Podstawy - co musisz wiedzieć Poradniki 18

Kalkulator IV a Pokémon Appraisal

W ostatnim update Niantic przedstawiło nam nową zawartość, jaką jest wspomniany w tytule system Pokémon Appraisal. Nie jest on dokładnie tym, czego oczekiwali gracze, ponieważ nie wskazuje dokładnego IV pokemona, ale można go skutecznie stosować jako wsparcie dla wszelkich kalkulatorów IV. 

Osoby niezaznajomione z oryginalną serią gier Pokemon mogą nie wiedzieć, że taki system oceny jest swojego rodzaju przeniesieniem tej funkcji, a nie czymś zupełnie nowym. Wielu graczy ma jednak Niantic za złe, że producent nie zdecydował się na wyczekiwaną przez wielu możliwość dokładnego określenia IV bez stosowania zewnętrznych stron/aplikacji a szczególnie tych ingerujących w bazę danych gry. Warto jednak wiedzieć, iż system Pokémon Appraisal może dostarczyć nam bardzo cennych wskazówek w bardziej precyzyjnym ustaleniu indywidualnej wartości dla “badanego” pokemona.

Zacznijmy od obliczeń dokonanych w kalkulatorze. Polecamy korzystanie z zewnętrznych serwisów, w których manualnie uzupełnicie dane, ponieważ użycie aplikacji automatycznie pobierającej dane z serwera grozi zbanowaniem konta – w przypadku tego artykułu skupimy się na pokeassistant.com. Omawianą metodą sprawdzimy moją niedawno złapaną Ponytę:

ponyta

Najpierw prosimy lidera naszego teamu o ocenę naszego pokemona. Wyniki dla tejże Ponyty są następujące:

ponyta4ponyta2 ponyta3

Blanche jako lider teamu Mystic posiada swoje własne kwestie, których znaczenie tłumaczyliśmy w poprzednim artykule. Dla przypomnienia:

 • Overall, your Ponyta is above average: zdanie to oznacza, że moja Ponyta posiada IV w przedziale 51.1% – 64.4%;
 • I am certainly impressed by its stats, I must say: mogę być pewny, iż przynajmniej jedna ze statystyk pokemona ma wartość 13 lub 14;
 • I see that its best attribute is its Attack: najwyższą statystyką tej Ponyty jest atak i posiada ona jedną z wartości określonej powyżej.

Po wstępnej analizie czas skorzystać z kalkulatora IV udostępnionego przez pokeassistant.com. W chwili obecnej strona ta jest dostosowana w kierunku udogodnień oferowanych przez Pokémon Appraisal i pozwala wybrać, która ze statystyk jest według lidera naszego teamu najlepsza. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę możliwych kombinacji statystyk (kalkulator wyklucza wszystkie, gdzie zaznaczona, np. atak, nie jest najwyższą statystyką).

pokeassistant

Przed pojawieniem się Pokémon Appraisal mogliśmy tylko domyślać się, że IV takiego pokemona należy do przedziału 28.9%-60%. Kombinacji było też znacznie więcej, bo kalkulatory nie uwzględniały wskazówki, która ze statystyk jest najwyższa – teraz są podawane już wyselekcjonowane ze względu na zaznaczoną. Co więcej, rzut oka na kwestie Blanche pozwala na własną rękę ustalić dokładniejszą wartość. Dzięki temu możemy bez wątpliwości odrzucić wszystkie kombinacje określające IV na poziomie niższym niż 51.1%, co pozostawia już tylko trzy możliwe opcje. Atak jako najmocniejsza strona Ponyty ma wartość 13 lub 14 – z całą pewnością możemy więc stwierdzić, że IV wynosi 60%, a jedyną niewiadomą pozostaje ustalenie jednej wartości ataku i staminy z dwóch możliwych konfiguracji. To jednak nie jest już tak istotne jak fakt, iż z pomocą Appraisal własnie ustaliliśmy pewną wartość IV.

Podobne badania na zasadzie wykluczeń możecie dokonywać z dowolnie wybranym pokemonem (oprócz tych posiadających okolice 10CP, gdyż kombinacji dla takiego pokemona jest zbyt wiele). Oczywiście pamiętajcie o sprawdzeniu znaczenia kwestii dla właściwego sobie lidera teamu (po więcej informacji zapraszam tutaj). Po takiej analizie okazuje się, że Pokémon Appraisal to naprawdę przydatne narzędzie, które umożliwia dokładne ustalenie IV bez snucia domysłów dotyczących dość rozległych przedziałów jak ten na przykładzie.

18 komentarzy

 • Reply
  TuanArczi
  Sie 27, 2016 7:56 am

  Bardzo dobra opcja, rzutem na tasme mozemy sprawdzac z grubsza IV naszych lapanych pokemonow. 🙂

 • Reply
  Filemon
  Sie 27, 2016 9:57 am

  Czasem jest tak, że i tak zostaje jakiś przedział z IV, najczęściej zdarza mi się widzieć, że pokemon może mieć przykładowo, 42,1%, 43%, 43,9%, więc przedział jest malutki. A czasem mam dwie wartości, 40% i 50% i nie da się już tego zawęzić.

  Ale tak, bardzo pomaga ten system oceniania (:

 • Reply
  ANT0NIX
  Sie 27, 2016 10:40 am

  a mnie ciekawi jedno majac dwa vaporeony z lvlem np. 20 obydwa a z roznymi statami IV, jeden ponizej 50% drugi 100% jak to przeklada sie na cp tych oto vaporeonow? jaka bedzie roznica?

  • Reply
   jakoushirou
   Sie 27, 2016 12:08 pm

   Jeśli się nie mylę to cp zależy od wartości ataku. Czym wyższa procentowo skala ataku tym więcej ma cp pokemon na danym lvl.

   • Reply
    Takumi
    Sie 27, 2016 12:17 pm

    Chyba się mylisz. CP to wskaźnik bitewny danego pokemona i wynika on ze wszystkich jego statystyk mających znaczenie bojowe. Więc zarówno ataku, obrony jak i zdrowia.

    Co do pierwszego pytania – różnica jest, jak znaczna nie wiem. Obecnie SilphRoad ma downtime, ale jak wróci możesz sprawdzić jaki zakres pokemona będzie na danym poziomie.
    https://thesilphroad.com/research – moduł IV rater. Wybierz Vaporeona, wpisz poziom trenera 40, przesuń suwak poziomu pokemona najbardziej w prawo i zobaczysz zakres CP między 0% a 100%

 • Reply
  polonez
  Sie 27, 2016 10:55 am

  POOMOCY!!!!!!! ERROR
  Trenuj w gymie bije jednego i wychodzę bo z drugim już nie wygra i tak że 3 razy w trakcie kolejnej walki wywala i error . Wyłączyłem i włączyłem grę i dalej . Próbowałem inny pokemonem i dalej error już nie mogę trenować i tylko 30 monet bo pozostałe gymy zajęte przez graczy innego koloru same najlepsze i słabi gracze nie mają szans

  • Reply
   W
   Sie 27, 2016 9:41 pm

   Mialem dzisiaj podobne error-y w Gymach

   Pomoglo zainstalowanie starszej wersji (0.33) zamiast “nowej” 0.35

  • Reply
   Masek
   Sie 30, 2016 8:49 am

   Error wywala wtedy gdy podczas walki w Gymie twoja postać wyjdzie z “zasięgu” owego gymu, powodem takiej sytuacji może być to że stoisz na granicy zasięgu gymu lub GPS świruje i postać sama się oddala. Error wywali również wtedy gdy podczas walki w gymie w którym jest wolne miejsce ktoś “wklei” kolejnego pokemona. Pomoaga na to zakręcenie jakimkolwiek PokeStopem lub godzinna pauza. Pozdrawiam !

 • Reply
  orlowski007
  Sie 28, 2016 5:42 am

  Widzialem na radarze cień porygona łaziłem jak głupi po osiedlach ale w końcu zniknął. Niech w końcu dadzą jakiś znośny radar. Bo do tej pory trafiłem na slowbro, blastoisa i właśnie porygona ale gdzie ich dokładnie szukać skoro radar to kupa g…a

  • Reply
   polonez
   Sie 28, 2016 12:35 pm

   Ja nie patrzę na ten radar w ogóle ostatnio złapałem voltorb w miejscu gdzie to jeszcze nie było a na radarze go nie bylo

   • Reply
    Michau
    Sie 28, 2016 10:25 pm

    ja voltroba złapałem w pokoju, jakim cudem nie wiem, bo tam żadnych pokemonów nigdy nie było

 • Reply
  Fan11
  Sie 28, 2016 9:20 pm

  ten https://pokemon.gameinfo.io/tools/iv-calculator?hl=en wydaje się być lepszy ponieważ zaznaczamy co o danym pokemonie powiedział nam trener i dzięki temu dane powinny być trafniejsze

 • Reply
  Mag
  Sie 29, 2016 1:54 pm

  Przydatne narzędzie. Okazało się, że mam 1 Pokemona z prawie maksymalnymi IV:
  Magnemite 15/15/14. Idealny elektryczny do ataku na gymy 😀 W dodatku na wysokim poziomie.

 • Reply
  dt
  Wrz 08, 2016 10:26 pm

  A jak się pytać,lidera teamu o nasze pokemony/poprosić o ocenę?

  • Reply
   Whiteangel
   Wrz 10, 2016 6:41 pm

   Klikasz w wybranego pokemona. Później zielone kółeczko w prawym dolnym rogu,rozwija się lista i z trzech pozycji wybierasz środkową czyli appraise.

 • Reply
  Liqu
  Lip 12, 2017 9:15 pm

  Ponieważ nie mogłem nigdzie znaleźć, może wiecie. Czy jeśli danego poka mam z IV po ewolucji nadal taki zostanie czy może się okazać, że będzie dużo gorszy?

  • Reply
   LacM
   Lip 12, 2017 10:01 pm

   IV zostanie. Ataki się zmienią

 • Reply
  Misiek
  Maj 19, 2018 9:36 pm

  A ktoś wie może jaka tak naprawdę jest różnica między pokemonem który ma w statach ataku 2-3 a takim co ma 13-15? Jak to jest przeliczone?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.