News 20

Jaki był rok 2017 w Pokemon GO?

Koniec roku kalendarzowego to zawsze czas podsumowań i przypomnienia czego w ciągu tych dwunastu miesięcy doświadczyliśmy. O ile rok 2016 stał głównie pod znakiem premiery gry, tak w kwestii 2017 mamy o czym opowiadać.

Już jutro Sylwester, który o godzinie 24 grubą kreską zakończy pewien rozdział w naszym życiu, ale również w Pokemon GO. Kłamstwem byłoby powiedzieć, że Niantic obijało się przez cały rok – mimo że producent gry fundował nam niejednokrotnie prawdziwy emocjonalny rollercoaster to porównując grę z początku 2017 a z jego końca patrzymy na zupełnie inne produkty. Co więc przyniósł nam kończący się właśnie rok?

1. 8-15.02 – event na Walentynki

walentynki

Drugi tematyczny event jaki miał miejsce w świecie Pokemon GO wiązał się z obchodami Walentynek. Niantic dało nam bonusy w postaci podwójnej ilości cukierków, skrócenia dystansu dla buddy czy zwiększonych spawnów różowych pokemonów – w tym niezwykle pożądanej w tamtym okresie Chansey. Celffa, Igglybuff i Smoochum częściej wykluwały się z jajek a lury po raz pierwszy trwały aż sześć godzin.

2. 16.02 – wprowadzenie drugiej generacji 

2gen

Po blisko siedmiu miesiącach od premiery gry w końcu mogliśmy zacząć polowanie na pokemony z regionu Johto. Wraz z drugą generacją do gry trafiły także przedmioty ewolucji oraz nowy sposób na ewoluowanie pokemona poprzez system buddy (Espeon, Umbreon). Niektóre stworzenia oprócz atakowania/podskakiwania zyskały również nowe animacje, które miały utrudnić nam ich łapanie (np. przemieszczanie się na boki). Warto wspomnieć, że to właśnie wtedy pokemony zyskały różne płcie. W końcu też do Pokemon GO trafiły nowe maliny – Nanaby oraz niezwykle przydatne Pinapy. Dodano również nowy pasek wyboru przedmiotów podczas łapania pokemonów, dzięki czemu nie trzeba było wchodzić do plecaka by wybrać inny rodzaj balla lub berry. Listę zmian zamknęły nowe elementy ubioru dla naszych postaci oraz tryb nocny wraz z dedykowanym motywem muzycznym.

3. 18.02 – Współpraca z Unibail-Rodamco

unibail

Jednym z partnerów strategicznych Niantic stała się firma Unibail-Rodamco, która jest właścicielem wielu galerii handlowych rozsianych po całej Europie. Lokacje należące do nowego sponsora otrzymały wiele nowych PokeStopów oraz gymów, tworząc z nich jedne z najlepszych miejsc do gry podczas eventów (i nie tylko). W naszym kraju głównymi lokalizacjami są warszawskie centra handlowe Arkadia, Galeria Mokotów oraz Wileńska.

4. 26.02-6.03 – Obchody Dnia Pokemon

pikachuevent

Specjalny event miał miejsce z okazji obchodów Dnia Pokemon. Mogliśmy wtedy złapać Pikachu z “imprezową” czapeczką i… to w zasadzie tyle.

5. 21.03 – Przedmiot ewolucji gwarantowanym bonusem

Jedną z aktualizacji było dodanie przedmiotu ewolucji jako gwarantowanej nagrody przy okazji bonusu za siódmy dzień przekręcenia PokeStopem z rzędu.

6. 22-29.03 – Wodny event i shiny Magikarp

wodnyfestiwal

Pierwszym wydarzeniem dedykowanym konkretnemu typowi pokemonów był wodny event. Bohaterem tego okresu był zdecydowanie Magikarp – oprócz specjalnej czapki na jego cześć stał się on także pierwszym pokemonem w wersji shiny dostępnym do złapania w Pokemon GO.

7. 13-20.04 – Jajeczny event

easterevent

Tzw. Eggstravaganza skupiła się wokół wykluwania jajek. Do tych o odległości 2km zostało przeniesione wiele różnych pokemonów (np. Grimer, Lickitung, Aerodactyl) a z 10km łatwiej było wykluć rzadsze stworzenia. Dodatkowo Niantic nieco zwiększyło ilości cukierków otrzymywane z jajek. Jedną z lepszych kombinacji bonusów było także podwójne doświadczenie i 50% przeceny na Lucky Eggi w sklepie gry.

8. 5-8.05 – Weekendowy trawiasty event 

trawiasty

Drugi z eventów poświęconych konkretnemu typowi – tym razem trawiastemu. Trwał on jednak dość krótko, bo tylko przez kilka dni majowego weekendu. Mimo plotek dotyczących potencjalnego udostępnienia shiny Bulbasaura nic takiego się nie wydarzyło.

9. 18-25.05 – Tydzień pełen przygód

Baner rock

Event, którego bohaterami były przede wszystkim pokemony kamienne oraz oczywiście Aerodactyl, czyli jeden z głównych obiektów pożądania kolekcjonerów. Z PokeStopów otrzymywaliśmy więcej przedmiotów a w sklepie gry Poke Balle zostały przecenione o 50%. Buddy znajdowały cukierki w cztery razy szybszym tempie. Oczywiście nie zapominajmy o specjalnej czapce na tę okazję.

10. 8.07 – Zapowiedź GO Fest i rocznicowych obchodów

gofest

Tego dnia Niantic zapowiedziało pierwszy event, który miał się odbywać w jednym konkretnym miejscu i wymagać zakupu biletu, czyli GO Fest w Chicago. Przy okazji ogłoszono także nadchodzące atrakcje związane z obchodami rocznicy gry m. in. wydarzenie z okazji przesilenia.

11. 13-20.06 – Event z okazji przesilenia

solstice

Wydarzenie to rozpoczęło obchody pierwszej rocznicy premiery Pokemon GO. Event z okazji przesilenia przyniósł nam przede wszystkim zwiększone występowanie pokemonów typu ognistego oraz lodowego. Po raz pierwszy mnożnik do zdobywanego doświadczenia nie był ogólny a dotyczył jedynie punktów, które otrzymywaliśmy za łapanie pokemonów wraz z bonusami za nice/great/excellent czy podkręcone rzuty. Zwiększone doświadczenie dotknęło również wykluwania jajek. Niantic nie wspomniało jak duże będą bonusy, dopiero po starcie eventu okazało się, że za rzuty otrzymywaliśmy potrójną ilość punktów a te za wykluwanie jajek były mnożone aż x5. Ponownie Lucky Eggi przeceniono o 50%.

12. 19-20.06 – Duże zmiany w gymach

raid

To właśnie w końcówce czerwca Niantic zapowiedziało obiecywane duże zmiany w systemie gymów. Producent Pokemon GO przedstawił nam funkcjonowanie odświeżonych aren – usunięcie prestiżu, limit sześciu pokemonów i jednego stworzenia danego rodzaju, system motywacji, odznaki, możliwość odbierania przedmiotów z fotodysków na gymach oraz zmienione warunki otrzymywania monet. Otrzymaliśmy także zapowiedź raidów wraz z nowymi przedmiotami jako nagrodami za ich ukończenie (TM, Rare Candy, Golden Razz Berries). Wraz z nową aktualizacją do gry dodano także wyszukiwarkę na ekranie kolekcji oraz znacznik do nieodwiedzonych jeszcze PokeStopów.

13. 29.06 – Oficjalny start systemu raidów

Po kilkudniowych testach raidy stały się dostępne dla wszystkich powyżej poziomu 5.

14. 6-24.07 – Urodziny Pokemon GO

rocznica

Ten event był jedynie dość symboliczną częścią rocznicowych obchodów, mimo że spodziewaliśmy się czegoś bardziej hucznego. Głównym punktem tego dość długiego wydarzenia był Pikachu z czapką Asha (głównego bohatera anime Pokemon) oraz rocznicowe paczki w sklepie gry. Przeceny były na tyle słabe, że boxy znalazły się w ogniu krytyki.

15. 12.07 – Zapowiedź Safari Zone i wyzwań GO Fest 

safarizone

Nakręcając atmosferę przed GO Fest Niantic uchyliło rąbka tajemnicy dotyczącego wyzwań jakie czekają trenerów nie tylko na miejscu, ale też na całym świecie. Poprzez łapanie pokemonów danego typu gracze w parku mieli wypracować nam konkretne bonusy a wszyscy pozostali na całym świecie przedłużać ich działanie łapiąc jak największą ilość wszystkich stworzeń. Producent Pokemon GO zapowiedział także pierwsze eventy z serii Safari Zone w Europie (ostatecznie odbyły się we wrześniu i październiku) oraz sierpniowe wydarzenie związane z Pikachu Outbreak w Japonii.

16. 18.07 – Update z karmieniem na odległość

Update ten pozwolił nam na karmienie pokemonów w gymie na odległość oraz dawanie im malin nawet przy pełnym pasku motywacji. W końcu mogliśmy także obracać fotodyskiem po zakończeniu raidu. Otrzymaliśmy także ikonkę w jaki sposób pokemon został złapany (rodzaj balla lub jajko).

17. 20.07 – Zapowiedź legendarnych pokemonów

legendy

To była chwila, na którą czekaliśmy ponad rok. Legendarne pokemony zostały zapowiedziane jako część raidów a pierwsze z nich miały pojawić się jako nagroda za wykonanie światowego wyzwania na łapanie pokemonów.

18. 22.07 – ciemne chmury nad GO Fest

GO Fest niestety nie był wydarzeniem na miarę marzeń jego uczestników. Problemy z siecią komórkową oraz WiFi, niemożliwość załadowania gry i słaba organizacja to główne powody dość złego wrażenia jakie zostawił po sobie event. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał PokeCoiny o wartości 100 dolarów oraz legendarnego pokemona Lugię. Zasięg eventowych spawnów oraz jajek został zwiększony o dwie mile.

Z tej pozytywnej strony – wszystkie bonusy zostały uruchomione do 24 lipca, w raidach pojawiła się Lugia oraz Articuno a swoją zapowiedź otrzymały także Zapdos oraz Moltres.

19. 29.07 – przełożone Safari Zone 

Ze względu na słabą organizację GO Fest sierpniowe Safari Zone zostały przełożone na późniejszy termin, by tym razem ustrzec się najpoważniejszych błędów. W rekompensacie w wielu europejskich miastach od 12 do 19 sierpnia pojawiały się Kangaskhany oraz Unowny składające się w napis EUROPE.

20. 9.08 – Shiny Pikachu

Podczas Pikachu Outbreak w Yokohamie swój debiut miała shiny wersja Pikachu a z jajek zaczęły wykluwać się shiny Pichu.

21. 14.08 – zapowiedź Mewtwo i EX Raidów

mewtwopogo

Dzień, który rozpoczął temat jednej z najbardziej kontrowersyjnych funkcjonalności w Pokemon GO – EX Raidów. Mewtwo do dziś budzi wiele emocji a od tamtego dnia rozpoczęły się kilkumiesięczne testy raidów z jego udziałem. Od 14 do 31 sierpnia mogliśmy także ponownie łapać wszystkie legendarne ptaki w raidach.

22. 31.08 – Legendarne Bestie 

johto

Tego dnia otrzymaliśmy zapowiedź legendarnych bestii, które miały pojawiać się w oryginalny sposób – każda z nich przez miesiąc była obecna na konkretnym obszarze/kontynentach.

23. 22.09-2.10 – Event z okazji równonocy

event

Równonoc stała się kolejną okazją dla eventu w Pokemon GO. Otrzymaliśmy naprawdę fajny bonus w postaci podwójnego Stardustu i ponownie motywem głównym były specjalne jajka 2km z inną niż zwykle zawartością (Chansey, Mareep, Larvitar, itd.). W sklepie pojawiły się nowe paczki a swój debiut miały Super Inkubatory. Potrójne punkty doświadczenia otrzymywaliśmy za nowe wpisy do pokedexu.

24. 11.10 – Konkurs na zdjęcia w AR

Tego dnia rozpoczął się pierwszy konkurs na zdjęcia w AR, w którym nagrodzone zostało 10 najlepszych zgłoszeń.

25. 20.10-2.11 – Obchody Halloween

halloween

Tak jak rok wcześniej odbył się event z okazji Halloween. Podczas tego eventu zadebiutowały pierwsze pokemony-duchy z trzeciej generacji. Otrzymaliśmy nowego Pikachu ze specjalną czapką, podwójne cukierki i promocyjne paczki w sklepie. Po starcie eventu okazało się, że do złapania są nowe pokemony w wersji shiny – najpierw Sableye a potem dołączyły także Duskull oraz Shuppet.

26. 19-26.11 – Pokemon GO Travel

event

Niantic zebrało grupę YouTuberów, by rozpocząć nową inicjatywę o nazwie Pokemon GO Travel. Towarzyszyło jej światowe wyzwanie, podczas którego musieliśmy złapać kolejny 500 milionów, 1,5 miliarda oraz 3 miliardy pokemonów. Codziennie otrzymywaliśmy nowe filmy z Japonii oraz aktualizacje dotyczące wyzwania. Udało nam się odblokować podwojone punkty doświadczenia oraz Stardust, 6-godzinne lury oraz Farfetch’da dla całego świata na 48h.

27. 21.11 – oficjalna(?) premiera EX Raidów 

Tego dnia Niantic w końcu zdecydowało się zabrać głos w temacie EX Raidów. Uzyskaliśmy komentarz, że raidy te będą najczęściej odbywać się w parkach a nasze szanse zwiększyć może poziom odznaki na danym gymie oraz ogólna liczba wykonanych raidów. Funkcjonalność do dziś budzi dość negatywne emocje ze względu na zbyt dużą losowość, niejasne zasady i wykluczenie zbyt dużej liczby graczy.

28. 27.11-12.12 – Ho-Oh w raidach

hooh

Jako część nagrody za nasze starania podczas Pokemon GO Travel mogliśmy brać udział w raidach z legendarnym Ho-Oh.

29. 6.12 – zapowiedź pogody i trzeciej generacji

3gen

Ostatnie wydarzenia to raczej te, których nie muszę wam szczegółowo opisywać. Na początku mijającego miesiąca otrzymaliśmy zapowiedź systemu pogody oraz pierwszej części trzeciej generacji.

30. 15.12 – Groudon w Pokemon GO

groudon

Bardzo szybko do raidów trafiła pierwsza legenda z trzeciej generacji. Groudon będzie z nami aż do 15 stycznia, czyli przez miesiąc od momentu ogłoszenia.

31. 20.12 – AR+ w Pokemon GO

arplus

Dla urządzeń z iOS 11 (iPhone 6s oraz nowsze) został udostępniony tryb AR+, który pozwala na nowe sposoby interakcji z pokemonami oraz zyskiwanie specjalnego bonusu, gdy podejdziemy blisko do stworzenia i nie spłoszymy go.

32. 21.12-4.01.2018 – nowe pokemony i świąteczny event

holiday

Event, który potrwa aż do początku nowego roku przyniósł nam 20 nowych pokemonów wodnych oraz lodowych z trzeciej generacji.

 

A jak wy wspominacie rok 2017 w Pokemon GO?

20 komentarzy

 • Reply
  Dominik
  Gru 30, 2017 8:49 pm

  Może mogło być lepiej ale źle też nie było 😀

 • Reply
  NowyTrener
  Gru 30, 2017 9:09 pm

  Mam pytanie, bo założyłem konto, a tam widmo odznaki trenowania, której przecież już nie da się zrobić. Przecież to nonsens. Po co ją w ogóle tam dali

 • Reply
  Mati
  Gru 30, 2017 9:21 pm

  16 grudnia udało mi się wbić 40 lvl. Czy to w deszczu czy na słońcu czy jak było 15 stopni na minusie grałem uparcie i mnóstwo czasu poświęciłem na dokonanie tego celu. Pozostało złapać wszystkie regionalne oprócz farfetchda i mime’a a także mewtwo.

  • Reply
   Rick
   Gru 31, 2017 5:24 pm

   Teraz zostało łapć 100IV Graty

 • Reply
  Krono
  Gru 30, 2017 10:14 pm

  Widział/złapal ktos Lotada? Widziałem na hubie ze kluje sie z 5k alw na nearby mapkach jeszcze nie widziałem.

  • Reply
   xxx
   Gru 30, 2017 11:37 pm

   Ja mam, złapany normalnie “na ulicy”.

   • Reply
    siwy
    Gru 31, 2017 12:40 am

    mam ich kilka sztuk ,złapałem na ulicy

  • Reply
   RexHunterson
   Sty 01, 2018 12:12 pm

   Ja mam jednego, złapany podczas deszczowej pogody, wtedy się ich pojawia trochę.

 • Reply
  Gainax
  Gru 30, 2017 11:02 pm

  Jak to jaki co to za pytanie…. tak jak zapowiadano w 2016 będzie legendarny i taki był, pod każdym względem i tym dobrym i tym złym.

  Jedynie czego nie ruszyli to wciąż boty bocą jak bociły….

 • Reply
  xsardas
  Gru 30, 2017 11:12 pm

  lotady wystepuja na dziko ale naprawdę rzadko. zdarzaja sie tez lombre czyli 2 formy. Zauwazylem ze albo ich nie ma albo pojawiaja sie po kilka sztuk na obszarze miasta

 • Reply
  Arturacco
  Gru 31, 2017 12:24 am

  Ja Lotada widzialem kilkukrotnie. Niestety nie udalo mi sie go zlapac. Dla Warszawy i okolic sa dosc szczegolowe mapy w sieci wiec jak ktos ma ochote to moze sie zasadzic przy kompie i sledzic spawn. Kilka innych miast tez ma. Gosc robi super robote z tymi mapami. Sytuacja jest odzwierciedlona na biezaco. Jest aktualny spawn iv level i cp poka. Takze gymy sa profesjonalnie opisane. Kto jaki lv pok z jakim iv itd a raidy maja wrzucony czas odpalenia trwania i zakonczenia.
  Rok byl dobry. Mi sie podobaja zmiany w gymach choc jednak mogloby byc troche trudniej podbijac je w pojedynke. I wiecej coinow za trzymanie poka w gymie. Jak ktos ma 15 pokow w 15 gymach to powinien za kazdego ktory wraca kase zgarniac a nie tylko 5 dyszek za jednego. A tak trzeba wywalac kase realna na wirtualna.
  Ciekawe czy wrzuca 4 generacje w przyszlym roku? Ciekawe jak urozmaica raidy? Kreatywnosc w nich drzemie spora.
  A flygps? Czasem w raidach pomaga. Nie uzywam tak samo jak nie dam komus konta zeby mi za granica regionalnego zlapal. Sam lapie.

  • Reply
   Ja
   Gru 31, 2017 3:17 am

   O których mapach mówisz? Bo mi ostatnio nie działają żadne…

 • Reply
  Anonimowy
  Gru 31, 2017 12:44 am

  Rok w pokemon go był dobry.
  Trochę w tekście było błędów, ale ogólne fajny artykuł 🙂

 • Reply
  Marek
  Gru 31, 2017 9:42 am

  Mam pytanko, czy przenoszenie do początku listy po interakcji z pokemon em (powerup, ewolucja czy nawet zaznaczenie jako ulubionego) to nowe “usprawnienie” czy chwilowy błąd?

  • Reply
   DawidPolakL
   Gru 31, 2017 10:14 am

   Już kilkakrotnie był poruszany ten temat tutaj. Niektórzy piszą że to błąd ale ja osobiście uważam że to kolejne” ułatwienie” w grze heh

   • Reply
    Wojci3ch
    Gru 31, 2017 4:48 pm

    to błąd ma być poprawione w kolejnym udpate

 • Reply
  Arturacco
  Sty 01, 2018 1:33 pm

  pokeMap

  Tam dziala wszystko. Kilka miast. Polecam.

  • Reply
   bart
   Sty 01, 2018 5:39 pm

   30 miast to nie takie kilka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowe wodne i lodowe pokemony – analiza

Wraz z rozpoczęciem eventu do gry zostało dodanych 20 nowych pokemonów, które są reprezentantami przede wszystkim typów wodnego oraz lodowego....

Zamknij