News 29

Tajemnica EX Raidów [The Silph Road]

EX Raidy wciąż są dla nas wielką niewiadomą. Niantic podzieliło się z nami pewnymi informacjami, ale są one dla nas nie do końca jasne. Co odkryło The Silph Road?

Pokemonowa społeczność The Silph Road znana jest z teoretycznych rozważań na temat gry i wszelkich badań dotyczących jej mechanizmów. Tym razem pod lupę zostały wzięte wczorajsze EX Raid Passy, które są pierwszymi po ogłoszeniu przez Niantic kilku ważnych informacji na temat tych specjalnych raidów. Przy pomocy ankiet zebrano próbę danych. Poniżej tłumaczenie artykułu.


Kryteria selekcji w EX Raidach: co dane mówią o fali z 1 grudnia

Otrzymanie zaproszenia do EX Raidu jest kluczem do pozyskania ekskluzywnego Mewtwo w Pokemon GO.

Niedawno Niantic zakończyło kilkumiesięczny test EX Raidów i wyjawiło trzy czynniki, które mają wpływ na prawdopodobieństwa otrzymania zaproszenia na EX Raid (plus zapis dotyczący godzin raidów).

Zespół The Silph Road przeprowadził ankietę wśród członków społeczności, którzy otrzymali zaproszenie w fali z 1 grudnia – po raz pierwszy jesteśmy gotowi, by wstępnie ocenić, co pokazują dane dotyczące kryteriów wyboru graczy do EX Raidu.

Co prawdopodobnie wiemy

Na początku spójrzmy na czynniki, które Niantic wymieniło nam jako znaczące:

 • EX Raidy będą miały miejsce najczęściej w gymach, które znajdują się w parkach i sponsorowanych lokacjach.
 • Trenerzy z wyższym poziomem odznaki na danym gymie będą mieli większą szansę na uzyskanie zaproszenia na EX Raid, który się na nim odbędzie.
 • Trenerzy, którzy ukończyli większą ilość raidów mają większą szansę na bycie zaproszonym do EX Raidu.
 • Czas startu EX Raidu bierze pod uwagę popularne godziny raidowania na danym gymie.

Ta informacja skłoniła wielu graczy do skupienia się na gymach w parkach i sponsorowanych lokacjach. Zachęciła też do rozpoczęcia starań o uzyskanie srebrnej oraz złotej odznaki na tych gymach.

Ale co pokazują dane?

WNIOSEK NR 1: Odnośnie parków i sponsorów

Okazało się, że w przeważającej części to właśnie parki są najbardziej popularnymi lokalizacjami dla EX Raidów a 53% wszystkich EX Raidów z próby odbędzie się właśnie w parkach. Sponsorowane gymy to prawie jedna trzecia wszystkich EX Raidów (31%).

Gracze bez parków oraz sponsorowanych lokacji w pobliżu powinni skupić się na uniwersytetach/szkołach, pomnikach oraz posągach, ponieważ są to najczęściej spotykane lokalizacje poza wyżej wymienionymi.

(Lokalizacje EX Raidów: od góry parki, sponsorowane lokacje, uniwersytety i szkoły, pomniki oraz posągi, kościoły, inne)

Można powiedzieć, że pierwszy czynnik Niantic wydaje się być w pełni prawdziwy.

WNIOSEK NR 2: Poziom odznak gymów sugeruje, że mogą one mieć znaczenie

Niantic twierdził również, że odznaki gymów o wysokim poziomie sprawią, iż trenerzy będą mieli większą szansę na otrzymanie zaproszenia do EX Raidu.

Naszym zdaniem taki warunek stanowi interesujący problem. EX Raidy obecnie osiągnęły swój maksymalny pułap zaproszeń w liczbie 40. Jeśli posiadacze złotych i srebrnych odznak byliby wybieranie zgodnie z ideą “pierwszy w kolejce”, algorytm wyboru Niantic musiałby koniecznie wykluczyć ich w pewnych losowaniach, bo inaczej uniemożliwiałby uzyskanie zaproszenia posiadaczom odznak niższego poziomu. Szczególnie, że gymy, na których były już EX Raidy są teraz często odwiedzane przez hardkorowych graczy.

Dlatego wydaje się prawdopodobne, że Niantic może stosować inne podejście, być może rezerwując mniejszy procent zaproszeń dla posiadaczy odznaki niższego poziomu, by zapewnić, że zostaną oni uwzględnieni. Lub po prostu system bierze pod uwagę wszystkich graczy i dodaje pewien procent szans dla lepszych odznak.

W naszej wizualizacji podział poziomu odznaki gymów z naszej próby przedstawia się następująco:

Największą część stanowią posiadacze srebrnej odznaki, co sugeruje wpływ jej poziomu – zakładając, że w okolicy danego gracza jest dużo więcej posiadaczy brązowej odznaki niż srebrnej.

Spodziewaliśmy się, że brązowe odznaki będą stanowiły większość (ukończenie nawet jednego raidu na danym gymie ją gwarantuje). Mimo to największą grupą są gracze ze srebrnymi odznakami. Dodając do tego złotą cześć wydaje się, że nieco lepsze szanse mają posiadacze srebrnej i złotej odznaki.

Jedynym zastrzeżeniem tego założenia jest fakt, że nasza próba (ze społeczności The Silph Road) opiera się na hardkorowych graczach. Mogło to zaniżyć wynik dotyczący odznak poziomu brązowego.

WNIOSEK NR 3: Ponad 30% ukończyło 1 i więcej raidów każdego dnia

Liczba ukończonych raidów została określona jako czynnik, który wpływa na wybór gracza do EX Raidu. Ale co kwalifikuje się jako “większa liczba raidów”?

1 grudnia system raidów miał około 160 dni. Jeśli gracz nie wydający na grę pieniędzy robił raid każdego dnia (lub co drugi dwa) możemy spodziewać się, że do tego czasu ukończył 160 raidów. W naszej próbie znalazły się następujące liczby:

(Łączna liczba raidów ukończona przez graczy – na osi pionowej liczba graczy, na osi poziomej przedział liczby raidów jaką ukończyła dana grupa)

69% wybranych graczy ukończyło mniej niż 150 raidów, podczas gdy 30% ukończyło ich więcej.

Ponownie zwracamy uwagę, że charakter naszego zbioru danych jest wypaczony w kierunku bardziej aktywnych graczy (chociaż wybór graczy przez Niantic niekoniecznie jest reprezentatywnym przekrojem najbardziej aktywnych graczy The Silph Road). Zakładając, że znaczna większość graczy nie utrzymała tempa 1 i więcej raidu codziennie przez ponad pięć miesięcy, to nasze dane mogą wskazywać, iż ci którzy raidują więcej mają większe szanse na zaproszenie.

WNIOSEK NR 4: Trenerzy o wysokich poziomach dominują dane

Informacje o kontach z bardzo niskimi poziomami i niedzielnych graczach otrzymujących zaproszenia na EX Raidy bardzo szybko rozprzestrzeniały się kiedy kolejna fala miała miejsce.

Nasz zbiór danych obrazuje jednak zupełnie inną sytuację:

Podczas gdy 1,5% kont z ankiety było poniżej 20 poziomu, 21% zaproszeń otrzymali gracze z 40 poziomem. Ogólnie 93% zaproszeń na EX Raidy w społeczności The Silph Road otrzymali gracze z poziomem 28 i wyższym.

WNIOSEK NR 5: Siedem na dziesięć przypadków to ich pierwsze EX Raidy w historii

Podczas testów EX Raidów obserwowaliśmy w dużej mierze tę samą grupę graczy, którzy co tydzień otrzymywali zaproszenia.

Teraz jednak obserwujemy coś zupełnie przeciwnego:

Ponad 70% zaproszonych na EX Raidy 1 grudnia otrzymało swoje pierwsze zaproszenia. 21% otrzymało drugie a dla mniej niż 1% było to trzecie lub kolejne zaproszenie.

Z tych, którzy otrzymywali więcej niż jedno zaproszenie, wszyscy posiadali około 35 poziomu i wyżej. 81% miało srebrną odznakę gymu lub wyższą, 95% robiło raid na danym gymie w przeciągu ostatniego tygodnia.

WNIOSEK NR 6: Czas trwania EX Raidów odzwierciedla popularne godziny raidowania na gymie

Jest to szczególnie zauważalna obserwacja. Niantic wspomniało, że w przeciwieństwie do tego, co działo się podczas testów, EX Raidy będą się odbywały o różnych godzinach, w zależności od “popularnych godzin raidowania” na danym gymie.

Co ciekawe, udało nam się to odzwierciedlić w poniższej matrycy, która nakreśla czas, w którym nasi gracze wykonywali raidy oraz czas w jakim ma się odbyć EX Raid na tym gymie. Rezultaty są interesujące:

Wydaje się nam mało prawdopodobne, że czasy EX Raidów będą idealnie pasować do godzin raidowania naszych graczy, ale istnieje niezwykle silna korelacja w godzinach od 10:00 do 18:00 (okno dla EX Raidów tej fali) pomiędzy graczami, którzy raidowali na danym gymie w określonej godzinie a graczami posiadającymi zaproszenie na EX Raid w trakcie następnej godziny.

Będziemy przyglądać się tej zależności z wielkim zainteresowaniem.

WNIOSEK NR 7: Ograniczenie czasowe może wynosić jeden tydzień

W przeciwieństwie do okresu testowego (gdzie widzieliśmy testerów, którzy raidowali na danym gymie dawno temu) wydaje się, że kryteria wyboru skróciły się do krótszego okresu: jednego tygodnia.

95% graczy wybranych na EX Raid 1 grudnia raidowało na danym gymie w ciągu ostatnich 7 dni:

(Czas jaki upłynął od ostatniego raidu do otrzymania zaproszenia. W poziomie od lewej: ostatnie 24h, ostatnie 3 dni, ostatni tydzień, ostatnie dwa tygodnie, ostatnie trzy tygodnie, ostatni miesiąc, więcej jak miesiąc temu)

Co ciekawe, 28% raidowało na wybranym gymie w ciągu 24 godzin przed otrzymaniem zaproszenia. Różnica pomiędzy tymi, którzy raidowali w ostatnim tygodniu i w ciągu ostatnich dwóch tygodni jest znacznie większa niż podczas testów. To prowadzi nas do hipotezy, że 7 dni to granica jeśli chodzi o zaproszenia do EX Raidów.

Zalecamy raidowanie na wybranych gymach przynajmniej raz w tygodniu – dodatkowa częstotliwość wykonywania raidów ma niejasną (i prawdopodobnie żadną) wartość marginalną jeśli chodzi o tę falę.

NIEJASNOŚCI I PYTANIA

Podsumowując, wydaje się, że wiele z tego co Niantic powiedział nam o czynnikach wpływających na szansę otrzymania zaproszenia na EX Raid jest albo potwierdzone albo bardzo prawdopodobne w przypadku ograniczonych danych, które już zebraliśmy.

Co jednak wynika z faktu, iż wielu graczy o niskich poziomach otrzymało ostatnio zaproszenia, podczas gdy bardziej aktywni wciąż muszą czekać? Wydaje się, że Niantic celowo włączył do puli bardziej nieaktywnych, przypadkowych lub nowszych graczy. Możemy się spodziewać, że będzie to stała praktyka ze względów strategicznych (przyciąganie nieaktywnych graczy).

pokemon-go.pl: W dalszym fragmencie The Silph Road zaznacza, że być może algorytm wyboru w tym momencie faworyzuje powracających do gry lub takich, którzy od czasu do czasu sprawdzają co zmieniło się w grze. Za dobrą wiadomość można uznać fakt, iż system działa według kryteriów oficjalnie podanych przez Niantic. 

CO ZALECAMY

W tym momencie, polecamy przede wszystkim:

 1. Raidować przynajmniej raz w tygodniu w parkach, sponsorowanych lokacjach, przy pomnikach i kościołach gdzie znajdują się gymy.
 2. Spróbować osiągnąć przynajmniej srebrną odznakę na danych gymach.
 3. Jeśli to możliwe, obserwować godziny w jakich gracze raidują na danym gymie i spróbować raidować w tych właśnie godzinach.

Czego nie polecamy:

 1. Wydawać dużych kwot na robienie wielu raidów tylko po to, by mieć na koncie wykonanych ich jak najwięcej.
 2. Raidować na każdym potencjalnym gymie każdego dnia.
 3. Używać Pinap Berry na legendzie, której potrzebujecie (to nie zwiększa waszych szans, nieważne jakie teorie usłyszycie).

Pamiętajcie: większość graczy nie otrzymała jeszcze żadnego zaproszenia na EX Raid (w tym zespół The Silph Road!). Spodziewamy się widzieć coraz więcej i więcej fal zaproszeń w nadchodzących tygodniach. Na ten moment mamy nadzieję, że ta analiza udzieliła wam nieco informacji i pomogła w rozwikłaniu zagadki jak otrzymać zaproszenie na EX Raid. Do tego czasu… możecie znaleźć nas w parku!

Podróżujcie bezpiecznie,

Dronpes

Źródło: https://thesilphroad.com/news/ex-raid-selection-criteria-data-says-december-1st-wave/

Co sądzicie o badaniu The Silph Road i jego wynikach?

29 komentarzy

 • Reply
  Levy
  Gru 02, 2017 10:21 pm

  Nic kompletnie z tego nie kumam. Jednym słowem baw się grą i olej całą resztę.

 • Reply
  mystic39
  Gru 02, 2017 11:17 pm

  Mam 40 poziom, gymy w parkach każdego dnia są przeze mnie okupowane, codziennie robię rajdy a i tak nie mam passa. Zaczekam bo prędzej czy później i tak go dostanę 🙂 Moja cierpliwość do tej gry nie zna granic 🙂 🙂

  • Reply
   EnderCat222
   Wrz 06, 2018 1:48 pm

   Ja mam 27 lvl, 13 rajdów, 157 gymów, a dostałam. Życzę powodzenia

 • Reply
  Siwy218
  Gru 02, 2017 11:43 pm

  Mam 38lvl rajdy robię sporadycznie. Natomiast codziennie kręcę gymami w tym głównie sponsorawanymi. Dostałem już 3 zaproszenie. Mam nadzieję że i tym razem uda mi się złapać mewtwo.

 • Reply
  kolegoego
  Gru 02, 2017 11:49 pm

  A niech sobie przyciągaja i kosmitów, ale czemu qr.. kosztem wiernych graczy?! Przecież to budzi tylko frustrację i negatywne emocje!

 • Reply
  Stefcio2016
  Gru 03, 2017 2:26 am

  Mieszkam przy Kampinoskim Parku Narodowym i praktycznie każdy gym ma tą nazwę. Wszędzie mam złotą odznakę, ale zaproszeń zero 🙂

 • Reply
  Neferata
  Gru 03, 2017 3:20 am

  Nie analizowałem wszystkich punktów, ale to co rzuca się w oczy:
  1. Nie uwzględnia stosunku ilości zaproszeń na poszczególnych arenach do ilości tego typu Aren. Aren parkowych jest dużo więcej niż aren sponsorowanych. Jeśli weźmiemy pod uwagę np. W Warszawie Aren parkowych jest ok 130 a Aren sponsorowanych 7. Ile zaproszeń by nie było to sponsorowane areny wychodzą bardziej korzystnie.
  5. Może wynikać z tego że Ex raid jest na innych Arenach niż dotychczas. Dlatego dostają trenerzy którzy do tej pory nie mieli.
  7. Niestety bardzo źle sformowane pytanie. Osoby które zaznaczyły 24 h, 3 dni lub tydzień, mogły też wykonywać raidy 2 albo 3 tygodnie temu.
  Statystyka: Idąc na spacer z psem każdy spacerujący ma trzy nogi. 🙂

 • Reply
  DawidPolakL
  Gru 03, 2017 8:39 am

  E tam. Nie przeżywajcie. Wszyscy w końcu dostaniemy

 • Reply
  Adam
  Gru 03, 2017 8:50 am

  Ludzie w małych miasteczkach chcą grać a stopów co na lekarstwo – to jest problem tej gry. Inny sposób zdobycia Legend niż rajdy – to jest kolejny problem tej gry. Brak pvp, zadań i ogólnie opcji – to też jest problem. Niantic woli wrzucać ochłapy typu Ex raidy-srajdy – typowa zasłona dymna przed tym że nic nie robią ale ważne by o nas pisali.

  • Reply
   DawidPolakL
   Gru 03, 2017 10:59 am

   Mieszkam w 25 tys dziurze na końcu Polski. Brakuje mi 150 tys do 39 levelu. W trakcie eventu nabiłem ponad 3,5 mln xp. Z raidami nie mam problemu. Wczoraj Hooha biliśmy w 16 osób. Nawet w takiej małej dziurze idzie grać jeśli się chce.

   • Reply
    froscik_99ers
    Gru 03, 2017 12:51 pm

    ja mieszkam na wiosce (800 mieszkańców)gdzie są 4 pokestopy i gym i wczoraj biliśmy u nas ho-oh’a w 7 i dało radę (szczęście, że nie miał solar beam’a) 😉 ale stopów za mało to fakt jakby było więcej to i więcej osób chętnych do grania by się znalazło ale nie jest źle 😛 zawsze mogło być gorzej 😛

   • Reply
    kronk
    Gru 03, 2017 2:36 pm

    sama chęć też nie zawsze wystarczy. ja dostałem zaproszenie na rajd z mewtwo, czekałem 2h, ale ekipa się nie zebrała i się nie udało…

    • Reply
     DawidPolakL
     Gru 05, 2017 2:15 pm

     Od premiery gry minęło już półtorej roku więc było dużo czasu aby poznać i w realu osoby grające. U mnie jest tak że jak pojawi się odpowiedni raid to dajemy znać wyznaczonej osobie która ustala godz i rozsyła esy do wszystkich prosząc o potwierdzenie obecności. Jeśli jest wystarczająca ilość graczy to wtedy jedziemy robić raid o danej godz. Nie musimy wówczas stać grom wie ile pod gymem i czekać aż ktoś się znajdzie chętny bić bossa.

     • slash
      Gru 05, 2017 4:54 pm

      Ty masz 25tys miasto i ekipa jest. Ale w mniejszych mieścinach szans na walkę 4 i 5 lv nie ma. Żadne fb, żadne smsy nie pomogą, bo po prostu dzieci się znudziły grą. W gymach stoi po jednym pokemonie obstawionym przez przypadkowych graczy z lv 20. Będąc w dużym wojewódzkim mieście na Chochoła w momencie zleciało się ponad 20 osób i tam gra trawa w najlepsze. Ale musisz zrozumieć, że w 15 tys miastach ekipy na legendę już nie stworzysz. Jak pojawi się ex rajd z Mewtwo to nikt nie przyjdzie, bo skąd wziąć pasa, skoro nikt rajdów u mnie już nie robi ?? Mam wysoki lv, ale Mewtwo zostanie dla mnie prawdziwą, nieosiągalna legendą, a nie byle kurczakiem czy psiną, jakie uczyniono z pozostałych stworzeń.

 • Reply
  Adam987
  Gru 03, 2017 9:50 am

  U mnie się nic nie potwierdziło. Ani odznaka, ani park, ani doświadczenie, ani sponsorowana lokacja… Jeden z czlonkow rodziny dostał, inni nie a raidujemy wszedzie razem.
  Natomiast nie rozumiem, dlaczego niektórzy w “uczciwym losowaniu” mają możliwość kilkukrotnego łapania legendy?
  Niantic to brak jakiegokolwiek schematu poza schematem systematycznego pozyskiwania kasy i olewania swoich graczy.
  Kolejne forma odciągnięcia uwagi graczy od 3 generacji.

 • Reply
  Alawawadi
  Gru 03, 2017 1:11 pm

  Hej spuszczanie się nad statystykami tej śmiesznej gry i analizowanie jej jest żałosne tutaj wystarczyłaby jedna informacja chcesz mieć mewtwo lepiej raijduj w parkach a kiedyś będzie Ci dane, acha nie zapomnij wydać miliona złotych na raid passy po kolejną legendę która na kij Ci potrzebna bo i tak nic z nią nie zrobisz. Niantic ssie i patrząc na wiarę robi to bardzo dobrze.

 • Reply
  Mitsust1
  Gru 03, 2017 5:37 pm

  Nie na temat troszkę ale dzisiaj odbył się w Ostrowie Wlkp ex raid było 9osób wszyscy złapali sam mam 2240cp małe miasto a już 3były xd

 • Reply
  Krystian
  Gru 03, 2017 10:00 pm

  Jaja jaj berety z tym ex raidami u mnie dzis pojawil sie ex rajd a nikt na niego nie mial zaproszenia. Katastrofa z tym niantic dali by raz na miesiac albo des razy i bylo by po problemie. a nie jakies glupie losowania sami sobie dolki kopia.

  • Reply
   Trenerka
   Gru 04, 2017 11:11 am

   Skąd w takim razie wiedz, ze taki rajd sie odbyl? Osoby bez zaproszenia nie widza mewtwo na rajdzie

 • Reply
  DudiProGamer
  Gru 03, 2017 10:40 pm

  Od haloween pokemon go stało się jakieś takie nudne złapaem kilka fatfethów i dalej nie gram czekam na Boże Narodzenie może wtedy dodadzą 3 generację przynajmniej połowe

 • Reply
  Levy
  Gru 04, 2017 12:29 am

  U mnie jest 25 gymow. Robiłem rajdy prawie w każdym. Najwięcej w parku. Jedynym w mieście. I co i dupa. Zwykłych mam 122 z legendami 76. Z tego co wiem nie było ex raida w mojej mieścinie więc się nie napinam. Tak jak powiedział Dawid każdy wczesniej czy później dostanie.

 • Reply
  Oddajciacho
  Gru 04, 2017 12:37 pm

  To nie ma sensu, ja dostałam zaproszenie na ex RAID, choć sporadycznie biorę udział w rajdach (było ich może 10), co prawda mam 32 LV. Dodam, że zaproszenie dostałam pod koniec zeszłego miesiąca.

 • Reply
  Rekap88
  Gru 04, 2017 3:17 pm

  Na pokemon go hub jest notka że w większości państw zaobserwowano ex raidy na które nikt nie dostał zaproszenia. Porażka kolejny brawo niantic

 • Reply
  Levy
  Gru 04, 2017 3:51 pm

  Szanowni nie mam zbytnio czasu na przeszukiwanie sieci, zaglądam tylko tutaj, czy ktoś coś słyszał o 3 gen? Na święta czy wczesniej?

  • Reply
   Rekap88
   Gru 04, 2017 4:34 pm

   Oficjalnych nigdzie żadnych wiadomości nie ma. Na innych forach ludzie zakładali że od 12 Grudnia dadzą jak zniknie Ho Oh. Ale coś niby niantic chce przedłużyć czas Ho Oh o ile też nie napisali…

 • Reply
  Adam
  Gru 04, 2017 8:52 pm

  Oni są po prostu nie kompetentni, to jest nie możliwe że zrobili taką grę a są takimi idiotami, jeśli już ma być coś takiego jak te EX to niech ten Mewtwo odzyska stary współczynnik do ataku, nie wiem czy każdy wie ale mu znerfili to jest po prostu gowno z wysokim cp…. jego może rozwalić Blissy z 2000cp…, niech ten pokemon będzie ultra silny a nie słaby jak gowno a do dostania prawie nie możliwy, powinno być tak iż ktoś kto nie ma minimum srebrnej odznaki ma gymie nie powinien mieć nawet 1% szansy na zostanie zaproszonym bo to nie fer wobec innych, jesli ktoś ma złotą to na gym w którym odbywa się ride na 80% szansę zaproszenia, to jest według mnie uczciwe a nie że jacyś idioci co sobie pograja 2 dni dostają tego passa to jest cholera chore, u nas w Koszalinie były 3 ride z tego 3 na jednym osiedlu 2 na tym samym gymie i jeden obok ale nie narzekam bo na 2/3 dostałem zapa bo tam mieszkam heh, ogólnie takie trochę śmieszne ze niantic oklamuje ludzi itp nie mówi wszystkiego jak oni chcą żeby ta gra się rozwijała jakiś ex ride co za kretyn na to wpadł, jeszcze żeby wstawili jakiegoś silnego poksa a nie jakieś gowno co pada na 3 hity tu się liczy wpis i tylko to … masakra jestem tak wkurwiony na tych idiomów.

 • Reply
  Jo
  Gru 08, 2017 9:36 am

  Jeśli chodzi Ex to chyba nie do końca prawda. Zrobiłem 1 rajd na dwa telefony ( drugi syna) Miałem złotą odznakę na gymie / syn pierwszy rajd na nim… On dostał zaproszenie, ja nie…

 • Reply
  Eugemin
  Sty 07, 2018 10:36 pm

  Wysłali zaproszenia na 16.01

 • Reply
  Alexii
  Lut 07, 2018 2:53 am

  Dostałam dziś zaproszenie na 11.02.18 nawet nie wiedziałam co to jest z ciekawości zaczełam czytać. Szykuje się niezła walka :0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.