News Niezbędnik gracza Poradniki 16

Tyranitar i Smack Down – maksować czy nie?

Po wczorajszym Community Day zapewne wielu z was posiada przynajmniej jednego Tyranitara ze specjalnym atakiem. Czy warto w niego inwestować?

Tyranitar z movestem Smack Down/Stone Edge to obecnie najlepszy atakujący typu kamiennego w grze. Przypomnijcie sobie jednak jak często używaliście ostatniego pokemona zasiadającego na tronie wśród kamiennych stworzeń, czyli Golema. Jeśli nie uwzględniać przypadkowego doboru w walkach na gymach lub sytuacji, w których Golem był dla kogoś najlepszym dostępnym pokemonem, to pewnie odpowiedź brzmiałaby – podczas raidów z legendarnymi ptakami.

Typ kamienny, poza oczywiście przed chwilą wspomnianymi legendarnymi raidami, nie ma zbyt szerokiego zastosowania. Przed erą raidów Golem był jednym z najbardziej zapomnianych pokemonów i dopiero trio Articuno, Zapdos, Moltres przywróciło mu blask. Dzieje się tak dlatego, że typ kamienny zadaje superefektywne obrażenia typowi robaczemu, ognistemu, latającemu oraz lodowemu, których nie widuje się zbyt często w gymach a na większość z nich są po prostu lepsze kontry.

Głównym argumentem przemawiającym za typem kamiennym w kwestii trio legendarnych ptaków była podwójna superefektywność (dla Zapdosa pojedyncza, ale jego jedynymi słabościami jest kamień i lód). Gdy pokemon jest wrażliwy na ataki kamienne oraz elektryczne w tym samym stopniu to Golem lub teraz Tyranitar przegrywają starcie z Raikou – tak jak w przypadku Lugii.

Tyranitar mimo wszystko to bardzo dobry pokemon, ale jego zastosowanie w przyszłości może być dużo szersze jeśli chodzi o ataki typu mrocznego a nie kamiennego. Na ten moment warto wstrzymać się z inwestycją dużych ilości Stardustu w Tyranitary ze Smack Down – dlaczego?

1. Najlepszy scenariusz dla Tyranitara – powrót legendarnych ptaków

Jeśli Niantic będzie kontynuowało przywracanie poszczególnych legend wraz z wersją shiny to możemy się spodziewać, że w końcu wrócą też legendarne ptaki z pierwszej generacji. Będzie to zdecydowanie najlepszy czas na użycie Tyranitarów ze Smack Down i ulepszenie ich do przynajmniej tych poziomów, które stanowią tzw. breakpoint (lvl na którym atak osiąga maksymalne obrażenia przy danym IV) dla ataku przeciwko konkretnemu raid bossowi. Na końcu został dodany również Ho-Oh gdyby Niantic przywróciło go na raidy po raz kolejny:

pkt IV ataku/breakpoint lvlArticunoZapdosMoltresHo-Oh
1035,53836,532,5
113537,53639,5
1234,53735,539
1334,536,53538,5
1434364038
1533,535,539,537,5

Oczywiście zawsze możecie bez wahania maksować Tyranitary gdy macie wystarczająco Stardustu, ale dla chcących optymalizować swoje wydatki cennego pyłu warto zwrócić uwagę na poziom, po którym szybki atak nie zyskuje już na sile a przyrosty dla ładowanego ataku stają się nieproporcjonalnie małe w stosunku do rosnącego kosztu power upów.

2. Co w pozostałych przypadkach?

Typ kamienny błyszczał jedynie w przypadku legendarnych ptaków, dla innych legend z wszystkich trzech generacji kamienny Tyranitar nie będzie topowym wyborem.

3. Przyszłość Tyranitara z kamiennym movesetem

Jeśli spojrzymy w przyszłość to może się okazać, że Tyranitar ze Smack Down/Stone Edge nie będzie kluczowym pokemonem.

W 4 generacji nie ma ani jednej legendy, która byłaby podatna na ataki typu kamiennego. Są za to aż cztery legendarne pokemony wrażliwe na ataki typu mrocznego.

W 5 generacji znajdziemy 4 pokemony wrażliwe na kamień:

Tornadus (flying) – w tym przypadku lepszy okaże się np. Raikou lub Zekrom z elektrycznym movesetem (jeśli Niantic da nam go wcześniej niż Tornadusa), ale Tyranitar, obok innych pokemonów typu kamiennego, też będzie całkiem dobrym wyborem

Thundurus (electric/flying) – tak jak Zapdos jedynymi słabościami jakie posiada jest kamień i lód. Przydatność Tyranitara może osłabić jednak Mammoswine (ice/ground, dodatkowo podwójna odporność na ataki elektryczne) czy obecny już wtedy w grze Rampardos i Rhyperior.

Reshiram (dragon/fire) – mimo podatności na kamień Reshirama Tyranitar przegra walkę ze smoczymi kontrami jak Rayquaza czy obecnymi od czwartej generacji legendami Dialgą oraz Palkią.

Kyurem (dragon/ice) – tak jak wyżej, Tyranitar przegra z wprowadzonymi do tego czasu innymi kontrami jak Rayquaza, Dialga (stalowy/smoczy moveset), Palkia, czy smokami z piątej generacji (Reshiram, Zekrom) jeśli zostaną wprowadzone wcześniej niż Kyurem.

W przyszłych generacjach wprowadzone zostaną również kolejne kamienne pokemony, które spowodują, że Tyranitar (ATK: 251, DEF: 212, STA: 200) zejdzie na dalszy plan.

Rhyperior (ATK: 241, DEF: 224, STA: 230) – ewolucja Rhydona z czwartej generacji posiada dostęp do najlepszego obecnie ładowanego ataku kamiennego, czyli Rock Slide. Z movesetem Smack Down/Rock Slide wyprzedzi Tyranitara nie tylko pod względem DPS, ale też wytrzymałości (TDO).

Rampardos (ATK: 295, DEF: 114, STA: 194) – pokemon skamielina czwartej generacji, jeśli otrzyma moveset Smack Down/Rock Slide to będzie zadawał ogromne obrażenia przy dość niskiej wytrzymałości.

Terrakion (ATK: 260, DEF: 192, STA: 182) – kamienno/walcząca legenda piątej generacji. Z movestem Smack Down/Rock Slide nieco silniejsza wersja Tyranitara z mniejszą wytrzymałością.

Archeops (ATK: 292, DEF: 139, STA: 150) – kamienno/latająca skamielina piątej generacji. Identyczny przypadek jak Rampardos, wyjątkowo wysoki atak i niska wytrzymałość. Oprócz Smack Down w oryginale może się również nauczyć Rock Throw, który posiada identyczny DPS, ale nieco szybciej napełnia pasek ładowanego ataku.

Jak widzicie przydatność Tyranitara w przyszłości sprowadza się głównie do tego jak użyteczne będą pokemony kamienne a nie jak dobry będzie sam Tyranitar wśród nich.

Podsumowanie

Tyranitar ze Smack Down/Stone Edge to bardzo dobry pokemon, ale może się okazać, że jego zastosowanie sprowadzi się do raidów z legendarnym trio ptaków pierwszej generacji (lub kolejnego powrotu Ho-Oh). Przyszłość może nam przynieść zarówno zmiany w systemie walki jak i samych atakach, tak więc możemy wam przybliżyć jedynie przewidywania jak obraz typu kamiennego zmieni się w następnych generacjach.

W Pokemon GO najlepszą zasadą jaką możecie przyjąć to ulepszanie pokemonów tylko wtedy gdy są wam naprawdę potrzebne. Jeśli Stardust to dla was bardzo ograniczony zasób to warto rozważyć ulepszanie Tyranitarów tylko do podanych w tabeli breakpointów. Z drugiej też strony jeśli przeważnie macie solidną ekipę do raidów i nie staracie się bić rekordów w jak najmniejszej liczbie trenerów pokonujących danego raid bossa, to maksowanie armii 6 kamiennych Tyranitarów może się okazać zbędnym wydatkiem.

We wpisie nie zostały uwzględnione mega ewolucje, bo ciężko byłoby wysnuć wnioski na podstawie funkcjonalności, której efekty możemy poznać dopiero w przeciągu kilku kolejnych lat.

16 komentarzy

 • Reply
  Mike
  Cze 17, 2018 2:32 pm

  Ja na przykład nie mam tyrka z tym atakiem bo apka się caly czas zacinała, wyskakiwały errory i po restarcie nie włączyła się już przez godzinę więc przegapiłem praktycznie cały community day. Galaxy A5 2017, apka z sklep play. Hejtuje.

  • Reply
   Iron
   Cze 17, 2018 2:56 pm

   Jak masz gówniany telefon to nie hejtuj dobrych rzeczy tylko zmien telefon ….

   • Reply
    Ddd
    Cze 17, 2018 3:38 pm

    Czego kłamiesz. Problemy były na całym świecie

    • Reply
     BSRF
     Cze 17, 2018 4:21 pm

     Nie było aż takich problemów, aby niemożliwe było wyewoluowanie jednego tyrka. Raz czy dwa musiałem zrestartowac aplikację, ale to wszystko

    • Reply
     bart
     Cze 17, 2018 4:25 pm

     Nie kłamie, taka prawda. Budżetowy szajsung tylko potęgował błędy gry/serwerów. Mam leciwego sonego z1 i praktycznie 2-3 błędy (error24 przy łapaniu poka) przez 3 godziny może kilka drobnych przycięć, dziewczyna ma xiaomi za 600zł i 0 problemów, 0 lagów, znajomi mający topowe samsungi galaxy s8 / s8 edge też 0 problemów (nie pisze o ajfonach bo to inna liga zupełnie 0 lagów). Mając słaby telefon masz więcej problemów.
     Na http://downdetector.pl/status/pokemon-go masz działanie serwerów PGO, W czasie eventu jak sprawdzałem o 11 nie było problemów i ok 9 tel znajomych zalogowało się bez problemu między 10:45-11:05.

     • Eleranya
      Cze 17, 2018 5:03 pm

      Mam s8 i z 3 razy mi przycięło… ajfong 7 się tak przyciął, że sam zrestartował apke a huawei p9 lite… tego to bym najlepiej wysiepała w kosmos bo lagi łapał straszne… ale dał radę, co prawda może i psiapsióła miała z 30 poków mniej ale ewolucja poszła i CD zaliczony. I tak serio nie wiem co ma do tego to, że apka jest ze sklepu.

     • Ivan
      Cze 17, 2018 7:21 pm

      HUAWEI P20
      Zero lagow prócz zwiechy serwera po starcie cd
      Reset apki i poszło
      Kolega ma iPhone i przez 10 minut nie mógł wejść i grać ale potem poszło
      Są u nas też osoby w grupie które grają na starych telefonach i normalnie im działało więc szczerze powiedziawszy nie wiem o jakich błędach podczas cd mówicie
      Chyba że gracie fly to miejcie pretensje do siebie

     • khartv
      Cze 19, 2018 11:50 am

      Na galaxy s8 nie szło się zalogować w ogóle. na xiaomi mi 6 szło się zalogować, ale co ~15 minut gra się zawieszała i konieczny był restart. ajfon SE przez pierwsze 15 minut CD odczyniał maniany, a potem z grubsza działał, tylko regularnie tracił łączność z serwerem na kilkanaście sekund.

      No jak to nie są poważne problemy, to ja nie wiem, co nimi jest.

 • Reply
  Kmm
  Cze 17, 2018 4:55 pm

  Ja na identycznym telefonie nie mialem zadnych problemow z apka przez caly czas trwania comunity day

 • Reply
  skelaxd
  Cze 17, 2018 5:31 pm

  nie zawsze to zależy od telefonu ja mam p9 w sieci play a moja dziewczyna ma p9 w orange i różnica jest czasami tak za jej sie laguje a u mnie wszystko chula
  mam dodatkowy tel p9 lita do drugiego konta i poprzez udostępnienie neta wszystko gra

 • Reply
  Bozon
  Cze 17, 2018 7:15 pm

  Ja również doświadczyłem kilka razy problemów ale udało mi się zrobić 6 tyranitarów więc nie było tak źle. a dodam że to moje pierwsze jakie zdobyłem bo od początku w mojej okolicy z 3 spotkałem larvitary więc te 3h udane.

 • Reply
  dev
  Cze 17, 2018 11:04 pm

  Mega Mewtwo X … to będzie mega pokemon… oby wprowadzili Mega ewolucje 🙂

 • Reply
  casual
  Cze 18, 2018 12:42 am

  Mój pierwszy CommunityDay uważam za udany. Pierwszy raz złapałem Larvitara. Moje pierwsze ewolucje. Mój pierwszy shiny pokemon (tak – Larvitar przemieniony na Tyranitara – prawie go przeoczyłem i wymieniłbym go za candy!).

  Ciekawe jak to jest z tymi lagami, bo do tej pory nie doświadczyłem żadnych problemów – smartfon: Nokia 5, system: Android 8.1.0, sieć: Orange.

 • Reply
  TotototoToJa
  Cze 18, 2018 9:07 am

  Ja zrobiłem 5 Tyranitarów, ale tylko dlatego bo je lubię. I mam dwa pytania:
  1. Czy były już wiadomości na temat tego jaki pokemon będzie na następnym Comunity Day?
  2. Kiedy będzie kolejny artykuł o typach pokemonów?

  • Reply
   zeke
   Cze 18, 2018 12:37 pm

   Przed cd na snapchat’cie pojawiają się filtry pokemon był już pikachu, bulbasaur i charmander. Ostanio pojawił się squirlte więc jest wysokie prawdopodobieństwo, że to będzie właśnie on 🙂

 • Reply
  Sygiusz
  Cze 19, 2018 10:07 am

  zapomnieliście wspomnieć o przydatnosci na ewentualny powrot Lugi na który bedzie najlepsza kontra i Rayquazy na która bedzie jedna z czołowych kontr. A i jeszcze powrót Enteia na którego bedzie numerem jeden. Podsumowując Tyrek kamienny jest najlepsza kontrą na 6 legend i czołową kontra na Rayqueze. Jak dla mnie warty kazdej ilosci Dusta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowe eventowe zadania

Do końca eventu pozostało już tylko kilka dni a Niantic postanowiło jeszcze poczynić małe poprawki w zadaniach. Zmiany o których...

Zamknij