Świat Pokemon Uniwersum 3

Geografia świata Pokemon

Pokemon-Map

Trzeba przyznać, że świat wykreowany przez twórców gier ma bogatą historię i mitologię z mnóstwem pokemonowych bóstw i legend. W dotychczas wydanych produkcjach szczegółowo opisano stworzenie świata, a nawet całej czasoprzestrzeni i wszechświata. Jest jednak aspekt, który twórcy pomijają, a mianowicie geografia. Nigdzie nie wyjaśniono, jak dokładnie wygląda świat ani jak bardzo przypomina naszą Ziemię. Być może twórcy uznali, że nie jest to istotne, a może sami nie mają pełnej wizji i na bieżąco uzupełniają świat o kolejne regiony. Z wypowiedzi Junichiego Masudy, jednego z twórców, której udzielił podczas wywiadu, wynika, że po trochu jedno i drugie.

Nie uważamy świata Pokemon za Ziemię. Gdyby tak było, bylibyśmy niejako ograniczeni. Myśląc o tym, jak Ziemia funkcjonuje, musielibyśmy dostosować wszystko do jej praw. Uważamy, że jest to miejsce bardzo podobne do Ziemi, ale w gruncie rzeczy to inna planeta. Ludzie są podobni, ale wyznają inne wartości i mają inne spojrzenie na różne rzeczy. Świat Pokemon to także miejsce, w którym nie istnieją pewne problemy, z którymi borykamy się na Ziemi. Nie będzie tu globalnego ocieplenia, braku wody ani tym podobnych spraw. To świat, w którym ludzie chcą wspólnie pracować. Zamiast się kłócić, wolą rozwiązywać problemy ramię w ramię.

Po tej wypowiedzi widać, że twórcy nie mają jednoznacznej wizji. Masuda opowiada o utopii (może nawet skrajnym socjaliźmie ;p), a jednak w grach niejednokrotnie była mowa i miały miejsce katastrofy naturalne. W trzeciej generacji musieliśmy wręcz ratować świat przed zagładą, którą mogli zgotować nieodpowiedzialni ludzie. Na każdym kroku spotykamy przestępców i szalonych naukowców, którzy są w stanie poświęcić wszystko, byle stworzyć silniejsze pokemony i użyć ich w charakterze broni. Z pewnością w przeszłości miały miejsce także wojny. Pomijając już te sprzed setek lat, istnieją weterani nowoczesnych wojen. Porucznik Surge, jeden z liderów Gymów pierwszej generacji, ochoczo opowiada o wojnie. Z grafiki w grze można mniej więcej stwierdzić, że facet ma na karku około czterdziestkę, więc ostatnia wojna nie mogła mieć miejsca zbyt dawno. A może jakieś jeszcze się toczą?

800px-PokemonWorldAnime

Dobra, wiemy już, że świat Pokemon ma swoje problemy, ale nadal nie wiemy, jak wygląda. Można z pewnością stwierdzić, że przypomina Ziemię, ponieważ twórcy często używają rzeczywistych nazw geograficznych. Według Pokedexu z pierwszych gier Arcanine był ubóstwiany w Chinach, Mew został odnaleziony w Gujanie, a wyżej wymieniony porucznik Surge jest Amerykaninem. Podobnych zależności fani odnaleźli całkiem sporo, ale nie będziemy wypisywać wszystkiego. W anime, które staram się tutaj pomijać, kilka razy pokazano, że świat jest okrągły i przypomina Ziemię, więc drogą wyjątku uznajmy to za pewnik i nie zastanawiajmy się, czy powierzchnia świata przypadkiem nie jest płaska. Teraz postarajmy się uporządkować znane nam z gier regiony na rzeczywistej mapie.

Japonia

560px-Pokemon-to-real-world

Regiony ukazane w czterech pierwszych generacjach fani bezsprzecznie uważają za odzwierciedlenie Japonii. Wszystko pokazano na powyższej mapie. Kanto, czyli pierwszy poznany rejon, to także w rzeczywistości nazwa regionu na głównej japońskiej wyspie Honsiu. Z drugiej generacji, wiemy, że Johto sąsiaduje z Kanto od zachodu, ponieważ po przejściu głównego wątku możemy wrócić w rejony znane nam z pierwszej generacji. Tak więc Johto reprezentuje Kansai i Chubu. Hoenn, ze względu na ilość i rozmieszczenie wysp, można uznać za południe Japonii, czyli chociażby Kiusiu i Okinawę. Czuć tu też cieplejszy południowy klimat, czego nie można powiedzieć o częściowo zaśnieżonym Sinnoh, które też jest wyspiarskie i przedstawia rzeczywiste znajdujące się na północy Hokkaido i prawdopodobnie rosyjski Sachalin oraz mniejsze wysepki.

Reszta świata

800px-Unova_B2W2_alt

Unova, według ludzi spotykanych w grze, znajduje się daleko od innych regionów. Jest gęsto zabudowana, nie brakuje tam metropolii i drapaczy chmur. Nawet po samej mapie można stwierdzić bezsprzecznie, że to Nowy Jork z Manhattanem w centrum.

800px-Kalos_alt

Kalos to północna Francja. Wskazuje na to nie tylko mapa, ale także wszechobecne nawiązania. Nazwy, kultura, muzyka, ubrania, budownictwo, kolorystyka – wszystko jest francuskie aż do bólu. Na dodatek tu także napotykani ludzie wspominają, że jesteśmy daleko od innych popularnych regionów.

800px-Alola_artwork

I tu dochodzimy do końca. Każdy zapytany o Hawaje, zawoła, jak tamtejsi mieszkańcy – Aloha! Zamieńmy jedną literkę i wychodzi Alola, czyli region nadchodzących w listopadzie gier Pokemon Sun i Moon. Wystarczy obejrzeć trailery, by wiedzieć, gdzie trafimy. Tu wszystko jest tak hawajskie, że nie trzeba niczego dodawać. Popatrzcie też na mapę.

Klimat i środowisko

Pisząc o geografii wypadałoby też wspomnieć o klimacie i środowisku, ale w tym wypadku nie ma to większego sensu. Wiadomo, że gry muszą być różnorodne, tak więc na jednym małym regionie możemy spotkać zarówno zaśnieżone góry jak i nieprzebyte pustynie. Oczywiście da się odnaleźć podobieństwa do ziemskiego środowiska, jak np. Alola, w której czuć gorące Hawaje, ale cała “Japonia”, chociaż tak jak pisałem wyżej, częściowo posiada rzeczywiste cechy klimatyczne, ukazana w czterech wymienionych wcześniej regionach ma cechy od wręcz arktycznych do pustynnych, czego nie spotkamy w prawdziwym świecie. Gdzieniegdzie pojawiają się strefy Safari, w których występują egzotyczne pokemony. Na świecie występują też zjawiska pogodowe takie jak deszcze, burze, sztormy itp. Spadają też meteoryty.

Flora jest różnorodna, wszędzie rosną kwiaty, wysokie trawy i drzewa, także owocowe. Faunę reprezentują pokemony, nigdzie nie spotkamy zwierząt, ale w Pokedexie nierzadko można przeczytać, że dany pokemon jest podobny do jakiegoś zwierzęcia. Pikachu to według danych “elektryczna mysz”, czyli można przyjąć, że gdzieś jest nieelektryczna mysz, chyba że chodzi o Rattatę ;).

Księżyc i Słońce

Nie chodzi tu o nadchodzące odsłony gier, ale o rzeczywiste ciała niebieskie. Świat Pokemon jak Ziemia kręci się wokół Słońca. Występują tam bowiem pory roku i cykl dnia i nocy. W orbicie świata znajduje się na pewno jeden księżyc. Myślę, że można więc uznać, że chodzi analogicznie o nasz Księżyc. Już w pierwszych grach dowiadujemy się, że pochodzą z niego m.in. Clefairy i kamienie księżycowe. Często wspomina się zarówno o Słońcu jak i Księżycu, ale wiemy, że są też gwiazdy i inne planety, ale konkretne nazwy nie padają. Nie wiadomo więc, czy istnieje tu pełen Układ Słoneczny tak jak u nas. Wiemy natomiast o innym wymiarze, do którego został wygnany Giratina. Możemy go zwiedzić w czwartej generacji. To świat zwany Distortion World (Zniekształcony Świat) , w którym nie obowiązują prawa fizyki i wszystko jest zniekształcone. Nie wiemy jednak, czy przez jakąś anomalię przenosimy się na inną planetę, czy jest to po prostu inny wymiar rodem z filmu Interstellar.

Na tym zakończę. Można by co prawda opisywać regiony dokładniej. Są tam przecież różne trasy, oceany i góry, ale to wszystko poznacie grając w gry. Artykuł miał być ogólny, a i tak wyszedł dość długi. Grajcie i odkrywajcie!

Źródło: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Pok%C3%A9mon_world

3 komentarze

 • Reply
  kropianka
  Paź 10, 2016 12:53 pm

  “Ludzie są podobni, ale wyznają inne wartości i mają inne spojrzenie na różne rzeczy.” bo w naszym świecie walki zwierząt potępiamy, nie zmuszamy naszych pupili by dla odznak i sławy walczyły z pupilami innych ludzi.

 • Reply
  wyrdhamster
  Paź 10, 2016 8:21 pm

  Interesującą teorię którą czytałem na temat świata Pokemonów to to iż jest on naszą Ziemią, ale tysiące lat po wyniszczającej Wojnie Atomowej. Świat się lekko zniekształcił z powodu zmian klimatu, zwykłe zwierzęta wyewoluowały w Pokemony, a kosmiczna technika ( jak na przykład Pokeballe jako splątanie kwantowe ) została osiągnięta przez naszych potomków, a potem na nowo odkryta w uniwersum Pokemonów, tysiące lat w przyszłość. Czyli że gry i anime rozgrywają się w jakimś roku 10 000 naszej ery! :-O

 • Reply
  adam
  Paź 11, 2016 9:12 am

  0.41.2 najfajniejsze zmiany to:

  – 6 pokemonow w gymie trening
  – zmniejszenie czasu animacji ewolucji do ok. 16 sekund

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.