Ciekawostki Niezbędnik gracza Podstawy - co musisz wiedzieć Poradniki 5

Jak dobra jest Giratina?

Giratina to pierwszy legendarny boss raidów z czwartej generacji i tak pozostanie jeszcze przez blisko trzy tygodnie. Czy jest jednak użyteczna w Pokemon GO?

Od tygodnia w raidach poziomu piątego jest z nami Giratina, a dokładnie jedna z jej dwóch form o nazwie Altered Forme. W tym momencie w Pokemon GO nie mamy możliwości zmiany form pokemona (nawet jeśli w oryginalnych, konsolowych wersjach można to robić przy pomocy specjalnych przedmiotów), tak więc najprawdopodobniej druga z form (Origin Forme) będzie osobnym bossem. We wpisie przyjrzymy się obu tym formom, ich użyteczności ze względu na statystyki/ataki oraz ewentualne możliwości dotyczące przyszłości.

Poniżej statystyki Giratiny w formie Altered:

Giratina (Altered Forme)

Altered Forme

Typ: duch/smok

Statystyki:

 • Attack: 187
 • Defense: 225
 • Stamina: 284
 • Max CP na 20 lvl (z raidu, 100% IV): 1931
 • Max CP na 40 lvl: 3379

Wrażliwy na: wróżka, mroczny, smoczy, duch, lodowy (140%)

Odporny na: elektryczny, ognisty, trawiasty, wodny, robaczy, trujący (71%), walczący, normalny (51%)

Szybkie ataki: Dragon Breath, Shadow Claw

Ładowane ataki: Ancient Power, Shadow Sneak, Dragon Claw

Jak już pewnie zauważyliście Giratina w formie Altered to pod względem statystyk bardziej nastawiony na defensywę pokemon. Duża liczba punktów życia oraz defensywy i atak na poziomie Gastly’ego – jednak to nie on jest największą bolączką legendy z Sinnoh. Giratinie najbardziej zaszkodziły ładowane ataki jakie Niantic postanowiło jej przypisać – Shadow Sneak to jedyny ładowany atak typu duch, który jest jednocześnie… najgorszym atakiem ładowanym tego typu w grze. Posiadają go takie tuzy jak Ariados, Misdreavus, Shuppet, Sableye czy Duskull. Jak bardzo Niantic zaskodziło Giratinie dając jej Shadow Sneak zamiast Shadow Ball? Zobaczcie sami:

Giratina Altered i Origin z Shadow Sneak (wg DPS)

Giratina Altered i Origin z Shadow Ball (wg DPS) – hipotetycznie

W obliczeniach pod uwagę zostały wzięte tylko movesety z dwoma atakami typu duch przeciwko neutralnemu celowi, bez bonusu od przyjaźni oraz bez efektu pogody. Uwzględniono tylko najlepsze movesety danych pokemonów, w tym Gengara z Lick, który będzie dostępny podczas 3-godzinnego wydarzenia w sobotę 3 listopada (wypada nieznacznie lepiej niż ten z Shadow Claw). 

Shadow Sneak jest tak miernym atakiem, że Giratina w formie Altered pod względem DPS (obrażenia na sekundę) plasuje się na dalekim, jedenastym miejscu (biorąc w zestawieniu pod uwagę również drugą jej formę, o której za chwilę), za takimi tuzami jak Gastly czy Chimecho. Ze względu na defensywny charakter tej formy Shadow Ball nie dałby jej miejsca lidera wśród duchów, ale jej obrażenia w połączeniu z wysoką defensywą wyglądałyby zdecydowanie ciekawiej. W tym momencie niska statystyka ataku oraz jeden z najgorszych zestawów ataków w grze czyni Giratinę jedynie wpisem do pokedexu.

Najgorsze może się jednak dopiero wydarzyć – Giratina w formie Origin posiada zamienione (względem Altered) miejscami statystyki ataku oraz obrony:

Giratina (Origin Forme)

File:487Giratina-Origin.png

Statystyki:

 • Attack: 225
 • Defense: 187
 • Stamina: 284
 • Max CP na 20 lvl (z raidu, 100% IV): 2105
 • Max CP na 40 lvl: 3683

Jeżeli Origin Forme podzieli losy Altered Forme pod względem movesetu, to tak samo jak ona stanie się wyłącznie wpisem do pokedexu a strata będzie już odczuwalna – jak widzicie na zestawieniach wyżej, Origin Forme z atakiem Shadow Ball ustępuje pod względem DPS tylko Gengarowi, ale jej TDO (łączna liczba obrażeń zadanych przed utratą wszystkich punktów życia) jest ponad 2,3x większe od obecnego króla duchów z Kanto. Giratina Origin byłaby faktycznym wzmocnieniem naszych teamów przeciwko bossom typu psychicznego – szczególnie, że w przeciwieństwie do Gengara Giratina nie jest wrażliwa na ataki typu psychicznego.

W przypadku gdy Shadow Ball nie otrzyma również Origin Forme pozostaje jeszcze jedna opcja – w przyszłości Niantic może wprowadzić flagowy atak Giratiny z gier na konsole, czyli Shadow Force. Jest to atak typu duch, tak więc pozostaje trzymać kciuki, że nie będzie miał beznadziejnych statystyk i przynajmniej osiągnie poziom Shadow Ball. Niestety przykład Psycho Boost dla Deoxys pokazuje, że producent Pokemon GO nie zamierza z tzw. signature moves w każdym przypadku tworzyć potężnego ataku w swojej produkcji.

Giratina jako atakujący typu smoczego

Giratiny, a szczególnie obecnej teraz w raidach formy Altered, praktycznie nie wspomina się w kwestii typu smoczego z bardzo prostego powodu – konkurencja w tym typie jest zdecydowanie potężniejsza i trudniejsza do dogonienia niż w przypadku duchów, gdzie jedyną istotną opcją jest Gengar.

Giratina Altered i Origin z Dragon Breath/Dragon Claw (wg DPS)

Giratina Altered i Origin z Dragon Tail/Outrage (wg DPS) – hipotetycznie

Potwierdzenie słów z pierwszego akapitu możecie zobaczyć na powyższym porównaniu – nawet jeśli Niantic dałoby obu formom najlepszy smoczy moveset w postaci Dragon Tail/Outrage to nie ma to praktycznie żadnego znaczenia. Altered Forme pod względem DPS (obrażenia na sekundę) zostanie na tym samym, 14 miejscu za m. in. Kingdrą, Gyaradosem, czy Flygonem a Origin Forme przeskoczy jedynie z 10 na 8 miejsce pokonując Alolan Exeggutora i Latias, pozostając nadal daleko w tyle za czołówką, do której wkroczą 3 inne pokemony z czwartej generacji – legendarne Palkia (wodny/smoczy) oraz Dialga (stalowy/smoczy) i “Dragonite” z Sinnoh czyli Garchomp (smoczy/ziemny).

W kwestii typu smoczego niestety obie formy Giratiny nie mają i prawdopodobnie nigdy nie będą miały znaczenia.

Podsumowanie

W obecnej sytuacji obu formom Giratiny daleko do miana użytecznych. Jeżeli w przyszłości nie zajdą żadne poważne zmiany w systemie walki to Giratina Altered Forme (obecnie w raidach) pozostanie na zawsze tylko wpisem do pokedexu niezależnie od ataków, a w przypadku Origin Forme pozostaje trzymać kciuki za to, by otrzymała Shadow Ball lub (w przyszłości) Shadow Force o podobnej lub większej sile niż ten pierwszy.

W przygotowaniu artykułu wykorzystano:

 • https://pokemon.gameinfo.io/ (statystyki/movesety)
 • https://pokemongo.gamepress.gg/comprehensive-dps-spreadsheet (kalkulator DPS/TDO)

Źródło obrazka z nagłówka: https://www.deviantart.com/konveekou/art/Giratina-the-Shadow-Lord-505071699

5 komentarzy

 • Reply
  Azhael
  Paź 30, 2018 7:56 pm

  Jest to tylko moja opinia, ale chyba będę i tak wolał używać giratiny setki (jeżeli zdobędę) niż gengara, dlaczego? Głównie dlatego że napewno przeżyje dłużej :p

  • Reply
   Michał
   Paź 30, 2018 11:34 pm

   Bez sensu podejście. Giratina przetrzyma dłużej ale zada mniej obrażeń niż gengar który będzie żył krócej.

   • Reply
    Tom
    Lis 01, 2018 1:50 pm

    To podejście oczywiście ma sens – istnie egoistyczny. W przypadku, gdy osoba z takim podzejściem trafi na mniejsza grupę raidową to wszyscy będą wypróbować kolejne poki, gdy taki osobnik będzie klikał w swoją giratinę. Już chyba lepsi nieświadomi walczący aggronami. Ma się świadomość, że nie robią tego z premedytacją…

 • Reply
  anuś
  Paź 31, 2018 11:36 am

  I znowu kicha . Wprowadzają nowe poksy na rajdy a nie ma z kim grać. Kiedy wrócą spoferzy?!

 • Reply
  Pan Piksel
  Paź 31, 2018 12:36 pm

  Mi wpadla 96% z 14 atk to sibie jedna zostawie, calkiem spoko opcja jako tank na duszki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.