News 26

Koniec testów?

O testach EX Raidów wiemy tylko tyle, że odbyło się kilka ich serii a podczas wszystkich z nich gracze mogli zmierzyć się z Mewtwo. Niantic długo milczało na temat tego systemu i jego przyszłości – aż do dziś.

Od początku września producent Pokemon GO testował nową funkcjonalność w postaci EX Raidów. Działanie całego systemu nie jest do końca jasne, ponieważ Niantic prawdopodobnie zmieniało zasady doboru zaproszonych kilkukrotnie. Główny mechanizm pozostawał jednak nietknięty – pewna pula osób, która w ostatnim czasie ukończyła raid na danym gymie, otrzymywała EX Raid Passy a walka z Mewtwo odbywała się o ustalonej porze wybranego dnia.

Raidy odbywały się w różnych dnia tygodnia o rozmaitych godzinach, zapewne by ustalić najbardziej dogodne dla graczy rozwiązanie w tej kwestii. Ciężko jest natomiast określić jak Niantic eksperymentowało co do wyboru graczy, ponieważ często zdarzało się tak, że z pary lub grupy, które zawsze raidowały razem, tylko jedna albo część osób otrzymywała zaproszenie.

W nocy naszego czasu profil supportu Niantic na twitterze udostępnił wiadomość o następującej treści:

Trenerzy, dziękujemy za wasze opinie dotyczące EX Raidów. Pracujemy nad ulepszeniem systemu zaproszeń na podstawie tego co usłyszeliśmy od was.

W piątek odbędzie się jeszcze jedna seria EX Raidów, m. in. w Warszawie. Wiadomość od producenta Pokemon GO jest dość enigmatyczna – może oznaczać koniec testów lub ktoś po prostu uznał, że warto byłoby się do graczy w końcu w tej sprawie odezwać. Od czasu pierwszych raidów z Mewtwo nie mieliśmy żadnej informacji ze strony Niantic.

Na koniec pozostaje pytanie – czy rzeczywiście Niantic wsłuchało się w głos graczy? Odzew dotyczący EX Raidów był raczej druzgocący dla działania tego systemu w obecnej postaci. Teraz przypomina on raczej loterię i w żaden sposób nie wynagradzał graczy za zaangażowanie. Nie ma znaczenia czy w tym czasie zrobiliście 2 czy 2000 raidów, wystarczyło pominąć jeden gym, by zostać z niczym. Wielu trenerów ma za złe Niantic, że podczas “testów” niektórzy mieli okazję walczyć i złapać nawet 3-4 Mewtwo a zdecydowana większość nie miała jakiejkolwiek szansy.

Osobiście uważam, że EX Raidy to nietrafiony pomysł. Jeżeli Niantic nie chce rozeźlić graczy powinno rozważyć opcje uczynienia ich czymś więcej niż tylko loterią o niejasnych zasadach. Jak według mnie wyglądają te dobre rozwiązania?

 • Uczynić EX Raid Passy bardzo rzadką nagrodą ze zwykłych raidów lub streaka na siódmy dzień tygodnia z PokeStopu. Jako uniwersalne przedmioty mogłyby być wykorzystane w dowolnym zaplanowanym na dany okres i miejsce EX Raidzie;
 • Sprawić by system był bardziej przejrzysty i wykluczyć bezsensowną losowość. Gracze chcą wiedzieć co dokładnie muszą zrobić, by osiągnąć cel. EX Raid Pass jako nagroda za wykonanie danej ilości raidów, czy posiadanie określonej ilości srebrnych/złotych odznak na gymach to przykłady zadań, które Niantic mogłoby wziąć pod uwagę;
 • Całkowicie usunąć system i uczynić Mewtwo bardzo rzadkim bossem w raidach 5 poziomu.

Zdania są zapewne nieco podzielone. Jeżeli mieliście szczęście by zostać zaproszonym na EX Raid to możecie mieć nieco lepsze zdanie o działaniu tego systemu. Mi także się poszczęściło, ale wytłumaczę wam dlaczego jest on totalnie bezsensowny w obecnej formie – gracz, który od dwóch miesięcy nie uruchamiał gry na swoim telefonie zdecydował się na zrobienie jednego raidu i niedługo potem szczęśliwym trafem otrzymuje zaproszenie do EX Raidu. Drugi gracz wykonał w ostatnim czasie 200 raidów, ale pechowo pominął ten jeden jedyny gym i został wykluczony z szansy na złapanie Mewtwo. Pamiętajcie, że w przypadku Mewtwo mogliście znaleźć się w grupie szczęśliwców, ale do kolejnych bossów wybranych do tego systemu możecie już nie mieć takiego szczęścia. Jakie jest wasze zdanie?

26 komentarzy

 • Reply
  Lewatywa
  Paź 25, 2017 12:30 pm

  Za takie pieniądze co biorą, to pokemon goł powinno tańczyć, śpiewać i rapować.

  • Reply
   Kilerx
   Paź 25, 2017 3:32 pm

   Ode mnie jeszcze nie dostali ani grosza 🙂

 • Reply
  Kadaj
  Paź 25, 2017 1:01 pm

  Dla mnie i tak nie istnieją rajdy, których nie da się solo zrobić, więc w sumie rybka. ;d

 • Reply
  Levy
  Paź 25, 2017 3:08 pm

  Nie mam jakoś dużo zrobionych raidów bo około 100. Większość 1i2 poziom kilka 3 i z 10 z legendami. Niestety ex nie dostałem. Moim zdaniem ex powinno być nagroda za np 100 zrobionych innych raidów i powinien być wieczorem, nie wcześniej niż o 18-19. Powinny również wrócić raidy z ptakami. Udało mu się tylko z zapdosem i chętnie spróbowałbym z innymi.

 • Reply
  Kilerx
  Paź 25, 2017 3:33 pm

  Moim zdaniem losowość nie jest zła, ale powinna uwzględniać graczy, którzy np. w miesiącu ukończyli minimum 10 raidów ogółem i 2 na danym gymie gdzie ma być mewtwo.

 • Reply
  ranma11pl
  Paź 25, 2017 5:37 pm

  MOIM ZDANIEM
  Ex raidy w obecnej formie nie mają żadnej przyszłości. Autor postu zapomina też że koleś który zrobił te 200 raidów nawet jeżeli “tarafił” odpowiedni gym nie ma pewności czy dostanie passa.
  Dla mnie najlepszą opcją była by ta propozycja z expassami jako odpowiednio rzadkim dropem z normalnych raidów przy czym wszystkie legendarne poki dałbym do exraidów, a poki takie jak mewtwo, lugia, ho-oh i nadchodzące rayqaze, deoxysa itd. Zrobił rzadszymi niż reszte.
  Ewentualnie nie przeszkadzałoby mi usunięcie tej mechaniki.

 • Reply
  A.
  Paź 25, 2017 5:53 pm

  Chcemy event z regionalnymi!!

 • Reply
  DawidPolakL
  Paź 25, 2017 9:49 pm

  Eeee tam. Nie narzekać tylko łapać Mewto. Proste

 • Reply
  Adam987
  Paź 25, 2017 11:54 pm

  Każdy ma chyba dość losowości i wolałby challenge. Jasno opisane zadanie, wymagające i czasochłonne ale z konkretnym efektem. Potwierdzę moje obserwacje sprzed wakacji – w gymach nie widać nowych kont. Najnizsze levele to okolice 25-30. Zostali ci co mają w planach 40. Młodych juz to nie ciągnie.

  • Reply
   DawidPolakL
   Paź 26, 2017 6:27 am

   Ciekawe bo ostatnio na raidzie 5* widziałem 6 level

  • Reply
   Kropianka
   Paź 26, 2017 9:19 am

   Nie widać, bo wbicie 20 levela to kwestia jednego-dwóch dni. Level 25 to tylko 710.000 XP. Za kręcenie pierwszy raz pokestopem jest 250 XP, wpis do pokedeksu 500 XP. na levelu 9,10,15 dostajemy lucky egg. Wystarczy łapać sporo poków w ich pierwszych i trzecich formach, odpalić lucky egga i ewoluować z wpisami do pokedeksu. Można iść w jakieś nowe miejsce z dużą ilością pokestopów i kręcić nimi na lucky eggu.

 • Reply
  Levy
  Paź 26, 2017 6:52 am

  A u mnie jest wysyp nowych graczy. Większość w gymach to levele 20-25 czyli gracjących 2-3 miesiące. I dobrze.

 • Reply
  Michal_tata
  Paź 26, 2017 8:13 am

  Zobaczycie, że ex pasy bedą do kupienia jak normalne. Oczywiście za większe pieniądze.

 • Reply
  R
  Paź 26, 2017 9:39 am

  Cała gra to losowość, więc wiele osób dało sobie spokój. Nie tylko te ex-raidy…

 • Reply
  slash
  Paź 26, 2017 10:44 am

  Niestety ale samo wrzucenie legend na rajd jest nieporozumieniem. O takiego pokemona trzeba zabiegać, włożyć dużo wysiłku i dopiero wówczas o3mać możliwość stawienia jemu czoła. W takim przypadku legenda miałaby sens. A tak to z legend zrobiła się psiarnia i schronisko dla niepotrzebnych kundli. W walce z legendą przyjdzie statysta lv 10, rzuci criticala i stwór wpadnie. Zdecydowanie sensowniejszym rozwiązaniem byłoby przejście jakiejś misji, wykonanie trudnego zadania i wówczas trener indywidualnie mógłby walczyć z takim wymagającym przeciwnikiem jak legenda, niekoniecznie tylko Mewtwo. Sam ze wszystkich złapanych legendarnych stworzeń, używam tylko Zapdosa, a reszta to okazy kolekcjonerskie.

  • Reply
   Bogusława
   Paź 27, 2017 3:38 pm

   No niestety, Niantic musi udostępnić legendy również dla słabszych graczy. W końcu mało kto będzie miał ochotę na grę jeśli nie będzie mógł “złapać ich wszystkich”. Klient rodzi pieniądz.

 • Reply
  Seba
  Paź 26, 2017 3:44 pm

  Słuchajcie dla mnie ex rajdy to dobry pomysł np dla mnie. Mieszkam wmałej msc gdzie jest 1 pokestop i jak jade do miasta widzę RAID 5 i co… I nic nie znam nikogo z kim mogę go zwalczyć a jeżeli grupa osób dostanie zaproszenie nie ma dupy ktoś musi przyjść

 • Reply
  Sebek
  Paź 26, 2017 6:24 pm

  Mam pytanie w sprawie zwykłych incubatorów. Aktualnie mam 3 aktywowane. Jeśli kupię kolejne za 150 to mogę mieć 6 aktywnych?

  • Reply
   Wiktor
   Paź 26, 2017 11:28 pm

   Nawet 9 🙂

   • Reply
    Sebek
    Paź 27, 2017 2:39 pm

    Dzięki 🙂 Nie wiem czy kupować zwykłe czy SuperIncubator w paczce…

 • Reply
  Jacko66
  Paź 26, 2017 9:30 pm

  Kròtko. Obecny system ex raidòw jest nie do przyjecia. Lepszej bylaby pass jako nagroda za wykonanie siedmiu raidòw z kolei. Losowosc zwlaszcza na duzym poziomie zdecydowanie zniecheca.
  Ps. Proszę wyeliminujcie “drzewo” z jajka na 10 km.

  • Reply
   Wiktor
   Paź 26, 2017 11:27 pm

   Myślę, że producent nie zagląda zbyt często na nasze forum 😉

 • Reply
  RexHunterson
  Paź 27, 2017 8:32 am

  Shiny Duskull na wolności, a tu nic…

 • Reply
  Bogusława
  Paź 27, 2017 3:30 pm

  Nie zgadzam się z autorem. Czymże innym są same spawny pokemonów jak nie loterią? Bardzo starałam się o shiny karpia i nic z tego nie wyszło, a mój mąż, niedzielny gracz z 15 levelem złapał go sobie od razu. Tak samo losowe są zaproszenia na ex raidy. Ta gra to jedna, wielka losowość. Deal with it.

 • Reply
  Tom
  Lis 04, 2017 1:01 pm

  W Szczcinie kolejna tura Raidów EX juz 11.11 zaproszenia już poszły

 • Reply
  lam
  Lis 06, 2017 10:27 pm

  U nas na wsi też nowe zaproszenia na 11 .11 choć tym razem ja nie dostałem więc jak z tymi próbami ???
  Ciekawe co z tego raidu wyskoczy ? i czy dadzą radę bo zaproszeń mniej poszło?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.