News Poradniki 8

Draco Meteor czy Outrage?

Zbliżający się wielkimi krokami Community Day przyniesie nam możliwość zdobycia Dragonite z ładowanym atakiem Draco Meteor. Czy będzie on lepszy od dotychczasowego zestawu z Outrage w roli głównej?

W ciągu trzygodzinnego okienka będziecie mieli okazję ewoluować Dratini/Dragonaira i pozyskać wspomniany przed chwilą ekskluzywny dla Dragonite atak. Ten ładowany ruch pojawił się wraz z wejściem do gry trzeciej generacji a jak dotąd korzystać z niego może wyłącznie Salamence. W konsolowych produkcjach z pokemonami w roli głównej Draco Meteor to jeden z potężniejszych (jeśli nie najpotężniejszy) ataków typu smoczego. W Pokemon GO wyróżnia się również tym, że należy do grupy jednopaskowych ładowanych ruchów.

Dragonite, w przeciwieństwie do Salamence, może nauczyć się również Outrage. Celem tego wpisu jest porównanie właśnie tych dwóch ataków (Draco Meteor i Outrage) z różnych punktów widzenia i wysnucie ostatecznych wniosków, który z nich jest lepszy dla Dragonite.

Porównanie Draco Meteor i Outrage

Jak już wiecie Draco Meteor i Outrage to ataki typu smoczego, jednak oba różnią się zużyciem energii oraz charakterystyką. Różnice przedstawia poniższa tabelka:

AtakCharakterystykaBazowa mocKoszt energiiCzas trwania atakuDPS(STAB)
OutrageDwupaskowy110503.9s33,8
Draco MeteorJednopaskowy1501003.6s50

Pod względem DPS Draco Meteor to oczywisty zwycięzca. DPS jest liczony poprzez podzielenie bazowej mocy ataku przez czas jego trwania. Jednak to nie czysty DPS a cały jego cykl lub inaczej łączony DPS jest bardziej precyzyjną miarą. Chodzi tu o uwzględnienie faktu, że podczas całej walki pokemon może zdążyć użyć np. 2x Draco Meteor lub 4x Outrage w tym samym czasie.

Symulacja (weave DPS)

Porównajmy oba ataki w symulacji walki. Jako szybki atak użyjemy Dragon Tail, bo jest o wiele lepszym wyborem niż Steel Wing. EPS dotyczy energii generowanej właśnie przez szybki atak.

PokemonSzybki atakEPS (energia na sekundę)Ładowany atakDPS w cyklu
DragoniteDragon Tail8,2Outrage22,79
DragoniteDragon Tail8,2Draco Meteor23,48

Dragon Tail generuje 8,2 energii na sekundę. Oznacza to, że Dragonite potrzebuje około 6-7 sekund by użyć Outrage (nie licząc energii uzyskanej z otrzymanych obrażeń od obrońcy) oraz 13 sekund by zaatakować Draco Meteor.

Outrage trwa 3,9 sekundy i jeśli zostanie użyty dwukrotnie to zada łącznie 264 punkty obrażeń. Biorąc pod uwagę czas potrzebny do użycia ładowanego ataku dwa razy to zajmie to łącznie około 20 sekund.

Draco Meteor trwa 3,6 sekundy i po jednym załadowaniu zadaje 180 punktów obrażeń, co łącznie zajmuje około 20 sekund.

Kalkulacja DPS w cyklu

Jest wiele przypadków, w których dwupaskowe ataki zdecydowanie wyprzedzają te jednopaskowe, tak jak w przypadku Dynamic Punch i Close Combat u Machampa. Nie znajduje to jednak zastosowania u Dragonite, ponieważ oba ataki na dłuższą metę zadają podobne obrażenia. W takim przypadku obliczenie DPS w cyklu może pomóc określić, który zestaw ataków jest najbardziej opłacalny.

Formuła używana do obliczania DPS w cyklu jest generalnie definiowana jako:

Gdzie:

D – obrażenia

P – moc ataku

E – energia

FD – czas trwania szybkiego ataku

Dolne indeksy F i C wskazują na symbole dotyczące kolejno szybkich i ładowanych ataków.

Formuła nie jest idealna, bo nie uwzględnia energii pozyskiwanej z otrzymywanych od obrońcy obrażeń. Co więcej, wszelkie bugi dotyczące ładowania paska energii czy związane z unikami utrudniają dokładne oszacowanie DPS w niektórych sytuacjach. Jednak jest to możliwie najlepsze podejście do tematu cyklicznego DPS.

Używając tego wzoru, Dragonite z Dragon Tail oraz Draco Meteor nieznacznie wyprzedza tego z Outrage. Czy oznacza to, że zawsze ten pierwszy jest lepszy? Oczywiście nie.

Jak zapewne już doświadczyliście, nie zawsze udaje się w ogóle użyć jednopaskowego ładowanego ataku. Jest wiele sytuacji, w których pokemon straci wszystkie punkty życia zanim użyje takiego ruchu a wtedy posiadanie Draco Meteor może być niekorzystne w porównaniu do Outrage. Ze względu na znany glitch ciężko jest wykonać dodge w raidach, więc w ich przypadku Draco Meteor może nie być najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, Dragonite to doskonały wszechstronny pokemon do czyszczenia gymów, przede wszystkim dzięki wysokiej statystyce ataku. Dwupaskowy Outrage z reguły lepiej sprawdza się w panującym systemie motywacji, gdzie używanie jednopaskowego, długo ładującego się ataku jest często marnowaniem zgromadzonej energii.

Podsumowanie

Zarówno Outrage jak i Draco Meteor to świetne ataki dla Dragonite. Draco Meteor w obliczeniach cyklicznego DPS nieznacznie wyprzedza Outrage w pewnych sytuacjach, ale to ten drugi wciąż pozostaje najlepszym ładowanym atakiem z kilku wspomnianych już powodów.

Draco Meteor wyprzedza Outrage tylko w specyficznych sytuacjach, kiedy Dragonite znika z pola walki zaraz po użyciu ładowanego ataku. Biorąc pod uwagę, że nie są to częste przypadki a walki wciąż okupione są błędami ze “skaczącymi” paskami ładowania i utratą punktów życia mimo uniku, Outrage w ogólnym spojrzeniu zwycięża. Generalnie wyprzedza on Draco Meteor w raidach, atakowaniu gymów oraz ich obronie.

Pamiętajcie jednak, że może to być jedyna szansa na zdobycie Dragonite z Draco Meteor jako ładowany atak. Warto ewoluować przynajmniej jednego dla tego ataku, bo nie pożałujecie tego na dłuższą metę – pokemon ten jest prawdziwą bestią niezależnie którego z tych dwóch omawianych ataków używa.

Źródło: https://pokemongohub.net/post/meta/draco-meteor-better-outrage-dragonite/

 

8 komentarzy

 • Reply
  Bartek
  Lut 22, 2018 9:49 pm

  Czyli Draco meteor można zdobyć w godzinach 11-14 podczas community day ewoluując dowolnego dratini czy ten dratini musi być z eventu a może wystarczy ewoluować eventowego dratini w dowolnym dniu?

 • Reply
  Staszek Alcatraz
  Lut 23, 2018 12:37 am

  Takie szybkie pytanie do tematu: czy charge TM w tych godzinach da możliwość uzyskania draco meteor i czy ewoluowany dratini w dragonite będzie miał pewny draco meteor?

  • Reply
   Wojci3ch
   Lut 23, 2018 7:49 am

   pisali że tylko przez ewolucje tmką ataku nie dostaniesz

   • Reply
    Wojci3ch
    Lut 23, 2018 7:56 am

    podczas eventu dostaniesz na 100% nowy atak nie ma losowo

 • Reply
  Mmm
  Lut 23, 2018 1:04 pm

  Ja mam dragon breath/dragon claw i nie zmieniam. Legacy movesety rządzą

 • Reply
  RJDH
  Lut 27, 2018 5:56 pm

  Zarówno mieszkańcy Aleksandrii oraz Kopalni są bardzo niezadowoleni z tych propozycji !!! Może to dotrze do urzędników gminnych. Z tego co słyszę pasażerowie będą nadal korzystać z usług PKS, który zawiezie bezpośrednio do Częstochowy.

 • Reply
  mj
  Mar 05, 2018 10:11 am

  A co oznacza Tc ??

 • Reply
  mj
  Mar 06, 2018 4:19 pm

  A co to jest we wzorze Tc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.