Niezbędnik gracza Poradniki 23

POWER UP/EVOLVE – co się bardziej opłaca

Obecnie w Pokemon GO próżno poszukiwać systemu bezpośredniej walki między graczami, ale możliwe jego zaimplementowanie wywołuje wiele dyskusji na temat ulepszania i ewoluowania pokemonów. Ze względu na dość ograniczone zasoby Stardusta oraz cukierków, dla wielu graczy otwartym pozostaje pytanie – Power up czy Evolve? 

Dane pozyskane z kodu źródłowego gry pokazały dwa bardzo istotne fakty, które mogą mieć wpływ na decyzję o ulepszaniu swoich zdobyczy. Pokemony zdobywane z jajek swój pułap osiągają na 20. poziomie trenera. Oznacza to, że do tego właśnie poziomu rośnie CP wykluwanych stworzeń, a po osiągnięciu tej granicy kolejne jajka będą nam przynosić pokemony maksymalnie tak dobre jak te wychodzone na 20. lvl. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku pokemonów łapanych w terenie. CP chwytanych pokemonów rośnie aż do 30. poziomu – gdy osiągniemy jeszcze wyższy lvl trenera możemy mieć pewność, że nie schwytamy np. Laprasa o CP wyższym niż zakładają widełki ustalone na poziomie 30.

W moich rozważaniach rozpocznę od samej idei ulepszania pokemonów. Jedna ze “szkół” mówi, że absolutnie nie opłaca się ulepszać swoich pokemonów przed osiągnięciem 30 poziomu, ponieważ jest to marnowanie Stardusta i po pewnym czasie wraz z progresem naszego awatara otrzymamy danego pokemona na wyższym CP bez inwestowania posiadanych zasobów cukierków oraz pyłu. Wiadomym jest jednak, że osiągnięcie takiego poziomu zajmuje trochę czasu, a w okolicy, gdzie walki o Gymy są zacięte, ciężko jest konkurować bez ingerencji w siłę swoich pokemonów. Pojawia się więc pytanie – power up czy Evolve? Oto kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mogą wam pomóc w podjęciu decyzji.

Najpierw Power up czy Evolve?

Jeśli zależy wam na osiągnięciu jak najwyższego CP po ewolucji (z pominięciem kwestii IV czy zestawu ataków), wtedy najlepiej skorzystać z opcji power up, tak by nasz pokemon uzyskał wysoki poziom. Dla przykładu Pidgey z 200CP ma szansę się stać Pidgeotto z CP w przedziale 360-392, natomiast Pidgey z 300CP zamieni się w Pidgeotto już na poziomie 540-588. Uważam jednak, że na niskich poziomach power up jest jedynie marnowaniem Stardusta i cukierków, bo niedługo potem schwytacie o wiele lepszy okaz bez ulepszania. Wniosek jest prosty – im bliżej 30. lvl jesteście i łapiecie pokemony o wyższym CP, tym bardziej power up zaczyna się opłacać.

Jeżeli schwytacie pokemona o zadowalającym CP oraz IV, przy czym jest to jego pierwsza/druga z dwóch/trzech form i chcecie sprawdzić czy warto inwestować w niego – najpierw ewolucja. Jak wiadomo po ewolucji zestaw ataków może ulec zmianie, a tylko ewolucja może dać wam pewność, że w swojej ostatecznej formie pokemon będzie miał najlepszy możliwy zestaw ataków i nada się do dalszego rozwoju.

W przypadku rzadkich dla waszej okolicy pokemonów, dla których w pobliżu pojawia się przykładowo jedynie pierwsza forma, polecam po prostu cierpliwość. Dla takiego gatunku cukierki są wręcz towarem luksusowym, tak więc warto być wytrwałym i czekać z ewolucją do pozyskania danego pokemona z zadowalającym CP. Przemyślana oraz zaplanowana ewolucja jest lepsza niż bezsensowne pakowanie i tak rzadkich cukierków w pierwszego lepszego pokemona.

Czy zawsze powinienem rozwijać pokemona, który ma najwyższe CP?

Wielu graczy z miejsca uznaje, że Snorlax 1800 CP jest bardziej wartościowym obiektem inwestycji niż ten z CP 1400. Jest to prawdą, ale pod pewnymi warunkami – tylko wtedy, gdy Snorlax o wyższym CP ma lepszy zestaw ataków oraz odznacza się wyższym IV. Jeśli to “słabszy” pod względem CP pokemon byłby bardziej efektywny w walce po zrównaniu się poziomów, to inwestowanie zasobów w tego o wyższym CP staje się mniej opłacalne w dłuższej perspektywie. Jeżeli waszym celem jest posiadanie najlepszych pokemonów do walk w Gymach (lub też w późniejszym czasie do bezpośrednich walk z innymi graczami) musicie zwracać uwagę na pewne aspekty w perspektywie długoterminowej. Kiedy najwytrwalsi dotrą do 40. lvl wtedy nawet te 50CP różnicy spowodowane innym poziomem IV oraz inny zestaw ataków może przesądzić o wygranej.

A co jeśli nie zależy mi na najlepszych pokemonach do walk?

Oczywiście, twój styl gry może się różnić i może ci kompletnie nie zależeć na wysokim IV (lub nawet nie wiesz co to takiego), a zestaw ataków może nie mieć żadnego znaczenia. Wtedy polecam po prostu ewoluować dane pokemony przy pierwszej możliwej okazji tak by “złapać je wszystkie” lub też ulepszać tylko swoje ulubione pokemony tak by miały one jak najwyższe CP.

Podsumowując:

 • Zależy ci na jak najwyższym CP po ewolucji i pomijasz kwestie IV/movesetu? Jak najbardziej powinieneś najpierw Power upować pokemona tak by po ewolucji miał jak najwyższe CP;
 • walki o Gymy to dla ciebie cel główny? Poszukuj pokemonów o jak najwyższym IV, oszczędzaj Stardust oraz cukierki do okolic 30. poziomu oraz najpierw korzystaj z ewolucji (tam, gdzie jest ona możliwa), by nie zmarnować cukierków i Stardusta na pokemona, który po ewolucji otrzyma najgorszy możliwy zestaw ataków;
 • w przypadku rzadkich pokemonów w zasadzie ciężko “wybrzydzać” – polecam zachowanie najlepszego złapanego osobnika i jego ewolucję bez ulepszania żadnego ze złapanych pokemonów tego typu.

23 komentarze

 • Reply
  galtakowy
  Sie 19, 2016 5:06 am

  o co chodzi w tym chodzi “pomijasz kwestie IV”? co to jest to IV?

 • Reply
  Sebastian
  Sie 19, 2016 5:23 am

  “Jeśli zależy wam na osiągnięciu jak najwyższego CP po ewolucji (z pominięciem kwestii IV czy zestawu ataków), wtedy najlepiej skorzystać z opcji power up, tak by nasz pokemon uzyskał wysoki poziom. Dla przykładu Pidgey z 200CP ma szansę się stać Pidgeotto z CP w przedziale 360-392, natomiast Pidgey z 300CP zamieni się w Pidgeotto już na poziomie 540-588.”

  Czy autor sugeruje, że Evolve następnie Power UP daje gorsze efekty niż Power Up i dopiero Evolve dla konkretnego pokemona? Przeciez koszt kurzu nie zmienia się po ewolucji. Koszt jest taki sam, efekt końcowy też (niewiadome to jedynie ataki)

  • Reply
   Abra
   Sie 19, 2016 12:25 pm

   Chodziło o to, że przy ewolucji cp pokemona zwiększa się w zależności od przelicznika np. 1,2 * ilość cp przed ewolucją. Jeśli zrobisz power up na maksa i dopiero wtedy zrobisz ewolucje jet to bardziej opłacalne. Oczywiście nie wiadomo jakie będą ataki, ale pod względem samego cp jest to lepsza opcja.

   • Reply
    MoonArcher
    Sie 19, 2016 9:35 pm

    Nie jest tak.
    Dla przykładu (testowane na 10 CP Pidgey):
    Pidgey dostaje za power up +8 CP, a Pidgeotto +16.
    Jeżeli 3 razy ulepszę 1. formę i ewoluuję z 34 CP otrzymam 61. Przy odwrotnym procesie, ewolucja +3x power up, po ewolucji na 16 CP Pidgeyotto ulepszony zostanie na 62 CP.
    W efekcie nie było uwzględniane IV, dlatego minimalna różnica w CP.

  • Reply
   DancingDecember
   Sie 19, 2016 4:22 pm

   No właśnie chodzi o ataki. Wpakujesz w poka kilka tysięcy stardusta a po evo okaże się, że ma najgorsze ataki i co teraz? NA co ci taki leszcz?:P

   • Reply
    Jasiek
    Sie 22, 2016 10:09 am

    Jest bardzo mało uniwersalnie kiepskich ataków – niektóre pokemony tylko dzięki teoretycznie kiepskiemu atakowi nadają się do bronienia gymów 😀

 • Reply
  Sirion
  Sie 19, 2016 6:28 am

  Zawsze najpierw ewolucja do ostatniej formy pokemona. I jeśli pokemon posiada kilka ewolucji, to ewoluujemy go dopiero gdy mamy cukierki wymagane odrazu na przejście do ostatniej formy. W ten sposób wiemy czy posiadać będzie odpowiedni zestaw technik. Marnowanie stardusta na pokemony, które nie mają finalnej formy to czysta loteria i praktycznie szansa, że otrzymamy najlepsze możliwe ataki po ewolucji to jakieś 16.6% (zakładając, że są 2 możliwe podstawowe ataki i 3 specjalne do wyboru).

  Nie widzę żadnego sensu w ulepszaniu pokemona, który nie jest w ostatecznej formie.

  • Reply
   jakoushirou
   Sie 19, 2016 4:20 pm

   Jeśli się nie mylę, to koszt kurzu zależy od CP (albo w jakim stopniu obecne CP jest do maks CP).
   Więc wynika, iż power up wpierw jest lepszym wyjściem.

   • Reply
    DancingDecember
    Sie 19, 2016 4:23 pm

    @jakoushirou

    Być może tak, ale co ze zmarnowanym kurzem jeśli pokemon po evo dostanie dupiate ataki?;p

    • Reply
     jakoushirou
     Sie 19, 2016 4:38 pm

     Tu się zgadza, odpowiadałem tylko, iż jest różnica w CP w przypadku Power Up przed i po.

     Ogólnie ja sam od któregoś levelu (kiedy bardziej na serio wziąłem granie w to), przestałem marnować Stardust, i czekam do 30 lvlu aż trafi się jakiś fajny pokemon (o ile go złapię, bo czasem teraz dostaję furii przy Pidgey ~150CP).

   • Reply
    Sirion
    Sie 19, 2016 4:56 pm

    Nie, nie ma różnicy w koszcie stardusta przed i po ewolucji, więc logiczne, że pierw opłaca się ewoluować, a ulepszać dopiero jak dobre ataki na ostatniej formie wyjdą.

 • Reply
  AszKecxup
  Sie 19, 2016 3:26 pm

  Wytłumaczy mi ktoś co to jest to IV?

  • Reply
   FoxiK14
   Sie 20, 2016 12:37 am

   IV czyli Indywidualna wartosc kazdego pokemona ( +15 do ataku/obrony/HP ). Przy niskich CP roznica miedzy 100% (+15/15/15) a 0% (+0/0/0) jest sporawa ale przy monstrach 3kCP roznica jest duzo mniejsza.

   Chodzi mi o przypadki gdy walcza 2 takie same poki o tym samym CP

 • Reply
  michau
  Sie 19, 2016 10:21 pm

  A co to jest to tajemnicze IV?

  I jeszcze jedno. Na liście pokemonów niektóre są na takim małym błękitnym tle. To coś oznacza? Mam teraz n dwa drowzee CP 469 bez tego i CP450 z błękitną poświatą z tyłu…. OCB?

  • Reply
   jakoushirou
   Sie 21, 2016 6:11 pm

   Niebieska poświata towarzyszy pokemonom złapanym w ciągu ostatnich 24h.

 • Reply
  DreadSupp
  Sie 20, 2016 5:25 pm

  Jakaś dziwna teoria istnieje w necie. Przecież jak już dojdziemy do tego 30 lvl to nie oznacza, że zaczną nam wyskakiwać Pokémony na max lvlu czy CP. Non stop wyskakują nam lepsze lub czy gorsze…

 • Reply
  dawid691988
  Sie 21, 2016 1:01 pm

  czy może ktoś mi wytłumaczyć o co chodzi z tym IV ??
  często się to pojawia a jakoś mnie ominęło co to jest.

 • Reply
  dawid691988
  Sie 21, 2016 1:12 pm

  Też jestem ciekawy co do tej poświaty z tyłu. W prawdzie już znikła ale wcześniej miałem przy jakimś pokemonie. Ktoś coś wie?
  A i jeszcze co do IV to jak można je sprawdzić ?

 • Reply
  mistrzu
  Sie 21, 2016 7:01 pm

  Mam pytanko: otoz czy jak dokonam ewolucji pokemona powiedzmy clefairy z atakami podstawowymi: Zen Headbutt i Disarming Voice to czy moja ewolucja Clefable bedzie miała Zen Headbutt i Dazzling Gleam
  ? Czy to jest zupelnie losowe?

 • Reply
  ejkupseklej
  Sie 25, 2016 8:48 pm

  Czy mogę zobaczyć w jakiś sposób czy power up’owałem już wcześniej danego pokemona? Czy nie jest to możliwe ( i muszę liczyć tylko na pamięć :D) ?

  • Reply
   jakoushirou
   Sie 26, 2016 5:52 am

   Pamięć, ewentualnie możesz sobie to gdzieś zanotować; )

  • Reply
   Schinnner
   Sie 26, 2016 6:56 pm

   jak sie ulepsza gowna to tak sie ma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.