News 3

Ukryty mnożnik przy łapaniu Raid Bossów?

Silph Road co jakiś czas publikuje kolejne “badania”, dzięki którym wiemy o grze i jej ukrytych mechanikach nieco więcej.

Tym razem na celowniku grupy badawczej znalazły się raidy a właściwie ostatni ich etap – czyli łapanie raid bossa. Na podstawie 6500 rzutów Silph Road sprawdził, czy coś oprócz jakości naszego rzutu i malinek ma jeszcze wpływ na szansę złapania pokemona.

Poniższy tekst jest luźnym tłumaczeniem/streszczeniem tego co znajdziecie w notce źródłowej.

Główne odkrycia

 • Dynamiczny/zmienny bonusowy mnożnik sprawia, że raid bossy są łatwiejsze do złapania wraz z kolejnymi rzuconymi Premier Ballami,
 • Nie jest jasne jakie dokładnie czynniki wpływają na ten mnożnik – czy łącznie rzucona liczba Premier Balli, liczba Premier Balli jaka nam pozostała, łączna liczba trafień raid bossa, ile razy trafiliśmy raid bossa skutecznie, czy jeszcze coś innego.

Formuła szansy na złapanie pokemona

To wiedzieliśmy już wcześniej, ale formuła, którą obliczana jest szansa na złapanie pokemona wygląda w ten sposób:

 \mathrm{CR = 1 - (1 - \frac{BCR}{2 \cdot CPM})^{Multipliers}}

CR – szansa na załapanie (catch rate)

BCR – bazowa szansa na złapanie pokemona danego gatunku (każdy pokemon ma w kodzie gry przypisaną bazową szansę na złapanie)

CPM = mnożnik związany z  liczbą CP (im wyższy poziom pokemona tym niższa szansa na złapanie i odwrotnie)

Multipliers – mnożniki zwiększające szanse na złapanie tj. rodzaj balla, malinka, rodzaj rzutu, podkręcenie rzutu, medal za łapanie pokemonów określonego typu i sposób w jaki spotkaliśmy pokemona (ten ostatni to specjalny mnożnik jaki ma wpływ gdy spotykamy pokemony z zadań – są 2x łatwiejsze do złapania niż na dziko)

Wyniki badań

Biorąc pod uwagę powyższy wzór próbowano sprawdzić, czy wszystkie pokemony z raidów wpasowują się w powyższy wzór, czy może jednak pojawia się jakiś dodatkowy czynnik, który zmienia jego postać.

Jak się już domyślacie odkryty został kolejny mnożnik, którego “siła” zwiększa się wraz z każdym kolejnym rzutem w raid bossa. Poniższy wykres prezentuje właśnie to zjawisko – im więcej rzuconych Premier Balli tym mnożnik miał coraz mocniejszy wpływ (Silph Road badało pierwsze 10 rzutów, stąd taka postać wykresu). Dotyczy to wszystkich raidów, nie tylko tych legendarnych.

oś X – numer rzutu, oś Y –  potencjalna wartość ukrytego mnożnika

Co ważne wszyscy rzucający stosowali te same metody – Golden Razz Berry i podkręcony rzut z bonusem Great. Po zebraniu wszystkich danych okazało się, że jest większa szansa na złapanie pokemona np. podczas 10 rzutu niż za pierwszym rzuconym Premier Ballem. Podobna zależność nie występuje dla pokemonów na dziko, z lurów, Incense czy tych pojawiających się po wykonaniu zdjęcia.

Według Silph Road bonus ma na tyle silny wpływ, że podczas 8-10 rzutu jest ona tak duża jakbyśmy zamiast Premier Balla używali Ultra Balla (dla przypomnienia ma on mnożnik x2 zamiast x1 jak Premier Ball).

Jak zapowiadają autorzy to dopiero pierwsze opracowanie na ten temat i będzie on podlegał dalszym obserwacjom żeby dokładnie ocenić co tak naprawdę ma wpływ na naszą szansę powodzenia złapania raid bossa. Wygląda na to, że jeśli macie ograniczone zasoby Golden Razz Berry, to najbardziej opłaca się używać ich nawet od ósmego rzutu wzwyż.

Źródło: https://thesilphroad.com/science/raid-bosses-easier-catch-later-encounter

3 komentarze

 • Reply
  Bartolino2011
  Lip 18, 2021 1:31 pm

  932078272792 akcept 100 % zapraszam

 • Reply
  janko
  Lip 18, 2021 8:51 pm

  Ciekawe…. bo kasztany nie chcą się łapać nawet wyrzucając wszystkie bale w exelent, a te mocniejsze zazwyczaj łapią się szybciej takie obserwacje z łapania bossów

 • Reply
  svr1
  Lip 22, 2021 12:54 pm

  Silph Road i te ich wyliczenia XD niech lepiej wezmą się za handel pietruszką na targu. Tworzą jakieś gówno wzory bez znaczenia dla graczy. Na podstawie 6500 rzutów XD milion raidów i milion rzutów i statystka przy każdym 10000 rzucie wyjdzie im inna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczegóły kolejnych atrakcji Pokémon GO Fest 2021

Do Pokemon GO Fest 2021 pozostał nieco ponad tydzień i Niantic zdradza nam kolejne szczegóły wydarzenia. Z oficjalnego wpisu na...

Zamknij