News 56

Ognisto-lodowy event?

Team Eevolution wypuściło informacje, która według nich jest przeciekiem o kolejnym nadchodzącym evencie.

Na przecieki w świecie Pokemon GO należy zawsze patrzeć sceptycznie – wiele z nich jest po prostu oparte na chwytliwych informacjach, które mają nabić wyświetlenia wybranym stronom czy filmikom na YouTube. Postanowiłem wam jednak przybliżyć tę informację, ponieważ Team Eevolution dostarczyło nam wiarygodnych informacji co do daty pojawienia się drugiej generacji oraz Wodnego Festiwalu i eventu związanego z Wielkanocą (Eggstravaganza).

Według tego źródła kolejne wydarzenie skupi się na pokemonach typu ognistego i lodowego. Przeciek informuje nas:

  • Czas trwania eventu: od 13 do 20 czerwca 2017;
  • Zwiększone spawny wszystkich lodowych i ognistych pokemonów takich jak Cyndaquil, Charmander, Swinub oraz ich ewolucje (to tylko przykłady, które Niantic ma w zwyczaju podawać w oficjalnych notkach);
  • Zwiększony punkty doświadczenia za wszystkie bonusy uzyskiwane przy rzutach;
  • Przecena w sklepie: 50% na lucky eggi.

Team Eevolution podaje także listę pokemonów, które mają pojawiać się częściej:

 • Swinub
 • Vulpix
 • Sneasel
 • Charmander
 • Cyndaquil
 • Cloyster
 • Growlithe
 • Hondour
 • Magmar
 • Ponyta

Oczywiście należy się spodziewać, że ewentualne ewolucje i preewolucje wymienionych stworzeń także będą pojawiać się częściej. Nie wiemy czy lista celowo jest pozbawiona takich pokemonów jak np. Jynx, Dewgong albo Lapras.

Według Team Eevloution oficjalna notka będzie wyglądała tak:

Trainers,

With summer quickly approaching in the Northern Hemisphere and winter approaching in the Southern Hemisphere, we couldn’t think of a better way to celebrate the upcoming solstices than with a Fire-type and Ice-type Pokémon GO event.

From 1:00 P.M. PDT on June 13 to 1:00 P.M. PDT on June 20, 2017, Trainers around the world will discover more Charmander, Cyndaquil, Growlithe, Houndour, Ponyta, Swinub, Vulpix, and their Evolutions. You’ll also want to keep an eye out for Sneasel, Magmar, Cloyster, and other Fire types and Ice types!

It’s time to perfect your Poké Ball throws, Trainers! Throughout the event, you’ll receive huge XP bonuses for successfully catching Pokémon with Nice, Great, and Excellent Throws, as well as Curveballs and First Throws. Additionally, as you walk around your neighborhoods or discover new sights, you’ll earn even more XP for hatching Eggs. To help you take advantage of these awesome XP bonuses, Lucky Eggs will be 50% off in the in-game shop.

Get ready to explore the world around you—there are even more exciting updates coming your way soon!

—The Pokémon GO team

Trenerzy,

Wraz z latem zbliżającym się na półkuli północnej i zimą nadchodzącą na półkuli południowej, nie mogliśmy nie pomyśleć o lepszym sposobie na świętowanie przesilenia niż event z ognistym i lodowym typem w Pokemon GO.

Od 1:00 PM czasu PDT (22 naszego czasu) 13 czerwca do 1:00 PM czasu PDT (22 naszego czasu) 20 czerwca, trenerzy na całym świecie odkryją więcej pokemonów takich jak Charmander, Cyndaquil, Growlithe, Hondour, Ponyta, Swinub, Vulpix i ich ewolucje. Miejsce także oko na Sneasela, Magmara, Cloystera i inne ogniste oraz lodowe typy! 

To idealny czas by doskonalić swoje rzuty Poke Ballami, trenerzy! Podczas eventu, będziecie otrzymywać duży bonus doświadczenia za udane złapanie pokemonów rzutami nice, great oraz excellent, a także podkręcone i pierwsze rzuty [chodzi o złapanie pokemona za pierwszą próbą przyp. red.]. Dodatkowo, podczas przemierzania swojego sąsiedztwa i odkrywania nowych widoków, zdobędziecie więcej punktów doświadczenia za wykluwanie jajek. By pomóc wam osiągnąć przewagę z tymi wspaniałymi bonusami do XP, Lukcy Eggi będą przecenione o 50% w sklepie.

Przygotujcie się na eksplorację świata wokół siebie – niedługo nadejdzie jeszcze więcej ekscytujących aktualizacji!

Zespół Pokemon GO

Już niedługo dowiemy się ile prawdy było w tym przecieku.

Źródło: https://twitter.com/TeamEevolution/status/871315847855448065

56 komentarzy

 • Reply
  at3at3
  Cze 04, 2017 3:01 pm

  Jeśli tak, to poza starterami nic ciekawego, a i startery bez szału, bo większość z nas ma już pewnie niezły komplet ognistych starterów.
  Poza tym jakoś mi nie pasuje ten podwójny i przeciwstawny zestaw. Już lepiej niech podzielą na tydzień ognisty i tydzień lodowy.

  • Reply
   Emi
   Cze 04, 2017 4:39 pm

   Ja nie mam? Ale faktycznie, też myślę, że mogli podzielić na dwa eventy.

 • Reply
  Porsche Cayenne
  Cze 04, 2017 3:11 pm

  czyli nic specjalnego a akurat gniazdo tych mrocznych piesków pojawiło się niedawno w nowym miejscu

 • Reply
  FoxMan
  Cze 04, 2017 3:12 pm

  Może wreszcie udało by się zebrać cuksy na charizardy 😉 2 Wonder charmandery 90%< czekają

 • Reply
  Porsche Cayenne
  Cze 04, 2017 3:24 pm

  o swinub bardzo przydatne bo tylko 1500 złapanych

  ale po co znowu podwójne xp jak dopiero co było chcą żeby już wszyscy mieli 40 to bez sensu bo ci, którzy wypracowali sobie przewagę regularnym graniem stracą ją

  może trafią się jakieś ewolucje tych ognistych najlepiej różnych płci aby uzupełnić pokedex bo mimo, że mamy przykładowo charizarda i to niejednego to ikonki płci nie są zaliczone bo złapane przed wprowadzeniem zmian

  • Reply
   a
   Cze 04, 2017 3:38 pm

   Nie będzie podwójnego EXP jak niedawno.
   Będzie tylko więcej EXP za bonusy przy rzutach.
   Czyli dajmy na to za podkręcony rzut zamiast 10 dostaniesz pewnie 20 (a może wyższy mniżnik zastosują?), za złapanie przy poerwszym rzucie zamiast 50 będzie też odpowiednio więcej, no i za trafienie w okrąg.
   Dodatkowo za wykluwanie więcej EXP, czyli za wyklucie 5km jajka zamiast 500 to pewnie 1000 i inne analogicznie.
   Co do do przewagi stałych regularnych graczy i obaw o dogonienie przez innych to spokojnie. Od 32-33 lvl kolejne stopnie sa juz tak wyśrubowane, że nawet z podwójnym EXP to trzeba duuuużo grać, aby wbijać levele. Co najwyżej dzięki takim eventom osoby grajace sporadycznie i mające lvl 20+ szybciej dojdą do 30, bo później to już “ściana” i bez setek godzin spędzonych na grze jej nikt nie przeskoczy nawet korzystając z eventów.

   • Reply
    Porsche Cayenne
    Cze 04, 2017 5:15 pm

    to praktycznie masz za każdą czynność z wyjątkiem ewolucji, więc jedynie robienie masowych ewolucji się nie sprawdzi można jedynie odpalić lucky egg i łapać wszystko jak leci bez ewoluowania czegokolwiek

    tak nawiasem to zajęliby się czymś konkretnym a nie

    • Reply
     DawidPolakL
     Cze 04, 2017 8:33 pm

     Z ewolucjami w takim razie poczekamy do lipca. Wtedy pewnie cos będzie.

    • Reply
     a
     Cze 04, 2017 8:47 pm

     Taa, podwójny za “każdą” czynność z wyjątkiem: złapania pokemona (podstawowe 100), przekręcenia pokestopa, pierwszy pokemon dnia, pierwszy pokestop dnia, walka w gymie, podbijanie prestiżu, zarejestrowanie nowego pokemona w pokedexie, ewolucja.
     Noo, czyli “prawie” za wszystko 😉
     Poza tym to właśnie na ewolucjach wbija się głównie exp potrzebny do wbicia leveli.
     też czuję, że na lipiec i rocznicę gry będzie podójny exp, więc trzeba zbierać candy i pokemony do massevo, aby wbić ze 2 milion EXP na evencie.

  • Reply
   DawidPolakL
   Cze 04, 2017 8:38 pm

   Na korzyści z podwójnego XP też przecież trzeba dużo się napracować bo przecież trzeba wcześniej nałapać dużo pokemonów i je trzymać do odpowiedniego momentu więc nic w tym krzywdzącego

 • Reply
  a
  Cze 04, 2017 3:26 pm

  Czy zauważył ktoś może u siebie zmiany w naliczaniu km w jajkach i na buddy?
  Czyżby podnieśli trochę limit prędkości?
  Dotychczas podczas jazdy rowerem naliczało mi ok. 15% przejechanego dystansu. W ubiegły weekend zrobiłem 52km to naliczyło mi ok. 7km. Jeżdżę dosć wolnym tempem najcześciej 15-18 km/h (średnia ok. 16 zazwyczaj wychodzi).
  Dziś przejechałem 20 km podobnym tempem i naliczyło mi ok. 10 km.

  • Reply
   RexHunterson
   Cze 04, 2017 3:43 pm

   Byłoby super, gdyby tak było. Ja jeżdżę tempem średnio 10 km/h codziennie przez godzinkę, ale nie zauważyłem, by jajka szybciej się kluły, buddy to samo.

  • Reply
   AszKeczam
   Cze 04, 2017 4:27 pm

   Maksymalnie nalicza i tak 300m co 2 min co daje idealną prędkość 9km/h (nalicza tylko w linii prostej z punktu A do punktu B!). Jadąc/idąc powyżej tej prędkości, musimy się liczyć z tym, że nie zaliczy pełnego dystansu.
   Zdarza się, że naliczy ponad 300m (zwykle 400m wpada), ale to jak GPS wariuje i teleportuje w różne miejsca na mapie. :/

  • Reply
   xDxDxD
   Cze 04, 2017 8:08 pm

   nie wiem jak wy jeździcie na tych rowerach że tak mało wam zalicza. Mi co najmniej 90% przejechanego dystansu zlicza.
   Polecam mój sposób:
   Włączam Pokemon Go i aplikację z licznikiem rowerowym np. CycleDroid. Na ekranie pozostawiam licznik rowerowy i wsiadam na rower, jadę tak około 5 minut z prędkością maksymalną 10,5km/h. Potem przełączam na Pokemon Go i powinno ładnie zaliczyć cały dystans oczywiście jeżeli jechaliśmy po linii prostej. Jak zaliczyło dystans to przełączamy znowu na licznik rowerowy i jade kila minut bez Pokemon Go na ekranie z max prędkość 10,5km/h. Mi takim sposobem zalicza prawie cały dystans jaki przejechałem

   • Reply
    a
    Cze 04, 2017 8:53 pm

    Bop ja nie jeżdżę dla PoGo jako głównego celu.
    Po prostu jak wybieram się na przejazd to odpalam poksy, łącze z PoGo Plus i jeżdżę, bez kontrolowania prędkości, poniżej 15 km/h raczej nie schodzę, bo to żadna przyjemność z jazdy, nawet typowo rekreacyjnej. Więc zlicza mi pewnie głównie te odcinki, przy skrzyżowaniach, przejazdach rowerowych, albo gdzie się gdzieś na chwile zatrzymuje. Po skończonej jeździe sprawdzam po prostu ile naliczyło, a jak to dłuższa jazda kilkugodzinna to co kilkadziesiąt minut sprawdzam tylko czy nie rozłączyło Plusa.

  • Reply
   Tomic0981
   Cze 05, 2017 1:15 pm

   Faktycznie coś jest na rzeczy. Przed chwilą przejechałem 2km w szybkim tempie (25km/h) i zaliczyło mi ok. 1,5 km. Podobnie było wczoraj, a nigdy wcześniej tego nie zauważyłem.

   • Reply
    kamil
    Cze 05, 2017 1:40 pm

    A iPhone czy Android? Bo moja dziewczyna ma iPhona, i jej ok 2x więcej km nalicza przy tym samym dystansie niż mi 🙁

 • Reply
  Machrid
  Cze 04, 2017 5:43 pm

  nudy jak zawsze -niczego innego sie nie ma co spodziewac.
  zrobienie takiego pseudo eventu to tylko przesuniecie paru suwakow i juz pojawia sie wiecej swinubow.
  napewno jak rozbuduja walki w gymach to bedzie to gniot.
  tak samo jak wszyscy czekali na sightings ,a okazalo sie ze pokazuje tylko pidgeye na pokestopach.
  to nic ze pare metrow dalej np snorlax sie zrespil to juz nie jest wazne .

  • Reply
   Tomic0981
   Cze 04, 2017 9:20 pm

   Zawsze przy nowych newsach czekam na Twój jakże pozytywny komentarz, o tym ile radości czerpiesz z gry. Miło czytać Twoje przemyślenia, dziękuję Ci za to…

 • Reply
  Czasownik
  Cze 04, 2017 5:52 pm

  Przygotowalem 70 piw na ten ognisty czas

 • Reply
  xDeOx
  Cze 04, 2017 6:07 pm

  rzygam już tymi żałosnymi eventami. Ile można x.x od paru miesięcy tylko to… jak jeszcze wodny był spoko, tak potem samo g już robili, a z kamiennym to stanowczo przesadzili debile. Po kilkaset rhyhorn’ów w mieście… nuda, nuda, nuda a do tego ten syf ma spadki płynności na LG g4, Samsungach do s7 włącznie, także niech pierw zoptymalizują ten kicz, bo po roku chyba by należało to zrobić.

  • Reply
   Machrid
   Cze 04, 2017 6:57 pm

   xDe0x przez tyle czasu co pokemon go istnieje i po takiej kasie co zarobili …to nie tylko powinna tauboga w opcje gierka chodzic plynnie ,ale juz dawno powinna byc wprowadzona 3 generacja , walki w gymach, jakas sensowna wymiana i pelno innych rzeczy.
   Niantic to poprostu nieudacznicy, ktorzy tylko potrafia sie chwalic na konferencjach liczbami km. ile gracze[boty ] przeszli.
   niczego dobrego sie nie ma co spodziewac.

   • Reply
    DawidPolakL
    Cze 04, 2017 8:30 pm

    No to nie graj jak wszystko do bani. Proste

   • Reply
    Emi
    Cze 04, 2017 9:01 pm

    Też mi zacina.

  • Reply
   Michal_tata
   Cze 04, 2017 7:18 pm

   Nic nie zwalnia i się nie zacina na S7Edge, zwykłym S7 czy nawet S5 neo na którym gra syn. Może nie masz lte?

   • Reply
    xDxDxD
    Cze 04, 2017 7:49 pm

    na Galaxy A5 2016 też nic nie zacina 😉 wszystko idzie płynnie

    • Reply
     xDeOx
     Cze 04, 2017 8:05 pm

     odpalcie cokolwiek innego dodatkowo w tle-nie ma szans. Nie mówię tu o sms, ale coś odrobinę bardziej wymagającego. Na s6 na własne oczy widziałem spadki bez niczego odpalonego w tle.
     A co do innych funkcji to wiem, są żałośni, tylko przechwalanki i nic nowego…

     • xDxDxD
      Cze 04, 2017 8:15 pm

      prawie zawsze oprócz Pokemon Go mam odpalony liczniki rowerowy który wszystko nalicza nawet gdy pracuje w tle – często gram w Poksy jeżdżąc na rowerze i ja tam nie zauważyłem żadnych zacięć w Pokemon Go mając włączone te 2 aplikacje na moim A5 2016

     • Michal_tata
      Cze 04, 2017 10:42 pm

      U mnie na S7edge’u działa “janosik” plus skrzynka email i google mapa i nic nie tnie, nie raz dodatkowo via bluetoth przesyłam muzyke do odtwarzacza w aucie.

    • Reply
     FoxMan
     Cze 04, 2017 8:45 pm

     Włącz spotify, messengera oraz poksy i zacznie się zacinać 😉
     Spotify bardzo nie lubi się z pokemonami…

     • xDxDxD
      Cze 05, 2017 11:38 am

      a na cholere mi Spotify w czasie grania poksy xD
      jak ktoś do mnie napisze na Messegnerze to odpisuję i usuwam chmurkę czatu i tyle 🙂

     • FoxMan
      Cze 05, 2017 12:49 pm

      Żeby słuchać muzykę?

 • Reply
  xDxDxD
  Cze 04, 2017 7:52 pm

  Nareszcie może jakieś Houndoury się złapie. Od wprowadzenia 2 gen ani jednego jeszcze nie spotkałem, więc oby to była prawda z tym eventem

 • Reply
  l0l
  Cze 04, 2017 8:25 pm

  233/233 cały pokedex bez legend i regionalnych.
  39 level,
  Dobrze na więcej XP!!
  40lev wbiłbym szybciej.

  • Reply
   Wooper
   Cze 06, 2017 12:17 am

   Wątpię żebyś grał uczciwie więc po co się chwalisz.

   • Reply
    Barti
    Cze 06, 2017 9:59 am

    Skompletowanie pokedexu przy uczciwej grze nie jest mega trudne, jednak pod warunkiem poświęcenia dużej ilości czasu i przejścia dużej ilości km. Ja ma 233 wpisy (jednego złapanego Unowna), dopiero co wbity 36 level, ale za to wyklute 1044 jajka i w nogach blisko 2700 km. Pozdrawiam uczciwych graczy 🙂

    • Reply
     at3at3
     Cze 06, 2017 10:50 am

     Wcale nie trzeba nawet tak dużo jak mówisz.
     Jedyna trudna kwestia to złapanie Unowna (nie mam i nawet go nie uwzględniam w swoich celach, trafi się kiedyś, albo i nie, wszystko mi jedno, bo to wyłącznie kwestia farta).
     32 lvl, ok. 900 km, ok. 550 jajek – 230 wpisów i obiektywnie brak mi jedynie cuksów do owcy (na Tyranitara mam, ale chcę zebrać jeszcze 25). Nawet jak się nie trafi 10tka z Mareepem lub Larvi, to do końca miesiąca, przed 33 lvl, powinnam mieć 232.
     Myślę, że samo wypełnienie pokedexu to najprostsze zadanie w grze. Wysoki lvl to już za to spore osiągnięcie – trzeba mieć czas i dużo chodzić (plus: kombinować z optymalnym wykorzystaniem eventów i lucky egg).

    • Reply
     bart
     Cze 06, 2017 11:02 am

     Przy tylu eventach i zmianie respów poków co 2 tyg , nie mieć kompletnego pokedexu to można uznać za szczyt lenistwa 😛 , (co innego było po starcie gry i przez kolejne miesiące).

     • at3at3
      Cze 06, 2017 11:45 am

      Nie przesadzaj, bo można się dużo ruszać, ale w nieodpowiedniej okolicy. Ja tylko mówię, że full pokedex można mieć już na stosunkowo niskim levelu. Ale równie dobrze można mieć wysoki level i braki w dexie.
      Niestety nie każde miejsce na mapie jest traktowane jednakowo. Np. u mnie w mieście: resp Cynda = 2 spawn pointy po ok. 3-5 ryjówek w ciągu całego dnia, a resp Toto w mieście wielkości Warszawy w Niemczech = średnio 5 krokodyli w 30 minut (5 punktów spawnu dość blisko siebie, z tego 2 przy stopach). Wcześniej, przy respach np. Houndourów i Teddi w parkach, w niecałą godzinę miałam ewolucję bez ananasów. Zastanawia mnie czy to kwestia wielkości miasta, czy różnicy Polska-Niemcy. Może Warszawiacy odpowiedzą, czy też mają tak dobrze?
      Tak samo – na Florydzie trafisz podobno 3 gatunki regionali, a u nas – jeden, najmarniejszy chyba…

     • Barti
      Cze 06, 2017 12:58 pm

      Zapominacie jeszcze o jednej ważnej kwestii czyli miejscu, w którym się gra. W miastach/miasteczkach gdzie byle kamień czy mural nie jest pokestopem, a do gymów daleko niestety trzeba się nachodzić, a jedyne źródło ciekawych/cennych pokemonów to wykluwanie jajek 🙂

     • Collo
      Cze 09, 2017 11:38 am

      Chyba że nie mieszkasz w dużym mieście tylko gdzieś na wsi i na obrzeżach to nawet wypełnienie pokedex’u zajmuje sporo czasu nawet przy eventach.

  • Reply
   bart
   Cze 06, 2017 7:56 am

   gratuluje złapania 26 różnych unknown-ów i 2 shiny magikarpiów

 • Reply
  DawidPolakL
  Cze 04, 2017 8:45 pm

  Mam marny telefon mphone infinity II bez lte i jakoś gram. Fakt że często się zawiesza, awatar nie chce chodzić, gubi gps, teleportuje mnie grom wie gdzie ( raz do nie wiem jakiego miasta). Ale nie narzekam jak wielu z was tylko po prostu gram . Mam 35 level mieszkając w małym mieście i jakoś daję radę

  • Reply
   FoxMan
   Cze 04, 2017 8:48 pm

   Na ile godzin gry bateria ci wystarcza? 😉

   • Reply
    DawidPolakL
    Cze 04, 2017 9:00 pm

    Bez power banka się nie ruszam.

    • Reply
     FoxMan
     Cze 04, 2017 9:04 pm

     Zastanawiam się czy wiele zależy od telefonu, ale u mnie na 3000mAh mogę pochodzić tak z 4 godziny, może trochę więcej.

     • DawidPolakL
      Cze 04, 2017 9:09 pm

      Nie udzielę ci odp bo nie bardzo się znam na tym mAh. Chyba za stary na to jestem heh

 • Reply
  ranma11
  Cze 05, 2017 12:07 am

  Powiem szczerze, że czuję się znudzony tymi eventami. Znaczy, nie żebym nie korzystałz okazji ale nie czuję już parcia na łażenie.
  Ponadto czuję się zawiedziony brakiem update’u który miał być wiosną, a z tego co widać będzie latem lub “na lato”(na koniec wiosny).
  Więc generalnie lipa…

  • Reply
   xDeOx
   Cze 05, 2017 12:30 am

   mam to samo. Są niesłowni i ‘olewanccy’

 • Reply
  Porsche Cayenne
  Cze 05, 2017 3:53 pm

  a ja dziś złapałem electrode 20cp

  • Reply
   Michal_tata
   Cze 05, 2017 5:19 pm

   A ja jolteona z voltem i dischargiem do tego xl i ” best of the him”, czyli ponad 90% i 1540cp.

  • Reply
   at3at3
   Cze 05, 2017 6:27 pm

   Bilans z ostatnich 3 dni: 19 Totodyli, 3 Dratini i wonder Miltank z ulicy. Nie licząc oczywiście dużej ilości karpi, paru pojedynczych starterów i różnych pospolitych gatunków, głównie wodnych.
   Mimo braku eventów – całkiem udane weekendowe łowy. 🙂
   Brakuje już tylko Ampharosa i trochę cukierków do lepszego Tyranitara (bo 100 już jest). Unknowna nie liczę.

 • Reply
  DawidPolakL
  Cze 05, 2017 10:46 pm

  A ja właśnie piję żywca. Zdrówko! Jutro ruszę na łowy i pewnie jak zwykle będzie gruz heh

 • Reply
  Madry
  Cze 06, 2017 12:07 pm

  Nie gram chyba już od 3 miesięcy i powiem bez tej gry świat jest lepszy a nie tylko gapienie się w tel ile można

 • Reply
  Adam
  Cze 11, 2017 10:53 pm

  Zawsze to samo. Chce uzupełnić dex o brakującą ostatnią ewolucję, noszę te stworzenia po 3 tygodnie robiąc dziesiątki kilometrów z buta lub biegając. Wszystko po to, aby tuż po mozolnym uzbieraniu cuksów uruchomił się event gdzie pod oknem będę miał ich dziesiątki przez kolejne 7 dni. Teraz od prawie miesiąca zbieram 100 cuksów quilavy na ostatnią formę i co? – event. A mnie brakuje teraz jedynie 7 cukierków. Wrrrrrrrrrrrrr!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiany w jajkach!

Niantic znowu lekko zamieszało w kwestii pokemonów, jakie możemy znaleźć w jajkach. Kolejne badania przeprowadzone przez grupę ochotników z The Silph...

Zamknij