News W oczekiwaniu na Pokemon Go 12

Pokemon Go – przecieki z beta testów 7.0!

Dzięki tłumaczeniu Phar0s, cytowanie dokładne od /u/ThisIsProfessorOak na /r/TheSilphRoad.

 

Twarde fakty, zero spekulacji!

1. Przewaga typów ma znaczenie.

2. Pokemony mają ataki : “naciśnij” (tzw. QuickAtt) oraz “naciśnij I przytrzymaj” (tzw. ChargeAtt).

3. Można zrobić unik w lewo lub prawo.

4. Widać czerwony celownik, kiedy broniący Pokemon będzie chciał Cię zaatakować QckAtt.

5. Widać czerwony, pulsujący “radar”, kiedy broniący Pokemon będzie chciał zaatakować ChrgAtt.

6. Walka odbywa się na okrągłej arenie, gdzie broniący Pokemon stoi w centrum, ty zaś poruszasz się po okręgu kiedy unikasz ataków lewo/prawo.

7. Niektóre ładowalne ataki są typu AoE, niektóre są typu “Wyssanie życia”, inne zawsze zadają CritDmg, inne zaś zawsze trafiają.

8. Możesz wybrać 1 Pokemona do treningu w zaprzyjaźnionym Gym’ie.

9. Możesz wybrać do 6 Pokemonów w celu ataku na Gym przeciwnej drużyny. To wydaję się nigdy nie zmienić, bez względu na to ile Pokemonów broni danego Gyma.

10. Gymy mają liderów. Bez względu na to, jako który z kolei zdeponujesz Pokemona w celu obrony – również możesz stać się liderem (o tym nieco poniżej).

11. Kiedy podejdziesz do Gymu możesz zobaczyć listę zdeponowanych Pokemonów oraz miniaturki trenerów, którzy je zdeponowali.

12. Paski HP nie mają konkretnych liczb/wartości.

 

Poniżej wartości z Exp i PktPrestiżu które do tej pory zaobserwowałem:

 • Złapanie Pokemona – 100 EXP
 • Złapanie nowego Pokemona – 500 EXP
 • “Niezły rzut” – 10 EXP
 • “Super rzut” – 50 EXP
 • “Wspaniały rzut” – ??
 • Pokonanie Pokemona w treningu – 50 EXP, 50 PRESTIŻ
 • Pokonanie Pokemona broniącego Gym – 100 EXP, -250 PRESTIŻ
 • Zdeponowanie Pokemona do obrony – 500 PRESTIŻ

 

Info poboczne: Level 6 potrzebuje 54,000 EXP, level 7 zaś 108,000 (prosta matematyka LVL+1 = LVLExp*2).

 

Osobiste uwagi i konkluzje testera:

Walki to nie tylko nudna i powolna strategia. To przemyślana walka pod względem kolejności Pokemonów, szybkości atakowania i podejmowania decyzji o wyborze rodzaju ataku. Walka jest dość ciężka. Nawet jeżeli wziąć pod uwagę przewagę CP czy typu – jest ciężka. Poświęca się mnóstwo HP jeżeli nie będziemy robić uników czy próbować przerywać Pokemonowi przeciwnika. Ruch na arenie ma znaczenie. Nigdy nie wygrasz żadnej walki licząc na to, że po prostu wystawisz Pokemona do walki I będziesz bezmyślnie atakował.

 

Jak do tej pory, widziałem maksymalnie 2 zdeponowane Pokemony w Gymie przeciwnym (dość ciężko znaleźć wielu graczy z przeciwnych drużyn podczas testów). Jednak patrząc na menu opcji/wyboru łatwo dostrzec, że atakując Gym z 6 Pokemonami, sami również musimy posiadać przynajmniej 6 do wyboru (i te 6 wybrać). Strategia walki i ryzyko to niezła zabawa i wyzwanie zarazem. Bo widząc np. ze przeciwnego Gymu broni Charmander i Squirle, my wybierzemy sobie w kolejce Wartortla i Venusaura. Problem w tym, ze nasz Wartortle może zostać pokonany zbyt szybko. Wtedy do walki stanie Venusaur, który wrażliwy na ataki Charmandera. A co jeśli np, Charmander zna Thunder Punch? No wlaśnie. Wygrana w typach i wyższych ewolucjach nie zawsze oznacza wygrana walkę.

 

Liderstwo w Gymie jak na razie widać nie daje żadnych dodatkowych profitów i nie ma konkretnego mechanizmu wyliczającego kto i dlaczego nim jest. Z moich obserwacji wynika, ze jest to jakaś wartość wyliczana z CP zdeponowanego Pokemona i prestiżu jaki dodaliśmy indywidualnie do Gymu. sama gra pozostaje stronnicza (podobnie jak Ingress). Nie bedzie wiec obaw, ze jedna z drużyn zawładnie całym miastem, którego nie będziemy mogli odbić. Patrząc z innego punktu – dominująca grupa będzie po prostu nudna jak flaki z olejem, bo nie będzie mogła atakować Gymów przeciwnych drużyn, tylko bezsensownie trenować we własnych.

 

Grę zaprojektowano tak, aby utrzymywała stała równowagę pomiędzy trzema drużynami. Tak naprawdę wiec warto dołączyć do najmniej licznej drużyny w otoczeniu – najwięcej zabawy, walk, a co za tym idzie – szybsze levelowanie i umacnianie naszej drużyny. (Phar0s: trochę się z tym nie zgodzę. Bo dla mnie Ingress nie jest w ogóle zbalansowany. Mając lvl9 moge bez trudu przejąć jeden z portali przeciwnika. Tylko po co, skoro zaraz zostanie mi odebrany a nikt ze sprzymierzonej drużyny nie zjawi się by wesprzeć do tarczami czy silniejszymi rezonatorami? Tego boje się najbardziej, bo jeżeli Pokemon Go ma być tak samo zbalansowany jak Ingress – to tak naprawdę nie będzie…).

 

Kolejnym przejawem geniuszu wydaje się umieszczenie avatarów graczy przy zdeponowanych w Gymie Pokemonach. Niantic nie może bowiem sobie pozwolić na umieszczanie naszych “danych” publicznie (wiadomo – dane prywatne). Który rodzic zgodziłby się na trąbienie w koło o danych swojego dziecka? Wiec wasz avatar w zamiarze nie miał być nigdy widoczny publicznie. Jednak teraz z Gymami jest inaczej – nasz avatar widnieje otwarcie i krzyczy wręcz “Im the leader!”. Będzie nam wiec dane poznawać trenerów z otoczenia, zapamiętywać widok ich avatarów. A z racji tego, ze lubimy się przechwalać i pokazywać swoja moc – będzie to czysta kopalnia złota.

 

Jedynym czynnikiem spowalniającym tempo gry jest teraz poziom HP. Nie możemy sobie zwyczajnie stać i atakować i trenować, bo w końcu skończą nam się zdrowe Pokemony. Może to tylko problem w becie, a może właśnie tak ma to wyglądać. Pozwolenie sobie na ginięcie naszych Pokémonów czy obniżania ich HP do minimum to teraz naprawdę wielkie “NIE!!!”. Ponieważ Revivy są bardzo rzadkim przedmiotem a PokeCenter nie ma. Z każdym krokiem muszę się troszczyć o moje Pokemony, idealnie dopracowywać walkę a często również w ogóle do niej nie podchodzić, jeśli mam jakąkolwiek obawę ze mogę nie dać rady.

 

Pamiętajmy, ze to nadal beta. Uniki czy przerywanie ataków przeciwnika nie wydają się jeszcze działać w 100%. Widać, ze kamera czasami przeskakuje jakby nie wiedząc co się stało.

Jak na razie widziałem Gym z lvl3 jako najwyższy. Z Gymami wydaje się być wszystko w 99% ok, jednak coś jakby jeszcze nie styka.

 

Ekstrakcja pliku gry i spekulacje:

Na chwile obecna, gdzie nie mamy żadnych tekstów ani liczb (ile dmg zadał pokemon, ile HP mu zostało) podczas atakowania, nie można powiedzieć czy typ pokemona zwiększa siłę ataku o takim samym typie jak Pokemona. Bo jak wiemy niektóre Pokemony maja ataki rożnego typu niż one same. W kodzie jednak znajduje: GetSameTypeAttackMultiplier

Poza standardowymi wartościami jak wytrzymałość, siła, obrona widac mnóstwo innych wartości. Dla mnie jednak najdziwniejsza jest: set_DodgeEnergyDelta. Wynikało by z tego, ze uniki kosztują nas nasza wytrzymałość, jednak z niczym takim podczas grania się nie spotkałem. Wiec zapewne dowiemy sie nieco więcej w niedalekiej przyszłości.

 

Kiedy Gym jest neutralny, na mapie jest szary i posiada tylko jedno “piętro”. Jednak kiedy zostaje przejęty, zdobywa kolor naszej drużyny i wzbija się do góry z nieziemsko wyglądającą animacją. Na samej gorze znajduje się arena do walki, na której przyjdzie nam trenować. Poniżej jednak znajdują sie dwa jakby niedostępne piętra. Może to nie oznaczać zupełnie nic, jednak dość dziwnie to wygląda jeżeli chodzi o wybór samego modelu 3D, a kamera czasami po walce przeskakuje na niższe piętro jakby coś tam miało jeszcze być.

Jak pewnie pamiętamy z modeli 3D wyciąganych i pokazywanych nawet przez producentów, widać Gymy z pięcioma piętrami i jedną główną areną. (Od Phar0s: pasuje to do systemu 5 Pokémonów trenerów do obrony i główny Pokemon Lidera do pokonania).

 

Ponadto w aplikacji znalazłem tez:

ERROR_TOO_MANY_BATTLES

ERROR_TOO_MANY_PLAYERS

Być może są to po prostu błędy wyrzucane przez serwer podczas przeładowania. Jednak biorąc pod uwagę to wszystko i fakt,  że na razie nie ma żadnych benefitów z levelowania Gymów – zapewne może to być jakaś nowość zaimplementowana w kolejnych wersjach.

Rzeczowy ja każe mi powiedzieć, ze to tylko odwzorowanie ile walk jeden gracz może podjąć przeciwko 1-6 Pokémonom. Jednak podniecony maniak we mnie wręcz rwie się do powiedzenia, ze niektóre pojedyncze Gymy będą w stanie pomieścić po 6 Pokémonów na każdym z 6 pięter i stworzyć coś w rodzaju Elity Czterech!!!

Jakby tego było maja są nawet linie pod danymi Gymu:

get_MaxTotalDeployedPokemon

get_MaxPlayerDeployedPokemon

 

Być może to tylko dość wygodny sposób programowania, aby serwer zawsze oddawał wartości od 1 do 6. Albo oddaje o wiele wyższe wartości w zależności od tego czy dany trener ma odpowiedni lvl i Gym ma odpowiedni poziom prestiżu.

 

Pozostałe wpisy na temat przecieków:

[część 6.5]

[część 6.0]

[część 5.5]

[część 5.0]

[część 4]

[część 3]

[część 2]

[część 1]

 

 

Pozdrawiam

beti89

 

 

12 komentarzy

 • Reply
  anonim
  Kwi 20, 2016 12:16 am

  Jak myslisz kiedy pokemon go wyjdzie

  • Reply
   beti89
   Kwi 22, 2016 4:12 am

   mam nadzieję na beta testy w maju dla nas 🙂

 • Reply
  INTAR
  Kwi 20, 2016 7:19 am

  A czy są jakieś informacje o tym, czy będzie można stoczyć taką zwykłą walkę trenerską np. z kolegą czy inną osobą?

  • Reply
   Marcel
   Kwi 20, 2016 6:11 pm

   Jeszcze chyba tego nie ma ale będzie spokojnie. Tylko nie wiadomo jak będzie wyglądać taka walka

 • Reply
  Pawel
  Kwi 20, 2016 7:43 pm

  Będzie można wybrać jednego z trzech pokemon ?

  • Reply
   beti89
   Kwi 22, 2016 4:13 am

   nie ma starterów na początek 🙂 pierwszego Pokemona musisz złapać

 • Reply
  Robert
  Kwi 21, 2016 7:50 pm

  Czy wyciekło może jakieś video pokazujące walkę pokemonów w Gymie?

  • Reply
   beti89
   Kwi 22, 2016 4:13 am

   jak dostaniemy takie video to wrzucimy na stronę 🙂

 • Reply
  Robert
  Kwi 21, 2016 7:55 pm

  Mam jeszcze jedno pytanie. Czy orientuje się ktoś jak wyglądać będzie trade’owanie? Coś na zasadzie rynku jak w typowych grach MMO, gdzie będziemy mogli “wystawić” danego pokemona, czy będzie trzeba się spotkać w realnym świecie?

  • Reply
   beti89
   Kwi 22, 2016 4:13 am

   informacji na ten temat jeszcze nigdzie nie ma 🙂

 • Reply
  Bartosz
  Kwi 25, 2016 8:29 am

  Panowie wiaodomo cos na temat ceny tej gry? Przypuszczam że mimo że gra będzie na androida to raczej nie mamy co liczyć na darmówkę.

 • Reply
  MoonArcher
  Kwi 28, 2016 11:37 am

  http://9gag.com/gag/a67z1Ge
  Przeglądając internety znalazłem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.