News 15

Do trzech razy sztuka

Niantic w końcu postanowiło ustanowić jasne i zrozumiałe dla wszystkich zasady karania łamania regulaminu gry.

Na pokemongolive.com pojawił się artykuł, w którym Niantic opisuje mechanizm jaki zdecydowało się stosować w przypadku osób łamiących przyjęte zasady. Poniżej tłumaczenie artykułu stworzonego przez producenta Pokemon GO:

(red: Three-Strike Discipline Policy nie jest możliwe do bezpośredniego przetłumaczenia, ale oznacza politykę opartą na zasadzie “do trzech razy sztuka”)

Three-Strike Discipline Policy

W Niantic staramy się tworzyć przyjazne i uczciwe doświadczenia z rozgrywki dla wszystkich graczy. W ramach tego zobowiązania, egzekwujemy politykę “three-strike” przeciwko oszukiwaniu. Polityka ta może zapewnić oszustom szereg działań dyscyplinujących, które stopniowo zwiększają skalę, ale jednocześnie zapewniają wiele możliwości na zmianę zachowania. Jeśli oszuści zmienią swoje postępowanie, zostaną przywróceni do gry. Jeśli jednak będą nadal oszukiwać, zostaną na trwale usunięci z gry zgodnie z jej regulaminem.

Dla celów tej polityki, określamy oszustwo jako zachowanie naruszające regulamin gry i wytyczne dla trenerów, takie jak fałszowanie lokalizacji (GPS spoofing) i dostęp do klienta gry Pokemon GO w sposób nieautoryzowany, w tym poprzez użycie zewnętrznego oprogramowania

Tzw. “strike” służy jako ostrzeżenie. Każdy może popełniać błędy. Właśnie dlatego stworzyliśmy te zasady, by umożliwić oszustom uczenie się na własnych błędach i zmianę ich zachowania. Jeśli otrzymałeś ostrzeżenie, nie ignoruj go. Podejmij działania, by upewnić się, że nie popełnisz żadnych dalszych wykroczeń. Jeśli uważasz, że twoje konto zostało przejęte lub zhakowane, zapoznaj się z tym artykułem, by uzyskać wskazówki dotyczące zabezpieczania konta.

Pamiętaj, że oszuści nie zawsze otrzymują trzy ostrzeżenia. Niektóre zachowania mogą skutkować natychmiastowym zamknięciem konta bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Strike 1: Ostrzeżenie

Działania dyscyplinarne

Jeśli ostrzeżenie zostanie wysłane, zobaczysz komunikat ostrzegawczy w Pokemon GO, który poinformuje o wykryciu oszustwa na twoim koncie.

Oprócz tego ostrzeżenia, twoje wrażenia z gry mogą ulec pogorszeniu w następujący sposób na czas jego trwania:

 • Możesz nie być w stanie spotkać rzadkich pokemonów na dziko. Te pokemony mogą nie pojawiać się na mapie lub radarze.
 • Możesz zostać wykluczony z otrzymywania nowych EX Raid Passów.

Czas trwania:

To ostrzeżenie trwa około 7 dni. Po tym okresie twoja rozgrywka zostanie przywrócona do normalności.

Strike 2: Zawieszenie

Działania dyscyplinarne

Jeśli twoje konto otrzyma drugie ostrzeżenie, tymczasowo stracisz dostęp do swojego konta Pokemon GO. Podczas próby logowania do gry zostanie wyświetlony komunikat informujący, że twoje konto zostało zawieszone. Nie będziesz w stanie ominąć tej wiadomości.

Czas trwania:

Ten etap trwa około 30 dni. Po tym okresie dostęp do konta zostanie przywrócony.

Strike 3: Wyłączenie konta

Działania dyscyplinarne

Jeśli otrzymasz pierwsze i drugie ostrzeżenie a nadal będziesz oszukiwał, twoje konto zostanie zbanowane na stałe.

Czas trwania:

Stały

Odwołanie się od kary

Jeśli uważasz, że twoje konto zostało wyłączone przez pomyłkę, możesz odwołać się od kary. Odpowiemy na twoje odwołanie po pełnym zbadaniu sytuacji dotyczącej konta. Należy pamiętać, że ze względu na wysoki poziom dokładności w naszych systemach wykrywania, niewiele blokad jest odwracanych.

Źródło: https://support.pokemongo.nianticlabs.com/hc/en-us/articles/360001743487-Three-Strike-Discipline-Policy

Niektórzy z was pewnie spytają – dlaczego od razu nie zbanować na stałe wszystkich oszustów, skoro ich wykrywanie stoi na tak dobrym (wg Niantic) poziomie? Z pomocą przychodzi badanie przeprowadzone m. in. przez Activision Blizzard i inne zaangażowane firmy/grupy. Wykazało ono, że zawieszenia/ostrzeżenia poprzedzające stałą blokadę są dużo bardziej efektywne niż samo nakładanie stałej blokady od razu – gracze są o wiele bardziej skłonni zaprzestać oszustw gdy mają szanse na odzyskanie konta, w które włożyli swój czas/pieniądze i poczują zagrożenie jego utraty. Jeśli blokada jest nakładana od razu to gracz taki ma większe skłonności do założenia/kupienia kolejnego konta i działania w ten sam sposób nie mając nic innego do stracenia.

(źródło: https://us.battle.net/forums/en/wow/topic/20043676375?page=2#24)

Pomijając wszelkie psychologiczne aspekty takiej polityki, dobrze widzieć, że Niantic w końcu zabrało głos w sprawie oszustów oraz ich traktowania, ponieważ do tej pory, mimo że wiedzieliśmy o istnieniu ostrzeżeń, shadowbanów czy sporadycznych blokad kont, to nie wiedzieliśmy jak  dokładnie producent Pokemon GO egzekwuje swoje zasady.

15 komentarzy

 • Reply
  Winke125
  Lip 19, 2018 1:38 pm

  Czemu wcześniej nie było żadnych artykułów? Działo się całkiem sporo. Lugia na raidach, shiny minun itd. itp.
  A co do oszustów to dobrze, że będzie porządek. 🙂

  • Reply
   Ivrin
   Lip 20, 2018 12:05 am

   Krótsze newsy, które na stronie zajęłyby pewnie ze dwa zdania, przeważnie udostępniamy na naszym fanpage: https://www.facebook.com/Pokemongopl/

   • Reply
    mihix
    Lip 24, 2018 6:21 pm

    Można by zrobić jakąś ramkę po prawej stronie właśnie na takie któtkie wpisy. Albo coś w stylu linkbloga jak na niebezpieczniku. W końcu nie każdy posiada konto na facebooku.

 • Reply
  Dysiol
  Lip 19, 2018 2:57 pm

  Skończcie z tymi kodami kto już chciał to te 200 nazbierał

  • Reply
   R
   Lip 19, 2018 9:26 pm

   Po grzyba 200? Toż aby dziennie wszystkich obdzielić trzeba ze 250 razy przekręcić dyskiem, nic tylko nie jeść, nie pić, nie spać, a tylko grać w Pokemony.

   Poza tym co to daje? Kogoś, kogo nigdy nie zobaczymy na oczy nie ma sensu dodawać. Ani się piłki ani silniejszego ataku na rajdzie nie dostanie, ani pokemonem się nie wymieni… Więc po co? Również nie dla prezentów, bo żeby zaspokoić dzienną potrzebę na prezenty do wyslania to się człowiek tyle dyskiem nakręci, że i tak wszelakiego śmiecia się nazbiera…

   • Reply
    Dendeu
    Lip 19, 2018 10:46 pm

    Masa expu leci z tych “znajomości”

 • Reply
  patrykknights
  Lip 19, 2018 3:53 pm

  Ciekawe jak to się będzie miało do sygnału gps i jego polepszaniu. Nie kiedy moja postać w grze przemierza wiele kilometrów , a gps szaleje i teleportuje gdzie popadnie mimo , że fizycznie stoję w miejscu 😉

  • Reply
   TheKlucha
   Lip 20, 2018 9:25 am

   Też tak czasami mam. Siedzę w domu a mój ziomek biega jak by miał owsiki…
   Chodzę po mieście a mój ziomek stoi jak słup soli w miejscu 🙁

  • Reply
   Paweł Nyczaj
   Sie 16, 2018 10:32 pm

   GPS czasem wariuje i siedząc w miejscu w domu postać przeskakuje w obrębie góra do kilkuset metrów i to na nowym telefonie klasy premium (mam iPhone 8). Jednak zapewne Niantic bierze to pod uwagę znając specyfikę cywilnej wersji systemu GPS celowo obarczonej pewnym błędem pomiarowym (kilkanaście lat temu było nieporównywalnie gorzej), możliwe błędy w odbiorze GPS przez cywilne odbiorniki (w przypadku Pokemon GO chodzi o odbiór GPS przez smartfona) itp. Zapewne ban jest za ewidentne oszustwa tj. celowe oszukiwanie wskazań GPS (podobno są aplikacje oszukujące wskazania GPS, bo sprzętowe podstawianie fałszywego położenia GPS jest już mniej poręczne i w rękach normalnych ludzi oczywiście nielegalne), używanie botów zamiast chodzenia w celu kręcenia stopami i wychodzenia jajek itp. Czytałem, że np. w centrum Moskwy w okolicach Kremla sygnał GPS jest celowo fałszowany i pewnie Niantic wiedząc o tym nie zbanuje graczy z Moskwy, których postać wykona dziwna teleportację

 • Reply
  firein
  Lip 19, 2018 4:36 pm

  Bardzo dobrze że twórcy gry coś robią w związku z oszukiwaniem, dodatkowo możliwość powrotu do gry i zmiany swojego zachowania również na plus.

  Jestem w grze nowy tak więc jeżeli ktoś chciałby się wymieniać prezentami jestem otwarty:
  5261 2295 9602

 • Reply
  Naiwny
  Lip 19, 2018 9:24 pm

  Do Jarosław, kolego czy znasz gracza o nicku MELEKSIK22, pytam z ciekawości gdyż zbija z areny praktycznie od razu nie dając szansy na coinsy

 • Reply
  Marset
  Lip 20, 2018 3:59 pm

  Czyli mój braciszek który jest niepełnosprawny nie będzie mógł już grać bo nie może chodzic a gps noe bedzie mógł używać. Szkoda że o nich nie pomyslano.

  • Reply
   Pokecoś
   Lip 22, 2018 9:16 pm

   Kochany Bracie/Siostrzyczko niepełnosprawnego dziecka, Pokemon Go zostało stworzone po to, by wyciągnąć ludzi z domu, nie tylko tych zdrowych ale i tych niepełnosprawnych (w miarę ich możliwości), nie wymagaj od niantica czegoś, co mija się z celem gry. Daj bratu konsolową wersję-lepsza i nie musi się ruszać z miejsca <:
   Jak powiedz twoim zdaniem wyglądałaby opcja dla niepełnosprawnych? Ptaszek do odhaczenia? Wysłanie kopii zaświadczenia o niepełnosprawności? Zastanów się nad tym <:

  • Reply
   BananowyHack
   Wrz 18, 2018 11:06 am

   Odezwij się do mnie na maila danielooo911@interia.pl a jeśli masz androida poradzimy coś tak że niantic nic nie wykryje

 • Reply
  Piesklawesyn
  Lip 21, 2018 8:15 am

  No i bardzo dobrze. Już dawno powinni się zająć spooferami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.