Anime i manga Klasyczne gry Pokemon Sun/Moon 1

Wszystko, co wiemy do tej pory o Pokemon Sun i Moon

Wszystko co wiemy do tej pory o sun i moon

Pojawiając się po raz pierwszy na konsolach Game Boy w 1996 roku, Pokemony utrzymują swoją pozycję jako kulturowy fenomen już od dwóch dekad. Wcielając się w rolę trenera podróżującego po rozległym świecie, łapiesz dzikie pokemony i trenujesz je, aby później wystawić do walki. Marka wyprodukowała telewizyjne serie i filmy, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych produkcji na świecie. Wraz z obchodami 20. rocznicy powstania, Nintendo zapowiedziało kolejną odsłonę serii – Pokemon Sun i Pokemon Moon, siódmą już generację kieszonkowych stworów. Coraz więcej informacji zaczyna wychodzić na światło dzienne – co więc wiemy do tej pory?

Wypuszczane zawsze w parach, oba tytuły różnią się od siebie pewnymi elementami. Często są to kosmetyczne zmiany, jednak główny wątek fabularny oparty o legendę – maskotkę wersji jest obecny po raz kolejny. Inne różnice obejmują formy poszczególnych pokemonów czy spotykane stwory – więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Nowy region – Alola

alola

Składający się z kilku powiązanych ze sobą wysp, Alola to zupełnie nowe miejsce do zwiedzenia, ilością wody przebijające nawet Hoenn. Składa się z czterech głównych naturalnych wysp i jednej sztucznej. Każda z nich posiada własne, odrębne reguły, podobno aż do stopnia własnego regionalnego Pokedexu. Struktura i ujawnione informacje pozwalają wywnioskować oczywiste bazowanie tego regionu na Hawajach i różnych wyspiarskich państwach, zarówno pod względem natury jak i kultury. W pokryte tropikalnymi lasami, licznymi jaskiniami i górami, a także upstrzone w wielkie miasta miejsce wprowadzi nas Kukui, lokalny profesor.

Startery

Jak to bywa z każdą nową generacją, nadchodzi czas na zupełnie nowe startery. Tradycyjny wybór Grass – Fire – Water wciąż tu obowiązuje, prezentując trójkę stworów, które możemy zabrać ze sobą w podróż:

startery

Rowlet czyli sowopodobny trawiasty pokemon, który potrafi bez szmeru przeciąć niebo i zaatakować przeciwnika przy użyciu silnych kopnięć;

Litten z tłustą łatwopalną sierścią, którą najpierw dokładnie czyści, by później wypluć ją jako kule ognia;

Popplio, lew morski, który tworzy wodne balony wydmuchując je przez nos i wykorzystuje je w swoich strategiach.

 

Pokemony

apok

Nowe stwory są tego doskonałym przykładem wyspiarskiego klimatu generacji. Sporo jest typów Bug czy Water, a design innych to czyste nawiązanie do charakterystycznych szczegółów kulturowych, dla przykładu Tapu Koko, Comfey czy Oricorio z różnorodnymi stylami tanecznymi. Pełną listę można przejrzeć tutaj.

Alolańskie formy

12

Przybywając do nowego regionu, pokemony musiały przystosować się już na wstępie. Dzięki temu Sun i Moon oferują coś niespotykanego wcześniej – nowe formy starych stworów. Różnią się od standardowej wersji nie tylko wyglądem, ale często również typem, w zależności od warunków, z jakimi przyszło im się zmierzyć. Co ciekawe, alolańskie formy otrzymały jak dotąd jedynie pokemony pierwszej generacji, a i tak nie wszystkie.

Jak dotąd zobaczyliśmy:

 • Sandshrew – Sandslash (typ Ice/Steel);
 • Vulpix – Ninetales (typ Ice i Ice/Fairy);
 • Exeggutor (typ Grass/Dragon);
 • Meowth (typ Dark);
 • Marowak (typ Fire/Ghost);
 • Raichu (typ Electric/Psychic);
 • Rattata – Raticate (typ Dark/Normal).

Ultra Beasts

ub

To wciąż zagadka nadchodzącej generacji, bowiem podobno te stworzenia mają moc zdolną zagrozić zarówno ludziom, jak i pokemonom. Na dniach wypłynęły nowe informacje, w których można wywnioskować, że odegrają pewną rolę w fabule. W chwili obecnej znane są trzy z nich: UB-01, UB-02 Absorption i UB-02 Beauty, dwa ostatnie natomiast pojawią się odpowiednio w wersji Sun i w wersji Moon.

Mechanika

Z Moves

Podążając za trendem Mega Ewolucji, wynalazku poprzedniej generacji, najnowsze gry zaoferują kolejną użytkowość dla opaski na nadgarstku postaci. Z Move to niezwykle potężny ruch aktywowany jedynie raz na walkę przy użyciu tak zwanego Z Ring. Aby to w ogóle doszedł do skutku, pokemon będzie potrzebował specjalnego itemu Z Crystal, odpowiedniego dla każdego typu. Co ciekawe, w ograniczeniach mieści się także zasada, że Z Move danego typu może zostać użyty dopiero w przypadku, gdy pokemon zna ruch o tym samym typie.

Jak do tej pory znane Z Moves to:

 • Gigawolt Havoc – Electric;
 • Bloom Doom – Grass;
 • Inferno Overdrive – Fire;
 • Hydro Vortex – Water;
 • Stoked SparkSurfer – Electric  (przypisany do alolańskiego Raichu);
 • Pulverizing Pancake – Normal (przypisany do Snorlaxa).

Rotom Pokedex

Znany z nawiedzania urządzeń elektrycznych pokemon Rotom dostał znaczącą rolę w Sun i Moon. W celu stworzenia jak najbardziej efektywnego Pokedexu, profesor Kukui nakłonił sworka do zamieszkania w urządzeniu dla jego lepszej wydajności. Najnowsza edycja Pokedexu oprócz swoich zwyczajowych funkcji będzie zawierała więcej możliwości, służąc jako nawigacja i zbiór wskazówek. Pod tym względem przypomina nieco kombinację znanych z poprzednich edycji urządzeń, takich jak Pokegear, PokeNav, Poketch czy C-Gear i oczywiście starego dobrzego Pokedexu.

Battle Royale

Na kompetytywnej scenie walk online pojawia się nowy format – Battle Royale. To czteroosobowa rozgrywka, w której każdy z graczy wysyła jednego z trzech wybranych wcześniej do walki stworków. Każdy gracz ma możliwość ataku na dowolnego przeciwnika, bez względu na pozycję. Zasady są proste – kiedy jeden z trenerów straci każdego ze swoich pokemonów, rozgrywka się kończy. Zwycięzca wybrany zostaje na podstawie ilości pozostałych mu stworów oraz ile udało mu się ich wyeliminować.

Poke Ride

Widowiskowa w trailerach funkcja używania pokemonów w celu transportu przez różne tereny pojawi się w regionie Alola. Pływanie, rozbijanie przeszkód czy latanie będzie dostępne poprzez wezwanie odpowiedniego stwora. Kiedy raz zdobędziemy tę umiejętność, będzie ona dostępna w każdym momencie. Niestety, nie będzie możliwości dodania ich do swojej drużyny, co przypomina bardziej funkcję Mamoswine w X i Y. Ciekawe, jak ta funkcja będzie współgrała z HM-ami.

Znanymi przewoźnikami są: Charizard, Lapras, Mudsdale, Sharpedo, Stoutland i Tauros.

Poke Finder

To najprościej mówiąc aparat do pstrykania fotek dzikim pokemonom i udostępniania ich dla późniejszej analizy. Wraz z większą ilością zdjęć zwiększą się możliwości i pojawią nowe funkcje.

Pokemony złapane w 3DSowskim wydaniu Pokemon Red, Blue i Yellow będą kompatybilne z Sun i Moon

Przesył pokemonów z jednej generacji do drugiej dzięki takim funkcjom jak Pokemon Bank czy Pokemon Storage System jest dostępny już od długiego czasu, jednak pojawiał się problem, który wiązał się z kompletnym brakiem kompatybilności z pierwszymi grami na Game Boya. Jednak wraz z ponownym wydaniem oryginałów na konsolę 3DS, dostępna będzie możliwość transferu złapanych tam stworów do nowych Sun i Moon. Jaki to będzie miało wpływ na statystyki, to już inna sprawa.

Pokemon Sun i Pokemon Moon to kulminacja obchodów dwudziestej rocznicy marki. Pokemon Company zapowiada, że najnowsza odsłona połączy wszystko, spekulanci przewidują więc nawiązania do całej serii i wiele nostalgicznych momentów. Czy dostępne od teraz w dziewięciu językach (dodano język chiński tradycyjny i uproszczony) gry rzeczywiście przebiją wszystko, co do tej pory widzieliśmy? Przekonamy się w listopadzie.

A na koniec trailer:


Źródło: http://www.telegraph.co.uk/gaming/what-to-play/pokemon-sun-and-moon-what-we-know-so-far/

1 Comment

 • Reply
  pimpim
  Wrz 16, 2016 1:13 pm

  Chyba pora kupić 3DS..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.