News 2

Pokemon GO inspiracją dla Sony!

Fenomen Pokemon GO został dostrzeżony przez wszystkie firmy zajmujące się rynkiem urządzeń oraz aplikacji mobilnych. Prawdziwa rewolucja dokonana przez grę autorstwa Niantic może być punktem zapalnym do narodzin wielu nowych pomysłów opartych o technologię rozszerzonej rzeczywistości. 

Popularność aplikacji zwróciła uwagę jednego z największych na świecie producentów elektroniki – Sony. CEO japońskiej firmy Kaz Hirai stwierdził, że rozszerzona rzeczywistość może być bardzo skutecznym bodźcem dla rynku gier mobilnych. Co ciekawe zaznaczył on również, iż właśnie dlatego jego firma skupi się na zastosowaniu tej technologii w telefonach, czyniąc z niej podstawę swojej działalności.

W wywiadzie dla The Financial Times na targach elektroniki IFA Hirai z entuzjazmem wypowiadał się o możliwościach, jakie może wnieść do gier Sony zaimplementowanie AR (Augmented Reality przyp. red.).

Pokemon GO jako gra odmieniła rynek. Jestem bardzo zainteresowany faktem, że aplikacja mobilna ma potencjał do tego, by faktycznie zmienić sposób, w jaki ludzie się poruszają, dosłownie.

Sony w maju tego roku założyło spółkę zależną, która zajmuje się właśnie grami mobilnymi. Było to zaledwie dwa miesiące przed początkiem ogromnego sukcesu Pokemon GO. Aplikacja była ogromnym zaskoczeniem dla branży, ponieważ szturmem zdobyła rynek w zaledwie kilka tygodni. Tyle czasu wystarczyło, by produkcja Niantic zdobyła miano najbardziej popularnej premiery gry mobilnej w historii samych Stanów Zjednoczonych. Słowa prezesa Sony są znamienne ze względu na fakt, że sukces Pokemon GO wzmocnił samo Nintendo na tyle, iż wartość akcji głównego rywala Sony w kwestii mobilnego grania w pewnym momencie została wyceniona na 40 mld dolarów (dla Sony było to wtedy 38,5 miliarda).

Musimy jednak pamiętać, że ogromną częścią sukcesu Niantic był sam temat, na jakim została oparta gra. Pokemony jako marka to wciąż ogromny biznes ze względu na przemysł zabawkarski, gadżetów czy gier na konsole Nintendo. Trudno oczekiwać, iż Sony znajdzie motyw zbudowany na wieloletniej pracy oraz wywołujący nostalgię u większej grupy wiekowej. Hirai ma świadomość, jak trudna droga czeka spółkę zależną ForwardWorks w dążeniu do upragnionego celu.

[Gry mobilne] są czymś w co zamierzamy wejść dość agresywnie… Jest to pewne odejście od prowadzenia biznesu opartego w większości na konsolach na rzecz poszerzenia działalności w kwestii smartfonów.

ForwardWorks będzie tworzyć gry oparte na dorobku Sony, początkowo skupiając się na rynkach w Japonii, Chinach oraz Korei Południowej.

Granie mobilne jest bardzo ważną częścią rynku japońskiego i dlatego stworzyliśmy spółkę zależną, która całkowicie poświęci się pracą nad grami mobilnymi. Będzie ona tworzyć nowe tytuły.

2 komentarze

 • Reply
  Anon
  Wrz 09, 2016 4:46 am

  To idziemy teraz w kierunku, po co mi cała elektronika skoro mam telefon, w którym jest wszystko, jeszcze trochę to nie będzie mi potrzebna lodówka, bo mam mobilną apkę do chłodzenia jedzenia <—- tona sarkazmu

 • Reply
  polonez
  Wrz 09, 2016 4:46 pm

  ciekawe co sony stworzy może Gran Turismo jakieś w którym będziemy fikcyjnymi autami jeździć po normalnych drogach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.