażartował, że Niantic potrafi robić naprawdę świetne trailery, które nie mają żadnego pokrycia w realnej rozgrywce)
 • The Pokemon Company spodobała się idea mobilnej gry z pokemonami, ale Japończycy chcieli się upewnić, że będzie ona prosta (np. bez walczenia z pokemonami, by je złapać) i będzie różnić się od innych gier z serii Pokemon.
 • Głównym celem Niantic przy tworzeniu Pokemon GO było po prostu zachęcenie ludzi do wyjścia na zewnątrz. Drugorzędnymi celami były m. in. zwrócenie uwagi na pobliskie charakterystyczne punkty (zabytki itd.), czy integracja z innymi graczami.
 • Kiedy ruszyły pierwsze testy Pokemon GO, pokeball był rzucany poprzez naciśnięcie przycisku. Nie było kontroli nad tym jak daleko oraz w którym kierunku on poleci.
 • Tryb AR nie był na początku brany pod uwagę. Niantic eksperymentował z pomysłem wykorzystania obrazów z Google Earth i nakładanie ich na tło z pokemonami, ale wymagało to pobierania ogromnych pakietów z grafikami, co nie byłoby zbyt wygodne dla graczy.
 • Jednego dnia właśnie David Hollin postanowił spróbować połączyć tryb AR z obrazem z aparatu jego telefonu w tle i pokazał efekty swoim współpracownikom, którym bardzo spodobały się rezultaty. (Co zabawne, większość zwróciła uwagę przede wszystkim na fakt, że Hollin umieścił na screenie Master Balla, którego posiadał w liczbie 61).
 • Niantic zdecydowało się udostępnić Pokemon GO już latem, ponieważ w innym przypadku (jesień/zima) wszyscy woleliby zostać w domu niż łapać pokemony. Przez ten pośpiech powstały wszystkie początkowe problemy z grą.
 • Kiedy Pokemon GO wystartowało, dla Niantic pracowało jedynie dwóch inżynierów odpowiedzialnych za serwery, którzy musieli pracować na zmianę przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, by poradzić sobie z wiecznymi problemami.
 • Pokemon GO kompletnie przekroczyło wszelkie oczekiwania Niantic pokładane w tej grze. Odzew był niemal 50-krotnie większy niż się spodziewano.
 • Pracownicy Niantic czytają fora gry w serwisie reddit.com, czyli popularne TheSilphRoad oraz PokemonGO.
 • Niantic prowadzi obecnie rekrutację pracowników.

O rozgrywce i przyszłych usprawnieniach:

 • Pracownicy Niantic mają na uwadze, że system gymów nie jest najlepszy w tym momencie. Wśród nich panuje powiedzenie “Walka nie jest najgorszą rzeczą na świecie, ale jest najgorszą rzeczą w Pokemon GO.”
 • Zdecydowanie trwają prace nad wymianami, ale David stwierdził, że dają sobie czas na dopracowanie tej funkcji, bo może być ona prawdziwą Puszką Pandory dla gry, ze względu na oszustów. Jak sam powiedział, preferuje on wymiany ograniczone do graczy przebywających w bliskiej odległości od siebie, tak jak w starszych grach Pokemon na GameBoya.
 • Hollin chciałby wprowadzenia do gry spawnów powiązanych z panującą w okolicy pogodą. Dla przykładu, jeśli na dworze jest cieplej niż zwykle, to pojawiałoby się więcej ognistych pokemonów, a gdy byłoby zimniej, więcej lodowych. W trakcie deszczu widywalibyśmy sporo wodnych stworzeń. Stwierdził, że Niantic w końcu udało się wprowadzić spawny zależne od pory dnia.
 • Kiedy został zapytany o pokemony w formie shiny, stwierdził, że nie udzieli odpowiedzi.
 • Pokemony regionalne istnieją w grze, ponieważ Tatsuo Nomura (product manager Pokemon GO) chciał, by gracze poczuli skalę świata Pokemon.
 • Niantic współpracuje z Apple, by sprawdzić, czy można zrobić coś, co pozwoli na liczenie kroków podczas ćwiczeń w domu np. na bieżni. W ten sposób można by wykluwać jajka bez wychodzenia na zewnątrz. Nie wiadomo, czy coś z tego będzie.
 • David powiedział, że jest przekonany, iż gracze odnaleźli wszystkie tajemnice zawarte w grze. Trik z ewolucją Espeona/Umbreona został odkryty 40 sekund po premierze drugiej generacji.

Źródło: https://www.reddit.com/r/pokemongo/comments/60a6ke/went_to_an_origins_of_pokemon_go_panel_with/

12 komentarzy

 • Reply
  Grzes9
  Mar 21, 2017 1:01 pm

  Japończycy chcieli by gra była jak najprostsza i żeby nie przypominała innych gier? Dlaczego… Byliśmy o krok od tego, żeby w prawdziwym świecie zagościły pokemony. To co dostaliśmy to gierka – trochę zręcznościówka, trochę zbierania. No trochę nic w porównaniu do chociażby pierwszych pokemonów na Gameboya. Od początku nie mogę się pogodzić z tym, że zmarnowali kompletnie najlepszy pomysł na grę o jakim słyszałem.

  • Reply
   Varflock
   Kwi 04, 2017 11:45 pm

   To samo chciałem napisać. Na początku miałem nadzieję na zwykłe Pokemony w prawdziwym świecie, a tu taki bubel… Oczywiście tylko w porównaniu do tego, co mogli stworzyć. Czuję się trochę jakby ktoś dał mi dwie dychy gdy mógł dać stówę.

 • Reply
  kazanek
  Mar 21, 2017 1:46 pm

  Gdzie jest wally?

 • Reply
  Minion
  Mar 21, 2017 2:51 pm

  Jak zdobyć UNOWN moze by wyjaśnić graczom…

  • Reply
   bart
   Mar 21, 2017 3:02 pm

   Jest normalnie do zdobycia jak Snorlax czy Lapras i inne rzadkie poki , do tej pory raz widziałem na mapach w Warszawie , na YT była informacja że w Krakowie był 3 razy od pojawienia się 2giej generacji.
   Nie ma co wyjaśniać idziesz spotykasz łapiesz i jest. Nawet nie jest ukryty jak Ditto.

  • Reply
   slash
   Mar 21, 2017 3:15 pm

   Unown, Smeargle i Delibird nie są jeszcze dostępne. Cała trójka poków bardzo słaba w statystykach. Z Unownem będzie dodatkowe zadanie w postaci kolekcji jego literowych form do medalu (wyczytane z kodu gry). A tak swoją drogą zastanawia mnie fakt wprowadzania do gry bardzo słabych stworów jakim jest np Shuckle. Jego max CP to 300 a HP 40 !! Defensywę ma najwyższą ze wszystkich stworzeń, ale jak to się ma do jego …. funkcji, przeznaczenia ???

   • Reply
    slash
    Mar 21, 2017 3:28 pm

    Jednak jest. Moja wina. Ale pewnie zdobycie medalu Unownego będzie równie trudne jak i tego z tłustymi Magikarpiami.

  • Reply
   Minion
   Mar 21, 2017 3:25 pm

   Dziękuje kolegom za poświęcony czas i odpowiedzi. Pozdrawiam.

 • Reply
  Porsche Cayenne
  Mar 21, 2017 3:40 pm

  chciałem stransferować pokemona geodude, gra myśli i myśli i pojawia się napisa “unknow error your geodude not transfered” czy jakoś tak, cukierka nie dostałem a geodude znikł

  • Reply
   Porszeojporsze
   Mar 21, 2017 9:05 pm

   I dobrze ci tak, masz nauczkę za pisanie bezsensownych komentarzy w temacie w ogóle z tym niezwiązanym.

 • Reply
  Master of Paint
  Mar 21, 2017 4:21 pm

  A o fake gps i cheaterach nadal nic xD Czasem odechciewa się grać jak widzę we wszystkich gymach w mieście tych samych graczy z 35lv + z samymi Blissey/dragonite :v

 • Reply
  Outlawek
  Mar 22, 2017 9:30 am

  Oby zespół Niantic zrozumiał, iż konieczność przebywania graczy w bliskiej odległości od siebie, by doszło do wymiany, nie jest żadną trudnością dla oszustów. Zapewne handlarze już zacierają ręce. W końcu od czego mają fake gps. Nawet nie trzeba będzie wyjść z domu, by otrzymać Pokemona.

  Pomysł na uzależnienie pojawiania się Pokemonów od pogody jest ciekawy. Jednak żeby coś takiego sensownie działało, trzeba byłoby uwzględnić jeszcze położenie geograficzne. Przykładowo, gdy w jednych stronach świata -10 st. C jest normalną temperaturą, w innych oznacza zimniej niż zwykle. Poza tym pogoda to nie tylko temperatura.

  Zliczanie kroków podczas ćwiczeń (np. w domu) nie powinno się pojawić. W końcu gra powstała z myślą o konieczności wychodzenia z domu i tak powinno zostać. Nie mówiąc o tym, że skoro taką funkcjonalność być może otrzymają użytkownicy produktów spod logo zgniłego jabłka, to i również powinni dostać użytkownicy robocika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.