News Niezbędnik gracza Poradniki 9

Najlepsi atakujący [via gamepress]

Portal pokemongo.gamepress.gg co jakiś czas aktualizuje swoja listę najlepszy pokemonów wykorzystywanych do ataku. Dziś przybliżymy wam ich najnowsze wnioski.

Artykuł jest luźnym tłumaczeniem wpisu, który znajdziecie pod linkiem: https://pokemongo.gamepress.gg/attackers-tier-list

Smak miesiąca – luty 2018

 • Cloyster
 • Jynx
 • Lapras
 • Articuno
 • Piloswine
 • Lapras

Przybycie Rayquazy i jego status jako nowego mistrza w kategorii DPS wywołały wiele ekscytacji, a jego podwójna słabość na lód spowodowała, że trenerzy w końcu oczyścili z kurzu swoich lodowych atakujących, którzy do tej pory pozostawali na półce. Wyróżniliśmy lodowe pokemony, jakie większość graczy prawdopodobnie nieco ulepszyła, by przygotować je do walki z obecnym legendarnym bossem.

Przegląd listy poziomów (tierów)

The Pokemon Company ogłosiło 2018 jako rok legendarnych pokemonów i podczas gdy Pokemon GO nie sprecyzowało w jaki sposób dołączy do tych obchodów, wydaje się oczywistym, że ten raidowy pociąg poziomu 5 będzie kontynuował podróż. Zmiany legendarnych bossów mogą powodować duże zmiany na liście tego, co w danym momencie jest uważane za “najlepszego” atakującego. W tej aktualizacji uwzględnimy te rotacje, korzystając z dwuczęściowej listy:

 • Listy “podstawowych” najlepszych atakujących (tj. pokemonów sprawdzających się w wielu sytuacjach przeciwko obrońcom gymów oraz bossom w raidach), oraz
 • Rotującej grupy najlepszy kontr na obecnego bossa w raidach poziomu 5.

Biorąc pod uwagę wszechstronność, wiele “podstawowych” pokemonów ze ścisłej czołówki może być uznawanych za dobre do wszystkiego (tzw. generaliści). […] Spodziewamy się, że właśnie one będą bardzo często wykorzystywane w trakcie ery trzeciej generacji. Z powodu ich silnych podstaw, będą one dobrymi inwestycjami, nawet jeśli ich względne pozycje mogą zmieniać się wraz z upływem czasu kiedy pojawią się kolejne stworzenia lub do gry trafią nowe ataki.

Lista tierów

tier

Symbol złotego pokeballa z gwiazdkami: oznacza, że pokemon posiada zwiększoną wszechstronność oraz efektywność w odniesieniu do obecnie dostępnych bossów w raidach

Tier 1

Pokemony z poziomu 1 to najlepsze stworzenia, których wysoki atak, świetne ruchy oraz korzystne typy sprawiają, że są one dobrze dopasowane do wielu celów.

Kyogre

Kyogre

Optymalne ataki: Waterfall + Hydro Pump

Komentarz: W wodnej specjalizacji, Kyogre jest ogromnie daleko przed wszystkimi innymi rywalami. Jego wysokie obrażenia typu wodnego są uzupełniane przez doskonałą wytrzymałość. Kyogre jest wszechstronnym pokemonem, ale w kategorii “do wszystkiego” są lepsze opcje.

Mewtwo

Mewtwo

Optymalne ataki: Psycho Cut lub Confusion + Shadow Ball

Świetny moveset: Psycho Cut + Focus Blast

Komentarz: Mewtwo to najlepszy wybór w prawie każdym przypadku. Dla wszechstronnych zastosowań najlepszy jest Shadow Ball a w przypadku gymów Focus Blast. Przeciwko celom wrażliwym na typ psychiczny i duch, Mewtwo jest daleko przed konkurencją.

Rayquaza

Rayquaza

Optymalne ataki: Dragon Tail + Outrage

Dobry moveset: Air Slash + Aerial Ace

Komentarz: Neutralne obrażenia Rayquazy są prawie tak dobre jak Mewtwo z Shadow Ball. Rzadko zadaje superefektywne obrażenia, jednak potrzebuje tylko jednego movesetu by osiągać wysoką skuteczność w raidach i gymach. Rayquaza to aktualnie także najlepszy latający atakujący z podwójnym zestawem ataków tego typu.

Machamp

Machamp

Optymalne ataki: Counter lub Karate Chop (legacy) + Dynamic Punch

Świetny moveset: Counter + Close Combat lub Cross Chop (legacy)

Komentarz: Machamp to najlepszy atakujący typu walczącego w grze – przedstawiciel typu, który jest efektywny przeciwko 6 najbardziej wytrzymałym nielegendarnym pokemonom. Jest nie tylko niezbędnym wyborem w przypadku gymów, ale również wielu bossów z raidów poziomu 4.

Tier 2

Pokemony z poziomu 2 są regularnie wybierane jako najlepsi atakujący w danych sytuacjach i będą nimi także w przyszłych generacjach, ale nie są tak dominującymi wyborami jak te z tieru 1.

Groudon 

Groudon

Optymalne ataki: Mud Shot + Solar Beam

Świetny moveset: Mud Shot + Earthquake

Komentarz: Groudon to najlepszy atakujący typu ziemnego, ale jest również świetnym atakującym typu “trawiastego” z Solar Beamem. Ziemne ataki nie są zbyt dobre, co sprawiło, że nie plasuje się w tym zestawieniu o poziom wyżej. Może być użyteczny w przyszłych raidach z legendami.

Tyranitar

Tyranitar

Optymalne ataki: Bite + Crunch lub Stone Edge

Komentarz: Podwójna odporność na typ psychiczny, wysoka statystyka ataku, dobra wytrzymałość i elastyczność w pokrywaniu zarówno typu mrocznego oraz kamiennego w ataku sprawia, że Tyranitar wciąż pojawia się wśród najlepszych atakujących.

Dragonite

Dragonite

Optymalne ataki: Dragon Tail lub Dragon Breath (legacy) + Outrage lub Draco Meteor (eventowy)

Świetny moveset: Dragon Tail lub Dragon Breath (legacy) + Hurricane lub Dragon Claw (legacy)

Komentarz: Pojawienie się Rayquazy wywołało debatę na temat przyszłości Dragonite. Mówi się, że jest wręcz przestarzały! Ale nie popełnijcie tego błędu, Dragonite to wciąż fantastyczny atakujących oraz nie wymaga inwestycji rare candy do ulepszania. Przewaga Rayquazy pod względem DPS jest jednak widoczna.

Salamence

Salamence

Optymalne ataki: Dragon Tail + Draco Meteor

Komentarz: Salamence ma wyższą statystykę ataku od Dragonite i nieco lepszy DPS, ale jest nieco skrępowany przez jednopaskową naturę ataku Draco Meteor, co może być niepożądane w niektórych przypadkach.

Raikou

Raikou

Optymalne ataki: Thunder Shock + Wild Charge

Komentarz: Stosunkowo korzystny typ elektyczny, dobra wytrzymałość oraz obrażenia oraz pokemony typu wodnego wśród najlepszych obrońców sprawiają, że Raikou jest jednym z lepszych wyborów w ataku.

Hariyama

Hariyama

Optymalne ataki: Counter + Dynamic Punch

Dobry moveset: Counter + Close Combat

Komentarz: Machamp zadaje wyższe obrażenia niż Hariyama, ale to właśnie on jest w stanie przetrwać nieco dłużej. Jest to dobra opcja zapasowa do atakowania gymów.

Tier 3

Pokemony z poziomu 3 mają swoje miejsce w drużynach na raidy oraz gymy, ale nie są absolutnym topem. Spodziewajcie się, że w przyszłości pojawią się lepsze opcje.

Entei

Entei

Optymalne ataki: Fire Spin lub Fire Fang + Overheat

Świetny moveset: Fire Spin lub Fire Fang + Flamethrower

Komentarz: Entei zadaje mniej obrażeń niż Moltres, ale jego wytrzymałość pozwala mu na przetrwanie dłużej w walce. Posiada również dobry dwupaskowy atak Flamethrower, który jest lepszy do atakowania gymów.

Gyarados

Gyarados

Optymalne ataki: Waterfall + Hydro Pump

Komentarz: Gyarados gra drugie skrzypce jako atakujący typu wodnego, ale wciąż jest silnym pokemonem z potężnym szybkim atakiem. Posiada również smoczy oraz mroczny moveset, które są użyteczne, ale schodzą na dalszy plan.

Moltres

Moltres

Optymalne ataki: Fire Spin + Overheat

Komentarz: Moltres oraz Entei to najlepsi atakujący typu ognistego w tym momencie. Moltres zadaje nieco wyższe obrażenia i jest mniej wytrzymały. Jego połączenie typów daje mu też nieco więcej słabości od Entei.

Exeggutor

Exeggutor

Optymalne ataki: Confusion (legacy) lub Bullet Seed lub Extrasensory + Solar Beam

Świetny moveset: Confusion (legacy) lub Extrasensory + Psychic

Komentarz: Wszechstronna rola Exeggutora zarówno jako topowego atakującego typu trawiastego oraz silnego atakującego typu psychicznego utrzymuje go na wysokiej pozycji na liście. Ta generacja posiada kilku legendarnych bossów wrażliwych na typ trawiasty a typ psychiczny to zawsze świetna opcja zapasowa na raidy z Machampem.

Tier 4

Pokemony poziomu 4 posiadają swoją niszę, ale w tym momencie są już lepsze opcje. Są one często najlepszym drugim wyborem lub opcją zapasową.

Zapdos

Zapdos

Optymalne ataki: Charge Beam + Thunderbolt

Komentarz: Zapdos posiada wyższy atak od Raikou, ale niestety wiele stracił przez dostępny moveset. Nie jest to pokemon zły w żadnym znaczeniu, ale trudno jest uzasadnić inwestycje Rare Candy w niego, gdy istnieje lepsza opcja w postaci Raikou.

Espeon

Espeon

Optymalne ataki: Confusion lub Zen Headbutt + Future Sight

Świetny moveset: Confusion + Psybeam

Komentarz: Statystyka ataku Espeona oraz dobre ataki czynią go świetnym atakującym typu psychicznego, szczególnie w przypadku raidów z Machampem. Jego prawdziwą zaletą jest to, jak łatwo go uzyskać w porównaniu do Alakazama czy Gardevoir.

Gardevoir

Gardevoir

Optymalne ataki: Confusion + Dazzling Gleam

Świetny moveset: Confusion + Shadow Ball

Komentarz: Gardevoir ma możliwość walki przeciwko typowi walczącemu oraz smoczemu, ale bez szybkiego ataku typu fairy, wydajność tego pokemona może być rozczarowująca. Shadow Ball można wykorzystać przeciwko pokemonom duchom.

Alakazam

Alakazam

Optymalne ataki: Confusion lub Psycho Cut + Future Sight

Świetny moveset: Confusion lub Psycho Cut + Shadow Ball

Komentarz: Alakazam to wciąż dobry atakujący z wysokimi obrażeniami, ale jego nisza skurczyła się w wyniku konkurencji ze strony Espeona oraz Gardevoir. Dla tych, którzy posiadają Mewtwo, to właśnie on będzie lepszym wyborem.

Golem

Golem

Optymalne ataki: Rock Throw + Stone Edge lub Rock Blast

Komentarz: Golem jest solidnym atakującym a jego kamienny moveset był podstawą przeciwko legendarnym ptakom w 2017 roku. Przyszłość nie wróży dobrze Golemowi, ponieważ polega on na podwójnych słabościach swoich rywali, czym nadrabia dość średnią statystykę ataku.

Gengar

Gengar

Optymalne ataki: Shadow Claw (legacy) lub Hex + Shadow Ball

Świetny moveset: Shadow Claw (legacy) lub Hex + Sludge Bomb

Komentarz: Obrażenia Gengara są na najwyższym poziomie, ale zależy to w dużej mierze od tego, czy posiada już niedostępny atak Shadow Claw, a jego wytrzymałość jest niestety mierna. Hex to również dobry szybki atak, ale nie tak dobry jak Shadow Claw. Po usunięciu Gengara oraz Alakazama z raidów poziomu trzeciego, użyteczność Gengara spadła.

9 komentarzy

 • Reply
  evoLucjan
  Lut 21, 2018 9:13 am

  Ciekawe zestawienie, ale mnie osobiscie dziwi calkowity brak Metagrossa i tak wysoka pozycja Hariyamy!? Wydaje mi sie ze to raczej ten psychiczno-stalowy pokemon spokojnie moglby zajac miejsce w tierze 3.

  • Reply
   bart
   Lut 21, 2018 10:25 am

   Jak dla mnie tylko Alakazam jest przereklamowany (mam 100kę na 30 którymś lvl i jest tylko jako okaz kolekcjonerki), Espeony zdecydowanie przyjemniejsze i łatwiejsze do zdobycia i radzą sobie znakomicie w solowaniu machamp-a. Gdy pojawił się system s2cells i m2 zawitał w pokedexie to już zupełnie spowodowało odstawienie Alakazama.

   Hariyama – przyjemny pok do ataku a w gymie zastąpił snorlaxy, bajecznie prosty do zdobycia. Ma dużo hp i fajne ataki walczące: dobry na Absola i Tyrka i czasem na legendy 5* a taki Metagrossa? Obecnie mało przydatny.

   • Reply
    Pustynny Lis
    Lut 21, 2018 4:58 pm

    Alakazam jest wręcz papierowy, nie wiem co on robi w tym zestawieniu – ma w końcu żałośnie mało HP.

   • Reply
    evoLucjan
    Lut 22, 2018 8:03 am

    No widzisz ty rozpatrujesz pod kontem przydatnosci na raidach w obecnym zestawieniu, ja bardziej pod kontem asertywnosci danego pokemona. Jesli chodzi o naturalnych wrogow ma pare typow, ale żaden podwojnie. Def i stamina sa na podobnym poziomie co u golema, ale atak jest lepszy. No i do tego jeszcze jest odporny na kilka typow atakow. Moim zdaniem warto miec go w swojej ekipie.

 • Reply
  G.
  Lut 21, 2018 10:43 am

  Rozesłano kolejne ex raid passy. Tym razem na szczęście w okolicy miejsca zamieszkania, gdzide ostatnio walczyło się w raidzie 🙂

 • Reply
  Levy
  Lut 22, 2018 12:29 pm

  Nazbierałem trochę rarow i zastanawiam się w co zainwestować. Kyogre czy inną legendę. Z zestawienia wynika, że właśnie kyogre będzie ok tym bardziej, że mam taką z 100% i najlepszymi atakami. Chyba, że macie inne propozycje.

  • Reply
   Wojci3ch
   Lut 22, 2018 12:53 pm

   Kyogre będzie okey ja rare tylko do legend daje każda ma obecnie 50 candy bezy mi plecaka zapychać

  • Reply
   lambler
   Lut 22, 2018 4:15 pm

   Ja inwestuje tylko w Mewtwo z atakiem Confusion/Focus Blast wchodzi w Blissey i Snorki jak w masełko.

   • Reply
    Levy
    Lut 22, 2018 6:03 pm

    Tez inwestowalbym w mewtwo gdybym ją miał. Niestety nie dostałem jeszcze zaszczytu jej złapania. Poczekam cierpliwie a w miedzyczasie doladuje kyogre ma maksa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.