News 58

Nowe wodne i lodowe pokemony – analiza

Wraz z rozpoczęciem eventu do gry zostało dodanych 20 nowych pokemonów, które są reprezentantami przede wszystkim typów wodnego oraz lodowego. Czy są one warte waszego Stardustu?

Dla przypomnienia do gry zostały dodane:

  • Feebas/Milotic
  • Spheal/Sealeo/Walrein
  • Wailmer/Wailord
  • Snorunt/Glalie
  • Lotad/Lombre/Ludicolo
  • Relicanth (pokemon regionalny dla Nowej Zelandii)
  • Luvdisc
  • Carvanha/Sharpedo
  • Corphish/Crawdaunt
  • Barboach/Whiscash

W analizie pod uwagę wzięty został także Kyogre – wodna legenda, która najpewniej pojawi się w raidach poziomu piątego po 15 stycznia.

Pokemony lodowe

Wśród dodanych pokemonów posiadających typ lodowy (lub ataki tego typu) jedynie Walreina można określić jako użytecznego w obecnych warunkach. Jednak mimo podobnych zdolności defensywnych do Laprasa i nieco gorszej siły uderzeniowej od Piloswine, niestety nie jest on w stanie zdystansować żadnego z tych pokemonów. Serwis gamepress.gg pokazał to na przykładzie symulacji legendarnego raidu z Rayquazą w roli głównej (przedstawiciel trio wraz z Groudonem oraz Kyogre, typ smoczo-latający, jeszcze niewprowadzony do gry):

Na wykresie został ujęty także Kyogre (moveset Dragon Tail/Blizzard). Wszystko po to by pokazać wam, że zamiast inwestować Stardust w obecnie dodane pokemony powinniście wstrzymać się jeszcze przez dwa-trzy tygodnie. Milotic mimo dostępu do tych samych ataków co Kyogre (Dragon Tail/Blizzard) kompletnie nie nadaje się do kontrowania smoków. Wodny pokemon jako lider typu lodowego? Jak widzicie jest to naprawdę możliwe.

Glalie i Delibird pozostają daleko w tyle jeśli chodzi o pokemony posiadające dostęp do lodowych ruchów.

Pokemony wodne

Jeśli chodzi o wodnych atakujących to warte zauważenia są jedynie Milotic oraz Relicanth. Pierwszy z nich posiada podobne zdolności co Vaporeon, mając jednocześnie dostęp do movesetu Waterfall/Surf. Relicanth to ciekawa, podobna do Omastara opcja, ale niestety jest on dostępny jedynie w Nowej Zelandii jako pokemon regionalny. Pozycja Gyaradosa jako wodnego lidera pozostała niezakłócona, ale w tym przypadku także należy wspomnieć o Kyogre.

By pokazać wam jak dobrym pokemonem będzie Kyogre gamepress przeprowadził symulację dotyczącą raidu z Groudonem – co by było gdyby wodna legenda stała się dostępna już teraz. Dla zobrazowania sytuacji należy dodać, że Kyogre na 30 poziomie będzie zadawał więcej obrażeń niż Gyarados na poziomie 40. Wszystko to przy założeniu, że Niantic nie zmieni swojego wzoru na nerfy i tak jak Groudon Kyogre zostanie osłabiony o 9%. Ten pokemon zdecydowanie zmieni wasze postrzeganie co znaczy bycie „dobrym” w Pokemon GO.

Ze względu na swoją nikłą przeżywalność Sharpedo nie załapał się na wykres, ale jest czymś co popularnie określa się jako „glass cannon” – jest w stanie zadawać bardzo duże obrażenia, ale nie wytrwa na polu walki zbyt długo. Crawdaunt jest porównywalny do Kinglera (mniejsza defensywa i jedyny ładowany wodny atak to dość słaby Bubble Beam), natomiast o sile Whiscasha najwięcej powie wam fakt, że posiada podobne statystyki do Quagsire. Luvdisc to jedynie ciekawostka do odhaczenia w pokedexie.

Obrona gymów

Jeśli chodzi o obronę gymów to najlepszą z dodanych pokemonów opcją jest zdecydowanie Milotic. Stworzenie to posiada dostęp do m. in. Waterfall, Dragon Tail oraz Surf, Blizzard i Hyper Beam, a każda z tych kombinacji (poza Hyper Beam) pozwoli stworzyć dobry moveset obronny. W przypadku Walreina sytuacja jest nieco gorsza – wśród ładowanych ataków jest Blizzard, Earthquake i Water Pulse, a dwa ostatnie to zdecydowanie jedne z gorszych opcji jeśli chodzi o obronę gymów.

Ludicolo oraz Wailord poza ciekawym wyglądem niestety nie są dobrymi wyborami w kwestiach defensywnych. Pierwszy z nich wiele traci na dość niskiej statystyce ataku, drugi natomiast mimo gigantycznych rozmiarów, aż 400 cukierków potrzebnych do ewolucji i czwartej najwyższej ilości HP w grze, posiada bardzo słaby współczynnik obrony. Sprawia to, że gigantyczny pasek życia i tak opróżnia się w dość szybkim tempie. Ich największą zaletą jest fakt, że oba te pokemony nie przekraczają 2300 CP na 40 poziomie, co powoduje, iż motywacja nie spada im tak szybko jak topowym obrońcom.

Czynnik Kyogre 

Kyogre został umieszczony na grafice promocyjnej gdy Niantic wprowadzało nowe pokemony, ale w legendarnych raidach najpewniej zobaczymy go dopiero po 15 stycznia. Jeśli producent Pokemon GO nie obniży mu statystyk bardziej niż np. Groudonowi to Kyogre zmieni definicje słowa „legendarny”. Biorąc pod uwagę jak ważne będą raidy z nim to warto już teraz rozpocząć do nich przygotowania.

Przede wszystkim pierwsze skrzypce będzie grał Raikou ze swoim najlepszym movesetem Thunder Shock/Wild Charge. Co ciekawe przeciwko Kyogre posiadającemu atak Dragon Tail albo Thunder, Groudon z Mud Shot/Solar Beam może okazać się bardzo użyteczny. Exeggutor oraz Zapdos to świetne kontry w przypadku gdy boss nie będzie zaopatrzony w ładowany atak Blizzard. Sceptile oraz Victreebel mogą posłużyć jako dobre „glass cannony”. Kiedy złapiecie już kilka Kyogre to warto także rozważyć użycie tych posiadających Thunder przeciwko bossowi, który akurat tego ataku mieć nie będzie.

Źródło: https://pokemongo.gamepress.gg/overview-new-gen-3-icewater-pokemon

58 komentarzy

  • Reply
    Niezadowolony
    Gru 27, 2017 9:41 pm

    Dostałem soft bana pewnie za to że korzystałem z IV Go więc event mnie omija szerokim łukiem. Napisałem na support po usunięciu tego programu ile będzie trwać blokada a oni na to że nie są w stanie podać nawet przybliżonej daty. K….a mać są gracze którzy latają na fake GPS i nic im nie robią bo sam znam kilka takich osób a mi sku…….ny doj…bana wiem że naruszyłem regulamin ale mogli by chociaż dać znać ile to może trwać

    • Reply
      Xyz
      Gru 28, 2017 12:06 am

      Spróbuj przekręcić pokestopem 50-100 razy mi pomoglo

    • Reply
      rampampam
      Gru 28, 2017 1:10 am

      shadow bana dostales jak sadze 🙂 on zazwyczaj trwa od 7-10 polecam zmienic hasło na koncie google jezeli takowego uzywasz. Fejki zostały ukarane ale te na adnroidzie dlaczego? Bo spamowaly na poke go festach i polecialy bany na niektore fejki aplikacje ale taki iphone ma sie dobrze tam sila banow niantica nie siega tutu app i mozesz robic w grze co chcesz android ma gorzej. Chociaz i na andku sie da ale nie powiem jak 🙂

    • Reply
      Pokemaniac
      Gru 28, 2017 5:34 am

      Już kilka miesięcy temu było głośno o soft banach dla graczy używających iv go. Miej tylko pretensje do siebie. Za głupotę trzeba płacić.

    • Reply
      bart
      Gru 29, 2017 10:41 am

      @Niezadowolony – używając IV go szkodzisz ogółu społeczeństwa obciążając serwer dodatkowymi logowaniami apki, natomiast Fly gps – nikomu nie szkodzi i nie wpływa w żaden sposób na serwery.
      Obydwie apki są zakazane , natomiast tylko jedna z nich szkodzi, należał Ci się softban.

  • Reply
    DawidPolakL
    Gru 27, 2017 10:25 pm

    Irvin czemu tu macie cenzurę. Próbuję napisać co ciekawego na temat nowych boxow i nie wchodzi mój komentarz. Co jest?

    • Reply
      Ivrin
      Gru 27, 2017 10:36 pm

      Nie ma żadnej cenzury. Czasem komentarze są zatrzymywane przez filtr antyspamowy i blokujący niektóre treści, tak że muszę je akceptować ręcznie – niekiedy dopiero po czasie je zauważam, stąd opóźnienia.

  • Reply
    Xyz
    Gru 28, 2017 12:05 am

    @Niezadowolony

    Spróbuj przekręcić pokestopem 50 do 100 razy mi pomogło na soft bana

  • Reply
    Gruboringo
    Gru 28, 2017 12:21 am

    A ja mam pytanie: 32lv jest duży? Bo ludzie z 35 mówią że zacząłem dopiero grać… Nwm czy już jestem w tej grze dobry…

    • Reply
      Barti
      Gru 28, 2017 12:30 am

      Wejdź tu i sam oceń 🙂 https://pokeassistant.com/main/stats

    • Reply
      evoLucjan
      Gru 28, 2017 10:48 am

      To czy jestes dobry w pokemon go napewno nie zalezy od lvl ktory masz. Wszystko zalezy od Ciebie, jak myslisz, analizujesz i inwestujesz zasoby. To ty jestes kluczowy w tej grze a nie level ktory masz.

    • Reply
      Marek
      Gru 28, 2017 12:08 pm

      W obecnej sytuacji gymów to jaki masz lvl nie ma większego znaczenia. Ja mam 27, a bez problemu zbijam sam gym z trenerami 35.

      Tak samo jak robienie artykułów odnośnie najlepszej obrony gyma to bardziej ciekawostki. Teraz to każdy się modli żeby jak naszybciej pok spadł z gyma żeby dostać 50 dziennych monet. Dlatego też dość czesto w gymach można zauważyć poki z CP 500 lub mniej.

      • Reply
        evoLucjan
        Gru 28, 2017 1:32 pm

        No jasne ze nie ma, bo wystarczy jeden dobry pokemon i mozesz 2 pelne pokow gymy zrobic. Schody sie zaczynaja jak porywasz sie sam na raidy. Na 32lvl jak dobrze gospodarujesz zasobami to praktycznie kazdy raid lvl 3 mozna zrobic. Wystarczy ogarniac dobrze kontry

    • Reply
      bart
      Gru 28, 2017 1:19 pm

      lvl NIC Ci nie da jeśli masz poki z lipnym IV obrazowo:
      masz lvl 40 i pokemona na lvl 40 z lipnym IV i max CP poka będzie 2500 a jeśli ktoś jest na 30lvl i ma poka 100IV to będzie miał CP poka 3000 i jeszcze będzie mógł robić power up na kolejne lvl proste ?
      zakres CP poków znajdziesz tu: https://pokemongo.gamepress.gg/pokemon-list

      • Reply
        Mmm
        Gru 28, 2017 3:17 pm

        No juz bez przesady z tymi różnicami, 100% IV a 0% IV na tym samym levelu to max 200 cp różnicy a z reguły jeszcze mniej, IV ma marginalne znaczenie, jeśli pokemon ma powyżej 80% to praktycznie nie odstaje umiejętnościami bojowymi od tego 100% poza niższa o 30 cyferką

        • Reply
          bart
          Gru 28, 2017 5:29 pm

          Przy pokach ze skromnym CP tak jest , ale zobacz np Hariyama złapałem na dziko na 34 lvl z iv 96% (CP 2500) to jeśli ktoś będzie miał takiego Hariyama 30% iV na 40lvl (ok 2450) to nigdy nie osiągnie takiego CP jak ja mam na start na 34lvl, a nic nie stoi na przeszkodzie bym miał miał Hariyama 2600 czy 2700. i rozpiętości sięgają 500CP

          • treneiro
            Gru 28, 2017 5:47 pm

            ok masz rację, przy pokemonach z niskim defem bazowym różnice są większe i przy bardzo silnych też, ale raczej żaden 30 lvl nigdy nie będzie lepszy od 40.

    • Reply
      Wooper
      Gru 28, 2017 4:58 pm

      Z mojej perspektywy ciężko powiedzieć czy ktoś jest lepszy czy gorszy. Jeden ma mniej czasu drugi więcej by bić lvl. Dopóki nie wprowadzą elementu rywalizacji między graczami to wszystko będzie takie bardziej na pokaz, że ewentualnie możesz się pochwalić, że masz już takiego i takiego pokemona. 32 to już nie taki niski level znowu, więc chyba masz dziwnych kolegów.

    • Reply
      Pruszkowianka
      Gru 29, 2017 7:32 am

      Nie jest bardzo niski. Kazdy gra jak morze i ma czas. Ja moglabym dawno miec 40 gdybym szalała ale moj 37 jest ok. Nie rozumiem dyskryminacji

  • Reply
    mikos
    Gru 28, 2017 9:33 am

    Mógłby ktoś skrótowo przybliżyć ocb ze spadkiem motywacji powyżej 2300 cp?

    • Reply
      bart
      Gru 28, 2017 2:32 pm

      Od miesiąca a nawet 2 już o nic, kiedyś poki powyżej 3tyś CP szybciej traciły motywację , teraz jest zrobione to równomiernie niezależnie od poziomu/CP poka.

  • Reply
    Seba
    Gru 28, 2017 10:10 am

    Gruboringo tobie zaczeły się dopiero poważne lvl i poksy m. in. 2000cp i w górę oraz milion czy półtorej do poziomu. Jak wbijesz np. Jak u mnie w tej chwili 39lvl i będziesz miał 5 mln do wbicia to będziesz wiedział o co chodzi

    • Reply
      evoLucjan
      Gru 28, 2017 11:06 am

      No powiedzmy ze masz racje, ale powiedzmy ze w przypadku zrobienia lvl ma znaczenie w duzej mierze to gdzie mieszkasz. Zrob 5 mln exp-a na wiosce z jednym pokestopem, a zrob mieszkajac w Warszawie przy Arkadii!?

      • Reply
        florian
        Gru 28, 2017 12:10 pm

        O tym czy jesteś dobrym graczem nie decyduje level, można mieć 40 level łapiąc same gołębie…

        • Reply
          Ryic
          Gru 28, 2017 6:56 pm

          Robienie raidów gołębiami jest trochę ciężkie, a bez tego do 40 to trochę daleko

      • Reply
        DawidPolakL
        Gru 28, 2017 9:37 pm

        Mieszkam w 25 tys mieście. Mam 600 tys 39 levelu. Nie ma u mnie Arkadii.

        • Reply
          evoLucjan
          Gru 28, 2017 10:01 pm

          O tym akurat kazdy slyszal, przynajmniej raz w miesiacu to powtarzasz;P tylko nie bardzo to cos wnosi do tego tematu. Moj komentarz mial byc pogladowy bardziej

          • Ryic
            Gru 28, 2017 11:01 pm

            A to ja mieszkam na wsi 40 poziom od września – bez fly. Zona 38 więc każdy może 😉

      • Reply
        Wiktor
        Gru 30, 2017 8:31 pm

        Ja mieszkam w mieścinie 20tys mieszkańców. I level to nie problem. Problemem są legendy bo owszem czasem zbierze się ekipa ale zazwyczaj na kazda legendę miałem tylko 1-3 podejścia i nic się nie złapało. Mój level to 32. Ale jak raz na 2-3 miesiące jestem w Wawie w galerii Mokotów to widać różnice z szybkością zdobywania pokow

  • Reply
    Kwadraty
    Gru 28, 2017 7:08 pm

    Fajnie ze niby sie event zaczal a zadnego z tych pokow nie widac..

  • Reply
    DawidPolakL
    Gru 28, 2017 9:39 pm

    Spróbuję jeszcze raz dodać komentarz który tu nie wchodzi

  • Reply
    DawidPolakL
    Gru 28, 2017 9:42 pm

    I nie wszedł hahaha

  • Reply
    DawidPolakL
    Gru 28, 2017 9:44 pm

    8 jaj 5 km+ star piece=11 tys pyłu

  • Reply
    DawidPolakL
    Gru 28, 2017 9:45 pm

    O tak się udało

    • Reply
      Wooper
      Gru 28, 2017 10:14 pm

      Zapomniałeś wziąć leki

      • Reply
        DawidPolakL
        Gru 28, 2017 11:30 pm

        O co ci chodzi? Od 3 dni próbuję dodać tu komentarz o tym jak zyskać dużo pyłu dzięki nowym boxom i komentarz się nie pojawia. Dopiero w sposób cząstkowy udało się cokolwiek napisać. Sam weź leki jeśli nie rozumiesz o czym pisałem.

        • Reply
          Wooper
          Gru 28, 2017 11:53 pm

          Oj wiem, żartowałem. Ale no tak zaspamowałeś, że nie mogłem się powstrzymać 😀 easy

  • Reply
    DawidPolakL
    Gru 28, 2017 9:45 pm

    Ciekawe ile pyłu wejdzie za jaja 10 km

  • Reply
    Gruboringo
    Gru 28, 2017 10:35 pm

    Czyli mając konto z średnia okolo 75% iv z 2 pokami powyzej 3000 cp mając 32 lv jest dobrze 😉

    • Reply
      DawidPolakL
      Gru 28, 2017 11:33 pm

      Ja przy 39 levelu mam tylko 1 poka 100% iv i jest to growlite heh. Ciężko trafić coś z dobrym iv

      • Reply
        Gruboringo
        Gru 29, 2017 1:45 am

        Spokojnie ja mam tylko jednego 100% iv a jest nim golduck xD

      • Reply
        evoLucjan
        Gru 29, 2017 4:07 pm

        Polecam jajka panowie, ja wyklulem az cztery na jakies 550 ogolem! Zlapanych jest gorsza statystyka i gorsze poki.

    • Reply
      bart
      Gru 29, 2017 10:48 am

      sugeruję zrobić rajdy na groudon-a przy „dobrej” pogodzie, łapiesz wtedy takie 2800 CP na start + 4 power up i masz 3k poki, nic prostszego jeśli zależny Ci na dużej ilości poków 3000CP +
      Tyrka też łatwo zrobić , często przy naszym klimacie jest pogoda na kamienne poki i tyrek na start ma 2500CP i szybki power up i też masz 3k

      • Reply
        Gruboringo
        Gru 29, 2017 8:22 pm

        Problem nie jest że nie mam cukierków na tyranitara tylko dlatego że nikt nie chce iść na te tyranitary tylko na groundony a no i brakuje pyłu bo raczej 60k nie straczy :-/

        • Groudona mam już od 18.12.2017 , z pierwszego rajdu mi uciekł. Złapany za drugim razem , robiliśmy go w 20 typa 🙂 ale to było 10 tyś. km od Polski. No i to tyle bo nawet do gymu nie można go wstawić, powwrować też nie ma sensu bo po co? Do odbijania gymów ? So tego wystarczy mi jeden vapwk albo tyrek .

        • Reply
          bart
          Gru 30, 2017 11:40 am

          @Gruboringo – nie zrozumieliśmy się, jeśli robisz rajd w dobrą pogodę która daje buffa to poki są na 25lvl i groundony mają po 2800-2850 CP czyli tylko 3-4power up (15-20k stardastu) i już 3k CP

  • Reply
    Hause
    Gru 28, 2017 11:14 pm

    Czy po nowej aktualizacji nie,zzera na maxa neta? Ja juz dokupowalem 5giga dodatkowo nigdy mi sie to nie zdarzalo bo zawsze wystarczalo to co mam w pakiecie… nikt nie zauwazyl roznicy?

  • Reply
    Maciek
    Gru 29, 2017 1:12 am

    Cześć mam kilka pytań:
    1. Jakimś swoim poście któryś z redaktorów napisał że w jeden dzień przeprowadził 6 udanych raidow. Kupował on walutę gry za prawdziwe pieniądze czy zbierał kolka dni¿
    2. Rozumiem że nie da się ominąć limity 100 coinow na dzień¿
    3. Jak złapać startery z 1 generacji¿ są strasznie rzadkie
    4. Czy da się zrobić RAID z legendarnym pokemonem np. Zapdosem w jedna osobę¿

    • Reply
      Maciek
      Gru 29, 2017 11:53 am

      Znaczy limit 50 coinsow

      • Reply
        A'Tomek
        Gru 30, 2017 7:07 pm

        1. To wie tylko redaktor, ale jak wspomniałeś są dwie opcje: albo kupno Coinów za prawdziwe pieniądze albo zbieranie coinów przez kilka dni (12 dni x 50 coinów = 600 coinów na 6 passów)
        2. Nie da się ominąć limitu coinów odbieranych z gymów: 1 dzień – 50 coinów
        3. Startery z I geny są teraz rzadkie bo wszystko przesłania masowy resp poków z obecnego eventu. Do tej pory zdarzały się nesty lub stałe spawn pointy. W ostateczności zostają jeszcze raidy I poziomu na Ivysaura, Charmeleona i Wartortle.
        4. Żadnego legendarnego raidu nie da się zrobić w pojedynkę.

  • Reply
    mento
    Gru 29, 2017 7:27 am

    nie bardzo ciężko ,łapanie setek to teraz mania .mapki pokazuja setki iv, a gracze lataja za nimi bardziej niz za rajdami

    • Reply
      bart
      Gru 29, 2017 10:55 am

      są 2 powody: 1. chcesz mieć najlepszego poka to tylko 100%, 2. nie chcesz mieć wątpliwości czy tracić piasek na 91% IV w obawie że najdziesz 96% ? złap setkę i nie miej dylematów.
      Osobiście trzymam poki na poziomie od85% IV i wysokim lvl 30+ , te które mają 100% i są poniżej 20lvl trzymam niewzmacniane na czasy kiedy IV będzie miało znaczenie.

  • Reply
    Nightar 32
    Gru 29, 2017 6:46 pm

    Ewolucja wurmple tego gąsienicą z 3gen – miedzy 6 a 18 ewoluował mi w poka ktory daje Cie a miedzy 18 a 6 ewoluował w poka dającego motylki – sprawdzone na 5 ewolucjach

  • Reply
    Outlawek
    Gru 29, 2017 7:35 pm

    Ponieważ forum praktycznie nie istnieje, zapytam tutaj.

    Czy wam też tak się dzieje, że po transferze jakiegoś Pokemona lub zaznaczeniu/odznaczeniu go jako ulubionego, lista sama przewija się na początek (w górę)?

    Przez to „czyszczenie” listy ze słabszych okazów jest mocno utrudnione, nie mówiąc o sprawnym ewoluowaniu, gdy w ciągu 30 minut wycisnąć jak najwięcej na Lucky Eggu.

    • Reply
      Gruboringo
      Gru 29, 2017 8:18 pm

      Już dużo ludzi się pytało ale tak to jest błąd którzy (a przynajmniej posiadacze androidów) wszyscy mają na obecnej wersji gry. I jeśli coś evolujesz na lucky eggu to polecam wyszukiwarkę pokow do evolucji albo po typie pokemona np.dark i wyskoczą ci wszystkie twoje mroczne poki. A jeśli jesteś uparty i nic nie chcesz pisac to poprostu zaopatrz się w więcej lucky eggi.

    • Reply
      DawidPolakL
      Gru 29, 2017 8:22 pm

      Tak też tak mamy. Co chwilę wprowadzają jakieś durne utrudnienia. Kiedyś np można było uzdrawiać po 3 poki jednocześnie teraz nie. Od ostatniej aktualizacji mam też problem z przelogowywaniem się, muszę często restartować apke aby móc się przelogować. Zamiast udogodnienia to utrudnienia i tyle

    • Reply
      evoLucjan
      Gru 29, 2017 8:50 pm

      Jesli nie masz cisnienia na evolucje to sie wstrzymaj do wielkanocy, raczej bedzie podwojny exp jak rok temu to sporo lvl wskoczy i ten blad tez juz raczej bedzie usuniety!