News 49

Wykrywanie roota zachodzi za daleko?

Po ostatniej aktualizacji wielu graczy skarżyło się, że nie może uruchomić gry ze względu na tajemniczy błąd (unauthorized_device_lockout error). Znamy jego przyczynę.

Sprawa została odkryta przez jednego z użytkowników forum xda-developers oraz nagłośniona na subreddicie r/pokemongodev.

Jeśli jeszcze tego nie wiecie to Niantic już jakiś czas temu zablokowało możliwość gry na tzw. zrootowanych urządzeniach – root to modyfikacja systemu Android, która pozwala na dostęp do najgłębszych jego zakamarków i dokonywania w nim zmian, do czego dostępu nie ma każdy zwykły użytkownik. Producent Pokemon GO uznał, że to łatwy sposób by oszukiwać w ich grze i zablokowało możliwość zalogowania jeśli klient gry wykryje root.

Po ostatnim update Niantic poszło jednak chyba trochę za daleko – teraz gra nie tylko sprawdza czy system był modyfikowany, ale przegląda wszystkie pliki zarówno na urządzeniu jak i karcie pamięci, w poszukiwaniu wszystkiego co może być związane z modyfikowaniem systemu. Wystarczy, że posiadacie na telefonie spakowane pliki lub APK aplikacji związanych z rootem, program Titanium Backup służący wykonywaniu kopii zapasowych, czy jakikolwiek folder z nazwą „root”, „magisk” bądź „xposed” a zamiast zalogowania do gry zobaczycie ekran z napisem unauthorized_device_lockout error. Jeśli chcecie uruchomić Pokemon GO to musicie wyczyścić telefon oraz kartę SD z wszystkiego co może przypominać pliki/foldery do modyfikowania systemu.

W tym momencie gra wykorzystuje swoje pozwolenie na odczyt plików by skanować nasze urządzenie w poszukiwaniu jakichkolwiek dowodów, że zostało ono zrootowane. Wyłączenie zgody na dostęp do pamięci z poziomu menedżera aplikacji nie wystarcza, ponieważ gra mimo wszystko komunikuje się z pamięcią naszego telefonu.

Nie jest jasne czy Niantic w świetle prawa jest uprawnione do takich działań – w końcu aplikacja przeglądająca wszystkie pliki na naszych urządzeniach, która robi to na własne potrzeby a nie w celu ochrony użytkownika jak antywirusy, to zdecydowanie naruszenie prywatności. Niantic nie zajęło jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Źródła:

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=77365368&postcount=3745

49 komentarzy

  • Reply
    Azhael
    Sie 18, 2018 3:03 pm

    Ogromna przesada

  • Reply
    Porsche Cayenne
    Sie 18, 2018 3:14 pm

    i bardzo dobrze :))

  • Reply
    KedarZS
    Sie 18, 2018 3:45 pm

    Jeszcze nie aktualizowałem aplikacji, ale pewnie mogę się spodziewać problemu, bo już teraz mogę zainstalować tylko przez apk mirror, bo niby telefon niezgodny z grą…

    • Reply
      Gtdcvnxv
      Sie 18, 2018 8:43 pm

      Apk możesz mieć bo to tyczy tylko roota z apk mirror

      • Reply
        KedarZS
        Sie 20, 2018 12:20 pm

        Po aktualizacji działa. Najlepsze jest to że mój telefon, według sklepu jest niezgodny z grą, a działa mi lepiej, niż na telefonie żony, który ma pogo dostępne w sklepie.

      • Reply
        TechnoMacias
        Sie 20, 2018 11:00 pm

        Chodzi mi o to< że w androidzie można każdej aplikacji cofnąć dowolne uprawnienia, takie jak dostęp do plików w telefonie, czy lokalizacji. Jeśli pomimo braku takich uprawnień aplikacja cały czas ma dostęp do plików gry, znaczy to że ta funkcja jest o kant d…

  • Reply
    TechnoMacias
    Sie 18, 2018 4:22 pm

    Jeśli to prawda, to skandaliczne jest to że jakaś aplikacja ma dostęp do plików w telefonie, nawet jeśli nie daliśmy jej takich uprawnień!

    • Reply
      Zinek
      Sie 19, 2018 7:46 pm

      Akceptują regulamin gry akceptujesz to, że aplikacja będzie miała dostęp do Twoich danych w telefonie.

      • Reply
        azhael
        Sie 20, 2018 10:51 am

        A gdzie masz w regulaminie gry że nie można mieć roota w telefonie? root słóży naprzykład do nagrywania ekranu w niektórych starszych modelach 😉

      • Reply
        TechnoMacias
        Sie 22, 2018 2:19 pm

        Chodzi mi o to< że w androidzie można każdej aplikacji cofnąć dowolne uprawnienia, takie jak dostęp do plików w telefonie, czy lokalizacji. Jeśli pomimo braku takich uprawnień aplikacja cały czas ma dostęp do plików gry, znaczy to że ta funkcja jest o kant d…

  • Reply
    Ddd
    Sie 18, 2018 5:40 pm

    Przegięcie całkowite. Powinni to wycofać

  • Reply
    Ddd
    Sie 18, 2018 5:54 pm

    Jest już nowa wersja 115.3 to może już naprawili

    • Reply
      Ivrin
      Sie 18, 2018 6:38 pm

      W tej poprawce naprawiono tylko błąd, który powodował, że gracze z Pokemon GO ustawionym w innym języku (hiszpański, niemiecki itd.) nie mogli wejść w ustawienia, bo gra się zawieszała.

  • Reply
    Assasyn
    Sie 18, 2018 5:55 pm

    A co jeśli używałem kiedyś aplikacji do oszukiwania na darmowe żeczy co nie zagram w pokemony sądze że to już przesada jeśli zobaczę że coś będzie modyfikowane z w moim telefonie zgłaszam do niantic że są rąbnięci

  • Reply
    Belzebub
    Sie 18, 2018 6:46 pm

    Takie monitorowanie i sprawdzanie zawartości telefonu jest karalne,bo jeżeli masz w nim dane do banku itp,to wszystko mogą przejąć,chyba nie wiedzą na co się porywają,albo nie mieli jeszcze zgłoszeń,wstyd że taka firma tak się poniża .

  • Reply
    Both
    Sie 18, 2018 10:35 pm

    A Ja nie widzę problemu, nie oszukuję i działa mi wszystko idealnie od zawsze, ludzie to mają jakieś dziwne potrzeby posiadania miliarda modów i innych dopalaczy, jakby granie dla przyjemności z cierpliwością było czymś naprawdę strasznym.

    • Reply
      Zuczekkg
      Sie 19, 2018 12:20 am

      Wiesz, ja też nigdy nie oszukiwałem, no może poza jakimiś wspomagaczami do obliczania IV na początku gry, ale nie o to się rozchodzi, chodzi o to, że Niantic skanuje Ci cały telefon… Na dobrą sprawę w ten sposób jakiś pryszczaty okularnik może np oglądnąć zdjęcia jakie posiadasz na tel…

    • Reply
      pimpim
      Sie 19, 2018 1:06 am

      Niektórzy mają ROOT i grają uczciwie. Choćby Tasker/automagic/wld lepiej z ROOTem działa. I mając ROOT wcale nie oznacza od razu oszusta.
      Ale, taka polityka niantics i mają do tego prawo. Jednak do szukania plików w telefonach, a tymbardziej bez odpowiednich uprawnień już nie. To tylko dowodzi że każda aplikacja bez nawet nadawania praw robi co chce. Nie ma alertu, nie ma info, nic. A powinno być.
      Jeżeli pokemony to mogą [i całe szczęście robią to dla siebie tylko] to inne aplikacje pewnie też, a nie wszystko jest bezpueczne.

      • Reply
        MV
        Sie 19, 2018 12:52 pm

        Zgadza się. Root jest jeszcze przydatny jak chcesz pozbyć się tego całego preinstalowanego syfu ze smartfona bądź tableta, którego normalnie nie da się odinstalować, a spowalnia urządzenie.

        Wciąż mam jeszcze starego tableta z rootem i w życiu nie używałem go by oszukiwać w jakiejkolwiek grze. Mimo to przed „Pokemon Shuffle” musiałem go ukrywać odpowiednią apką, bo nie dopuszczało mnie do niektórych trybów gry.

    • Reply
      Nefallem
      Sie 19, 2018 2:14 pm

      Czyli do aplikacji bankowych tez maja dostep u moga pobrac sobie moje dane logiwania czy tez inne loginy i hasla… Widza moj stan konta. Przeginka

    • Reply
      bialyikar
      Sie 26, 2018 8:03 pm

      Świat na Twoim czubku nosa się nie kończy. Telefon można rotować dla wielu rzeczy, nie koniecznie aby oszukiwać, instalować pirackie oprogramowanie… To, że Ty tego nie potrzebujesz nie oznacza, że rokiem podejście mają inne osoby, tym bardziej nie powinno im się narzucać jednego, jedynego sposobu na obsługę telefonu.

  • Reply
    Levy
    Sie 19, 2018 12:13 am

    Całkowicie ich popieprzylo. Dziękuję. To byłoby na tyle. Game over.

  • Reply
    Orzeł500
    Sie 19, 2018 10:32 am

    I bardzo dobrze dosyć kanciarstwa jak kombinujesz to won gra jest do zabawy nie donauki oszukanstwa

    • Reply
      bialyikar
      Sie 26, 2018 8:04 pm

      Ograniczone myślenie też powinno być banowanie!

  • Reply
    Levy
    Sie 19, 2018 11:12 am

    Niedługo zaczną nam zaglądać na konta bankowe i oceniać czy mamy kasę na zakupy w grze. Jak nie to ban.

  • Reply
    Mewa
    Sie 19, 2018 12:24 pm

    Problemem jest to ze rootowanie relefonu nie zostalo wymyslone po to zeby oszukiwac w PGO. O tym najwyrazniej geniusze z Niantica zapomnieli przez co poszkodowani są ludzie ktorzy nigdy łapy nawet nie przylozyli do kantowania w grze.

  • Reply
    marcinekk24
    Sie 19, 2018 1:55 pm

    I bardzo ładnie. Ja jestem za. Wreszcie się nauczycie normalnie grać i normalnie korzystać z androida.

    • Reply
      Mgskpro
      Sie 20, 2018 2:41 am

      Nic nie mówię lecz posiadanie roota polepsza działanie innych aplikacji a zwłaszcza greenify który wydłuża działanie na baterii. Niestety nianticowi się pojeb*** przez co stracą również uczciwych klientów dla przykładu mnie czy niektóre osoby z komentarzy.

  • Reply
    Tomek
    Sie 19, 2018 3:45 pm

    Root i tak do oszukiwania nie jest potrzebmy, wystarczy tylko zainstalować starszą wersję usług google Play i zezwolić w opcjach programistycznych na używanie fałszywego sygnału GPS. Powinni zrobić tak jak przy Ingres, gdy mamy włączoną opcje z fałszywym GPS to gra się nie uruchomi i po kłopocie.

    • Reply
      Lily
      Sie 22, 2018 12:21 am

      A powiesz mi jak to jest z ingressem? Czy to prawda, ze mozna tworzyc pokestopy? Przydałoby się jeszcze kilka u mnie na wiosce… Pozdrawiam

  • Reply
    Reader
    Sie 19, 2018 4:25 pm

    Przesadzanie. Gram legalnie bez roota, mam na karcie SD folder TWRP i TB, pliki instalacyjne magiska – gra w wersji 0.115.3 działa bez problemu. Jedynie folder Magisk Manager wywala grę.

  • Reply
    #xiaomilepszse
    Sie 19, 2018 4:41 pm

    Hehe na xiaomi masz drugą przestrzeń i git

  • Reply
    #xiaomilepszse
    Sie 19, 2018 4:43 pm

    Hehe na xiaomi masz drugą przestrzeń i grasz się na niej izi

  • Reply
    Hiena03
    Sie 19, 2018 4:56 pm

    Czy przesadzaja? Z lekka na pewno. Można mieć pretensje do Niantic’u za takie machinacje ale z jednej strony dziwić im sie nie dziwie. Za taki stan rzeczy możemy podziękować graczom którzy lubią nagminnie oszukiwać

  • Reply
    Robert
    Sie 19, 2018 9:33 pm

    Niantic za bardzo zaczyna się panoszyć.A Pokemon GO wcale nie jest takim arcydziełem,za jakie większość go uważa.

  • Reply
    Menel
    Sie 19, 2018 9:58 pm

    Ła niechże najantic doda te pekamony co som szałni w ładniejszej wersyji xd

  • Reply
    Agata
    Sie 19, 2018 10:13 pm

    Czy nadal dostaje się 3000xp za nowego przyjaciela (1 serduszko)? Bo ja dzisiaj dodalam 7 nowych przyjaciół i nic nie dostałam.

  • Reply
    NoSerio
    Sie 20, 2018 4:19 am

    Legalny gracz: Bardzo dobrze

    cheater: Za dużo sobie pozwalają, to łamanie prawa itd…..

    • Reply
      NoSerio
      Sie 20, 2018 4:26 am

      Tak czy siak wielu jeszcze trzeba wciąż samemu reportować…..

    • Reply
      R
      Sie 20, 2018 1:17 pm

      Dziecko…, jak Ty nie widzisz zagrożenia, że Ci ktokolwiek (jak to ktoś określił „pryszczaty okularnik”) przegląda telefon, to życzę dalej naiwnego życia, jakże „uczciwie” prowadzonego przez firmy, którą chcą Ci cokolwiek sprzedać…

      To aż przykre właśnie, że w imię nienawiści do cheaterów (też ich nie lubię) przyklaskujecie takiemu jawnemu pogwałceniu Waszej prywatności.

      Inna sprawa, że to i tak dużej różnicy nie czyni – wszyscy i tak przeglądają nasze aktywności i sam nie wiem co jeszcze, bo cały model dawania uprawnień aplikacjom jest o kant d..y potłuc: i tak się godzisz na to, bo jakaś tam aplikacja nie będzie chodziła. Powinniśmy móc wyraźnie i świadomie kontrolować strefy chronione naszego systemu i danych. Android niestety nie chroni naszych danych nic a nic, dlatego powinniśmy dla higieny zwyczajnie nie korzystać z wielu aplikacji, ba! nie korzystać w ogóle z androida. A najlepiej, to i w ogóle z komórki, komputera, karty kredytowej i nie wchodzić nigdy w zasięg kamer. Ale jak żyć wtedy? Nie da się, to i człowiek akceptuje te zagrożenia żyjąc w nadziei, że to na zawsze pozostanie zagrożeniem, a nie realizującym się ryzykiem.

    • Reply
      NoSerio
      Sie 22, 2018 12:34 am

      Dziecko… hah xD

      Komórki były szpiegowane jeszcze zanim powstał android i to na szeroką skale na większej części Polaków w ich niewiedzy i do dziś wielu nie wie że było lub jest szpiegowana….. więc co do pogwałcenia praw czy naruszenia prywatności osobistej trzeba się zastanowić co mogą chcieć od typowego Janusza…..kwestia co kto trzyma na telefonie. Ale chcąc nie chcąc 99% aplikacji was/nas szpieguje a znacząca część w każdej chwili pewnie mogła by sobie poszperać w naszych telefonach bo się na to zgadzamy aby móc korzystać…..

      taki tips ode mnie, po nadaniu praw aplikacji i jej pierwszym uruchomieniu niektóre aplikację możemy ograniczyć w ustawieniach a mimo to aplikacja nie będzie żądać od nas nadania praw 😉

  • Reply
    Pefr
    Sie 20, 2018 8:40 am

    Trochę tak jakby zgarniać do więzienia każdego kto przekroczy próg sklepu bo część wchodzących okazała się kiedyś złodziejami. Czy to dobra metoda? Chyba wszyscy wiemy, że nie.

  • Reply
    anuś
    Sie 20, 2018 8:48 am

    b

  • Reply
    adaś
    Sie 20, 2018 6:54 pm

    Czy dzisiaj o 22 mamy Special Research z Celebi ??

  • Reply
    Michau
    Sie 21, 2018 12:10 am

    To że posiadasz w kuchni nóż nie oznacza, zę możesz dostać nakaz rewizji jak w miejscowości obok kogoś zasztyletują. ROOT to nie tylko narzedzie dla oszustów zbyt leniwych, aby wyjść z domu, ale głównie pole do popisu dla wszelkich modyfikacji i deweloperki. Zdecydowane przegięcie zwłaszcza z tym że omija zgode na uprawnienia do skanowania plikow

  • Reply
    sairan
    Sie 21, 2018 6:56 am

    Czyli nawet z custom romem, który u mnie jest czystym androidem też nie chodzi. No zajebi pomysł najantik, równanie ludzi znających się trochę bardziej na telefonach z oszustami.

  • Reply
    Marcin
    Sie 29, 2018 10:49 am

    Nie mam roota, ale z ciekawości stworzyłem sobie katalogi „root” i „xposed”. W uprawnieniach aplikacji mam włączony dostęp tylko do kamery i lokalizacji. Gra działa beż żadnych problemów…

  • Reply
    Ios
    Sie 30, 2018 1:35 pm

    Czy szpiegują tylko androida czy iosa tez?