Klasyczne gry Świat Pokemon 13

Jak dziś zapoznać się z grami Pokemon?

Pokemon-Games-7

W tym artykule dowiecie się, jak rozpocząć przygodę w Pallet Town z regionu Kanto i dotrzeć aż do słonecznej Aloli w listopadzie. A nieco jaśniej, będzie to poradnik dla graczy, którzy chcą zaznajomić się ze wszystkimi generacjami serii w najlepszych graficznie odsłonach i w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Gry pojawiały się na od 1996 roku na wszystkich przenośnych konsolach Nintendo poczynając od Game Boya, a dochodząc aż do obecnego 3DSa. Z pewnością idea będzie rozwijana jeszcze w kolejnych latach na dopiero zapowiedzianej konsoli Nintendo NX. W listopadzie wraz z Pokemon Sun/Moon wejdziemy w siódmą generację, więc czemu by nie zapoznać się ze starszymi grami? Zdaję sobie sprawę, że poza główną serią wychodziła masa innych gier (Stadium, Snap, Mystery Dungeon itp.), jednak w tym artykule skupię się na trzonie serii. Nie będę się zagłębiał w fabułę, ale jeśli nie graliście, to warto przechodzić gry po kolei, ponieważ poznajemy kolejne dodawane stworki na bieżąco, a niejednokrotnie możemy natknąć się także na smaczki z poprzednich części. Nie twierdzę, że zawsze mamy do czynienia z kontynuacją, bo każda generacja ma miejsce w innym rejonie, jednak każdy, kto przechodził kiedyś np. Silver po Red z pewnością przyzna mi rację ;).

Mimo że zachęcam wszystkich do zakupu świetnych konsol przenośnych Nintendo 3DS, które są wstecznie kompatybilne, więc zagramy na nich w większość gier z dorobku firmy, to zdaję sobie sprawę, że wielu z was nie chce kupować sprzętu dla jednej gry. A może po prostu wolicie korzystać tylko z noszonego zawsze przy sobie smartfona, bo jest to wygodniejsze i dlatego wybieracie emulatory, które zapewniają także szereg innych funkcji jak przyspieszenie tempa gry lub kilka miejsc na zapisy. Do wielu odsłon gry fani stworzyli także spolszczenia, co dla nieznających języków obcych może być także pewnym udogodnieniem. Jakiejkolwiek jednak opcji jesteście zwolennikami, zapewnijcie twórcom wsparcie i kupcie grę, którą ogrywacie.

Co do samych emulatorów nie będę się rozpisywał, bo jest ich masa zarówno na smartfonach, jak i komputerze. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w internecie lub sklepach Androida i iOS. Z tego, co mi wiadomo, obecnie nie ma sprawnie działającego emulatora 3DSa, więc do najnowszych odsłon tak czy siak będziecie musieli zaopatrzyć się w konsolkę.

A teraz do rzeczy. Pogrubione będą odsłony polecane przeze mnie na początek, ponieważ często mamy do dyspozycji rozszerzone wersje albo wręcz remake’i. Jeśli w danej linijce jest opisane kilka gier naraz, to znaczy, że gry nie różnią się znacząco od siebie. Zazwyczaj tylko spawnami pokemonów, legendami do złapania lub wrogami do pokonania. Co do samych remake’ów, to w internecie często są wpisywane do kolejnych generacji, obok gier, które wychodziły w podobnym czasie. Tu jednak wpisuję je zgodnie z regionem/fabułą.

Generacja I

200px-Red_EN_boxart200px-Blue_EN_boxart 200px-Yellow_EN_boxart200px-FireRed_EN_US_boxart 200px-LeafGreen_EN_US_boxart

Pokemon Red/Blue (Game Boy) – pierwsze gry z serii, czarno-białe, ale mające swój urok. Warto dodać, że w Japonii było jeszcze Green;

Pokemon Yellow (Game Boy Color) – tym razem w kolorze. Jest to wersja zrobiona w stylu popularnego anime. Na początku dostajemy Pikachu, który podąża za nami, możemy też dostać wszystkie startery (Bulbasaur, Charmander, Squirtle), czego było w poprzedniej wersji. Spotkamy tam też zespół R znany z wersji telewizyjnej itp.;

Pokemon Fire Red/Leaf Green (Game Boy Advance) – pełne remake’i pierwszych odsłon z ulepszoną grafiką i dodanymi funkcjami takimi jak np. walki w parach, rozszerzone także o kolejny rejon i dodatkowe legendy do złapania.

Generacja II

200px-Gold_EN_boxart 200px-Silver_EN_boxart200px-Crystal_EN_boxart200px-HeartGold_EN_boxart 200px-SoulSilver_EN_boxart

Pokemon Gold/Silver (Game Boy Color) – podstawowi przedstawiciele drugiej generacji;

Pokemon Crystal (Game Boy Color) – ulepszona wersja poprzedniczek. Tu po raz pierwszy w historii serii pokemony się poruszają, poza tym dodano też dodatkową zawartość;

Pokemon Heart Gold/Soul Silver (Nintendo DS) – ulepszone graficznie i funkcjonalnie remake’i. Dodatkowe miejsca do zwiedzenia, kolejne legendy do złapania itp. Osobiście moja ulubiona część.

Generacja III

200px-Ruby_EN_boxart200px-Sapphire_EN_boxart200px-Emerald_EN_boxart200px-Omega_Ruby_EN_boxart 200px-Alpha_Sapphire_EN_boxart

Pokemon Ruby/Sapphire (Game Boy Advance) – podstawowi przedstawiciele trzeciej generacji. Tu po raz pierwszy pojawiają się walki w parach;

Pokemon Emerald (Game Boy Advance) – ulepszona wersja poprzedniczek;

Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire (Nintendo 3DS) – pełne graficzne remake’i z dodatkowymi funkcjami i zawartością fabularną.

Generacja IV

200px-Diamond_EN_boxart 200px-Pearl_EN_boxart200px-Platinum_EN_boxart

Pokemon Diamond/Pearl (Nintendo DS) – podstawowi przedstawiciele drugiej generacji. Po raz pierwszy wykorzystano tu do gry dwa ekrany, zgodnie ze specyfikacją konsoli;

Pokemon Platinum (Nintendo DS) – ulepszona wersja poprzedniczek. Doszliśmy do momentu, gdzie nie ma jeszcze remake’ów (bo i po co, skoro gra nadal świetnie działa i wygląda).

Generacja V

200px-Black_EN_boxart200px-White_EN_boxart200px-Black_2_EN_boxart200px-White_2_EN_boxart

Pokemon Black/White (Nintendo DS) – tu pierwszy raz w historii serii twórcy nie zrobili tej trzeciej ulepszonej wersji, więc właściwie macie wybór tylko między czarnym a białym;

Pokemon Black 2/White 2 (Nintendo DS) – zamiast “trzeciej wersji” stworzono bezpośrednią kontynuację. Razem z poprzedniczkami uważane są za najlepszą fabularnie generację.

Generacja VI

200px-X_EN_boxart200px-Y_EN_boxart

Pokemon X/Y  (Nintendo 3DS) – tu także nie powstała wersja “Z”, więc wybierajcie między X i Y.

Generacja VII

200px-Sun_EN_boxart 200px-Moon_EN_boxart

Pokemon Sun/Moon (Nintendo 3DS) – poczekajmy do 28 listopada ;).

13 komentarzy

 • Reply
  KRYSTIAN
  Paź 05, 2016 4:35 pm

  Czy ktoś przed wrzuceniem tego artykułu go czytał? Bo ja wątpię w to, pokemon Ruby i Sapphire to przestawiciele drugiej generacji? I kilka innych błędów jest jeszcze

 • Reply
  polonez
  Paź 05, 2016 5:16 pm

  to w każdej generacji są po dwie wersje tej samej gry czy jak
  czy te gry (np. Pokemon Black/White) różnią się czymś czy warto kupować obie czy tylko opakowaniem

  • Reply
   kropianka
   Paź 05, 2016 5:55 pm

   Tak. Różnią się znacząco. Artykuł powinien nazywać się raczej lista gier serii Pokemon, chyba że autorzy zamierzają w kolejnych postach przybliżać poszczególne wersje.

   Na pewno różnią się pokemonami możliwymi do złapania, pewne stworki można złapać tylko w jednej wersji, a inne tylko w drugiej, czasem wersje różnią się lokacjami, w jednej wersji może występować dodatkowe miasto, a w drugiej wersji dodatkowy las (napisałam ogólnie o różnicach między wersjami, a nie między konkretnymi wersjami).

 • Reply
  Wiadomosc
  Paź 06, 2016 7:08 am

  40-ty poziom Jimm Epitts (15 minut temu)

  https://twitter.com/JimEpitts

 • Reply
  Wiadomosc
  Paź 06, 2016 8:21 am

  Po 40-tym poziomie liczy EXP dalej wiec mozna grac w nieskonczonosc!!!

  Zobacz screen: https://twitter.com/JimEpitts

 • Reply
  woocash1984
  Paź 06, 2016 10:10 am

  http://pokemongolive.com/en/post/elemental/

  Kolejne nowości w grze!!! Ekipa skupia się na innych grach w tymczasem w PGO jest o czym pisać!

  • Reply
   ptasznikova
   Paź 06, 2016 11:14 am

   dokładnie zgadzam się. Przeczytałam sobie twój link i to jest fajna spRAWA. Autorzy strony chyba pomylili gry, którym jest poświęcone to miejsce

 • Reply
  ptasznikova
  Paź 06, 2016 11:11 am

  nie obchodzi mnie gra na konsole. Jak byłam w takim wieku, żeby grać tylko burżujskie dzieciaki miały takie coś. A mnawet jak miały to się nie chwaliły bo po pierwszych 3 minutach zainteresowania wszyscy go nienawidzili. Tylko największe włazidupy przy nim zostawały

 • Reply
  grzes9
  Paź 06, 2016 11:47 am

  Jeśli komuś mało i stwierdza, że zna te mapki na pamięć, to jest w internecie mnóstwo tzw.: custom rom’ów. Od oryginału mogą różnić się szczegółami jak przekleństwa w dialogach, albo całą fabułą, mapą a nawet pokemonami, które ktoś wymienił na digimony albo koty z internetu. Sam przeszedłem fabułę White, którą ktoś osadził w mechanice FireRed.

 • Reply
  Mexon97
  Paź 07, 2016 10:04 am

  Wydaje mi się że ktoś pomylił generacje z regionami :
  Generacje – w fanonie Pokémon umowna nazwa oznaczająca etapy wydawania gier głównych,
  a wraz z nimi gier pobocznych;
  tak wyglądają generacje :
  Gen VII

  Sun & Moon
  Gen VI

  X & Y
  Omega Ruby & Alpha Sapphire
  Gen V

  Black & White
  Black 2 & White 2
  Gen IV

  Diamond & Pearl
  Platinum
  Heart Gold & Soul Silver

  Gen III
  Ruby & Sapphire
  Fire Red & Leaf Green
  Emerald

  Gen II
  Gold/Silver
  Crystal

  Gen I
  Red, Blue & Green
  Yellow

  • Reply
   LordJanusz
   Paź 07, 2016 9:16 pm

   Wiem o tym i dlatego też na początku wyjaśniłem, dlaczego wstawiłem remake’i do wcześniejszych generacji ;).

 • Reply
  Arturo
  Paź 14, 2016 10:45 am

  Bez większego sensu. Tyle wie większość ludzi choć delikatnie zainteresowanych pokemon. Więcej było opisywania tego co zaraz przeczytamy w artykule, niż samych opisów. Bardzo słabo. Chyba najgorszy wpis jaki widziałem na tej stronie.

 • Reply
  MoniqueBlossom
  Lip 27, 2018 6:08 pm

  Umm sądzę iż jednak lepiej by było przypisywać gry do genracji w których zostały wydane niż do generacji które przedstawiają.

  np. sapphire,ruby oraz emerald maja generacje do 3 a ORAS mają generacje do 6.
  Może to czasem zmylić czytelnika, ponieważ jednak remaki nie są tyko Update’m graficznym i paroma dodatkami 🙂 to praktycznie inna gra opowiadająca inną historię. Nie wspomnijmy też o epizodzie Delta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.