Anime i manga Uniwersum 15

Czy Ash złapał je wszystkie? (Generacja I)

Dla wielu trenerów w Pokemon GO głównym celem jest złapanie wszystkich dostępnych stworzeń. Bohater anime Ash Ketchum od początku marzył o zostaniu najlepszym w świecie Mistrzem Pokemon, ale nigdy nie ustawał w staraniach o poznanie nowych gatunków pokemonów.

Po kilkunastu latach od emisji pierwszego odcinka anime główny bohater zdążył zgromadził całkiem pokaźną kolekcję towarzyszy. Biorąc pod uwagę, że przy sobie może mieć jedynie sześć pokemonów naraz, wiele z nich przebywa obecnie u profesora Oaka, gdzie mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz idealne warunki życia. Ash nigdy nie posiadał zbyt dużych umiejętności w łapaniu. Już w pierwszej serii jego główny rywal Gary mógł się pochwalić kolekcją ponad dwustu pokemonów, a Ketchum tylko kilkudziesięciu (w tym 30 Taurosów ze Strefy Safari). Warto jednak zauważyć, że główny bohater posiadał o wiele bardziej rozbudowaną bazę informacji w swoim Pokedexie. Prześledźmy, jak zmieniał się skład zespołu pokemonów Asha, jeśli chodzi tylko o gatunki z samej pierwszej generacji. Jest to pierwszy artykuł serii, w kolejnych przedstawione zostaną kolejne generacje.

Pikachu

Najbardziej rozpoznawalny Pokemon, prawdziwa maskotka serii anime i nie tylko. W dzień, kiedy trenerzy mieli udać się do profesora po odbiór starterów, główny bohater zaspał i po dotarciu na miejsce okazało się, że Charmander, Squirtle oraz Bulbasaur zostały już wybrane. Ashowi został przydzielony Pikachu, który na początku sprawiał problemy, bo był nieposłuszny, co wyrażał, rażąc swojego opiekuna elektrycznym szokiem. Mimo pierwszych niedogodności trener zaprzyjaźnił się ze swoim pierwszym pokemonem, a przyjaźń trwa aż po dziś dzień. Nie jest to zwyczajny Pikachu, bo jego nadzwyczajne zdolności sprawiają, że od zawsze jest pewniakiem wśród drużyny Asha niezależnie od regionu po jakim podróżuje. Nie umknęło to uwadze Zespołu R, którego głównym celem jest porwanie właśnie jego. Co ciekawe elektryczna mysz nigdy nie chciała ewoluować, mimo że jego trener był w posiadaniu kamienia umożliwiającego ten proces. W jednym z odcinku Jessie i James umyślnie ukradli ów przedmiot, by go sprzedać – wiedzieli, że ewolucja sprawi, iż Pikachu utraci swoją wyjątkowość. Jest drugim pokemonem (po Charizardzie), który pokonał legendarnego pokemona.

pikachuash

Caterpie -> Metapod -> Butterfree

Caterpie był pierwszym pokemonem złapanym przez młodego trenera z Alabastii. Robak bardzo polubił Misty, jednak ta żywiła dużą niechęć do wszelkiego rodzaju owadopodobnych stworzeń. Po ataku Zespołu R, który bohater odparł własnie z pomocą Caterpie, przeobraził się on w Metapoda. W tej formie spędził stosunkowo krótki czas, bo po kolejnej walce, w której odniósł co prawda obrażenia, ewoluował w Butterfree. Właśnie w ostatnim stadium swojego rozwoju pomógł odeprzeć atak roju Beedrilli oraz stał się ważną częścią zespołu Asha, biorąc udział w walce o odznaki. Ostatecznie został uwolniony w odcinku, gdzie drużyna spotkała stado dzikich Butterfree wyruszających na swój okres godowy. Pokemon Ketchuma odnalazł wśród nich swoją wybrankę i po wzruszającym rozstaniu odleciał wraz z nią w nieznane.

butterfreeash

Raticate

Ten pokemon wymaga jedynie krótkiego wspomnienia, bo należał do Asha zaledwie przez chwilę. Trafił do bohatera poprzez wymianę na pokładzie Świętej Anny, kiedy zdecydował się na wymianę swojego Butterfree właśnie na Raticate. Ketchum szybko pożałował swojej decyzji i poprosił o transakcję zwrotną, która została przyjęta przez tajemniczego dżentelmena.

raticateash

Pidgeotto -> Pidgeot

Pidgeotto to drugi złapany przez Asha pokemon. Najczęściej był wykorzystywany do poszukiwań zagubionych ludzi lub pokemonów, a także do określania właściwej drogi. Mimo że brał udział w walkach oraz bitwach o odznaki, nie odegrał znaczącej roli w kwestii turnieju o Mistrzostwo Ligi Pokemon. Ewoluował w Pidgeota podczas odcinka, w którym bohaterowie próbowali obronić stado Pidgeyów oraz Pidgeotto przed atakiem Spearowów, a także znanego Ashowi Fearowa. Po wygranej bitwie z agresywnymi ptakami trener postanowił zostawić Pidgeota w lesie, by bronił swoich braci i obiecał, że kiedyś wróci po niego. Co ciekawe Ash do dziś nie powrócił po swojego Pidgeota, a od tamtego czasu wyemitowano ponad 800 odcinków, co stało się przyczyną wielu pytań w stosunku do twórców anime – czy to opiekun zapomniał o swoim pokemonie, czy też jest to zaniedbanie scenarzystów?

Ash_Pidgeot

Charmander -> Charmeleon -> Charizard

Charmander był pozostawionym na pastwę losu pokemonem, którego trener postanowił porzucić ze względu na jego zdaniem zbyt słabą siłę stworzenia. Mimo to cierpliwie oczekiwał on powrotu swojego pana na tym samym kamieniu, gdzie został porzucony – trener fałszywie obiecał mu, że wróci po niego. Kiedy nadszedł deszcz Charmander o mało nie przypłacił życiem swojej lojalności, próbując przetrwać i ochronić swój płomień przed zgaśnięciem. Ash uratował go poprzez szybką interwencję oraz dostarczenie do Centrum Pokemon. Ognisty stworek docenił pomoc głównego bohatera, pomógł w pokonaniu Zespołu R pokazując swoją siłę, a potem odmówił powrotu do poprzedniego właściciela, który będąc pod wrażeniem jego siły kłamał, że właśnie po niego wrócił. Tym właśnie sposobem dołączył do drużyny Ketchuma. W Charmeleona ewoluował po walce z całym stadem Exeggutorów, które pod wpływem uroku miały zrównać z ziemią całe pobliskie miasto. Niestety po przemianie zmienił się jego charakter i przestał być posłuszny wobec swojego właściciela. W odcinku dotyczącym poszukiwań starożytnych skamielin przybrał swoją ostateczną formę, by zmierzyć się z Aerodactylem. Wtedy Ash całkowicie stracił nad nim kontrolę, bo delegowany do walki zwyczajnie ignorował polecenia i ucinał sobie drzemkę. Z tego powodu główny bohater przegrał walkę w pierwszych zawodach o tytuł Mistrza Ligi Pokemon. Dopiero po tym jak Charizard został zamrożony w walce, a Ketchum opiekował się nim, by odzyskał sprawność i wrócił do zdrowia, stał się on posłuszny swojemu trenerowi. Od tego momentu stanowił bardzo istotny punkt drużyny, wygrał wiele bitew o Gymy oraz ligę. Stoczył walkę z legendarnym Entei oraz zwyciężył z Articuno. W pewnym momencie podróży został pozostawiony na treningu w Charizardowej Dolinie (Charific Valleydoing), jednak powracał do zespołu w m. in. regionie Unova.

Ash's_Charizard

Squirtle

Squirtle pierwotnie był członkiem Brygady Squirtle, która skutecznie przeprowadzała regularne rozboje w Oranii. Owa pokemonowa grupa przestępcza pomogła Zespołowi R w uprowadzeniu Pikachu oraz uwięzieniu Asha wraz z przyjaciółmi. Jessie, James oraz Meowth ujawnili jednak swe intencje i pokazali, że skutecznie oszukali Squirtle. Bomby zrzucane przez przestępców podpaliły las, a Brygada popisała się bohaterską postawą, pomagając przy gaszeniu pożaru i ratowaniu miasta. Oficer Jenny mianowała stworzenia oficjalnymi strażakami Oranii. Lider pokemonowego gangu postanowił przyłączyć się do Asha i stał się bardzo cennym towarzyszem podróży. W trakcie podróży po Johto brał udział w konkursie, w którym pokemony gasiły wodę. Tam właśnie spotkał swoich starych towarzyszy, którym pomógł wygrać zawody, a Ash uznał, że Squritle jest bardziej potrzebny swoim przyjaciołom niż jemu. Powracał do Ketchuma jeszcze kilkukrotnie, ponieważ może być przez niego przyzwany w dowolnym momencie.

Ash_Squirtle_Bubble_Beam

Bulbasaur

Bulbasaur był trzecim w kolejności pozyskanym przez Asha stworzeniem. Pierwotnie bronił wioski, w której Melanie opiekowała się chorymi, rannymi i opuszczonymi pokemonami. Pomógł w odparciu ataku Zespołu R i wzruszony zaangażowaniem oraz wsparciem głównego bohatera postanowił dołączyć do niego, pod warunkiem, że wygra z nim walkę. Pikachu sparaliżował Bulbasaura i tym sposobem Ash mógł go schwytać. Odgrywał bardzo ważną rolę podczas podróży po regionie Kanto, Johto oraz Wyspach Pomarańczowych. Miał okazję ewoluować w odcinku, w którym bohaterowie znaleźli się w pobliżu Tajemniczego Ogrodu, gdzie Bulbasaury odbywały swoje coroczne przemiany. Mimo presji swoich gatunkowych braci oparł się ewolucji, jednak mimo to był w stanie poznać potężny atak – Słoneczny Promień. Od czasu Srebrnej Konferencji pojawia się w pojedynczych odcinkach. Jest to jedyny pokemon Asha, który powstrzymał swoją ewolucję, gdy był na nią gotowy.

Ash_Bulbasaur

Krabby -> Kingler

Krabby został złapany na plaży po tym jak Asha wyśmiano za to, że nie jest w stanie złapać żadnego pokemona w dziczy. Zaraz po schwytaniu trafił do laboratorium profesora Oaka, ponieważ Ash miał przy sobie już sześć Pokemonów, co ku zaskoczeniu trenera spowodowało natychmiastowy transfer. Ketchum zobaczył go osobiście dopiero po powrocie do Alabastii, kiedy miał przygotowywać się do uczestnictwa w Lidze Pokemon. Został użyty do walki dopiero w tych właśnie zawodach i już po swojej pierwszej potyczce ewoluował w Kinglera. Odniósł wspaniałe zwycięstwo, dając głównemu bohaterowi wygraną w pierwszym starciu na wodnym polu. Brał także udział w Pucharze Wirów. Od tego czasu pojawiał się sporadycznie, raczej jako wspomnienie o poprzednich pokemonach Asha.

Ash_Kingler

Mankey -> Primeape

Primeape został spotkany przez Asha jeszcze jako Mankey. Trener próbował go schwytać, ponieważ dowiedział się, jak wiele pokemonów ma już w swojej kolekcji Gary. Stworzenie ukradło mu czapkę, a bohater przekonany o dużej wartości swojej zguby, postanowił gonić go i odzyskać swoje nakrycie głowy. Kopnięcie Jamesa z Zespołu R na tyle rozwścieczyło Mankeya, że ten postanowił ewoluować. Ostatecznie Ketchum pokonał Primeape z pomocą swojego Charmandera. Ten walczący pokemon był głównym bohaterem odcinka, w którym odbywały się zawody bokserskie pokemonów. Udział Asha miał na celu pomoc Rebecce, której ojciec Anthony tak zaangażował się w treningi do turnieju, że kompletnie zaniedbał swoją rodzinę. Primeape zwyciężył zawody, a zachwycony jego postawą Anthony zapytał o możliwość dalszego trenowania pokemona Asha. Główny bohater przystał na to i pozostawił niedawno schwytanego pokemona z nowym opiekunem.

Ash_Primeape_Thrash

Haunter

Tak naprawdę nie do końca pewnym jest, jaki stosunek łączył Hauntera z Ashem. Ketchum zdecydował się złapać pokemona ducha po tym, jak Kadabra znokautował Pikachu w walce o odznakę lidera sali w Safranii. Była to rada starszego człowieka, który poinformował głównego bohatera o przewadze duchów nad pokemonami typu psychicznego. Udał się on więc do Wieży Pokemonów zamieszkiwanej przez Gastly’ego, Hautera i Gengara. Po przygodzie jaką przeżył Ash w stanie duchowym, pozyskał on sympatię Hauntera, który postanowił pomóc mu w walce. Mimo to na początku drugiego starcia z Sabriną duch nie stawił się do walki, a wyzwanie ponownie podjął Pikachu. Haunter pojawił się w decydującym momencie i… rozśmieszył liderkę sali, przywracając w niej utracone lata wcześniej ludzkie uczucia. Ash zdobywa dzięki temu odznakę, a pokemon postanawia zostać z Sabriną w sali Safranii.

haunterash

 

Muk

Muk został schwytany podczas podróży bohaterów przez Zatrute Miasto, w którym miała miejsce awaria elektrowni. Jej przyczyną okazały się Grimery, które należało usunąć, by produkcja energii została przywrócona. Muk jako ich lider postanowił wyzwać do walki walczących z Grimerami przyjaciół. Ash z pomocą Pikachu oraz Magnemite’a pokonał Muka, a następnie schwytał go i przetransferował do laboratorium. Wbrew pozorom pokemon ten okazał się bardzo przyjacielski, błyskawicznie polubił samego profesora Oaka. W trakcie pierwszych mistrzostw w Lidze Pokemon pomógł Ashowi wygrać z Bellsproutem, który wcześniej znokautował Bulbasaura oraz Pikachu. Muk był także częścią zespołu użytego w trakcie Srebrnej Konferencji Ligi Johto. Od tego czasu pojawia się sporadycznie.

mukash

Tauros (x30)

Taurosy trafiły do kolekcji Asha podczas podróży po Strefie Safari. Wielu z was mogło nie wiedzieć, jak zostały schwytane, ponieważ odcinek prezentujący to wydarzenie był zakazany ze względu na mnogość sytuacji, w których celowano z broni do ludzi (obecnie w sieci można obejrzeć japońską wersją z napisami). W tej specjalnej strefie, ze względu na ochronę przebywających w rezerwacie stworzeń, można było łapać je jedynie przy pomocy odpowiednio wydzielonej liczby tzw. Safari Balli. Ash nie miał niestety szczęścia i za każdym razem, gdy próbował schwytać innego pokemona (np. Rhyhorna), przypadkowo trafiał w przebiegającego Taurosa – co pechowo powtórzyło się aż 30 razy. Jednego z nich Ketchum używał podczas walk o Puchar Ligi Pomarańczowej, w której pokonał Venusaura oraz znacznie osłabił Dragonite’a, któremu ostateczny cios zadał Pikachu. Tauros był także wykorzystany u początków podróży w Johto oraz podczas zawodów Srebrnej Konferencji, gdzie pokonany został przez Nidoqueen Gary’ego.

tauros

Snorlax

Snorlax został złapany podczas podróży po Pomarańczowym Archipelagu. Pustoszył on kolejne wyspy, zaspokajając swój ogromny głód. Z pomocą Jiglypuffa, oraz jego śpiewu, udało się uśpić ogromnego pokemona i schwytać go. Ash musiał jednak zamienić go z Taurosem, ponieważ do czasu Ligi nie zdążył się on obudzić. Ze względu na ogromne potrzeby żywieniowe przebywa w laboratorium profesora Oaka, jednak był wzywany na liczne bitwy oraz konkursy. Brał udział w zawodach sumo oraz Konferencji Ligi Johto. Przyczynił się m. in. do pokonania Nidoqueen oraz Arcanine’a Gary’ego. Czuły, kochający, a przede wszystkim wiecznie głodny.

snorlaxash

Lapras

Lapras to pierwszy pokemon, którego Ash schwytał w czasie podróży po Wyspach Pomarańczowych. Po raz pierwszy główny bohater ujrzał go na plaży, gdzie grupa trenerów-wandali próbowała wyrządzić mu krzywdę. Ketchum wraz z siostrą Joy pomogli mu dojść do pełnej sprawności. Po obronie przed porwaniem przez Zespół R Lapras dołączył do drużyny Asha. Był głównym środkiem lokomocji przyjaciół w podróży po archipelagu. Lapras pomógł w zdobyciu pierwszej odznaki Ligi Pomarańczowej, a także w innych walkach na drodze do finałów tychże zawodów. Ostatecznie bohaterowie odnaleźli stado, od którego oddzielił się swego czasu pokemon. Były nieufne w stosunku do swojego pobratymca, ze względu na to, iż zadawał się z ludźmi. Po bitwie z kapitanem, który spowodował niechęć stada Laprasów do ludzi, postanowiły one przyjąć  go z powrotem do swojego grona. Tym sposobem odnalazł on swoją matkę. W kolejnych odcinkach okazało się, że były już Lapras Asha został przywódcą stada.

Lapras

Beedrill

Beedrill został złapany przez Asha podczas Konkursu Łapania Robaków w Johto. Swoją zdobycz oddał jednak Casey, ponieważ ta uwielbia żółte stworzenia w czarne paski. Ketchum pozostawił sobie jedynie Kamień Słońca, który był nagrodą za schwytanie tego pokemona.

beedrillash

 

15 komentarzy

 • Reply
  Matrix
  Wrz 19, 2016 1:20 pm

  Niezłe, ale fajnie było by gdyby zrobili artykuł o legendarnych pokemonach, które spotkał Cash.(Trochę by tego było)

 • Reply
  MS
  Wrz 19, 2016 1:30 pm

  Z Charizardem to mi za dzieciaka utkwiły odcinki w pamięci jak był zakuty w lodzie i Ash się nim opiekował. Jedna z najbardziej wzruszających scen.

 • Reply
  RiBoX
  Wrz 19, 2016 9:45 pm

  Eh te czasy

 • Reply
  VonMargaryna
  Wrz 20, 2016 11:15 am

  Mimo wszystko osobą która uzupełniła pokedex był Red.

  • Reply
   Zandlor
   Wrz 20, 2016 2:23 pm

   Wiesz może czy jest jakaś seria z tym Redem do obejrzenia czy coś ? Mam trochę problem, żeby to znaleźć i dość nie dawno o nim usłyszałem i mnie to zaciekawiło.

 • Reply
  MikiK
  Wrz 22, 2016 11:22 am

  Jeśli chodzi o przygody Red’a to serial nazywa sie Pokemon Origins – bodajże 4 odcinki ale naprawdę waro obejrzeć ;]

 • Reply
  Błąd
  Wrz 22, 2016 9:25 pm

  Johto brał udział w konkursie, w którym pokemony gasiły wodę ?

 • Reply
  alan
  Lis 16, 2016 10:15 pm

  mi też utkwiło w pamięci jak czarizarda zamrozili i jak z nim rozmawiał

 • Reply
  Ferackless MC
  Gru 26, 2016 6:28 pm

  Czyli wniosek jest taki że wszystkich nie złapał.

 • Reply
  aniela
  Lip 10, 2017 11:48 am

  w pokemonach zauważyłam pewien podstęp charmander ascha znalazł się w odc zimowych ale ale przedtem ash miał już charizarda!

  • Reply
   Okoniu
   Gru 29, 2017 11:13 am

   Może stare, ale odpowiem. Te odcinki wyprodukowano wcześniej, ale przetrzymano je na Boże Narodzenie zamiast emitować od razu 🙂

 • Reply
  MasterPiesek
  Sie 22, 2017 3:12 pm

  Czy ktoś mógłby mi proszę przypomnieć jak nazywa się ta taka jakby pomarańczowa wydra? Ma na policzku 2 niebieskie kreski, stoi obok Bulbasaur’a >. <

 • Reply
  fifarafa2115
  Maj 01, 2020 7:10 pm

  ale fajne pokemony, czekam na dalszą część zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.