Ciekawostki News Niezbędnik gracza 31

Jakie są szanse na shiny? [The Silph Road]

Szanse na zdobycie shiny pokemona to w ostatnim czasie jeden z najbardziej palących i poruszanych tematów a The Silph Road spieszy nam z próbą odpowiedzi w tej kwestii.

W ostatnich miesiącach shiny pokemony to prawdziwy as w rękawie Niantic. Producent Pokemon GO używa ich jako jednej z głównych atrakcji podczas tematycznych eventów, wykorzystuje przy powrotach legendarnych pokemonów do raidów oraz oczywiście opiera na nich cały koncept comiesięcznych Community Day.

Polowanie na shiny stało się więc jednym z głównych celów graczy – szczególnie, że Niantic nieco wywołuje na nas presję w tym temacie. Gdy jakiś pokemon otrzymuje wersję shiny jest go przez ograniczony czas bardzo dużo (event) lub jest dostępny przez ograniczoną ilość czasu (legendy), co sprawia, że chcemy zdobyć te unikalne kolorystyczne warianty póki jest na to pora. Losowość jaką cechuje się zasada “działania” shiny często prowadzi do frustracji, kiedy ilość sprawdzonych pokemonów idzie już w tysiące. The Silph Road postanowiło sprawdzić jak jest z szansą na shiny naprawdę (poniżej skondensowane tłumaczenie badania stworzonego przez The Silph Road, wszystkie trzy linki są umieszczone na końcu wpisu).

1. Pokemony na dziko

Po siedmiu miesiącach zbierania danych, które złożyły się na łącznie blisko 600 000 prób, z których 1325 zakończyło się znalezieniem shiny pokemona, The Silph Road ustaliło szansę na złapanie shiny “na dziko” na poziomie:

1 na 450

Z 95% przedziałem ufności wynik mieści się w przedziale od 1 na 425 do 1 na 475 dla pokemonów spotykanych na dziko (Czym jest przedział ufności?).

Według badania efekty pogodowe nie mają żadnego obserwowalnego wpływu na tę szansę. Nie zauważono także, by jakikolwiek event różnił się pod względem prawdopodobieństwa znalezienia shiny (poza Community Day, ale o tym później).

Spośród wprowadzonych dotąd pokemonów w wersji shiny nie zaobserwowano, by jakiś miał niższy lub wyższy współczynnik prawdopodobieństwa.

Według wniosków The Silph Road można określić, że szansa na spotkanie shiny na dziko to około 0,222% (1 na 450), co można przełożyć na 80% prawdopodobieństwo spotkania jednego shiny po 725 próbach.

2. Pokemony z raidów i Community Day

Dla raidów musimy wyróżnić kilka różnych kategorii: legendy, pokemony ekskluzywne dla raidów oraz coś co zobaczyliśmy podczas minionego Adventure Week, czyli “promowany” pokemon.

Legendy

pokemon_icon_249_00_shinypokemon_icon_250_00_shiny

Najwyższy (i prawdopodobnie najbardziej jasny) współczynnik shiny został ustalony dla legendarnych pokemonów w raidach – Lugii i Ho-Oh. Kyogre został wyłączony z badania ze względu na zbyt mały rozmiar próby w momencie publikacji, ale jego wynik kształtuje się na podobnym poziomie. Na podstawie 9268 prób szansę na shiny legendę ustalono na poziomie:

1 na 19

Z 95% przedziałem ufności wynik mieści się między 1 na 17 a 1 na 21. Pamiętajcie, że nawet przy teoretycznie tak wysokiej szansie statystycznie potrzeba 57 raidów by mieć 95% pewności na znalezienie shiny (i nadal pozostaje 5%, że nie znajdziemy żadnego).

Pokemony ekskluzywne dla raidów

pokemon_icon_303_00_shinypokemon_icon_359_00_shiny

Mawile i Absol są ściśle związane z raidami, ponieważ nie można ich znaleźć na dziko. Od początku swojego istnienia w Pokemon GO są również dostępne ich wersje shiny. Już z wcześniejszych obserwacji wynikało, że szansa na ich unikalne warianty kolorystyczne jest większa niż innych pokemonów spotykanych poza raidami jak i w nich. Po 1500 próbach na Mawile i takiej samej liczbie prób na Absolu wyniki są następujące:

 • 1 na 35 dla Mawile
 • 1 na 75 dla Absola

Co ciekawe szanse te wyraźnie się różnią i wymagają bardziej dokładnego sprawdzenia na podstawie większej próby by stwierdzić, czy różnica jest zamierzona czy też jest to jedynie efekt zebranych wyników.

“Promowany” eventowy pokemon

pokemon_icon_142_00_shiny

To chyba najbardziej niespodziewane odkrycie w całym badaniu. Aerodactyl był promowany przez Niantic jako jeden z głównych pokemonów Adventure Week i wspominany w oficjalnych notkach w kontekście raidów. Po zebraniu ponad 700 prób okazało się, że raidy z Aerodactylem wykazywały zwiększony współczynnik szansy na zdobycie shiny w stosunku do innych raidów z pokemonami, które również można znaleźć na dziko (jak Sableye czy Magikarp). Nie była to tak wysoka szansa jak w przypadku legend, ale można ją ustalić na poziomie:

1 na 45

W przyszłości warto zwracać uwagę na pokemony, jakie Niantic szczególnie wyróżnia jako raidowe bossy przy okazji eventów gdy wprowadza ich wersje shiny.

Community Day

pokemon_icon_025_00_shinypokemon_icon_147_00_shinypokemon_icon_001_00_shinypokemon_icon_179_00_shinypokemon_icon_004_00_shinypokemon_icon_246_00_shiny

Trudno nie zauważyć, że szansa na znalezienie shiny podczas Community Day jest znacznie wyższa dla głównego bohatera wydarzenia niż zwykle dla pokemonów występujących na dziko. Spośród wszystkich dotychczasowych Dni Społeczności ustalono shiny rate na poziomie:

1 na 24,5

Z 95% przedziałem ufności wynik znajduje się w zakresie od 1 na 23,7 do 1 na 25,3. Nie zauważono różnic pomiędzy poszczególnymi Community Day.

3. Pokemony z jajek i zadań

Wyniki dotyczące pokemonów wykluwanych z jajek zostały oparte na ponad 6000 wykluciach stworzeń, które są dostępne jako shiny (tylko je uwzględniono). Z jajkami jednak jest ten problem, że najpierw trzeba uwzględnić szansę na wyklucie danego pokemona a dopiero potem przy trafieniu odpowiedniego szansę na shiny. Dla większości stworzeń wciąż pozostaje niejasne czy szansa na shiny z jajka jest większa niż na dziko, ale jest grupa pokemonów, dla których można to stwierdzić z całą pewnością.

Zwiększona szansa na shiny dla baby pokemonów

pokemon_icon_172_00_shinypokemon_icon_175_00_shinypokemon_icon_240_00_shinypokemon_icon_360_00_shiny

Występuje zauważalna różnica między szansą na shiny dla baby pokemonów (Magby, Pichu, Togepi, Wynaut) i wszystkich pozostałych stworzeń dostępnych w jajkach. Z 1442 baby wyklutych z jajek 31 było shiny co daje współczynnik na poziomie:

1 na 50

Z 95% przedziałem ufności wynik znajduje się w zakresie od 1 na 35 do 1 na 70. Warto zauważyć, że pokemony te są ekskluzywne dla jajek (nie występują nigdzie indziej), tak samo jak Absol czy Mawile są ekskluzywne dla raidów a szanse na shiny baby są zaskakująco podobne jak na shiny Absola/Mawile.

Shiny pokemony z zadań

pokemon_icon_359_00_shinypokemon_icon_142_00_shiny

Kilka potencjalnych shiny pokemonów przewinęło się już przez zadania typu Field Research. The Silph Road ustalił, że zwiększony współczynnik wystąpił przede wszystkim dla Absola i Aerodactyla.

Podczas Adventure Week dostępne było zadanie na ewolucje Omanyte lub Kabuto, którego nagrodą był Aerodactyl. Jak się okazuje szansa na shiny z tego questu wynosiła aż:

1 na 60

Z 95% przedziałem ufności wynik znajduje się w zakresie od 1 na 50 do 1 na 70. Jest to bardzo podobny wynik do tego jaki został uzyskany dla Aerodactyla z raidów podczas eventu.

Zadania na Absola są rzadsze i The Silph Road uzyskało jedynie 153 próby, co nie jest wystarczające do dokładnego ustalenia czy (i jak bardzo) zwiększony jest współczynnik szansy na zdobycie shiny. Wśród 153 prób trafiły się jednak 3 shiny Absole co pozwala na przypuszczenie, że szansa jest wyższa niż podstawowe 1 na 450. Jest jednak zbyt wcześnie by potwierdzić, że zadania z Absolem mają ten sam współczynnik co raidy z tym pokemonem.

Podsumowanie

Zbiorcze szanse na spotkanie shiny z całego badania:

1. Podstawowa szansa na spotkanie shiny na dziko to około 1 na 450

 • Na współczynnik ten w żaden sposób nie wpływają eventy, gatunek pokemona czy pogoda

2. Znane są trzy różne szanse na spotkanie shiny dla raid bossów

 • Legendarne raidy: około 1 na 19
 • Pokemony ekskluzywne dla raidów (Mawile, Absol): 1 na 35 do 1 na 70
 • Pokemony wyróżnione przez Niantic jako bossy raidów (Aerodactyl): 1 na 45

3. Szansa na spotkanie shiny pokemona podczas Community Day to od 1 na 23,7 do 1 na 25,3

4. Baby pokemony z jajek mają zwiększoną szansę na shiny i wynosi ona około 1 na 50

5. Shiny rate dla pokemonów z zadań takich jak Absol i Aerodactyl są zwiększone:

 • Aerodactyl: około 1 na 60
 • Absol: współczynnik zwiększony, ale w tym momencie trudny do określenia

Zestawienie tabelaryczne:

MetodaSzacowany współczynnik shiny95% przedział ufności
Spotkanie pokemona na dziko1 na 4501 na (425-475)
Legendarny raid1 na 191 na (17-21)
Community Day1 na 24,51 na (23,7-25,3)
Raid z Mawile1 na 351 na (25-45)
Raid z Aerodactylem (Adventure Week)1 na 451 na (30-95)
Raid z Absolem1 na 751 na (50-135)
Baby z jajek1 na 501 na (35-70)
Zadanie z Aerodactylem (Adventure Week)1 na 601 na (50-70)

Pamiętajcie, że jak każde badanie oparte na próbie, to także jest obarczone pewnym ryzykiem błędu. Warto też mieć na uwadze, iż wciąż mówimy jedynie o szansie i prawdopodobieństwie – współczynnik 1 na 19 nie oznacza, że na pewno otrzymacie legendarnego pokemona w wersji shiny w ciągu 19 prób, jest to jedynie uśredniony wynik uzyskany z wielu prób. Tak jak we wszystkim co opiera się na % szansie możecie być zarówno w grupie szczęśliwców jak i w grupie pechowców, którzy łącznie dają nam wyniki jakie mogliście zobaczyć powyżej.

Źródła:

thesilphroad.com/science/pokemon-go-deducing-shiny-rate/

thesilphroad.com/science/pokemon-go-shiny-raid-bosses-community-day-rate/

thesilphroad.com/science/shiny-egg-hatches-field-research-encounter-rates/

Źródło obrazka z nagłówka: http://www.furaffinity.net/view/27482735/

 

31 komentarzy

 • Reply
  Kasia
  Cze 18, 2018 11:04 am

  Podczas obecnego CD na 100 złapanych pokemonów wypadło mi 7 shiny.

  • Reply
   khartv
   Cze 19, 2018 11:37 am

   a mi na 250 złapanych larw – tylko 1 szajni 🙁

 • Reply
  mikos
  Cze 18, 2018 11:05 am

  Uśrednili szanse pokemonów na dziko, a wydaje mi się że no wprowadzone shiny łatwiej złapać niż te co są shiny od dawna jak np teraz sheldera łatwiej niż wailmera czy karpia.

 • Reply
  Wierny fan
  Cze 18, 2018 11:25 am

  Człowiek, który pisał ten jakże pomocny i edukacyjny artykuł, ma przed sobą świetlaną przyszłość. Widać zdolności i zamiłowanie do statystyki, a przede wszystkim lekkie pióro. Wróżę karierę w bankowości, finansach lub redakcji czasopisma party życie gwiazd.

  • Reply
   Anonim
   Cze 20, 2018 1:18 pm

   A po co ty to piszesz?

 • Reply
  bart
  Cze 18, 2018 11:26 am

  Wynika z tego, że mam spore odchyły od normy, np karp: 582 szt (większość w czasie eventu na shiny) – 0 shiny, shellder: 130szt – 2shiny, swabu/aron zdobyte poza eventem po 1 shiny przy liczniku ok 100-120szt. Na CD podobnie: dratini shiny bylo tyle, że musiałem je transferować, zostawiłem sobie tylko 10, natomiast na charmanderze na 180 złapanych tylko 1 shiny.

  • Reply
   Ivrin
   Cze 18, 2018 12:57 pm

   W zasadzie to ciężko mówić o “odchyłach” – 1 na 450 to szansa na złapanie a jeszcze trzeba uwzględnić szansę na niezłapanie. Przy 0,222% szansy żeby mieć 95% pewność złapania shiny trzeba sprawdzić około 1350 sztuk (dla 95% pewności trzeba pomnożyć odwrotność prawdopodobieństwa, czyli 450 razy 3, można to stosować do dowolnego prawdopodobieństwa dla tego poziomu pewności). Nie mówiąc o tym, że nadal pozostaje 5%, ze w tych ponad 1300 sztukach nie będzie shiny. Także jesteś jeszcze daleko przed odchyleniem od normy 😛

 • Reply
  ja
  Cze 18, 2018 12:21 pm

  2 na 4 kyogre to shiny u mnie

 • Reply
  Wojtek
  Cze 18, 2018 12:25 pm

  to tylko statystyka niestety 133 larwy i 2 shiny jedynie:) ale za to wysoko % miałem sporo także nawet lepiej wyszedłem na tym:)

 • Reply
  akima
  Cze 18, 2018 1:07 pm

  akurat tym razem mi się poszczęściło, pierwszy kliknięty Larvitar był shiny, a w ciągu CD złapałam 3 sztuki. niestety, z Dratini się nie udało – ani jednej shiny, chociaż ogólnie złapałam ich na pewno więcej, niż Larv

 • Reply
  Sebusieq
  Cze 18, 2018 1:23 pm

  Za 29 raidem shiny kyogra

  • Reply
   at3at3
   Cze 18, 2018 2:24 pm

   U mnie pierwszy chyba za 19-tym, ale teraz po ok. 25-30 ja mam 1, a mąż już 3.
   Ho-Oh – u niego po ok. 10, u mnie po 30+…

 • Reply
  pimpim
  Cze 18, 2018 1:49 pm

  I po co te shiny poza tym żeby mieć?
  Jakoś mnie to w ogóle nie kręci. Pokemon to pokemon, byle pokedex uzupełnić.
  One są jkaies lepsze czy coś?

  • Reply
   bart
   Cze 18, 2018 3:54 pm

   nie są lepsze, ale uzupełniają pokedex własnie o odpowiednie symbole 😉

 • Reply
  at3at3
  Cze 18, 2018 1:56 pm

  Mnie bardziej interesują poboczne teorie:
  1) czy szansa na shiny nie jest przy rajdach wyższa na kontach o jakimś levelu (najniższym, najwyższym), albo np. przy zadaniu największych/najmniejszych obrażeń?
  Uzasadnienie: shiny na rajdach najczęściej trafiają u nas dzieci o niskich levelach, a my najczęściej trafialiśmy tuż po re-joinie. Czyli raczej niski level albo niski damage.
  2) A może sprawdzany jest też wiek, bo najczęściej shiny trafiała najmłodsza lub najstarsza osoba w grupie.
  3) Na niektórych gymach (najpopularniejszych) zazwyczaj nikt nie dostawał shiny, na mniej uczęszczanych – zawsze ktoś (lub dwa ktosie).
  4) Im więcej graczy tym więcej “czajników”, ale to akurat normalne i logiczne…
  Dlatego podejrzewam, że mogą być jeszcze jakieś dodatkowe zasady ukryte w algorytmach i mieszające w statystykach.

 • Reply
  at3at3
  Cze 18, 2018 2:14 pm

  Kolejna rzecz – eventy CD.
  1) czy liczy się którym z kolei graczem jesteś, który kliknie na danego poka? – zauważyłam, że najczęściej shiny dostaje ten pierwszy, a potem prawdopodobieństwo maleje…
  2) znowu kwestia wieku – dzieciaki łapiąc mniej więcej przez tyle samo czasu i tyle samo poków co dorośli miały u nas w okolicy po 9-11 shiny, a dorośli raczej 3-5…
  3) czy ważny jest sprzęt, pod kątem ewentualnych lagów i ustawień czasu? – mam wrażenie, że gdy telefon, GPS lub zegar laguje, to na shiny szans nie ma…

 • Reply
  xyz321
  Cze 18, 2018 3:46 pm

  gdzie info o nadchodzącym trade’ach?

 • Reply
  Navet
  Cze 18, 2018 3:56 pm
  • Reply
   bart
   Cze 18, 2018 5:16 pm

   Dzięki za ciekawe info.

   No ten 1milion piasku za wymianę poków może zrobić wrażenie 😉

   Wyczuwam dosyć hermetyczne środowisko jeśli chodzi o wymianę, co innego jeśli działałoby to na zasadzie “aukcji” i miałbym korzyść z dania poka którego ktoś chce, bo co to za interes dla graczy którzy mają wszystkie dostępne poki z dobrym iv ? Dawać tyrka 3300CP IV 96% za … pikaczu? i niantic bierze opłatę 100 stardastu

   • Reply
    xyz321
    Cze 18, 2018 5:42 pm

    Przy trade zmienia się iv Pokemona (minimum 10/10/10). Można to nadużywać i próbować trafić jakieś setki za marne 100 stardusta 😉

    Przy zerwoym poziomie znajomości wymiana kosztuje 1kk stardusta, a przy maksymalnym jedynie 40 tysięcy… Co to za jakąś dobrą legendę (lipa, że iv się zmienia aż tak, co mi po tej wymianie jak może wpaść np. 66% iv)

    Pytanie tylko – ile będzie się nabijać ostateczny poziom odznaki

    Posiadanie przyjaciela w rajdzie daje ci nawet do +4 balli na złapanie pokemona z rajdu! 18 na jedną legendę wygląda ciekawie.

    Pozostaje jeszcze kwestia prezentów – ciekawe jak to będzie wyglądało, itemy jak z questów czy może lepsze, jak z rajdów?

    No i mogliby dodać komunikację poprzez grę ze znajomymi, chociaż wiąże się z tym pewne ryzyko.

    Ciekawe czy będzie widać znajomego na planszy jak się zaloguje, jak w Tibii ^^

 • Reply
  MV
  Cze 18, 2018 4:31 pm

  To ja chyba jakiegoś pecha mam, bo wciąż ani jednego nie złapałem. 😐

  • Reply
   Karolina z Obłuża
   Cze 19, 2018 12:10 am

   W końcu zdobędziesz. Ja pierwszego shiny zdobyłam na 29 poziomie. Teraz drugi to tyranitar

 • Reply
  DawidPolakL
  Cze 18, 2018 5:07 pm

  https://pokemongolive.com/en/post/friendsandtrading/. Dużo czytania. Ciekawe jak to będzie w praktyce

 • Reply
  Karolina z Obłuża
  Cze 19, 2018 12:09 am

  Ja zdobyłam shiny ho-oh za 10 razem. Wtedy grało 19 graczy i byłam jedyna z grupy, która go dostała. Inni się męczyli po 20 razy. Prawie nikt go nie miał z grupy raidowej w Gdyni do której należę. A shiny kyogre prawie wszyscy mają, ja nie. Dziwne to jest.

 • Reply
  Jkb
  Cze 19, 2018 1:04 pm

  I tak to jest wszystko jedna wielka loteria:

  Shiny lugia – 3 szt. na 20 raidów
  Shiny ho-oh – 1 szt. dopiero chyba za 60 raidem wpadł.
  Shiny kyogre – wciąż czekam, narazie 25 raidów

 • Reply
  kojotkp
  Cze 20, 2018 10:06 pm

  25 wailmer shiny jednak 58cp więc beznadziejnie

 • Reply
  Marcuss
  Cze 22, 2018 3:39 pm

  Dwie pierwsze Lugie z rajdów trafiły mi się w wersji shiny.

 • Reply
  deddd
  Cze 23, 2018 5:55 pm

  xdddd

 • Reply
  AirForceOne
  Lip 16, 2019 6:35 am

  Pewnie to przypadek jak samo trafienie na shiny ale ten sam dziki pok był nim dla dwóch pokełapaczy, podczas rajdów większe prawdopodobieństwo trafienia przez niski level, może na zachętę do systematycznej gry skoro większa część pokedexu jest pusta

 • Reply
  Pokemonowiec
  Wrz 07, 2020 7:02 pm

  Mi na trzy złapane pokemony wypadły dwa shiny

 • Reply
  Maciek
  Lis 06, 2020 10:13 pm

  Mam pytanie jaka jest szansa na shiny na Go fescie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tyranitar i Smack Down – maksować czy nie?

Po wczorajszym Community Day zapewne wielu z was posiada przynajmniej jednego Tyranitara ze specjalnym atakiem. Czy warto w niego inwestować?...

Zamknij