News 4

Recenzja Poradnika Pokemon GO

Na łamach naszego serwisu mieliście już możliwość przeczytania recenzji jednej z książek traktujących o szalenie popularnej grze na smartfony z pokemonami w roli głównej. Tym razem zajmiemy się opracowaniem, które mimo podobnej treści, w nieco inny sposób traktuje temat aplikacji i mechanik nią rządzących.

W dzisiejszej recenzji przedstawię wam moje wrażenia dotyczące „Nieoficjalnego przewodnika po grze Pokemon GO. Sekrety, sztuczki i wskazówki do gry, która podbija świat”. Za tym nieco przydługim tytułem kryje się spolonizowana wersja włoskiej publikacji, przygotowanej przez Wydawnictwo Debit. Miękka oprawa zawiera w sobie około 120 stron wypełnionych tekstem, screenami oraz przyjemnymi dla oka grafikami. Od strony wizualnej książka ta rzeczywiście może się podobać – układ jest przejrzysty, treść umiejętnie przepleciona zrzutami z gry, a ważniejsze kwestie pogrubione oraz rozwinięte w charakterystycznych „dymkach”.

pokemon-go

 

Od pierwszych stron autor nie stara się wywrzeć czytelniku wrażenia, że jest w temacie alfą i omegą, ani też nie stawia siebie w roli wszechwiedzącego guru. Zamiast tego już na początku daje odczuć, iż będzie to przyjemne zanurzanie się w świat gry oraz odkrywanie wszelkich jej podstaw. Twórca publikacji otwarcie przyznaje, jak dużo z naprawdę podstawowych informacji czytelnik może już znać, ale jednocześnie zachęca do uważnej lektury każdej strony. Wplótł w tekst ciekawostki, o których mogliście jeszcze nie słyszeć. Jeśli zawsze wydawało wam się, że lekcje historii to jedynie nuda i bezsensowne kucie dat, to ta książka zdefiniuje wam naukę o przeszłości na nowo. Pierwszy rozdział w ciekawy sposób opisuje dzieje całej serii związanej z pokemonami, bo to ona stała się inspiracją do stworzenia Pokemon GO. Kolejne strony śmiało możecie polecić tym, którzy jeszcze nie zaczęli swojej przygody z grą, a w jak najbardziej przystępny sposób próbujecie ich do tego namówić. Autor skupia się na przedstawieniu wszystkiego, co mogłoby stworzyć potencjalne problemy początkującym trenerom.

Układ książki jest bardzo spójny. Twórca zaczyna od tematu najważniejszego – wytłumaczenia roli pokemonów w grze oraz wszelkich tajników związanych z ich naturą, ewolucjami czy treningiem z użyciem cukierków. Dużym plusem są kolorowe tabele zawierające informacje nawet o tym, ile CP przyniesie power-up każdemu pokemonowi. Poziom zaawansowania wiedzy aż do końca raczej pozostaje na tym samym poziomie, ponieważ autor postanowił skupić się na wyjaśnieniu przede wszystkim podstaw świata Pokemon GO i praw nim rządzących.

Dla doświadczonych graczy podręcznik ten będzie raczej ciekawostką. Tłumaczy zasady walk w Gymach, zawiera tabelę przewagi jednych typów nad innymi, brakuje natomiast przykładów stworzeń, które będą skuteczną kontrą dla innych z uwzględnieniem posiadanych przez nie ataków. Autor nie rozszerza znacznie poruszanych kwestii. Między poszczególnymi rozdziałami panuje równowaga, ponieważ w takim samym stopniu zaawansowania tłumaczy poszczególne mechaniki. Nieco mylące są jednak informacje o wypadających przedmiotach premium z PokeStopów (np. Incense czy inkubator). W tekście zdarzył się także mały kiks – Great Ball został nazwany Mega Ballem.

Mimo że sam o grze wiem bardzo dużo, to lekturę „Nieoficjalnego poradnika po grze Pokemon GO” zaliczam do przyjemnych. Jak wiecie prawdziwym Mistrzem Pokemon nie można zostać, jeśli co jakiś czas nie przypomnimy sobie podstaw. Tutaj w cenie kilkunastu złotych uzyskujemy ładną i napisaną prostym językiem książeczkę, do której zapewne nie raz powrócicie, dla chociażby zebranych w pigułce informacji o nagrodach odblokowywanych na danym poziomie czy też tabeli z przewagami danych typów dla odświeżenia tej niezwykle ważnej w grze wiedzy. Zaawansowani trenerzy nie odkryją tutaj Ameryki i nie wytrzeszczą oczu na widok tajemnej wiedzy, ale będą się bawić równie dobrze jak ci mniej doświadczeni, ze względu na sporą ilość ciekawostek. Jeśli macie w swoim otoczeniu lub rodzinie kogoś mniej doświadczonego lub dotąd niezaznajomionego z grą, to nie wahajcie się sprezentować im tej książki. Niestety tak jak wszelkie książki wydane na temat tej gry, tak też ta publikacja zaczyna cierpieć na brak aktualizacji dotyczących nowych update’ów. Tak więc informacje o Buddy Pokemon, czy nowym systemie bonusów do łapania za medale, będziecie musieli tłumaczyć obdarowanemu na własną rękę. Mimo to fani Pokemon GO powinni pochylić się nad tą pozycją i dać jej szansę – sama bardzo przyjemna dla oka szata graficzna jest do tego dobrym powodem.

 

Książkę możecie kupić tutaj

4 komentarze

 • Reply
  polonez
  Paź 25, 2016 3:46 pm

  skoro są błędy i nieco jest nieaktualna może lepiej poczekać na nowsze wydanie

 • Reply
  gość
  Paź 26, 2016 9:47 am

  hej
  zauważyliście coś nowego??
  od dzisiaj jak byłem na codziennym spacerze z psem
  zauważyłem znacznie większość wyskakujących pokemonów
  nawet udało mi złapać dwa których jeszcze nie miałem!
  Najlepsze jest też to że za złapanie każdego dostałem
  6 cukierków a za odesłanie go 2.

  p.s. chodzę z dratini od miesiąca i teraz aby otrzymać
  cukierka muszę przejść 1.25 km !!!!!!!!!!!!!!

  • Reply
   jakoushirou
   Paź 26, 2016 9:53 am

   Sprawdź inny news gdzie jest o tym.

  • Reply
   Piotr
   Paź 31, 2016 1:03 pm

   Proszę powiedz, że to troll ;D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.