Ciekawostki News Niezbędnik gracza 42

Ho-Oh i legendarne bestie

Czas legendarnych ptaków i ich opiekuna Lugii powoli dobiega końca – nie wiemy jeszcze czy Niantic od razu przejdzie do kolejnych legend czy też zrobi nam od nich przerwę. 

Do 14 sierpnia macie okazję złapać ostatniego ptaka z legendarnego trio – Zapdosa. Prawdopodobnie razem z nim zniknie także Lugia. Niantic nie dało nam oficjalnych informacji na ten temat, ale spodziewamy się zniknięcia Lugii wraz z zakończeniem tygodnia przeznaczonego na jej ostatniego “podopiecznego”. Nie wiemy także kiedy pojawi się kolejna partia legend, ale warto byłoby już teraz zapoznać się z faktami oraz ciekawostkami na temat Ho-Oh oraz bestii, nad którymi trzyma pieczę.

Ho-Oh 

250px-250Ho-Oh

Ho-Oh to główna “maskotka” Pokemon Gold i określany jest obrońcą niebios. Jest to ptasi pokemon ognisto-latający, który swoim wyglądem przypomina feniksa i pawia. Posiada mityczną siłę odradzania się. Gdy lata jego skrzydła tworzą świecące, kolorowe tęcze. Wybrańcy, którzy ujrzą go na na niebie, mają obiecane wieczne szczęście. Ho-Oh zamieszkiwał szczyt Bell Tower (wieży dzwonowej) dopóki druga z nich – Brass Tower (wieża z mosiądzu) nie została zniszczona przez tajemniczy pożar. Teraz prawdopodobnie przemierza przestworza w poszukiwaniu trenera z czystym jak łza sercem.

W pożarze, który strawił wspomnianą przed chwilą Brass Tower, zginęły trzy nieznane z imienia pokemony. Ho-Oh zstąpił z niebios i wskrzesił je. Każdy z nich uosabia jedną z trzech mocy: piorun, który uderzył w wieżę, ogień, który ją spalił oraz deszcz, który ugasił płomienie. Kiedy bestie się pojawiły zaczęły siać terror wśród tych, którzy widzieli ich powstanie. Znając swoją niszczycielską moc postanowiły uciec, biegnąc szybko niczym wiatr na trawiaste obszary.

W Pokemon GO posiada dość specyficzny zestaw ataków. Z tego względu nawet ogromne CP nie uczyni go topowym pokemonem biorąc pod uwagę neutralne obrażenia (12 miejsce wśród wszystkich pokemonów pierwszej i drugiej generacji). Ho-Oh z Solar Beam może być jednak jeszcze trudniejszym przeciwnikiem niż obecnie Lugia z Hydro Pump, ponieważ ten atak ma niszczycielską moc przeciwko najlepszym jego kontrom.

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 263
 • Defense: 301
 • Stamina 212
 • Maksymalne CP (39 lvl): 4583

Szybkie ataki: Steel Wing, Extrasensory

Ładowane ataki: Fire Blast, Solar Beam, Brave Bird

Słabości: kamienny (196%), elektryczny (140%), wodny (140%)

Odporny na: ognisty (71%), walczący (71%), stalowy (71%), ziemny (71%), wróżka (71%), trawiasty (51%), robaczy (51%)

Najlepsze kontry: Golem (ataki kamienne), Omastar (ataki kamienne i wodne), Tyranitar (Bite/Stone Edge), Vaporeon, Gyarados (cokolwiek + Hydro Pump)


Entei

244Entei

Entei (typ ognisty) reprezentuje ogień, który strawił Brass Tower. Jest to masywny, przypominający lwa pokemon o cechach psa rasy Mastiff. Jego grzbiet zdobi biała grzywa. Stworzenie to rodzi się gdy gdzieś pojawi się nowy wulkan. Według podań gdy Entei ryknie następuje erupcja któregoś z wulkanów.

Legendarna bestia typu ognistego posiada niższe statystyki ataku i defensywy od Moltresa, ale posiada wyższą staminę – z tego też powodu Moltres będzie zadawał wyższe obrażenia na sekundę, lecz to Entei przetrwa dłużej na polu bitwy. Brak słabości na elektryczność oraz lód (które posiada ognisty ptak) może sprawić, że będzie on bardziej uniwersalnym atakującym niż Moltres.

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 235
 • Defense: 176
 • Stamina 230
 • Maksymalne CP (39 lvl): 3329

Szybkie ataki: Fire Fang, Fire Spin

Ładowane ataki: Flamethrower, Fire Blast, Overheat

Słabości: ziemny (140%), kamienny (140%), wodny (140%)

Odporny na: lodowy (71%), ognisty (71%), trawiasty (71%), stalowy (71%), robaczy (71%), wróżka (71%)

Najlepsze kontry: Golem (ataki kamienne), Omastar (ataki kamienne i wodne), Vaporeon, Gyarados (cokolwiek + Hydro Pump), Rhydon (Mud Slap/Stone Edge lub Earthquake), Feraligatr (Water Gun/Hydro Pump)

Suicune

245Suicune

Suicune (typ wodny) reprezentuje deszcz, który ugasił płomienie trawiące Brass Tower. Był także maskotką gry Pokemon Crystal. Jest to szczupły, przypominający psa pokemon z plamkami w kształcie diamentów. Charakterystyczny dla niego jest duży, szcześciokątny, błękitny grzebień na czole, na podobieństwo znanego z mitologii chińskiej zwierzęcia zwanego Qilin.

Stworzenie to posiada moc chodzenia po wodzie i oczyszczania brudnej wody za jednym dotknięciem. Podróżuje po świecie poszukując źródeł do oczyszczenia. Gdy ma się pojawić w okolicy północne wiatry zdają się być silniejsze niż zwykle.

W Pokemon GO Suicune będzie… słabszą wersją Vaporeona. W puli jego szybkich ataków nie ma jakiegokolwiek ruchu typu wodnego. Mimo to wodna ewolucja Eevee wygrywa nawet ze względu na statystyki.

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 180
 • Defense: 235
 • Stamina 200
 • Maksymalne CP (39 lvl): 2783

Szybkie ataki: Extrasensory, Snarl

Ładowane ataki: Bubble Beam, Water Pulse, Hydro Pump

Słabości: trawiasty (140%), elektryczny (140%)

Odporny na: stalowy (71%), wodny (71%), lodowy (71%), ognisty (71%)

Najlepsze kontry: Zapdos, Venusaur (ataki trawiaste), Exeggutor (z ładowanym atakiem trawiastym), Jolteon, Victreebel (ataki trawiaste), Vileplume (ataki trawiaste), Tangela (ataki trawiaste)

Raikou

243Raikou

Raikou (typ elektryczny) reprezentuje uderzenie pioruna, które wywołało pożar Brass Tower. Wyglądem przypomina tygrysa, z charakterystycznymi czarnymi pasami, błękitnym ogonem oraz purpurową grzywą przypominającą chmury deszczowe. Jego pysk zdobią dwa długie zęby, które upodabniają go do prehistorycznego tygrysa szablozębnego.

Pokemon ten potrafi latać i tworzyć chmury burzowe. Wydaje się być nieufny wobec ludzi, ale nawiązuje przyjaźń z tymi, którzy mu pomagają. Raikou najczęściej pojawia się w czasie burz oraz gdy inne pokemony typu elektrycznego są w niebezpieczeństwie. Jego szczekanie przypomina odgłosy grzmotów.

W Pokemon GO Raikou zajmie miejsce najlepszego pokemona typu elektrycznego. Ta bestia, w przeciwieństwie do jej poprzedników, będzie zauważalnie lepsza od swojego latającego odpowiednika – Zapdosa. Stanie się tak głównie dlatego, że Raikou otrzyma dostęp do lepszych ataków niż wspomniany przed chwilą legendarny ptak. Posiada on tylko jedną słabość – na ataki typu ziemnego. Z tego też względu podczas raidu warto skorzystać z pokemonów, które zadają wysokie neutralne obrażenia (Dragonite, Tyranitar, Moltres, Espeon itd.).

Statystyki w Pokemon GO:

 • Attack: 241
 • Defense: 210
 • Stamina 180
 • Maksymalne CP (39 lvl): 3301

Szybkie ataki: Thunder Shock, Volt Switch

Ładowane ataki: Thunder, Thunderbolt, Wild Charge

Słabości: ziemny (140%)

Odporny na: stalowy (71%), elektryczny (71%), latający (71%)

Najlepsze kontry: Rhydon (Mud Slap/Earthquake), Golem (Mud Slap/Earthquake), Dragonite (Dragon Tail/Outrage), Moltres (Fire Spin/Overheat), Espeon (Confusion/Futuresight), Exeggutor (Confusion lub Extrasensory/Solar Beam), Tyranitar (Bite/Stone Edge)

Podsumowanie

Ho-Oh i legendarne bestie nie przewrócą dotychczasowych rankingów najlepszych pokemonów do góry nogami. Entei będzie solidnym atakującym typu ognistego, ale w wielu sytuacjach porównywalnym do Moltresa. Suicune ze względu na brak szybkiego ataku typu wodnego i gorsze statystyki od Vaporeona zdecydowanie nie trafi na szczyt najsilniejszych wodnych pokemonów. Jedynie Raikou, który otrzyma najlepszy możliwy elektryczny moveset, nieco wyprzedzi dostępnego jeszcze do złapania Zapdosa. Ho-Oh mimo gigantycznego CP, wysokiego ataku (na poziomie Dragonite) i bardzo dobrych możliwości przetrwania (większych niż Snorlax), traci cały swój potencjał przez ataki jakie prawdopodobnie otrzyma. Dostępne dla niego movesety będą w wielu sytuacjach nieprzydatne w walkach z bossami na raidach, a dodatkowo w każdym przypadku znajdziecie naturalną kontrę na danego pokemona, która zada wyższe obrażenia niż jakikolwiek zestaw ataków Ho-Oh.

W artykule wykorzystano materiały ze stron:

bulbapedia.bulbagarden.net

pokemon.gameinfo.io

pokemongo.gamepress.gg

Źródło obrazka: aminoapps.com/page/pokemon/1197288/how-to-use-the-legendary-beasts

42 komentarze

 • Reply
  PokeTrener z Holandii
  Sie 11, 2017 9:39 am

  Czyli legendy byly i juz nigdy sie nie pojawia? Ja pracuje w nocy. A w nocy raidow nie ma a w dzien nie mam czasu ani wczesnie rano nie ma nikogo kto by szedl na raid. Czyli zadnej legendy nie bede miec no chyba ze wprowadza wymiany pokemonow to od kolegi bede mogl miec te legendy.

  • Reply
   kamil
   Sie 11, 2017 10:22 am

   To żeś się obudził 😀

  • Reply
   Wooper
   Sie 11, 2017 11:46 am

   Z plotki którą słyszałem, mają być dalej. Wrócą jajka z odliczającym czasem jak wcześniej, tyle, że dojdą legendarne. Pewnie będą się kluć wszystkie tyle, że losowo i rzadziej. Oczywiście nie ma 100% pewności jak będzie, ale taką wersję słyszałem i brzmi w miarę sensownie.

   • Reply
    R
    Sie 11, 2017 12:13 pm

    A po co? Po kiego grzyba losowy i rzadki rajd z legendami, jak jeszcze trudniej będzie zebrać grupę do rajdów? Po co się uganiać z grupą, skoro ptaszysko i tak potem ucieknie? Będą się kluły, ale po nic – sfrustrowani będą bardziej sfrustrowani, a mający wszystko bardziej znudzeni grą.

    • Reply
     Bizazam
     Sie 11, 2017 12:52 pm

     Z takim nastawieniem to po nic xD dla mnie nie muszą być bo mam wszystkie., ale tym którym się nie udało to połapią jeszcze.

  • Reply
   Esme
   Sie 11, 2017 5:31 pm

   Legendy pojawią się jeszcze na sto procent. Inaczej byłoby to idiotyzmem, bo przecież według założenia Niantic, będą dochodzić nowi gracze i oni również muszą mieć swoją szansę. Poza tym, nie potrzeba wiele (urlop, choroba), żeby nawet najlepszy gracz był wyłączony z gry na pojedynczy tydzień i nie mógł złapać danej legendy.

 • Reply
  Grzywacz24
  Sie 11, 2017 10:39 am

  Ja to bym jako kontrę na Ho-Oh’a jeszcze Zapdosa umieścił 🙂

 • Reply
  Arkos
  Sie 11, 2017 10:44 am

  Naprawdę świetne przedstawienie legend. Jestem pełen uznania dla autora.

 • Reply
  Inferio
  Sie 11, 2017 11:11 am

  Tylko PO CO TE POKSY, skoro nie ma możliwości ich użycia w wlace? 😀 System gymów się zmienił… Walk pomiędzy graczami brak. it/etc Gra umiera…

  • Reply
   Ivrin
   Sie 11, 2017 12:29 pm

   Gra podobno od roku już jest w stanie agonalnym a co chwilę wpada do topki najlepiej zarabiających aplikacji. Byłbym wdzięczny za powstrzymanie się od tak bzdurnych komentarzy.

   • Reply
    Bizazam
    Sie 11, 2017 12:59 pm

    Na podstawie moich obserwacji to w gymach zrobiła się mniejsza rotacja i mniej ludzi się bije o bycie w gymach. Samo łapanie legend w Chorzowie i Kato super ale wśród moich znajomych wygląda to tak, że łapali legendę we wtorek i apkę odpalali dopiero w kolejny, więc moi znajomi rzadko grają już. Ale są ludzie którzy napieprzają w to codziennie.

  • Reply
   Ziutek Broda
   Sie 11, 2017 1:24 pm

   Umiera człowieku Zobacz co jest w topce najlepiej zarabiających i dopiero pisz tak bzdurne komentarze.

   • Reply
    Ivrin
    Sie 11, 2017 2:33 pm

    W amerykańskim appstore 4 miejsce, w japońskim 8 miejsce (dwa największe rynki zbytu dla Pokemon GO). W Google Play odpowiednio dla USA znów 4 i dla Japonii 9. Trochę skrzywione masz postrzeganie rzeczywistości gdy grę z top 10 zarabiających aplikacji, która inkasuje miliony, nazywasz umierającą.

  • Reply
   Vince
   Sie 11, 2017 2:20 pm

   Możesz ich użyć do atakowania gymów i bicia raid bossow. Wstawianie ich do gymow bylo by przesadą. Walki pvp w tej grze by nie miały sesnu, bo opierały by się na tym, komu szybciej załaduje się ekran, i pierwszy zacznie bić w ekran.

   • Reply
    Stefcio2016
    Sie 12, 2017 12:47 am

    A skończyło by się zbiciem ekranu i limko pod okiem L(

  • Reply
   bart
   Sie 11, 2017 2:24 pm

   @Inferio tak w zaufaniu Ci powiem, tylko nikomu nie rozpowiadaj ale te pokemony własnie tylko do walki służą i można ich używać jak każdych innych pokemonów do odbijania gymów, ale ciii by nikt inny się nie dowiedział.
   Ludzie myślą że legendy to tylko wpis do pokedeksu bo jak nie można do gyma wstawić to nie można tez nimi walczyć 😉 genialne społeczeństwo.

 • Reply
  ZA
  Sie 11, 2017 11:19 am

  Jak wyglądają poszczególne litery Unown i ile ich jest ?
  Może ktoś wie?

  • Reply
   Olo
   Sie 11, 2017 11:24 am

   E U R O P E

  • Reply
   Wooper
   Sie 11, 2017 11:34 am

   Serio? Wystarczy wpisać w google – Unown i wejść w grafikę. Zacznijcie ludzie myśleć.

 • Reply
  Istorvir
  Sie 11, 2017 11:24 am

  Za- cały angielski alfabet + wykrzyknik i znak zapytania. W Warszawie obecnie dostępne są literki składające się na słowo “europe”

  • Reply
   Stefcio2016
   Sie 12, 2017 12:53 am

   Całe stada tych literek po ulicach się wala (o kangurach nie wapomnę). Łapać kolejne czy nie? Przydadzą się do czegoś?

 • Reply
  slash
  Sie 11, 2017 1:02 pm

  Nielogiczne, że zwykły Vapek jest silniejszy od legendarnego Suicuna. Ogólnie rajdów z legendami jest za dużo. Sam złapałem tylko dwa Articuno, a po reszcie zostaje siwy dym, mimo że często zadaję najwięcej obrażeń, a obronę gymu mam w kolorze złotym. Nie spinam się na legendarnych, bo co to za przyjemność mieć po 5 Lugii bądź Moltresów ?? Jestem dumny z mojego lodowego ptaszyska, choć i tak w walce się to raczej nie przyda.
  Legendy powinny być unikatowe, trudno dostępne, tak jak w anime. Tu pamiętam, że tylko jeden trener miał Articuno, ale tak słabego, że ptak padł w starciu z Charizardem.

  • Reply
   bart
   Sie 11, 2017 2:33 pm

   Z tego posta można wywnioskować: “Sam złapałem tylko dwa Articuno, a po reszcie zostaje siwy dym” – czyli to jednak są “Legendy powinny być unikatowe, trudno dostępne,” bo dla zwykłego użytkownika, slasha są trudne do złapania i trudno dostępne w pokedeksie ;).
   Jako posiadacz 2 lugi , 4 moltresów i 2 zaptosów (+ to co złapie przez ten tydzień) jestem tak samo z nich dumny jak Ty ze swoich 2szt legend , a nawet mogę być dumniejszy że poki bardziej mnie lubią 😉

   • Reply
    Bizazam
    Sie 11, 2017 3:08 pm

    bart, nie pisz już komentarzy na tym forum, błagam. Dumniejszy z tego, że jakiś algorytm pozwolił Ci złapać 2 pokemony, a nie jednego… Czy dzisiejsza młodzież jest aż tak płytka?(bo wierzę, że masz jakieś max 14 lat po tym co piszesz). Ja mam 30 i ręce opadają jak czasem słyszę albo czytam wasze przechwałki. Jestem na raidzie i tylko słyszę, kto złapał czego więcej… Też w to gram i rozumiem, fajnie złapać pokemona. Ale ten ekshibicjonizm emocjonalny i próżność (chociaż to tylko gra) mnie przeraża

    • Reply
     Michał_tata
     Sie 11, 2017 10:10 pm

     Masz 30 ale dzieci jeszcze nie masz chyba, takie są dziecięce marzenia.

     • Stefcio2016
      Sie 12, 2017 1:00 am

      Jak bym nie miał żony i dziecka to teraz bym jeździł Ferrari, ale cóż, życie faceta jest okrutne ;P

    • Reply
     cypis
     Sie 12, 2017 9:54 am

     Jezuuu gra ma cieszyć co nie 😉

 • Reply
  Tomic0981
  Sie 11, 2017 6:00 pm

  Taka historia, może ktoś przez to przechodził…
  Na wstępie zaakcentuję, że z cheatowaniem nie miałem nigdy nic wspólnego, nawet nie próbowałem szukać “jak to się robi?” Podkreślę natomiast, że od jakiegoś czasu używam IV Go, aplikację, która sama z zewnątrz loguję się na moje konto.
  Dzisiaj wybraliśmy się we 4 do Warszawy. Cel: 5 różnych Unownów i Kangashkan “Best of Them”.
  Od początku towarzysze podróży na luziku łapali kolejne Unowny i kangurki, a ja ich nawet nie widziałem na ekranie. Przez cały dzień zrespiły mi się dwa Unowny, oba z incensa, dzikich które pokazywały pozostałe telefony nie widziałem.
  Przypuszczam, że dotknął mnie ban za IV Go, albo dostałem rykoszetem 🙂 Wiem, że jeden z rodzajów banów polega chyba na umożliwieniu łapania samych pokemonów pospolitych. Nie wiem gdzie leży granica pospolitości. Łapałem Pidgeotta, Seadrę, Magnemite, Psyducki, Poliwagi, choć nie wiem czy również nie leciały z Incensa…
  Ktoś się z tym zetknął? Ma pojęcie jak się tego pozbyć? Trochę się wk…em.

  • Reply
   Ivrin
   Sie 11, 2017 6:26 pm

   Właściwie sam sobie odpowiedziałeś 😛 Masz shadowbana przez używanie aplikacji, która bezpośrednio loguje się na twoje konto. Radziłbym ją usunąć, sprawdzić uprawnienia na koncie Google (wywalić uprawnienia dla wszystkiego co nie jest Pokemon GO) i… czekać. Przeważnie shadowban trwa 10-14 dni.

   • Reply
    DawidPolakL
    Sie 11, 2017 10:21 pm

    Serio za iv go można dostać bana?

    • Reply
     Stefcio2016
     Sie 12, 2017 1:05 am

     Czytałeś regulamin gry Pokemon Go ze zrozumenem ?

  • Reply
   RavAzr
   Sie 11, 2017 8:00 pm

   A wcześniej, przed wyjazdem nie widziałeś żadnej różnicy? Może masz już go trochę czasu i jest szansa na szybkie pozbycie się go.
   Nie przerzucało Cię czasem szybko z jednego miejsca w inne po lub podczas podróży? To też czasem jest przyczyna shadowbana.
   Sposobu na niego nie ma żadnego, tylko czekać aż go zdejmą i usunąć jego przyczynę.
   Możesz raportować do Twórców o jego “niesłuszność”, ale jeżeli używałeś tej aplikacji to jest słuszny ban.

   • Reply
    Tomic0981
    Sie 11, 2017 8:11 pm

    Od kilku dni widziałem, że w domu respi mi się mniej poków niż synowi z drugiego telefonu. Akurat złamałem nogę i przywiązywałem szczególną uwagę do wszystkiego co się znajdzie w moim zasięgu. Zwaliłem to jednak na przypadek, błędy gps-a.
    Fatalna sprawa, wiele wyrzeczeń kosztowała mnie ta podróż z nogą w gipsie a tu taki zonk.

    • Reply
     RavAzr
     Sie 11, 2017 8:31 pm

     Przykra sprawa. Może jakimś cudem zdejmą Ci szybciej shadow bana.
     A jeżeli nie to życzę jak najwięcej unownów i kangaskhanów z incensea.

 • Reply
  Tomic0981
  Sie 11, 2017 6:42 pm

  Kiedyś chyba była możliwość (obiło mi się o uszy) przekręcenia pokestopem 40 razy, ale teraz on się blokuje po pierwszym przekręceniu. Próbowałem mimo to, ale niestety nie wyszło.
  Lipa straszna. Na osiedlu mam typów , którzy powinni dostać dożywotniego bana, a ja za ułatwienie sobie sprawdzenia wartości poka leżę i nie zdobędę Kangashkana.
  Na pocieszenie mam 2x “r” 🙂

  • Reply
   D.Trump
   Sie 11, 2017 8:20 pm

   A wystarczyło używać CalcyIV. Bany za IV GO są nie pierwszyzną, sprawa znana od dawna. Samo modyfikowanie aplikacji, która nie jest ani Twoją ani twórcy IVGO własnością intelektualną powinno zapalić Ci kontrolkę alarmową w głowie.

   • Reply
    Tomic0981
    Sie 11, 2017 9:00 pm

    Szczerze mówiąc – zapaliło, ale ją zignorowałem. Nauczka na przyszłość i dla innych, którzy to czytają.

    • Reply
     Michał_tata
     Sie 11, 2017 10:14 pm

     Na wielu forach odtadzają ivgo, polecany goiv (odwrotna nazwa do pierwszego) bo robi zrzut ekranu i z tego podaje iv.

 • Reply
  Lanca
  Sie 11, 2017 10:15 pm

  Odpalam grę w chacie i pierwsze co Kangaskhan mi się pojawił. Wiem, że podobno się teraz pojawiają ale i tak pierwsze co to mega radocha

 • Reply
  Michał_tata
  Sie 11, 2017 10:17 pm

  Dzisiaj podczas robienia raidu kilku graczy, zapalonych graczy podało info, że lugia i zapdos odejdą i to koniec z legendami. Nie będzie ho-oh i pozostałych ponieważ zostały wycofane z kodu gry, ponoć to informacja z jakiegoś zachodniego forum. Wiecie coś na ten temat?

  • Reply
   RavAzr
   Sie 12, 2017 3:21 pm

   To tylko spekulacje. Rzeczywiście zostały usunięte, ale czy to coś znaczy tego nikt nie potrafi powiedzieć. Jak usunęli tak mogą przywrócić.
   Może zrobią sobie przerwę z legendami, bo chyba szykują się do zmiany bosów na pozostałych poziomach.
   Ja obstawiałbym, że jeszcze kilka legend się pokaże. Jest z tego zabójcza kasa. W kolejnych generacjach też są mityczne i legendarne pokemony, więc i tak zostanie im coś na przyszłość, a teraz marketingowo dobrze kuć żelazo póki gorące.

 • Reply
  Novik
  Sie 12, 2017 1:49 am

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.